Ar verta įrengti seną palėpę?

Ieškote naujos vietos miegamajam,poilsio ar kitos paskirties kambariui – pažvelkite į viršų. Jei jūsų stogas šlaitinis, greičiausiai turėsite pakankamai vietos palėpei. Teoriškai ją įsirengti dažniausiai yra visiškai įmanoma, tačiau ar verta?

Kaina, be abejo, beveik visuomet yra lemiamas aspektas. Įrengdami palėpę bet kokiu atveju išleisite nemažai pinigų, tačiau reikia žiūrėti kiek brangiai tai atsieis. Pigesnis variantas, kai palėpė daugiau mažiau sutvarkyta, tačiau jei jos niekada nebuvo galvojama paversti gyvenama, išlaidų bus daug. Taip pat itin išlošia tie, kurių palėpės yra viename lygyje su kitais gyvenamaisiais kambariais. Tačiau tie, kurių palėpės užima atskirą aukštą, gali patirti itin didelių išlaidų. Tokiu atveju būsimą kainą galima lyginti su kitomis galimybėmis – patalpų perplanavimu, leisiančiu racionaliau išnaudoti esamą erdvę (juk palėpės apgyvendinimo idėja atsiranda, kai kinta poreikiai), arba statytis priestatą – galbūt tai bus tiesiog pigiau?

Tačiau dėmesį reikia atkreipti į kur kas daugiau kriterijų negu kaina: tai stogo konstrukcijos būklė apšiltinimas, šildymas, palėpės aukštis ir naudingas plotas, elektra, apšvietimas, priėjimas.

Trumpai apie kiekvieną iš jų.

Vieta galvai. Gyvenant po šlaitiniu stogu bet kokiu atveju bus santykinai nemažai ploto, kuriame neužteks aukščio išsitiesti visu ūgiu, tačiau vienas svarbiausių dalykų yra įvertinti ar galite gyventi komfortabliai ir nuspręsti, kiek vietos jūs pats norite. Atsižvelkite ir į būsimą apšiltinimo ir apdailos sluoksnį. Bet kokiu atveju, galima stogo šlaitą ir šiek tiek pakelti, taip sumažinant nuolydį ir padidinant patalpos tūrį.

Stogo konstrukcija. Įvertinkite medinių gegnių ir kitų konstrukcijų medienos būklę. Tai vienas pirmųjų dalykų, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį. Juk, jau įsirengę gerbūvį, dėl atsiradusių problemų nenorėsite visko dėl ardyti.

Apšiltinimas. Negyvenamoje palėpėje stogas paprastai nebūna apšiltintas – šildoma perdanga ir to gyventojams paprastai daugiau mažiau užtenka. Dėl šios priežasties temperatūros palėpėje ir namuose skiriasi (kuo oras šaltesnis, tuo šis skirtumas labiau jaučiamas). Tačiau ketinant patogiai gyventi, teks šį skirtumą suvienodinti iki optimalios (20-23oC). Tam, be kita ko, reikės apšiltinti stogą. Jo apšiltinimui yra įvairių būdų – tokių kaip mineralinė vata, užpurškiamos izoliacinės medžiagos ar netgi putų polistirolas.

Shutterstock nuotr.

Šildymas. Nors ir apšiltinsite stogą, šiluma einanti iš kitų patalpų palėpės neprišildys pakankamai, jei joje nebus papildomo šildymo įrenginio. Jei jūsų palėpės patalpa yra tame pačiame aukšte, kur ir kitos gyvenamosios patalpos, galėsite pratęsti esamą šildymo sistemą. Kita vertus, jei palėpėyra viršutinė namo patalpa, tai dar vienas iššūkis. Žinoma, nebūtina šildymui naudoti vandenį – tam gali pasitarnauti elektrinis šildymas, kurį įrengti bus ženkliai lengviau, tačiau jo eksploatacijos kaštai gali būti didesni.

Shutterstock nuotr.

Stogo rūšis. Vienos stogo rūšys suteikia didesnį komfortą. Nors metaliniai stogai yra ilgaamžiai ir patikimi, lyjant į metalo paviršių krentantys lašai kelia didesnį garsą nei alternatyvių stogų dangos. Tai mažiau aktualu palėpę palikus negyvenamą, tačiau ketinant joje apsigyventi didelis lietaus garsas nepadės nei užmigti, nei apskritai ilsėtis. Tam yra sprendimų, pavyzdžiui, papildomi garso izoliaciniai paklotai, tačiau tai dar pakelia kainą.

Shutterstock nuotr.

Elektra. Komfortui reikės elektros – dėl apšvietimo ir naudojimosi prietaisais. Gera žinia, kad tai, priklausomai nuo jūsų namo išplanavimo, gali būti nekomplikuočiausias darbas, tačiau vis viena rekomenduojama jį patikėti profesionaliam elektrikui.

Shutterstock nuotr.

Nauji-seni laiptai. Vėlgi, idealu, jei nenaudojamos patalpos po stogo šlaitu yra tame pačiame aukšte kaip ir dalis gyvenamų. Kitu atveju reikės pagalvoti apie laiptus. Žinoma, palėpė jau turi savo laiptus, tačiau laiptai, kuriais užlipate du kartus per savaitę ir laiptai, kuriais lipsite mažiausiai du kartus per dieną skiriasi savo patogumu. Tad jei nesijaučiate patogiai ir saugiai, patekimą į palėpę gali tekti pergalvoti. Tai ir laiptų statumas bei slidumas. Antrajam variantui gali užtekti ir paprastų sprendimų, tačiau jei manote, kad laiptai per statūs, reikės dar vienos investicijos, šį kartą į naują laiptų formą. Laiptų sprendimai paveiks ir žemiau esančias erdves - tiesiniai laiptai užims daugiausiai,o spiraliniai mažiausiai vietos.

Daugiau skaitykite: ką žinoti renkantis laiptus
Daugiau skaitykite: kaip spręsti slidžių laiptų problemą

Shutterstock nuotr.

Šviesa. Normaliam gyvenimui reikės dienos šviesos. Laimei, tai nėra jokia problema, nes yra tam ir skirti stoglangiai. Kita vertus, dalis palėpių, kurios nėra naudojamos dažnai jau turi vienokius ar kitokius langus, tačiau norint gyventi komfortabiliai, geriau įvertinti, ar tie langai suteikia pakankamai šviesos. Dažniausiai jie būna per maži.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis