Kaip elgtis namuose aptikus vorą

Svarbiausia - nepanikuokite. Lietuvoje pavojingų vorų praktiškai nėra. Žinoma, to sau nepasakysi, jei turite arachnofobiją - iracionalią vorų baimę. Tačiau kartu su ja turime ir tą keistą pagarbos šiam gyviui jausmą ir nenorime prieš jį pakelti rankos. Kaip jį išprašyti gražiuoju?

Prevencija. Geriausia būtų, jei vorai apskritai neužsuktų į jūsų namus. Tam užtenka tik gerai apžiūrėti savo aplinką, ir, jei reikia, imtis priemonių. Vienas pagrindinių apsisaugojimo būdų – kruopščiai užsandarinti savo namą. Žinoma, kalbame ne apie langų užkalimą – net ir nepalikus jokių plyšių, vorus galima įleisti ir kitais būdais, kad ir kartu su iš daržo atsineštomis gėrybėmis. Tačiau užsandarinę mažiausius namo plyšelius, sumažinsite riziką. Tai padės ne tik nuo vorų, tačiau ir nuo iš tiesų pavojingų kenkėjų.

Antras svarbus žingsnis būtų aplinkos tvarkymas, nors tai aktualiau šiltuoju metų laiku. Vorai labai mėgsta krūmus ir kitus augalus, todėl šiuo atveju galėtų padėti augalų, esančių šalia namo apkarpymas ar paprasčiausias atidumas – nereikėtų sodinti jų labai arti, kadangi vorui sutrumpėja kelias iki jūsų namo. Kaip žinome, vorai, apsigyvenę šalia namo, rezga voratinklius – galite kartas nuo karto apeiti namą ir radę jų pastogėje, juos išvalyti su šluota. Vis dėlto, specialiai nenaikinkite vorų sode ar kitoje aplinkoje – šie gyviai ne tik nekenkia, tačiau ir padeda, kadangi minta kitais vabzdžiais, taip reguliuodami sodo ar daržo ekosistemą.

Ir galutinis žingsnis – švara namuose. Net ir pats švariausias namas nėra apsaugotas nuo vorų, tačiau kiekviena apsaugos priemonė yra galimybė sumažinti riziką, nes išimčių pasitaiko visose srityse. Netvarka yra ypač mėgiamas veiksnys, kadangi taip jiems sukuriamos slėptuvės. Taip pat patariama reguliariai išvalyti namo kampus nuo voratinklių ir pastebėjus vorą, pasirūpinti juo – saugiai išnešti į lauką.

Užkirskite kelią maitinimuisi. Kaip žinote nuo vaikystės, vorai minta kitais vabzdžiais (dažniausiai tai – musės). Rizika, kad pas jus įsikurs voras dar labiau sumažėja, jei namuose nėra kitų vabzdžių, tokių kaip įvairios muselės. Todėl reikėtų ilgai nelaikyti pūvančių produktų ar palikti kitų būdų, kurie į namus pritrauktų vabzdžius.

Eteriniai aliejai. Yra receptų, leisiančių patiems pasigaminti ekologiško vorus atbaidančio skysčio. Dažniausi jų ingredientai yra eteriniai aliejai. Vis dėlto, atsižvelkite į namiškių nuomonę eterinių aliejų intensyvumo klausimu – jie patinka ne visiems, be to, atkreipkite dėmesį ir į naminius gyvūnus. Ypatingai šie aliejai veikia kates.

Teigiama, kad ypatingai gerai padeda pipirmėtė, arbatmedis ir citrusiniai kvapai, kurie vorams nepatinka, tačiau žmogui yra malonūs. Reikėtų 5-7 lašų vieno iš minėtųjų eterinių aliejų, nedidelio kiekio skysto muilo bei apie 500 ml šilto vandens. Geriausia šį mišinį naudoti supylus jį į butelį su purkštuku. Tiesiog atidžiai apžiūrėkite aplinką, išvalykite voratinklius, ar jeigu randate, vorų kiaušinėlius, ir minėtas vietas papurkškite šiuo skysčiu. Kartokite procedūrą kartą per savaitę. 

Taip pat teigiama, kad panašiame mišinyje kartu su eteriniais aliejais gerai veikia ir actas.

Katžolės: katžolės (Nepeta cataria) aliejus gali būti naudojamas kaip repelentas, pašlaksčius ar papurškus jo aplink įėjimą, duris ir langus. Pats augalas, augantis vazone ar prie namų taip pat gali suveikti kaip atbaidantis veiksnys.

Naikinimas. Kai kurios kenkėjų naikinimo įmonės siūlo savo paslaugas šiuo klausimu, tačiau tuo pačiu neretai pabrėžia, kad vorai, nėra tokie baisūs ir kenksmingi kaip vabzdžiai ar graužikai.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis