Atnaujiname medinę terasą – svarbiausi žingsniai

Kaip valyti, atnaujinti, apdailinti ir apsaugoti medinę terasą, kaip apsaugoti nuo medžio puvimo, kuo plauti, kokį apsauginį sluoksnį naudoti? Atsakymai šiame straipsnyje.

Nauja medinė terasa suteikia visai aplinkai ir namui šiltą, jaukią atmosferą, o taip pat, atsiradus terasai, atsiranda ir daug papildomos vietos naujai veiklai. Tačiau, kad ji būtų graži ir funkcionali, terasa reikia ir rūpintis, ne tik džiaugtis. Terasa susidėvi tiek nuo jos naudojimo, tiek nuo išorės veiksnių. Po kelerių metų, jei ji nebus gerai prižiūrima, atrodys tikrai nekaip.

Laimei, daugelio terasų defektai dažniausiai būna tik kosmetiniai, ne esminiai, nes terasos yra gaminamos iš patvarios medienos. Nepaisant to, ultravioletiniai saulės spinduliai visgi blukina terasą, silpnina jos atsparumą. Paviršiuje besikaupianti drėgmė irgi nieko gero neatneša, tad terasa su laiku gali prarasti savo spalvos intensyvumą.

Atnaujinti terasos spalvą nėra sudėtinga, tik reikia atsižvelgti į medienos rūšį. Visų pirma, kaip ir daugelyje kitų atnaujinimo darbų, reikės:

- švariai nuvalyti,

- išnaikinti visus trūkumus, pažeidimus,

- atstatyti spalvą,

- padengti ilgaamže apsaugos priemone. Atminkite, jog terasą veikia daugelis veiksnių – saulė, lietus, vėjas, tad ją mažiau atsparią ar nekokybiškais produktais padengtą medieną atnaujinti gali tekti ne rečiau kaip kartą per metus.

Puvėsis

Visų pirma apžiūrėkite, ar nėra atsiradę puvėsio. Jei terasa pagaminta iš specialios medienos, kuri buvo pritaikyta sąlyčiui su žeme, ji turi būti labai atspari puvėsiui. Jei ji pagaminta iš termiškai neapdorotos – rizika jau daug didesnė, ypač, jei mediena yra šviesi. Puvėsiai atsiranda bet kokioje medienoje, jei drėgmė užsilaiko pakankamai ilgai.

Dažniausiai puvimo procesas vyksta tose vietose, kur sunkiausia tai pastebėti – suklojimo plyšiuose, sudūrimuose, po lentomis, laiptų apatinėje dalyje ir t.t. Jei įmanoma, palįskite po terasa ir su žibintuvėliu apžiūrėkite ją iš apačios.

Jie puvėsio plotas nėra didelis, lentos keisti nebūtina. Tiesiog nugremžkite jį, kad neplistų, dezinfekuokite. Jei pakankamai didelis - atsargiai plokščiu kaltu, skirtu medienai atskirkite pažeistą lentą nuo sveikųjų, ištraukite vinis, nuimkite lentą. Pakeiskite drėgmei ir puviniui atsparia lenta. Jei vinys ar lentos kliba, nėra tvirtos, nesukalinėkite tų pačių vinių, išmeskite juos ir sukalkite naujais – ilgesniais, arba naudokite specialius terasoms skirtus varžtus.

Plovimas

Visų pirma, jei turite, panaudokite lapų pūstuvą arba šluotą, kad neliktų lapų, purvo ir vandens. Tuomet tarpus tarp terasos lentų būtinai išvalykite aštriu peiliuku ar kokiu kitu įrankiu – susikaupęs purvas sulaiko drėgmę ir lentos gali pradėti pūti. Kai tarpeliai bus švarūs, valykite pačias lentas. Šepečiu nuplaukite terasą muiluotu vandeniu. Plaukite po mažą lopinėlį, iškart nuplaudami švariu vandeniu. Tiek dažniausiai ir pakanka, kad terasa vėl atgautų savo spalvą.
Jei jūsų terasos plotas yra labai didelis, galite išsinuomoti aukšto slėgio plovimo įrenginį – bus lengviau, bet – brangiau.

Spalvos atgaivinimas

Jau nuplautą ir išdžiūvusią terasą paruoškime atšviežinimui. Jei terasa papilkėjo, sugrąžinti buvusią spalvą bus gana paprasta. Muiluotas vanduo ar tirpalas su trupučiu baliklio panaikina šią bėdą. Spalvą atgaivina taip pat ir keletas kitų dezinfekuojančių priemonių: valikliai, pagaminti be chloro ar oksalo rūgšties, specialūs milteliai terasoms valyti.

 Kai kurios cheminės priemonės gali pakeisti terasos spalvą, tad geriausiai jas išbandyti prieš naudojant kokioje nors ne itin pastebimoje vietoje. Išbandykite: užlašinkite koncentruoto baliklio lašelį ant dėmės, jei dėmė pradeda nykti po 1-2 min., valykite su tirpalu – švelniu valikliu be amoniako, perplaukite skystu balikliu (santykis 1:4). Nuplaukite vandeniu.

Niekada nemaišykite baliklio su priemonėmis, kurios turi amoniako – gali susidaryti nuodingos dujos. Rūgštiniu pagrindu pagamintos valymo priemonės yra geriausios terasoms atnaujinti, kitoms dėmės išimti. Plaukite minkštu šepečiu, leiskite išdžiūti, ir nuskalaukite švariu vandeniu.

Užbaigimas

Ar lentas reikia impregnuoti, nustatysite užvarvinę lašelį vandens ant lentų – jei jis susigeria, nenubėga – lentas būtina impregnuoti.

Geras impregnantas turėtų turėti apsaugą nuo UV spindulių ar pigmentą, kuris sustabdytų blukimą, taip pat – parafino, kad neleistų medienai sugerti drėgmės. Taip pat atsižvelkite ir į gyvąją gamtą – vabzdžius, nes kai kurie impregnantai turi ir atbaidomąją funkciją. Šiame etape pasiruoškite dažymo volelį, teptuką, ar purkštuvą. Dažydami kas kelias minutes atsitraukite pora žingsnių į šalį, kad galėtumėte iš šalies įvertinti spalvą, jos tolygumą.

Nors kai kurie žmonės dažo terasas spalvotais dažais, visgi populiariau yra palikti natūralią medienos spalvą ar vos vos patamsinti. 

Geriausi impregnantai yra tie, kurie įsigeria į medieną, o ne tiesiog sudaro apsauginę plėvelę. Su laiku apsauginė plėvelė nusitrina, ir terasa gali atrodyti dėmėta, nelygi.

Kaip jau minėta, terasą atnaujinti patartina bent kartą per metus, tačiau brangesnės ir naujoviškesnės priemonės gali suteikti apsaugą ir iki ketverių metų.

Kad ir kokią priemonę išsirinksite, perskaitykite etiketę. Pirkite tik kokybiškas medžiagas ir laikykitės gamintojo nurodymų – ir galėsite ilgai džiaugtis nepriekaištinga terasa.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis