Terasa, balkonas, lodžija: kaip susikurti nedidelę oazę daugiabutyje

Šiandien naujos statybos daugiabučių projektuose vis daugiau dėmesio yra skiriama ne tik pačiam buto dydžiui bei jo išplanavimui, bet ir kitiems pridėtinės vertės turintiems elementams. Daugiabutyje esanti terasa, balkonas, lodžija – iš pastato vidaus prieinama, aptverta aikštelė, kurioje sušilus orams galima auginti įvairius augalus, stebėti aplinką ir kitaip maloniai leisti laisvalaikį. Pristatome kelis patarimus, kaip balkone, terasoje, lodžijoje susikuri jaukią oazę.

Terasų daugiabučiuose populiarumo šoktelėjimas Lietuvoje

Balkono erdvę palyginus gan neseniai imta laikyti ne tik vieta skalbinių džiovinimui bei daiktų laikymui, bet ir tam tikru buto erdvės pratęsimu, kurį sušilus orams galima paversti valgomuoju ar tiesiog poilsio zona, kurioje malonu skaityti, užsiimti balkonine daržininkyste ir panašiai. Šiandien šalies architektai įkvėpimo dažnai semiasi iš skandinaviškų valstybių, kuriose klimatas, kaip ir Lietuvoje, nedžiugina aukštu saulėtų ir šiltų dienų skaičiumi, bet terasos daugiabučiuose yra laikomos vertingomis. Puikus pavyzdys – Danija, kurioje beveik visi butai yra su įrengtomis terasomis, kuriose malonu mėgautis šiltomis vasaros akimirkomis. Vakarietiškas požiūris į balkono erdvę Lietuvoje yra matomas šiuolaikinės statybos daugiabučiuose, kuriuose galima džiaugtis erdviomis stiklintomis arba atviromis terasomis, kurios kartais apjuosia butą per visą perimetrą. Reikia paminėti, kad terasos teikiamais malonumais galima džiaugtis ne tik naujos statybos namuose, jaukų poilsio kampelį galima įsirengti ir nedideliame balkone esančiame senos statybos name.

Terasos įrengimo medžiagos

Kaip terasoje statomoje šalia individualaus namo, taip ir daugiabutyje esančioje terasoje – svarbiausia pasirinkti tinkamą dangą. Jeigu svajojate apie jaukią, medinę terasą – labiausiai tiks tropinių lapuočių mediena. Ši mediena yra brangus pasirinkimas, tačiau savo savybėmis nukonkuruoja bet kokias kitas medienos rūšis. Tropiniai lapuočiai – kieta, tvirta, tanki medžiaga, neįgerianti vandens. Taip pat galima rinktis medienos kompozito lentas, kuriose yra sumaišytos medienos pjuvenos su polivinilchloridu. Šios lentos yra atsparios, ilgaamžės bei lengvai prižiūrimos. Kitas tinkamas dangos pasirinkimas – plytelės (keramikinės plytelės, natūralaus akmens plokštės). Tokia danga puikiai tinka daugiabučio terasai, dėl savo paprastos priežiūros. Prieš klojant pasirinktą dangą, svarbiausias techninis aspektas – vandens surinkimo sistemos įrengimas, taip pat patariama neužmiršti dangą impregnuoti kartą ar du per sezoną.

Shutterstock

Kokius baldus rinktis?

Baldai terasoje turi būti funkcionalūs bei kontekstualūs. Kokius baldus, kokį jų kiekį, kokį jų dydį bei formą rinktis dažniausiai padiktuoja pati balkono erdvė. Renkantis baldus terasai, svarbu atkreipti dėmesį į medžiagas iš kurių šie yra pagaminti, jų kokybę, patogumą ir estetines savybes (ar jie derės su aplinka). Metaliniai baldai – gan tvirti ir ilgaamžiai, tačiau šalti baldai. Jeigu nusprendėte įsigyti metalines kėdes, kad vakarais ant jų nebūtų šalta sėdėti, reiks papildomai įsigyti sėdėjimui skirtas pagalvėles. Rotanginiai baldai – baldai iš tropinio augalo, kurie gali pakeisi šiltus ir jaukius medinius baldus, nes jie yra kur kas atsparesni aplinkos poveikiui. Plastikiniai baldai – lengvai prižiūrimi baldai, kurie yra įgavę ne itin gerą vardą dėl savo neišvaizdaus dizaino, tačiau šiandien galima rasti gamintojų, kurie siūlo kokybiškus ir stilingus plastikinius baldus.

Augmenija terasoje

Daugiabučio terasą galima paversti tikra žaliąja zona, kuri namuose sukurtų mažą asmeninę oazę. Renkantis augalus šiai erdvei, derėtų atsižvelgti į kelis su balkonu susijusius aspektus: kurioje pusėje yra balkonas, kiek laiko jis yra apšviestas, ar jis yra atviras ar uždaras. Saulėtuose balkonuose tinka auginti: lobelijos, saulutės, gacanijos ir t.t. Pavėsyje esančiuose balkonuose: neužmirštuoles, springes, gumbines begonijas ir t.t.. Taip pat neužmirškite, kad balkonuose galima auginti įvairius prieskoninius augalus (bazilikus, mėtas, šalaviją), kurie atlieka ne tik dekoratyvinę funkciją, bet ir pagardiną gaminamą maistą. Renkantis augalus daugiabučio terasai, taipogi reikia atkreipti dėmesį ar augalai yra vienmečiai, ar daugiamečiai, dažnai balkonui patariama rinktis vienmečius augalus, kurie išauga iš sėklų ir žaliuoja vieną vegetacijos sezoną.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis