Įkvepiantys mažos erdvės sprendimai: 40 kv.m butas Vilniuje

Projektuodamas vieno kambario buto interjerą architektas Adomas Kondratas siekė sukurti lengvai transformuojamą erdvę, kurioje patogiam gyvenimui būtinos zonos būtų įrengtos ne viena šalia kitos, bet viena kitą keistų. Drąsus sumanymas įgyvendintas suprojektavus mobiliuosius baldus, įmontuotas daiktų talpyklas ir išsaugojus atvirą erdvę, kurioje intrigą kuria juodos ir baltos spalvų dialogas.

Objekto dosjė:
Tipas – naujos statybos butas Vilniuje.
Plotas – 40 m2.
Gyvenamoji erdvė – vienas kambarys.
Šeimininkas – vienas vyras.
Projekto autorius – architektas Adomas Kondratas.

Bendrajame kambaryje baldai suformuoja aiškias zonas, o šių ribas nesudėtinga pakeisti, nes daugelis baldų yra mobilūs. Kambario viduryje architektas Adomas Kondratas įkomponavo komodą, sudarytą iš taisyklingų kubo formos segmentų. Ji atskiria dvi pagrindines – virtuvės ir valgomojo bei poilsio – zonas. Atsiradus poreikiui praplėsti erdvę, šis baldas gali būti perstumtas šalia sienos. Tai padaryti labai lengva dėl pritvirtintų ratukų. Patogių, poilsiui skirtų sėdmaišių ir staliukų vietą taip pat nesunku pakeisti. Tai ne tik funkcionalu, bet ir būtina – pastūmus staliukus į šoną ir iš spintos ištrauku lovą poilsio zona tampa miegamuoju.

Nors butas mažas, lengvai transformuojamos erdvės struktūra lėmė, kad daugeliui interjero sprendimų galima pritaikyti epitetą „didelis“. Čia suprojektuotas didelis valgomasis stalas svečiams, didesnė nei standartinė vonia, didelės įmontuojamųjų spintų ir spintelių konstrukcijos.

A. Narmonto nuotr.

Gera idėja
Atviroje kompaktiškos virtuvės zonoje architektas Adomas Kondratas siekė sukurti minimalistinio stiliaus įspūdį. Mėlynos spalvos pakabinamųjų spintelių fasadų ritmiką paįvairina balti intarpai, suteikiantys ištisinei plokštumai dinamiškumo ir susiejantys viršutines spinteles su apatinėmis.

A. Narmonto nuotr.

Pasak projekto autoriaus, didelis, bet vizualiai lengvas valgomojo stalas gali būti naudojamas kaip darbo vieta – ir kambaryje atsiranda dar viena funkcionali zona.

Spalvinę interjero koncepciją atspindi juodos ir baltos spalvų priešprieša. Bendrajame kambaryje sumontuotos įtempiamosios pilko atspalvio lubos, viso buto grindų dangai naudotas tamsus pusiau matinis kaučiukas. Kambarys vizualiai atrodo erdvesnis, nes tamsios vientisos lubų ir grindų plokštumos tarsi ištrina jo ribas ir suteikia gilumo. Dinamišku ir efektingu kontrastu horizontalioms plokštumoms tapo baltai dažytos sienos ir tokios įmontuojamųjų spintų durys: prieškambaryje jos yra blizgios tamsiai pilkos spalvos, o bendrajame kambaryje – veidrodinės.

A. Narmonto nuotr.

Monochrominių spalvų fone išsiskiria keletas ritmiškai įkomponuotų ryškių detalių: mėlyni pakabinamųjų spintelių ir komodos fasadų fragmentai, raudonos spalvos poliuretaninės kėdės valgomajame ir stalelis poilsio zonoje, žali sėdmaišiai. Tapybos darbo reprodukcija, knygos ir kiti aksesuarai taip pat pagyvina interjero spalvų paletę, suteikia jam nuotaikingo išraiškingumo.

A. Narmonto nuotr.

Privati miegamojo zona nematoma ir todėl, kad drabužinė visiškai įmontuota ir įrengta už veidrodinių spintos durų. Taip mažame bute išsaugotas švarios erdvės įspūdis: jį sustiprina ir veidrodžių atspindžiai, ir tai, kad čia nėra nereikalingų elementų.

A. Narmonto nuotr.

Praktiškas patarimas
Lova paslėpta spintoje, kurios fasadas dekoruotas įspūdingo dydžio tapybos darbo reprodukcija. Kaip teigia architektas Adomas Kondratas, šis baldas kasdieniame buto gyvenime nedalyvauja – lova ištraukiama tik atėjus metui poilsio zoną transformuoti į miegamojo.

Kadangi visa gyvenamoji erdvė lengvai transformuojama, architektas joje suprojektavo du baltus lubų šviestuvus. Jie skleidžia tolygią šviesą bendrajame kambaryje, tad nėra skirtumo, kur ir kaip pagal poreikius perkeliamos zonos. Tiksliniai šviestuvėliai apšviečia meno kūrinį – taip į jį atkreipiamas dėmesys ir akcentuojamas reikšmingumas. Šviestuvėliai suprojektuoti ir šalia veidrodinių sieninių spintų plokštumų – dvigubai daugiau atspindžių sukuria šviesesnės erdvės įspūdį.

Vonios kambaryje įdomiai atrodo paslėptas apšvietimas, atsispindintis kaučiuko grindyse ir blizgiose plytelėse, kuriomis apklijuota vonios zona. Jis vizualiai sušvelnina griežtą juodų ir baltų plokštumų kontrastą, suteikia lakoniškai erdvei jaukumo.

A. Narmonto nuotr.

Iš kompaktiško atviro prieškambario patenkama ne tik į bendrąjį, bet ir į vonios kambarį, esantį už virtuvės zonos. Siekiant išlaikyti juodos ir baltos spalvų tęstinumą, vonios kambario sienos nudažytos juodai – jų fone stilingai išryškėja vizualiai lengvi baltos spalvos santechnikos prietaisai.

A. Narmonto nuotr.

Originalus sprendimas
Nestandartinio dydžio vonia tapo svarbiausiu šio kambario akcentu. Ją dengianti sienelė ir siena šalia dekoruotos blizgiomis baltos spalvos mozaikinėmis plytelėmis. Interjerui dinamiškumo suteikia geometrinis jų raštas, mat kitos sienų plokštumos lygios, nes spintelės ir šiame kambaryje įmontuotos bei vizualiai nematomos.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis