Kaktusai namuose: kaip komponuoti ir pražydinti

Penktajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje dėl išraiškingų formų kaktusai buvo pasiekę populiarumo viršūnę. Susidomėjimas šiais egzotiškais ir nereikliais augalais neblėsta iki šiol. Viena svarbiausių šių spygliuočių populiarumo priežasčių, be abejonės, yra tai, kad iš jų kurti dekoratyvias kompozicijas gali net tie, kuriems juodai nesiseka auginti gėlių.

Sukulentas stikle

Nepaprastai gražiai kaktusai atrodo stikliniuose induose, juolab kad juose sukuriama ypač tinkama šiems augalams aplinka. Įberkite į indą smėlio, akmenėlių ir pasodinkite įspūdingos formos sukulentą – sukursite miniatiūrinį natūralios gamtos fragmentą, kuris interjerui suteiks egzotikos. Patarimas: kad geriau cirkuliuotų oras, įberkite ir stambesnių akmenėlių.

Shutterstock nuotr.

Lengva komponuoti

Augalų komponavimas gali būti tam tikras iššūkis. Pavyzdžiui, modernus dizainas, atrodytų, reikalauja aiškių linijų ir paprastumo, o gamta kaip tik yra laukinė ir chaotiška. Tačiau tai nereiškia, kad šiuolaikiniame interjere reikia atsisakyti žalumos – jame ypač tinka sukulentai. Neįprasta šių augalų tekstūra ir organiškos formos moderniam interjerui suteikia savitumo ir gyvybingumo.
Norint sukurti gražią kompoziciją iš skirtingų augalų, neretai prireikia specialių žinių ir įgūdžių.

Tačiau komponuoti kaktusus – visai kas kita. Šių spygliuočių yra įvairiausių formų ir dydžių, todėl juos nesunkiai priderinsite bet kokioje erdvėje. Skulptūriški sukulentų siluetai tinka net asketiškam interjerui, nors dažnai tokiame būna sunku pritaikyti kitus augalus. Ypač įspūdingai atrodo tarpusavyje derinami pūkuoti, dygliuoti ir kitokių faktūrų kaktusai.

Vienišius

Didelius, įspūdingų formų kaktusus išryškinti padės tinkamai parinkta vieta ir neutralus vienspalvis fonas. Dygliuotą augalo tekstūrą subtiliai papildys natūralaus pluošto vazonai. Puikiai tinka molinai, akmeniniai ar pinti iš vytelių.

Dykumų gyventojai

Augalų kompozicijos gražiausiai atrodo, jei pavyksta sukurti natūralios jų aplinkos iliuziją. Todėl kaktusams labiausiai tinka jų tėvynę primenanti terpė – akmenys, smėlis, durpės. Užuomina į egzotiškus kraštus – stilingas kaktusų triptikas akmeniniuose vazonėliuose.

Shutterstock nuotr.

Siekite originalumo

Kaktusą su visu vazonėliu įdėkite į gilią stiklinę vazą. Tokia kompozicija ne tik atrodys efektingai, bet ir atkreips dėmesį į gražiausias augalo dalis. Stiklinės vazos sienelės natūraliai pakels pumpuruotas šakeles ir neleis joms išsidraikyti į šalis, todėl žvilgsnis nevalingai kryps į plokštenio žiedus.

Atvirų lentynų kompozicija

Kaktusai mėgsta draugiją, todėl nesuklysite komponuodami juos grupėmis. Būdami kompanijoje jie ne tik geriau auga, bet ir sukuria natūralumo įspūdį. Kurdami kompoziciją rinkitės tokius sukulentus, kuriems tinka panašios sąlygos. Atvira lentyna palei langą kaktusams eksponuoti – puikus sprendimas.

Dėl vazonų – nesuklysite

Sukulentams auginti tinka bet kokie vazonai: ir plastikiniai, ir moliniai, ir stikliniai. Tam galima pritaikyti net kokoso kevalą. Nuo medžiagos priklauso, kaip dažnai reikės augalą laistyti – plastikiniuose vazonuose, palyginti su moliniais, ilgiau išsilaiko drėgmė. Be to, tokių vazonų sienelės nepraleidžia nei oro, nei vandens, tad yra didesnė grėsmė augalus perlaistyti, o tie kaktusai, kurių šaknims reikia daugiau deguonies, prasčiau augs. Kita vertus, plastikinių vazonų dugne gali būti ne viena, o keletas skylučių ar net specialūs grioveliai vandeniui nutekėti – sukulentams tai patinka. Molinių neglazūruotų vazonų sienelės porėtos, tad augalų šaknys gali kvėpuoti, o drėgmės perteklius išgaruoja. Renkantis vazoną svarbu atkreipti dėmesį, kad jis nebūtų daug didesnis nei šaknų gniužulas – pakanka dviejų centimetrų skirtumo.

Patarimas! Kurdami kaktusų kompozicijas, grupuokite vienodos formos ir spalvos, bet skirtingo dydžio vazonus arba vienodos spalvos ir tekstūros, bet skirtingos formos vazonus.

Vida Press

Metas žydėti

Gausiai žydinčios, nereiklios, augančios bet kokiomis namų sąlygomis yra kaktusinių šeimos narės mamiliarijos. Jos paprastai žydi pavasarį ir vasarą. Šių spygliuočių žiedai nedideli, išsidėstę lankais, iš karto skleidžiasi po kelis ir atrodo išties įspūdingai. Kai kurių rūšių mamiliarijos net nežydėdamos gali papuošti augalų kompoziciją švelniai rausvu atspalviu.

Apgyvendintas vonioje

Kaktusai gali papuošti ir vonios kambarį – šie augalai suteiks jam išskirtinumo ir egzotikos. Tačiau svarbu, kad į šią patalpą patektų pakankamai dienos šviesos: jei jos trūksta, sukulentai atrodo skurdžiai ir ilgainiui nuvysta. Atminkite! Neperlaistykite vonioje augančių kaktusų – daug drėgmės jie gauna ir iš aplinkos.

Saulėta vieta

Kaktusai geriausiai jaučiasi itin saulėtose vietose, tad nebijokite jų įkurdinti ant pietinių palangių – mūsų platumose šviesos jiems tikrai nebus per daug. Statykite sukulentus prieš saulę visada ta pačia puse. Taip jų stiebuose geriau kaupiasi vandens atsargos, skatinančios žydėjimą. Pūkeliu, vaškiniu sluoksniu padengti ar dideliais dygliais augalai ypač mėgsta saulės šviesą, o ripsaliams ir jiems giminingiems miško kaktusams jos reikia mažiau.

Shutterstock nuotr.

Žiemos kaktusas

Interjere visada dailiai atrodo plokšteniai – jie žydi net du mėnesius. Tiesa, šiais augalais pasidžiaugsite ilgiau, jei tuo metu, kai jie skleidžia žiedus ir žydi, nepernešite į kitą vietą ir dažnai bei gausiai laistysite.

Kaip auginti kaktusus, kad žydėtų

Nors kaktusai nėra reiklūs, auginami netinkamai jie neatsilygina įspūdingais žiedais.

-Pavasarį paprastai nepražysta tie kaktusai, kurie žiemą kaip reikiant nepailsėjo. Dauguma kaktusų (o ir kitų sukulentų) pražysta sulaukę tam tikro amžiaus, o amžių jie skaičiuoja augimo ir ramybės periodais. Jei ramybės periodų vėsesnėje patalpoje nebūna ir visas kaktuso gyvenimas vienodas, jis gali susipainioti ir jaustis jaunesnis.

-Kaktusams turite skiti labiausiai saulėtas vietas ant palangių, mūsų platumose per daug šviesos jiems tikrai nebus. Saulės vietą ypač mėgsta augalai su pūkeliu, su dideliais dygliais ir vaškiniu sluoksniu, o ripsaliams ir jiems giminingiems kitiems miško kaktusams jos reikia mažiau.

-Nepamirškite, kad kaktusui ėmus krauti žiedpumpurius, jo negalima judinti.

-Kaktusas geriau žydi, kai vazone jam ankštoka.

-Sunkoka pražydinti opuncijas ir stulpenius. Šiems kartais reikia oranžerijos sąlygų ir gerokai dugiau nei kelerių metų.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis