3 įrankiai, be kurių neišsiversite sode

Pavasaris ir pamažu šiltėjantys orai ne tik suteikia galimybę mėgautis saulės voniomis, bet ir skatina imtis darbų sode ar individualaus gyvenamojo namo kieme. Nors užkietėję sodininkai paprastai turi gyvą galą įvairių sodo ir daržo įrankių, aplink namus tik „iš reikalo“ apsitvarkantys gyventojai taip pat turėtų susimąstyti apie vieną kitą įrankį. Specialistai tvirtina, kad yra trys gyvybiškai svarbūs įrankiai, būtini kiekvienam sodininkui-mėgėjui.

Sodininkystės specialistai ir sodo bei daržo įrangą pardavinėjantys prekybininkai pastebi, kad pagrindiniai trys įnagiai, be kurių neišsivers nė vienas individualaus gyvenamojo namo ar sodybos šeimininkas yra trys: kastuvas, grėblys ir genėjimo žirklės.

Nors tokių įrankių galima nusipirkti ne tik prekybos vietose, bet ir internetinėse parduotuvėse, esminis patarimas perkant visus tris ar vieną iš šių įrankių yra įrankį išbandyti prieš perkant. Esą geras daiktas gali brangiai kainuoti, tačiau nebūtinai jis bus patogus kasdienėje buityje, todėl reikėtų jį pritaikyti prie konkretaus žmogaus poreikių.

Kastuvas. Renkantis kastuvą reikia atsižvelgti į keturis pagrindinius dalykus: koto ilgį ir skersmenį, kastuvo plokštės plotą bei plokštės ir rankenos formą.

Vidutinio ūgio žmogui patarina pirkti kastuvą, kurio koto ilgis yra apie 85 centimetrus. Priklausomai nuo darbininko ūgio, koto ilgis turėtų svyruoti apie 5 entimetrus tai į vieną, tai į kitą pusę. Be to, nemažiau svarbu įvertinti ir kastuvo koto skersmenį. Kadangi kotas turėtų būti lengvai apimamas ranka, jo skersmuo neturėtų viršyti 4 centimetrų.

Jei koto ergonomiškumą galima įvertinti ir parduotuvėje, kur kas sudėtingiau numatyti, kokio dydžio turėtų būti plokštė, nuo kurios ploto priklauso, kokį svorį teks atkelti vienu mostu. Visgi patartina plokštės plotą rinktis pagal kasėjo amžių. Suaugusieji gali rinktis ir didesnį kastuvą – apie 500–600 kvadratinių centimetrų ploto. 14–16 metų amžiaus paaugliams turėtų tikti 350–450 kvadratinių centimetrų ploto plokštės. Vaikams nerekomenduojama pirkti didesnio nei 200 kvadratinių centimetrų ploto plokštės kastuvo. Visgi specialistai rekomenduoja atsižvelgti į kiekvieno kasėjo galimybes, nes standartiniai skaičiai ne visuomet atitinka geriausią gaminį.

DELFI / Kiril Čachovskij

„Apie tai, koks kastuvas bus patogiausias naudoti, daug pasako intuicija. Atėjus į parduotuvę, pamėgini vieną, kitą ir išsirenki patį geriausią ir patogiausią variantą. Be to, kaina ir gamintojas taip pat nemažai lemia“, - teigia bendrovės „Lankava“ atstovas Albinas Jurgelionis.

Tiesa, rankenos ir kastuvo forma yra gana objektyvus pasirinkimą lemiantis faktorius. „D“ formos rankenos dažniausia būna gana nepatogios, tik daug į produkcijos gamybą investuojantys gamintojai sukuria pakankamai ergonomiškas rankenas. Į sagą panašios rankenos tiks tuomet, kai bus planuojama kasti smėlingą dirvą. Esą pats patogiausios ir paprasčiausias sprendimas – „T“ formos rankena.

Kastuvo plokštės formą taip pat derėtų rinktis pagal tai, ką planuojama kasti: perkasant viršutinį žemės sluoksnį tinkamiausias kastuvas plačia briauna, „V“ formos briauną turintis kastuvas tinkamiausias, kai reikia kasti gylyn. Taip pat galimas ir tarpinis, vadinamasis universalus, variantas.

Grėblys. Mažiau galvos skausmo renkantis grėblį. Pats grėblys gali būti skirstomas į sodo grėblį ir lapų grėblį. Kadangi pastarasis dažniau reikalingas – plačiau aptarti verta būtent jį. Lapų grėbliai skirstomi pagal medžiagą, iš kurios jie pagaminti: metaliniai, plastmasiniai ir bambukiniai. Metaliniai, nors dažnai laikomi atgyvena, turi didelį privalumą – jie tvirti. Tačiau dideles šlapių lapų krūvas patogiau grėbti su plastmasiniu grėbliu. Bambukinis grėblys nepamainomas, kai lapai grėbiami nuo dekoratyvinės vejos, kai reikalingas kruopštumas.

„Žmonės vis dar nepatikliai žiūri į plastmasinius grėblius. Neva jie prastesnės kokybės, greičiau lūžta. Šiuolaikinės technologijos padeda pagaminti tokią plastmasę, kuri patvarumu lenkia net metalą. Žinoma, kalbama apie kokybišką gaminį“, - pastebi. A. Jurgelionis.

Shutterstock nuotr.

Renkantis grėblio kotą reikia išsirinkti tarp medinio ir metalinio su plastmasiniu paviršiumi. Metalinis tvirtesnis, tačiau kai kurie sodo ir daržo mylėtojai vis dar prisirišę prie medinių kotų, esą kai šalta, jis nepamainomas, nes nenušąla rankos. Tiesa, plastiku dengtas metalinis kotas taip pat turi tokią savybę.

„Plastiku dengtą metalinį kotą galima naudoti ne tik kaip kastuvo ar grėblio kotą, bet ir kaip laužtuvą, jis tvirtas ir patikimesnis už medinį“, - juokaudamas pastebi „Emogus“ atstovas.

Žirklės. Perkant sodo žirkles taip pat reikia atsižvelgti į patogumą, tačiau svarbiausia – ką jomis kirpsite. Pagal tai žirklės skirstomos į dvipuses ir vienpuses. Genint vaismedžius ir krūmus, kurių šakelės nesiekia 1 centimetro storio, tinkamiausios yra dvipusės žirklės. Tokių žirklių ilgis turėtų siekti apie 20 centimetrų. Genint daugiametes gėles, užtektų ir iki 18 centimetrų ilgio įrankio.
Sustiprintų vienpusių žirklių prireiks, jei planuojama kirpti apie 2 centimetrų storį siekiančias šakas, o ilgesnių prireiks, jei planuojamos kirpti krūmų ar vaismedžių šakos sieks iki 3 cm.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis