Kaip teisingai panaudoti akmenis kuriant alpinariumą

Pusė gražaus alpinariumo sukūrimo sėkmės – akmenys. Modernūs apželdinimo kursai „Geltonas karutis“ pataria, kaip pasirinkti ir išdėlioti akmenis, norint sukurti dekoratyvinį alpinariumą.

Akmenų pasirinkimas

Alpinariumas yra natūralios vietovės imitacija, todėl ir vaizdas turi būti kuo natūralesnis. Jei galite sau leisti kurti kolekcinį alpinariumą su kalnų augalais – puiku. Toks ir turėtų būti tikras alpinariumas, ne veltui jo pavadinimas kilęs nuo Alpių kalnų vardo. Tačiau jei norite panaudoti vietinius akmenis ir jums patinkančius dekoratyvinius augalus, vaizdas vis tiek turi būti kuo artimesnis natūraliam.

Fotolia nuotr.

Pasirinkite vienos rūšies akmenis – jeigu skaldytus, tai visus skaldytus, nuo didelių akmenų iki žvyro. Jeigu švelniai nugludintus, tai visus tokius. Akmenys turėtų būti vienos kilmės. Jeigu naudojate granitinius, tai nemaišykite su vietiniais rieduliais, ir pan. Spalvos gali būti panašios arba gali skirtis, tačiau akmenų kilmė turi būti ta pati. Akmenų dermė bus harmoninga, bendras vaizdas natūralesnis, neišsišokantis. Jei erozijos paveikti akmenys turi raštą, juos reikia derinti, kad raštas eitų ta pačia kryptimi.

Shutterstock nuotr.

Akmenų dydis

Vienos kilmės akmenys – visai nereiškia, kad vieno dydžio. Jei akmenis perkate, rinkitės mažiausiai keturių dydžių (frakcijos) akmenis, maišykite juos skirtingomis proporcijomis. Gamtoje retai kada rasime vienodo dydžio akmenukų, tad ir alpinariume keistai atrodo grandine sutupdyti vienodi akmenys. Jei jau taip anksčiau padarėte, pridėkite kitokio dydžio akmenų aplink, užleiskite kiliminius augalus, kad suskaidytumėte vientisos linijos vaizdą.

Formuodami kalnelį su akmenimis, visų pirma sudėkite didžiuosius akmenis. Įleiskite juos į gruntą negailėdami – net jeigu tik trečdalis akmens liks kyšoti iš po žemės, nepamirškite, kad svarbiausia ne vienas akmuo, o visa jų kompozicija. Guldykite akmenis, o ne palikite juos stačius – atrodys gerokai natūraliau. Stačias akmuo ant kalnelio viršūnės – pagalvokite, ar tikrai gamtoje galėjote matyti tokį vaizdą. Geriau didžiuosius akmenis išdėti šlaituose, ar bent jau tarsi natūraliai nukritusius. Sakoma, kad akmenys turi savo veidą – pabandykite atspėti, kuria puse akmuo gulėjo anksčiau, ir būtent taip jį paguldykite.

Fotolia nuotr.

Kraštovaizdžio architektė Lina Puodžiūtė seminare apie alpinariumų įrengimą visada pabrėžia, kad akmenis šlaituose reikia įleisti šiek tiek pakrypusius į kalno vidų. Tada lietaus vanduo tekės ne tiesiai žemyn, o bus nukreipiamas link augalų šaknų, kad jos gautų pakankamai drėgmės. Alpinariumas turi būti įrengiamas su geru drenažu, kad vanduo neužsistovėtų, todėl augalams toks akmenų įleidimo kampas nepridarys bėdų dėl užmirkimo, o kaip tik duos pakankamos drėgmės lietaus metu ir kurį laiką po jo. O akmenų dydžio nebijokite. Šiais metais tarptautinėse augalų parodose laurus skynė sodai, kuriuose panaudoti išties dideli akmenys.

Fotolia nuotr.

Akmenų dėjimo būdai

Jei pritrūksta minčių, kaip gražiai sudėti akmenis – ieškokite pavyzdžių gamtoje, kalnų nuotraukose. Jei turite daugiau vietos, įrenkite akmenuotas terasas: akmenis sudėkite tam tikrais lygiais, laiptuotai. Kiekvienoje laiptų „aikštelėje“ sodinkite augalus.

Paprastesnis ir natūraliau atrodantis būdas – akmenis dėti nevienodo dydžio grupėmis (po tris, po penkis, ir pan.). Vengiant pasikartojimo ir sudedant nevienodame aukštyje, gali būti gaunamas harmoningas natūraliai atrodantis vaizdas. Tarp akmenų – keleto pasikartojančių veislių augalai, išdėstyti taip pat nevienodo dydžio grupėmis.

Fotolia nuotr.

Uolos imitacija – status šlaitas. Net ir stačiame šlaite plyšiuose tarp akmenų galima įterpti augalų. Atrodo žavingai, ypač jei galite prieiti iš arti.

Ieškodami geriausių vietų akmenims, nepamirškite, kad alpinariumą reikės prižiūrėti. Akmenis dėstykite taip, kad galėtumėte laisvai prieiti prie augalų. Didesniam alpinariume galima įrengti akmeninį takelį, skelto akmens laiptus. Taisyklė naudoti tos pačios kilmės akmenis išlieka. Takelis gali eiti šiek tiek žemiau nei kiti akmenys – gal ir ne visai tarpeklis, bet nedidelis įgilinimas atrodo gerai, o praeiti tokiu ir iš arčiau pamatyti augalus bus smagu.

Kita pusė alpinariumo grožio – augalai. Gerai apgalvokite, kokius augalus pasirinkti alpinariumui, kad gerai atrodytų ir derėtų prie visos aplinkos jūsų kieme.

TAIP PAT SKAITYKITE: Tinkamiausi augalai alpinariumui ir Kaip įsirengti alpinariumą

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis