Kas geriau: medienos ar plytelių terasa?

Klausimo ar geriau namas su terasa, ar be jos net nekelsime - teigiama, kad terasos naudą galima įvertinti net ir objektyviai, kadangi ji pakelia namo vertę. Tačiau namą statotės ne pardavimui, o sau: tam, kad galėtumėte gerti rytinę kavą ir skaityti naujienas lauke, o vakare pasėdėti su draugais ir šeima. Tačiau ar atsidarę duris žengsite ant medinės, ar plytelių terasos? Nutarėme padėti jums apsispręsti.

Mediena. Egzistuoja keletas medinės terasos rūšių.

Spygliuočiai. Spygliuočiai yra žinomi dėl savo sugebėjimo gerai atlaikyti lauko sąlygas. Dažniausiai naudojamos pušis ir eglė, išskirtinėms terasoms naudojamas maumedis. Pušies ir eglės medieną būtina impregnuoti. Rinktis šią medieną yra bene pigiausias sprendimas, tačiau pušinės ir eglinės terasos reikalauja daugiau priežiūros ir dažnesnio atnaujinimo. Maumedis nereikalauja netgi impregnavimo ir yra labai atsparus, tiesa, tokios terasos kaina didesnė, o mediena linkusi labiau sluoksniuotis ir šerpetotis.Spygliuočių (taip pat ir kitų rūšių) lentos gali būti termiškai apdorotos - šis metodas ženkliai padidina medienos ilgaamžiškumą.

Lietuvoje augantys lapuočiai. Minkšta lapuočių mediena lauko sąlygoms netinka, tačiau kai kurios kietmedžio rūšys (uosis ar ąžuolas) gali būti panaudotos terasai įrengti. Tokia mediena paprastai dar papildomai termiškai apdorojama. Tokia mediena naudojama rečiau, todėl gali būti geras variantas ieškantiems išskirtinumo.

Tropikuose augantys lapuočiai. Tikas, cumaru, balau ir kiti mažai girdėti medžiai – tai drėgnųjų miškų mediena. Tokia mediena yra kieta, tanki, mažai įgeria drėgmę, reikalauja mažai priežiūros. Kodėl tokia mediena neišklota kiekviena terasa Lietuvoje? Tai lemia kaina – už geras savybes reikia mokėti brangiau ir tai bene didžiausia kaina, kurią sumokėsite už medines teraslentes.

Medžio kompozitas. Tai lentos, sudarytos iš medienos pjuvenų ir PVC. Medžiagų santykis gali skirtis priklausomai nuo gamintojo, tačiau sutinkama, kad didesnis medienos kiekis lemia aukštesnį lentos stabilumą, tuo tarpu plastikas prideda lentai ilgaamžiškumo. Tačiau už tokį derinį brangiau mokėsite.

Plytelės

Shutterstock nuotr.

Plytelės gali būti skirstomos į natūralaus akmens, akmens masės, klinkerio ir keramines. Tiesa, paskutiniosios trys rūšys techniškai gali būti vadinamos keraminėmis, tačiau toks skirstymas rinkoje pasirinktas norint atskirti vienas nuo kitų. Keraminėmis šiame kontekste vadinamos glazūruotos apdailinės plytelės.

Klinkerio trinkelių terasa. Klinkeris pasižymi mažu įgeriamumu, išsiskiriančia išvaizda, atsparumu šalčiui, tiesa, ir aukštesne kaina.

Akmens masės plytelės. Tai bene geriausias tradicinių plytelių variantas įvertinus ilgaamžiškumą, kainą ir išvaizdą.

Natūralaus akmens. Puikiai atrodo, yra atsparios, tinka laukui, tačiau brangiai kainuoja, todėl dažnai pasirenkami kiti variantai.

Keraminės plytelės. Plati spalvinė ir raštų gama, tačiau išvaizdos privalumus nusveria atsparumo trūkumas - šios rūšies plytelės nėra itin atsparios šalčiui, taip pat gerai įgeria vandenį.

Kuo iš esmės skiriasi šios dvi terasų rūšys?

Įrengimas. Plytelių terasa gali būti pati geriausia kiemo vieta, kurią įrengėte gyvenime, tačiau tik su viena sąlyga - jos įrengimas turi būti nepriekaištingas. Gerai įrengta terasa nekelia jokių problemų, tačiau atsiradę trūkumai itin erzina. Kokybiškas įrengimas svarbus ir medinei terasai, tačiau tokią terasą kiek lengviau taisyti - jei niekas negelbsti, galima tiesiog pakeisti problemines lentas. Su įskilusiomis plytelėmis ar trupančiu pagrindu vargsite daugiau.

Nors abi konstrukcijos teoriškai nėra sudėtingos, teigiama, kad medinę terasą įrengti lengviau. Abi galima įsirengti patiems, jei turite darbo su mediena ar plytelių klijavimo įgūdžių.

Hidroizoliacija. Plytelių terasai reikia kur kas kruopščiau įrengti ir hidroizoliaciją. Medinės terasos daromos su nuolydžiu bei tarpams vandeniui nubėgti, kai plytelių terasa įrengiama ant vientiso pagrindo. Todėl geras projektas šiuo atveju tiesiog būtinas.

Kaina. Medžiagų terasoms kaina gali būti įvairi ir tai galioja abiem atvejais. Galite rinktis paprastas pušines teraslentes už 10 eurų/m2 ar kompozitines lentas už keletą kartų didesnę kainą. Lygiai ta pati situacija su plytelėmis, tik jų įvairovė dar didesnė. Tačiau vidutiniškai medinę terasą atsieina įrengti kiek pigiau.

Shutterstock nuotr.

Ilgaamžiškumas. Kaip ir kainos, taip ir medžiagų atsparumas svyruoja. Teigiama, kad gerai įrengta neprižiūrima plytelių terasa gali atlaikyti daugiau nei du dešimtmečius. Mediena natūraliai yra mažiau atspari, tačiau, kaip minėta, jos savybėms pagerinti yra įvairių metodų - apdorojimas karščiu, giluminis impregnavimas, medžio kompozito technika ar tiesiog atsparesnės medienos rūšies pasirinkimas.

Priežiūra. Plytelėms negresia puvimas, medieną mėgstantys vabzdžiai, itin maža pelėsio tikimybė, jas lengva valyti. Priklausomai nuo pasirinktos medžiagos medienos terasai, lentas gali tekti atnaujinti net ir kasmet (paprastos pušinės lentos drėgnesnėmis sąlygomis)

Išvaizda. Šioje kategorijoje abi rūšys turi ką parodyti, tačiau tarp plytelių vyrauja didesnis spalvų, formų ir tekstūrų pasirinkimas. Tiesa, nereikia galvoti, kad teraslentė yra nuobodus medienos gabalas - turite pakankamai pasirinkimų jų padengimui, be to, gamintojai siūlo ir tekstūrų pasirinkimą (lygios ar rifliuotos).

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis