Dviejų sklypų sujungimas: kaip sukurti vientisą aplinkos dizainą

Įsigijote kaimyninį sklypą? Kaip turėtų vykti sklypų sujungimas, kad šeimos poreikiai būtų patenkinti, o vaizdas būtų vientisas ir harmoningas, pataria „Geltono karučio“ lektorė, kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė.

IŠŠŪKIAI ĮSIGIJUS GRETA ESANTĮ SKLYPĄ


Jums labai pasisekė, jei turėjote progą įsigyti kaimyninį sklypą ir ta proga pasinaudojote – puikus sprendimas! Na žinoma, gavote ir šalutinį efektą – naują galvos skausmą, kaip juos apjungti į visumą. Greičiausiai turite bent vieną iš šių problemų:


 • Turite du atskirus, savitai išplanuotus sklypus;
 • Juos skiria sena gyvatvorė arba įbetonuota tvora;
 • Kaip tyčia, yra perkritimas tarp jūsų ir kaimyninio sklypo, kuris trukdo vizualiai apjungti;
 • Tvoros, statiniai ir kiti stambūs objektai stilistiškai visai nedera.


Jeigu gretimą sklypą įsigijote tikslingai, pavydžiui, norėdami ten įrengti atskirai atitvertą sodą, dirbtuves ar pievelę vaikams – tuomet tereikia įgyvendinti savo sumanymą! Tačiau kiek kitaip, jeigu sklypą įsigijote netikėtai, neturėdami aiškaus tikslo. Tuomet jau reikia sugalvoti, kaip panaudoti turimą plotą, kad jūsų sklypas būtų ne tik vientisas, bet ir gražus. Tai įgyvendinama tik perplanavus abu sklypus, tai yra iš naujo perplanuojant funkcines zonas, keičiant gyvatvorių vietas, takus ir augalų vietas.


SKLYPŲ SUJUNGIMAS IR FUNKCINIŲ ZONŲ PERSKIRSTYMAS


Kraštovaizdžio architektė pataria, kad patogiausia, kai funkcinė zona yra aiškiai apibrėžta, o ne išbarstyta po kelias vietas sklype.


Ten, kur stovi gyvenamasis pastatas, vidinį kiemą paskirkite didesnei poilsio, laisvalaikio erdvei – tikėtina, kad ten praleisite daugiausiai laiko.


Ūkinė zona turėtų būti planuojama šiek tiek nuošaliau, kartais ir dėl vizualinių dalykų. Taigi, vertėtų visus ūkinei zonai priklausančius dalykus (šiltnamiai, lysvės, kompostinė dėžė, sandėliukas) įrengti vienoje erdvėje, o ne išbarstyti po visą sklypą. Taip patogiau ir dėl praktinių sumetimų, nes visi įrankiai yra vienoje vietoje ir nereikia lakstyti iš vieno sklypo galą į kitą pasiimti kokio nors įrankio.  


Nuspręskite, kuris įvažiavimas į kiemą bus pagrindinis. Užtverkite buvusį antrojo kiemo įvažiavimą arba labai ryškiai parodykite, kuris yra pagrindinis. Naudokite adreso lenteles, rodykles, ryškias pašto dėžutes, trinkelių raštus su kryptimis, gražiai apželdintas arkas. Ta vieta, kur yra įvažiavimas ir įėjimas į namą, yra reprezentacinė sklypo zona. Ji turi būti aiški, graži ir ryški. Neleiskite, kad siuntų kurjeris arba svečiai blaškytųsi nesuprasdami, pro kuriuos vartus reikia įeiti.


KĄ DARYTI, JEIGU TARP SKLYPŲ AUGA GYVATVORĖ?


Natūralu, kad greta esantys sklypai buvo atskirti gyvatvore arba tvora. Tokiu atveju reikia įvertinti situaciją ir nuspręsti:

 • Jeigu abu sklypai yra tušti ir vėjuoti, gyvenvietė be medžių, tai kiekviena gyvatvorė tampa aukso vertės. Tokiu atveju galima tiesiog prakirsti praėjimus, kad galėtumėte iš vieno sklypo patekti į kitą, o dėl vientisos stilistikos abiejuose sklypuose pasodinti papildomų augalų, kurie sušvelnintų ribas;
 • Jeigu vėjai nevargina, o ties sklypų riba planuojate vieną bendrą erdvę, tai gyvatvorė gali būti pilnai pašalinama.


Kiekviena gyvatvorė atlieka tam tikrą funkciją, todėl prieš priimdami sprendimą, įvertinkite, ar be sklypų atskyrimo ji dar kažkam naudinga. Jeigu ji atliko tik atskyrimo funkciją, o abu sklypai priklauso jums, galime ją panaikinti ir taip padidinti erdvę.


Kada verta? Gyvatvorės pašalinimas ypač pasiteisina tada, kai sklypai yra siauri ir ilgi, ir jie ribojasi ilgąja kraštine. Sujungę sklypus, gausite taisyklingesnį vidinį kiemą.


Neverta šalinti gyvatvorės, jei sklypai platūs ir trumpi, t.y. ribojasi trumpąja kraštine. Iškirtus gyvatvorę, bendras vaizdas bus dar platesnis, tad sunkiau jį vizualiai suvaldyti.


Tvarkinga, prižiūrėta gyvatvorė yra irgi vertybė – pagalvokite, ar jos pašalinimas nesukurs per ilgo sklypo vaizdo.
Tvarkinga, prižiūrėta gyvatvorė yra irgi vertybė – pagalvokite, ar jos pašalinimas nesukurs per ilgo sklypo vaizdo.
L.Liubertaitės nuotr.


Kuo taisyklingesnės vidinio kiemo proporcijos, tuo lengviau kurti vientisą vaizdą. Jei sklypų sujungimas lėmė, kad bendra teritorija labai siaura, arba labai ilga, arba netaisyklingos formos – tuomet neskubėkite kirsti gyvatvorių, kuriančių tvarkingas vidines „sienas“. Kursuose kaip tik aptariame tokius atvejus ir padedame priimti sprendimą.


SKLYPŲ SUJUNGIMAS ESANT SKIRTINGAM AUKŠČIUI


Dažnai pasitaiko, kad šalia esantys sklypai yra skirtinguose aukščiuose. Tuomet pažiūrėkite, ar nuolydžio vietoje yra konstrukcija, jei taip, kokios ji būklės ir kokią funkciją atlieka.


Sklypų sujungimas sudėtingesnis, kai yra perkritimai ir tvirtos konstrukcijos – įvertinkite jų būklę.
Sklypų sujungimas sudėtingesnis, kai yra perkritimai ir tvirtos konstrukcijos – įvertinkite jų būklę.
L. Liubertaitės nuotr.


Jeigu yra betoniniai tvoros pagrindai ar atraminės sienelės, iškilusios virš žemės nuo 20 cm iki 1 m, tai tas skirtumas jausis ir jis gali būti nepatogus. Kaip išspręsti tokią problemą?


Specialistės patarimai:


 • Jeigu tik yra galimybė, sulyginkite abu sklypus, t.y. pakelkite arba nukaskite nereikalingą grunto sluoksnį. Nebūtina tai daryti per visą sklypą – galite sulyginti tik vienos funkcinės zonos paviršių. Pavyzdžiui, daržas viename aukštyje, o aikštelė poilsiui, kuri dabar išsiplėtė per abu sklypus, yra trimis laipteliais žemiau negu daržo zona.


 • Jeigu nenorite sulyginti dėl naujų atraminių sienelių, arba tiesiog siekdami išsaugoti skaniai derančių obelų sodą, tokiu atveju palikite skirtingą reljefą. Įrenkite laiptus ar, pandusą ar bet kokį kitą patogų praėjimą iš vieno sklypo į kitą.


KAIP PAPRASTAIS BŪDAIS STILISTIŠKAI APJUNGTI SKIRTINGUS SKLYPUS?


Pats paprasčiausias būdas yra panaudoti formą ir spalvą – tai du dalykai, kuriuos žmogaus akis pamato iš karto. L. Puodžiūtė siūlo pabandyti kažkurį iš šių būdų:


 • Pasirinkite dominuojančią formą ir ją atkartokite sujungtuose sklypuose keliose vietose. Pavyzdžiui, įrenkite apskritimo formos veją, kitoje vietoje – apvalią išgrįstą aikštelę priešais šiltnamį, dar kitoje vietoje dekoratyvinius krūmus formuokite apvaliais „bumbulais“. Čia galite perskaityti išsamiau, kaip veją panaudoti kaip dizaino elementą;


 • Atkartokite tuos pačius augalus skirtingose sklypo vietose – labai paprastas būdas, ir jis tikrai kurs vientisumo įspūdį. Be to, per abu sklypus jau tikrai matote, kurie augalai gerai auga ir nekelia problemų – juos ir atkartokite, bus lengviau padidėjusį sklypą prižiūrėti ateityje;


Atkartokite tuos pačius augalus skirtingose padidėjusio sklypo vietose.
Atkartokite tuos pačius augalus skirtingose padidėjusio sklypo vietose.
L. Liubertaitės nuotr.


 • Įveskite tokią pačią augalų spalvą abiejuose sklypuose. Pavyzdžiui, galite naudoti geltonlapius augalus visose kompozicijose, kurios tęsis nuo vieno sklypo galo iki kito. Jeigu nėra reljefo pakitimų, kompozicijos gali būti ir bendros. Jeigu reljefas netolygus, galite susipilti kalvelę ir sujungti vieno sklypo dalį su kita. Kai kompozicija yra bendra, tai ir teritorija atrodo išbaigtesnė.

KĄ DARYTI SU TAKŲ DANGA, KOKIE DĖSNIAI ČIA GALIOJA?


Sklypų sujungimas dažniausiai vyksta turint skirtingas dangas. Jeigu yra galimybė, vieną taką palikite kaip pagrindinį, o kitą, kuris buvo pagrindinis kitame sklype, pakeiskite. Tai ypač geras sprendimas, jeigu jau yra praėję 10-15 metų nuo įrengimo, kai danga būna nudėvėta, suskeldėjusi, per daugelį žiemų iškilnota, nelygi.


Pasirinkite, kuri takų danga bus pagrindinė.
Pasirinkite, kuri takų danga bus pagrindinė.
L. Liubertaitės nuotr.


Verta žinoti, kad kas tam tikrą laiką reikėtų atnaujinti tako dangą, todėl kartais patariame tiesiog išlaukti to momento ir tik tada suvienodinti takus, kad būtų sukurtas vientisas aplinkos dizainas.


Šaltinis: https://geltonaskarutis.lt

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis