Terasų dangos ir medžiagos: kuri geriausia

Nors orai kol kas dar neleidžia ilgai sėdėti lauke be striukės, tai nereiškia, kad negalite planuoti veiklos šiltuoju metų laiku ar netgi jau pradėti mosuoti plaktuku įsirengdami namų terasą. Terasa yra ne tik patogumas, tačiau ir estetika, o šie du kriterijai yra svarbiausi įsirengiant terasos vaikščiojamąjį sluoksnį. Pasirinkimų daugybė – nuo natūralaus, mūsų miškuose augančio medžio, iki atvežtinių iš kitų žemynų, nuo medžio kompozito iki plytelių. Ką rinktis?

Medinių teraslenčių pasirinkimas. Medinėms terasų lentoms paprastai nenaudojama minkšta Lietuvoje augančių medžių mediena. Taip pat daugumą medienos rūšių reikia arba reikiamai apdoroti patiems (impregnuoti), arba pirkti jau apdorotas (termomediena).

Iš lietuviškų medžių terasoms tradiciškai labiau tinka spygliuočių mediena. Vienas iš paprasčiausių pasirinkimų yra impregnuota pušis ar eglė. Impregnavimas turi būti giluminis, taip mediena bus apsaugota nuo puvimo ar pelėsių. Tokių terasos lentų privalumas yra jų kaina, jos yra pačios pigiausios. Žinoma, jų kainos priklauso nuo kokybės bei nuo lentų išmatavimų. Vis dėlto, didžiausias trūkumas yra tai, kad tokia danga reikalauja dažnesnės priežiūros nei kitos rūšys. Terasą iš tokių lentų reikėtų atnaujinti prieš kiekvieną sezoną.

Termiškai apdorota mediena. Proceso metu mediena veikiama aukšta temperatūra, taip sumažinamas drėgmės kiekis, pašalinami sakai.Visa tai lemia, kad tokių lentų papildomai impregnuoti nereikės, nebent kartas nuo karto alyvuoti, kad mediena neprarastų spalvos. Daugiausiai tokiu būdu apdorojamos spygliuočių lentos.

Shutterstock nuotr.

Maumedis. Dažniausiai Lietuvoje naudojamas sibirinis maumedis. Tokios dangos privalumai: itin ilgaamžė medžiaga pasižyminti geromis savybėmis, jos normaliomis sąlygomis nereikia impregnuoti. Vis dėlto, įsirengdami maumedžio terasą nesutaupysite, nes ji yra viena brangesnių medienos rūšių. Specialistai pastebi, kad nepaisant gerųjų jos savybių, tokia mediena ilgainiui sluoksniuojasi ir šerpetojasi, kas nebūdinga, pavyzdžiui, pušiai. Į tai reikia atsižvelgti, jei norėtumėte vasaros rytais į terasą išeiti basomis.

Medžio kompozitas (medžio plastiko terasinės lentos). Nepopuliarus tarp natūralaus medžio šalininkų, tačiau gana dažnai pasirenkamas žmonių, kurie pirmoje vietoje iškelia ilgaamžiškumą ir modernumą. Medžio kompozito teraslentes sudaro medienos pjuvenos ir polivinilchloridas. Medienos ir plastiko santykis dailylentėje gali skirtis priklausomai nuo konkretaus gamintojo produkcijos. Didesnis medienos kiekis lemia aukštesnį lentos stabilumą. Geriausia ieškoti terasos lentų, kuriose šis santykis būtų daugiau nei 50 % medienos naudai. Ant lentų, kuriose pusę medžiagos sudaro plastikas labiau linkę matytis įbrėžimai, be to, esant karštai saulei tokios lentos yra labiau linkusios deformuotis. Vis dėlto, medžio kompozito terasos lentos suderina tiek medžio išvaizdą, tiek plastiko ilgaamžiškumą. Tačiau už tokį derinį mokate brangiai – kompozicinės teraslentės yra brangiausios.

Įprasti lapuočiai. Lietuviški lapuočiai terasoms irgi tinka, tik reikėtų rinktis kietmedį – ąžuolą ar uosį. Vis dėlto tokia mediena šalyje mažiau populiari nei eglės ar pušys ir tai lemia labai paprasta priežastis - tokios lentos paprasčiausiai ženkliai brangesnės. Taip pat kietmedį reikėtų papildomai apdirbti, kadangi jis daugiau skirtas vidaus darbams. Geriausia būtų jį apdoroti termiškai, o po to dar ir alyvuoti – taip bus išvengiama medienos vaikščiojimo ir skilimo.

Tropiniai lapuočiai. Viena iš rinkoje siūlomų egzotinių pasirinkčių yra drėgnųjų miškų mediena. Brazilijos, Afrikos ar Indonezijos miškuose augantys medžiai pasižymi ne tik didele įvairove, tačiau ir labai patraukliomis savybėmis. Visų pirma, tokia mediena yra linkusi mažiausiai įgerti drėgmę, pasižymi kietumu ir stangrumu, kadangi yra tanki (todėl skęsta vandenyje). Visa tai lemia ilgaamžiškumą su minimalia priežiūra. Įvairovė didelė - Lietuvą pasiekia tokie medžiai kaip tikas, cumaru, balau ir kiti. Tai brangiausia iš visų gryno medžio dangų, kainuojanti apie 40-50 eurų už kvadratinį metrą. Palyginimui C klasės pušinių galima rasti už 7-8 eurus, maumedis kainuoja apie 18 eurų už kvadratinį metrą.

Shutterstock nuotr.

Plytelės. Terasoms nebūtinai reikia rinktis medines dangas. Šalyje tikrai nėra retas reiškinys plytelėmis išklotos terasos. Jų privalumas yra kur kas paprastesnė priežiūra.

Vienas svarbiausių pasirinkimų renkantis plyteles yra jų atsparumas (PEI). Atsparumo kategorijos yra penkios - pirmoji kategorija yra silpniausio atsparumo plytelės, skirtos tik namams, o penkta - labai tvirtos plytelės, skirtos viešosioms erdvėms. Terasoms reikėtų rinktis ne mažesnio nei 3 PEI plyteles. Taip pat reikėtų prisiminti, kad lauko lauko terasai rekomenduotinos tik akmens masės plytelės arba klinkerio plytelės.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis