Ar baltinti medžius pavasarį?

Medžių baltinimas – prieštaringai vertinama procedūra, turinti ir privalumų, ir trūkumų. Šiame straipsnyje aptariami baltinimo ypatumai ir pateikiama patarimų, kuo galima jį pakeisti.

Baltinimas saugo medžius nuo kenkėjų ir ligų


Žinoma, kad atėjus šaltajam metų laikotarpiui daugelis vabzdžių kenkėjų, o taip pat ir nekenksmingų vabzdžių įlenda į storos suaugusių medžių žievės plyšius ir ten ramiai žiemoja. Kai kurie deda kiaušinėlius tiesiai ant glotnios šviežios žievės. Šie kiaušiniai yra apsaugoti tvirtu apvalkalu ir puikiai išbūna per žiemą. Daugelio ligų sporos irgi gali peržiemoti medžių žievės plyšiuose ir ant jos.


Taigi naudinga nubaltinti medžius rudenį. Tiesa, tik tokiu atveju, jei prieš baltinimą pavalysite seną žievę, pašalinsite lengvai nusilupančias žievės dalis, o paskui... DĖMESIO! Nubaltinkite visą medį – nuo žemės iki pat viršūnės. Jei baltinsite tik 1 m nuo žemės (kaip daro kai kurie sodininkai), sunaikinsite vien tame aukštyje žiemojančius parazitus, o likę išgyvens ir pavasarį imsis savo nešvarių darbelių.


Todėl kovai su kenkėjais ir sukurti įvairūs preparatai, daugiau ar mažiau veiksmingi metodai. Pavyzdžiui, vėlyvą rudenį ir ankstyvą pavasarį atliekamas apipurškimas stipriais insekticidų ir fungicidų tirpalais, purškiant ant plikų ramybės būsenos medžių. Baltinimas šiuo atveju nepadėtų.


Baltinimas – kaip apsauga nuo nuošalų


Tiems, kas nežino, paaiškinsime – nuošalos yra pailgi plyšiai (platesni kamieno paviršiuje ir siaurėjantys į centrą), atsirandantys tada, kai gamtoje stipriai svyruoja dienos ir nakties oro temperatūra. Įprastai tai vyksta žiemos pabaigoje ir pavasario pradžioje. Tiesa, daug kas priklauso nuo regiono ir nuo klimato, būna vietovių, kur taip gali nutikti ir pačiame viduržiemy.


Nuošalų atsiranda, nes dieną ryškios saulės spinduliai krenta reikiamu kampu į tamsius medžių kamienus ir šakas, stipriai juos įkaitina. O saulei nusileidus, paspaudžia naktinis šaltis. Skirtumas tarp dienos ir nakties temperatūrų gali būti net iki 20 laipsnių. Medžių žievei tenka kęsti tai karštį, tai šaltį, galiausiai dėl temperatūrų skirtumo žievė įtrūksta.

Kuo čia dėtas baltinimas? Sodininkai stengiasi kokiu nors būtų užglaistyti oro temperatūrų kontrastą, siekia, kad jis būtų mažiau žalingas medžiams. Sušvelninti nakties šaltį – neįmanoma užduotis, kita vertus, aptepus kamienus ir šakas balta, šviesą atspindinčia mase, dieną jie ne taip stipriai įkais.


Nuo įkaitimo galima apsaugoti ir nubaltinant vien kamienus ir vertikalias šakas, esančius apie 90 laipsnių kampu žemai šviečiančios žieminės saulės spindulių atžvilgiu ir stipriai įkaistančius.


Išsiaiškinus, kam iš tiesų reikalingas baltinimas, metas pereiti prie kito klausimo – kada ir kuo geriausia baltinti.


Kada baltinti medžius?


Kadangi nuošalų dažniausiai susidaro žiemos pabaigoje–pavasario pradžioje, logiška baltinti medžius prieš šio laikotarpio pradžią – maždaug vasario pradžioje.


Shutterstock


Baltinti medžius rekomenduojama esant pliusinei oro temperatūrai. Jei prognozuojama labai šalta žiema, reikėtų nubaltinti medžius iš rudens. Tiesa, šis metodas turi vieną trūkumą – įprastas baltinimas kalkėmis neišsilaikys ant medžių žievės iki pavasario, greičiausiai jau baigiantis žiemai iš baltinimo nebeliks saugomojo poveikio.


Kuo baltinti?


Baltinti galima keliomis medžiagomis. Vieni baltina kalkėmis, kiti – švelnesnio poveikio kreida, treti dar prideda molio, šiaudų ir mėšlo, kad susidarytų tvirtesnis sluoksnis. Dar kiti deda vario sulfato – kaip fungicido, kovojant su ligų sukėlėjais, arba praturtina įprastą baltinimo skystį šiuolaikiškesniu komponentu – PVA klijais, toks baltinimo skystis puikiai laikosi visą žiemą. Kai kurie sodininkai drąsiai naudoja baltus vandens dispersinius ar akrilinius dažus iš statybinių medžiagų parduotuvių.


Paminėtina, kad visuose minėtuose receptuose akcentuojamas balinamosios medžiagos patvarumas, bet niekas nesidomi, kaip po molio ar po PVA klijų plėvele jaučiasi medžiai. Kai minėta, geriausia nubaltinti ir kamieną, ir šakas, potencialiai patenkančias į rizikos zoną, kuri yra didelio ploto.


Medžiams būtina kvėpuoti, o visos baltinamosios medžiagos daugiau ar mažiau trukdo deguoniui patekti pro medžių žievę. Išvardintos baltinimo priemonės nėra natūralios, gamtinės, tai – žmogaus veiklos rezultatas.


Laimė, daržo ir sodo reikmenų parduotuvėse būna specialių dažų, sukurtų atsižvelgiant į visus veiksnius – kad nekenktų medžiams, kad netrukdytų jiems kvėpuoti ir laikytųsi ant medžių žievės nuo rudens iki pavasario. Tokių natūralesnių dažų būna įvairių gamintojų.


Vertėtų atskirai aptarti jaunų medelių baltinimą. Nuomonės šiuo klausimu skiriasi. Vieni sako, kad jų žievė jautri, plona, todėl ją reikia apsaugoti ir nubaltinti, o jų oponentai tvirtina, kad baltinti šviežią, ploną žievę žalinga...


Ar yra alternatyvų kamienų baltinimui?


Kokia galima išeitis? Ji yra, be to, nesudėtinga ir logiška. Sodo reikmenų parduotuvėse parduodami specialus sodo bintai (tvarsčiai), pagaminti ne iš audinio. Šie tvarsčiai – balti, todėl gerai atspindės saulės spindulius, medžio žievė neįkais, o tuo pačiu oras netrukdomai cirkuliuos.


Galbūt atrodo, kad sodo tvarsčiai brangūs, kita vertus, perkate juos ne vienam sezonui. Kitas variantas – sukarpyti agropluoštą siauromis juostelėmis (kaip tvarstį) ir apvynioti medžių kamienus bei reikiamas šakas. Agropluošto juostelės tarnauja ne vienerius metus.


Taip apsisaugosite ne tik nuo nuošalų, bet ir nuo graužikų – nuo kiškių. Beliks kartais patikrinti, ar tvarstis nenuslydo ir iki pat žemės dengia kamieną.


Apsaugą nuo saulės gali atstoti paprastas storesnis popierius arba kartonas, maišinis audinys ar medžiaga – tokio

apsaugomojo sluoksnio užteks ne vienai žiemai.


Vienintelis nepatogumas – per atodrėkį tokio pobūdžio apsaugos gali permirkti, taigi jas reikia nuimti ir džiovinti. Kraštutiniu atveju, iš pietinės pusės į kamieną galima atremti plačią lentą, kuri dengs nuo saulės spindulių.


Apibendrintai galima teigti, kad alternatyvų kamienų baltinimui yra nemažai. Na, o žinant, kam ir kodėl reikalingas kamienų baltinimas, lengviau tinkamai pasirinkti.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis