Darbams naudojama mediena: eglė

Vertingų rūšių mediena – tai, visų pirma, mediena, pasižyminti išskirtinėmis savybėmis ir išorine išvaizda. Eglė yra labai dažnai sutinkamas medis, todėl dažnai nuvertinamas (palyginkite ją su maumedį gaubiančia išskirtinumo aura), tačiau egliena gerai atlieka esmines konstrukcines funkcijas, yra palyginus nebrangi, universali ir puikiai tinka lauko sąlygoms.

Tikslus eglės rūšių skaičius nėra žinomas, tačiau šiuo metu yra aprašytos apie 40 eglių rūšių. Paplitusios Šiaurinėje ir Vidurio Europoje, Rusijoje, Kinijoje, Šiaurės Amerikoje. Lietuvoje savaime auga paprastoji eglė (Picea abies), tačiau yra ir introdukuotų rūšių, tokių kaip baltoji, serbinė ar dygioji eglės.

Mediena lengva, pasižymi minkštumu, šakotumu, sunkiai obliuojama, sakinga. Įprasta eglė yra naudojama statybose, iš jos gaminamos sijos, skersiniai statramščiai. Iš eglienos gali būti gaminami rąstiniai nameliai, pirtys, medinės dailylentės, teraslentės ir praktiškai viskas, ką galima panaudoti lauke. Termiškam medienos apdorojimui taip pat dažniausiai pasirenkama eglė arba pušis. Eglė naudojama ir baldų gamyboje bei muzikos instrumentų gamyboje.

Nereikia pamiršti, kad eglės gali būti ir sklypą puošiantys medžiai - jos puošia sodus, parkus, iš jų galima įrengti net ir gyvatvores, o taip pat eglės puikiai dera prie paminklų.

Eglės medienos spalva yra šviesiai geltona su auksiniu ir rausvu atspalviu, išsiskiria savo elastingumu, tvirtumu ir yra nesunkiai apdirbama. Skirtingai nuo daugelio kitų medžio rūšių, nutolusio nuo šerdies sluoksnio struktūra yra tokia pat kaip ir šerdies. Net ir pati šerdis beveik nesiskiria nuo bendros medienos masės. Eglė turi daug mazgų, kas apsunkina šio medžio apdirbimą. Be to, dervos kiekis, kuris kaupiasi eglėje, yra mažesnis nei pušyje, todėl ji yra mažiau atspari drėgmei nei pušis. Kita vertus, darbams panaudojama mediena dažniausiai specialiai apdirbama.

Shutterstock nuotr.

Eglės medienos šakotumas gali būti laikomas jos trūkumu ar privalumu, nelygu, kaip pažiūrėsime. Vieniems atrodo, kad nušlifavus medį, jis būtent dėl mazgų pasižymi dailia tekstūra, kiti mėgsta tekstūrą be kur ne kur išsimėčiusių tamsesnių dėmių. Eglės medienos struktūra leidžia sklandžiai įsiskverbti dažams ar lakui.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis