Pačios dažniausios agurkų ligos ir kenkėjai

Netinkamai prižiūrint dirvožemį, per mažai jį drėkinant ar vykstant staigiems temperatūros pokyčiams daugelio mėgstamą daržovę – agurkus – gali užklupti įvairios ligos. Agurkams taip pat grasina jais pasigardžiuoti mėgstantys kenkėjai. Ligos ir kenkėjai sumažina derlių arba net ir visiškai jį sunaikina. Kaip nuo jų apsisaugoti, skaitykite straipsnyje.

Tikroji miltligė


Gana dažna agurkų liga, kuria dažniau užsikrečia šiltnamiuose auginami agurkai. Ją sukelia parazituojantys grybai. Pirmieji požymiai: baltos spalvos dėmelės – grybienos apnašos – lapų viršutinėje dalyje. Vėliau liga išplinta į kitas augalo dalis – apatinę lapų dalį, stiebą, apyžiedžius ir vaisius. Pažeisti augalai džiūsta, prastai dera, galiausiai žūsta.


Miltligę sukelia grybeliui plisti palankios sąlygos: vėsus, drėgnas oras, dirvos sausumas, ant lapų besikaupianti drėgmė (per gausus laistymas), tankus augalų susodinimas, silpnas apšvietimas.


Siekiant išvengti šios ligos, šiltnamyje reikia palaikyti tinkamą temperatūrą (18–20 °C) ir drėgmę, vengti staigių temperatūros šuolių. Norint išvengti ligos pasikartojimo, nuėmus derlių susirgusių agurkų liekanos turi būti sunaikintos.

Miltligę išnaikinti padeda fungicidai, topazo tirpalas, kalio permanganato, karbamido skiediniai. O pati geriausia prevencijos priemonė – pirkti šiai ligai atsparias veisles.


Shutterstock


Šaknų puvinys


Šia grybeline liga dažnai suserga šiltnamiuose augantys agurkai. Pagrindiniai požymiai – vystantys ir gelstantys lapai, o atkasus giliau – pažeistos šaknys ir ruduojanti apatinė stiebo dalis.


Ligos priežastys – pernelyg dažnas laistymas, laistymas šaltu vandeniu, per gausus tręšimas, vėsus oras. Rizika susirgti šia liga taip pat didėja, kai daigai per giliai pasodinami.


Norint išvengti šios ligos, reikia laikytis tręšimo normos, laistyti agurkus drungnu vandeniu, purenti dirvą.


Shutterstock


Kekerinis puvinys


Taip pat grybo sukeliama liga, ypač daug žalos galinti padaryti šiltnamiuose. Ji atsiranda tada, kai šiltnamyje yra per žema temperatūra ir per didelė drėgmė, o augalų per tankūs lapai ir pernelyg gausus žiedynas.


Šios ligos pagrindinis požymis – pilkos apnašos, dėmėti lapai, stiebo minkštumas, džiūvimas. Pastebėjus pirmuosius požymius, reikia skubiai reaguoti: pašalinti pažeistus augalus ir augalų dalis, pažeistas vietas palaistyti pelenų tirpalu, purkšti fungicidais.


Norint išvengti kekerinio puvinio, reikėtų užtikrinti gerą vėdinimą, palaikyti tinkamą oro drėgnumą (iki 90 %), oro temperatūrą (+18 – +25 °C). Taip pat reikia apžiūrėti, ar agurkai nėra per tankiai suaugę.


Agurkų mozaika


Virusinė liga, kurią sukelia vabzdžių platinamas vadinamasis CMV (angl. Cucumber Mosaic Virus) virusas. Pirmiausia pažeidžiami viršutiniai augalo lapai – ant jų atsiranda žalsvų, gelstančių dėmių. Mozaikos pažeisti lapai pasidengia margomis dėmėmis, susiraukšlėja, džiūsta, vaisiai taip pat deformuojasi. Galiausiai sutrinka augalo augimas ir jis sunyksta.


Apsaugos nuo mozaikos priemonės – sergančių augalų pašalinimas, oro temperatūros reguliavimas (ne žemesnė kaip 16–17 °C), darbo įrankių dezinfekavimas, didesnės drėgmės palaikymas.


Shutterstock


Voratinklinė erkutė


Mažas voragyvis, gyvenantis ir pirmiausia atakuojantis apatinius lapus. Jų pragraužtuose lapuose atsiranda smulkių gelsvos spalvos dėmelių. Lapai pagelsta, ima džiūti.


Erkutėms plisti palankus sausas oras, tad reikėtų užtikrinti didesnę drėgmę. Taip pat nuėmus derlių būtina dezinfekuoti augalų liekanas ir šiltnamius. Svarbu sunaikinti piktžoles bei erkučių pažeistus lapus. Pačios erkutės naikinamos akaricidais ir insekticidais.


Shutterstock


Tripsai


Dideli agurkų priešai yra ir tabakinis tripsas, šiltadaržinis tripsas bei invazinis vakarinis tripsas. Dėl jų veiklos augalų lapai pasidengia margomis dėmėmis. Vėliau lapai paruduoja ir išdžiūsta.


Gera priemonė kontroliuoti tripsų populiaciją yra lipniosios gaudyklės. Taip pat jie naikinami naudojant plėšriąją erkę ir įvairiais insekticidais.


Šiltnaminis baltasparnis


Įprastas šiltnamių ir daržų kenkėjas, gyvenantis apatinėje lapų pusėje ir besimaitinantis jų sultimis. Ant baltasparnių pažeistų agurkų lapų atsiranda gelsvų dėmių, kurios vis didėja, lapai gelsta. Užteršia augalus lipniomis skystomis išmatomis, dėl kurių gali išsivystyti juodligė.


Kovai su baltasparniais pasitelkiama jau minėtoji plėšrioji erkė, taip pat insekticidai, entomofagai. Būtina priemonė – šiltnamių dezinfekcija. Reikėtų nepamiršti ir to, kad šiltnamiuose šalia daržovių negalima auginti dekoratyvinių augalų.


Shutterstock


Apibendrinant, norint apsaugoti agurkų derlių nuo ligų ir kenkėjų, reikia ne per gausiai tręšti, užtikrinti gerą vėdinimą, nelieti vandens tiesiai ant lapų ir neperlaistyti. Laistyti agurkus reikėtų rytais, kad iki ateinant nakčiai augalai spėtų apdžiūti. Drėgmė ir vėsus oras – pagrindinės sąlygos ligoms plisti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis