12 veiksmingiausių būdų, kaip kovoti su skruzdėlėmis

Turbūt sutiksite, kad sodas ir kiemas turėtų būti jūsų, o ne visur šmirinėjančių skruzdėlių karalija. Nors skruzdėlės padeda palaikyti biologinę pusiausvyrą, naikina sodo kenkėjus ir yra naudingos augalams ir dirvožemiui, daugelis jų pridaro daugiau žalos nei naudos. Didžiausia žala kyla iš to, kad skruzdėlės saugo ir platina amarus, nes šie, iščiulpę augalų syvus, išskiria joms maistą – lipčių. O amarų savo sode nenori niekas.

Amarai kelia grėsmę jauniems augalams, platina virusus ir bakterijas. Skruzdėlės išsikasa dirvoje tunelius ir lizdus, ardo dirvožemį, kenkia vaismedžiams, vaiskrūmiams, dekoratyviniams augalams, padaro dirvą rūgštingesnę. Kai kurios skruzdės naikina pasėlius. O jų statomi kauburiai nepuošia sklypo ir gali iškelti takelių trinkeles.


Shutterstock nuotr.


Taigi, nereikia leisti skruzdėms užvaldyti savo kiemo ir sodo. Kaip galima jas išnaikinti, nenaudojant aplinkai kenkiančių pesticidų?


• Panaudokite natūralią priemonę vamzdžiams naikinti – boraksą arba boro rūgštį. Sumaišę šaukštelį šios medžiagos su puodeliu saldaus produkto, pavyzdžiui, medaus ar cukraus, priviliosite skruzdėles, be to, tikėtina, kad jos parsineš kažkiek šio gardėsio į savo skruzdėlyną ir išnaikins visą skruzdžių koloniją. Mišiniu taip pat galite ištepti skruzdėlynų prieigas ar skruzdžių takelius. Naudodami šią priemonę būkite atsargūs patys ir apsaugokite vaikus ir naminius gyvūnus.


• Surinkite nukritusius vaisius ir uogas, laiku nuskinkite pernokusius vaisius, kurie vilioja skruzdėles. Komposto, organinių atliekų ir šiukšlių dėžes statykite kuo toliau nuo vejos.


• Tinkamai rūpinkitės augalų ir dirvožemio būkle – tuomet skruzdėlės jų nepuls.


• Skruzdes gerai atbaido natūralūs produktai kaip actas, citrinų sultys ir kavos tirščiai, raudonasis pipiras, pipirmėtė, česnako milteliai. Jų galima pabarstyti ant skruzdėlių takų ar prie jų lizdų. Bet tai – laikinos priemonės, po kurių skruzdėlės, tikėtina, vėl sugrįš arba įsikurs kitame sklypo krašte.


• Pievelėje, kuria skruzdės dažnai marširuoja, pabarstykite agurko ir apelsino žievių – tai apnuodys grybieną, kuria jos minta, ir privers jas ieškoti maisto kitur.


Shutterstock nuotr.


• Veiksmingos priemonės skruzdėlėms naikinti yra juodieji pipirai, aitrioji paprika, cinamonas – pabarstykite jais takus, gyvenamąsias vietas.


• Į skruzdžių lizdus įpilkite litrą balto distiliuoto 5 procentų acto. Dėl acte esančios rūgšties jos staigiai žus.

• Skruzdžių takus ir lizdus nupurkškite diatomitu – skruzdės žus nuo dehidratacijos ir dusulio. Naudodami diatomitą veidą pridenkite kauke.


• Sumaišykite pusę arbatinio šaukštelio indų ploviklio, pusantro šaukštelio rapsų aliejaus ir litrą vandens ir gerai išplakite. Perpilkite mišinį į butelį su purškiamuoju antgaliu, gerai sukratykite. Išpurkškite šiuo mišiniu vietas, kuriose skruzdėlių koncentracija ypač didelė. Įpilkite jo į jų lizdus. Panašiai suveiks trijų šaukštų aitriosios paprikos, pusės šaukštelio skysto indų ploviklio ir litro vandens mišinys.


• Amarų apnikto medžio kamieno apačią ištepkite uogiene, medumi ar saldintu vandeniu (galite įberti ir borakso). Tai sulaikys skruzdes. Per tą laiką galite užleisti medį vabzdžiais, kurie naikina amarus.


• Skruzdėms naikinti galima panaudoti tabaką. Per naktį palaikykite tabaką vandenyje. Skystį pilkite į skruzdėlynų kauburius tol, kol jie kiaurai permirks. Skruzdėlynų angas galite užkimšti klijais ar pudra kūdikiams.


• Žinoma, veiksmingiausias pergalės prieš skruzdes būdas – visas jėgas nukreipti motinėlei sunaikinti. Žuvus motinėlei, išnyks ir darbinės skruzdėlės. Sunaikinti motinėlę ir visą skruzdžių koloniją galite paskandinę skruzdėlyną. Geriausia tam naudoti hidrogrąžtą arba paprastą vamzdelį, per kurį pilamas vanduo turėtų pasiekti visus skruzdėlyno užkaborius. Prieš įstatydami tokį vamzdelį, nurėžkite skruzdėlyno „stogą“. Sukamuoju judesiu sukite vamzdelį gilyn į žemę, kol užpilsite visus koridorius, o iš skruzdėlyno teliks purvo liūnas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis