Lietaus vandens surinkimas: 5 patarimai kaupiantiems

Bene kiekvienas, gyvenantis Lietuvoje šį pavasarį į dangų žvalgosi su nusivylimu – kurgi tas pavasaris? Tačiau iš dangaus krentantis vanduo, net jei ir kiek pabodęs, yra labai naudingas, be to – nemokamas. Reikia tik jį surinkti ir turėsite vandens savo augalų laistymui bei kitoms buities reikmėms. Net jei iki šiol nerinkote lietaus vandens, blogi orai gali jus įkvėpti pamėginti.

Nors šaltas vandentiekio vanduo iš pažiūros nėra toks brangus, tačiau išlaidos padidėja, kai naudojate jį laistymui. O štai lietaus vanduo yra faktiškai nemokamas. Žinoma, krentantis lietus gali palaistyti jūsų augalus, tačiau surinktas vanduo gali būti panaudojamas karštesnėmis savaitėmis. Ypatingai lietaus vandens rinkimas gali būti aktualus turintiems sodą, tačiau neturintiems šulinio – kito nemokamo (neskaitant įsirengimo išlaidų) vandens šaltinio. Be to, teigiama, kad lietaus vanduo yra naudingesnis ir augalams, kadangi jo temperatūra yra aukštesnė nei šalto vandentiekio vandens ir yra artimesnė aplinkos temperatūrai. Rinkti ir naudoti lietaus vandenį yra ekologiška, be to, pritaikius tam tikrus sprendimus, jį galima naudoti ir, pavyzdžiui, skalbimui.

Absoliučioje daugumoje namų bent jau dalinis vandens surinkimas egzistuoja – juk turime lietaus latakus ir lietvamzdžius, kurie efektyviai nukreipia vandenį į vieną ar kelias vietas. Atrodytų, užtenka tiesiog padėti talpą po juo, tačiau net ir šiuo atveju egzistuoja keletas dėmesio vertų aspektų.

Štai penki patarimai, kaip efektyviai rinkti ir laikyti lietaus vandenį

1. Lietaus kaupimo sistemos. Tai modernus būdas surinkti kieme iškritusį vandenį. Priklausomai nuo namų ūkio reikmių, galima rinktis itin didelius, kelių šimtų litrų talpos vandens rezervuarus, kurie dažniausiai yra įrengiami po žeme, namų reikmėms užtikrinti sistemoje dar įrengiama ir elektrinė pompa. Egzistuoja ir įvairių kitokių komfortą užtikrinančių sprendimų, palaikančių optimalų vandens kiekį rezervuare.

Tokio sprendimo trūkumas – didelė kaina (palyginkime su senu geru „kibiro po lietvamzdžiu“ metodu), be to, yra šiek tiek išlaikymo kaštų, taip pat norint naudoti vandenį ne tik laistymui, reikia įsirengti ir įvairius filtrus. Tiesa, ilguoju laikotarpiu toks sprendimas iš tiesų gali padėti sutaupyti.

2. Tinkama spalva. Jei renkatės antžeminius rezervuarus ar statines, talpa turėtų būti tamsesnių spalvų. Šviesių spalvų plastikinės statinės yra laidesnės šviesai, dėl ko gali pradėti formuotis dumbliai pačioje statinėje. Žinoma, lietaus vandens šiaip ar taip negersite, tačiau dumbliais užterštu vandeniu greičiausiai nenorėsite ir laistyti savo augalų, be to, vėliau atsiras ir kvapas. Modernioms talpoms gaminti paprastai naudojamas to išvengti padedantis nepermatomas polietilenas.

3. Parinkite vietą. Antžemines statines galima jungti tiesiai su lietvamzdžiu ir taip tiesiogiai surinkti tekantį vandenį. Jei statinę naudojate tiesiog kaupti vandeniui iš įvairių kiemo vietų, nedarykite dažnos klaidos - geriausia, jei statinė lietaus vandeniui yra ne per toliausiai nuo augalų, kuriuos norėsite laistyti. Taip pat, dėl jau minėtų dumblių problemos, geriau parinkti vėsesnę vietą.

Shutterstock nuotr.

4. Kuo didesnė talpa – tuo geresnio pagrindo reikia. Kaip jau minėta, labiau išvystytose sistemose, rezervuarai gali būti įrengiami po žeme, tačiau paprastam kaupimui puikiai tiks antžeminė statinė. Vis dėlto, jei nenorite išlieti ilgai kaupto vandens, atkreipkite dėmesį į pagrindą po statine. Plastikinės sodo statinės dažnai talpina apie 200 litrų ir daugiau vandens, todėl nenorėsite jos statyti ant netvirto pagrindo, nes ji gali lengvai nuvirsti. Jei perkate tokią statinę, pasidomėkite ir jos priedais – kai kurie gamintojai gali pasiūlyti jums ir stovą.

5. Rinkite vandenį talpomis, kurias turite. Vis dėlto, jei nenorite investuoti papildomai, lietaus vandenį lygiai taip pat surenka ir įvairios ūkyje naudojamos talpos - kibirai, statinės, puodai ir panašiai. Tiesa, tikrai norėsite, kad toks sprendimas atrodytų gražiai, be to, ne visos talpos yra saugios naudoti. Ypatingai įtariai reikėtų žiūrėti į naudotas statines ar kitas talpas – nežinia, kas jose buvo laikoma, tad laistyti savo augalus vandeniu iš jų greičiausiai nėra pati geriausia mintis. Taip pat geriau apskritai atsisakyti minties rinkti lietaus vandenį nuo stogo jei jūsų stogas yra seno šiferio, kadangi kenksmingos medžiagos gali lengvai patekti į vandenį.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis