Medienos puvimas: ką apie jį reikėtų žinoti?

Mediena – natūrali, šilta ir jauki statybinė medžiaga. Nors natūralumas šiais laikais yra ypač vertinamas, tačiau būtent ši savybė lemia, kad tokia medžiaga yra neatspari biologiniams kenkėjams. Puvinys – medžiagos irimas sukeltas grybelių-parazitų. Tad kaip galima būtų jo išvengti?

Kas yra medienos puvimas ir kaip jis veikia?

Esant palankioms sąlygoms (vyraujant drėgnam ir šiltam orui, esant pakankamam deguonies kiekiui arba medienos vidiniam drėgnumui viršijant 18-20 proc.) medienoje suaktyvėja grybelių-parazitų veikla. Būtent suaktyvėjusi bakterijų veikla ir sukelia medienos puvimą.

Medienos puvimas yra atpažįstamas iš šių požymių: medienos pradžioje atsiranda duobutės ir akutės, vėliau ji išsisluoksniuoja; pakinta spalva (mediena patampa marga); nors medienos apimtis nesumažėja, bet pažeistos vietos ima keistis su sveikomis.

Išskiriamos keturios puvinio stadijos: pradinė, išsivystymo, galutinė ir mechaninis suirimas. Pradinė stadija – medienos struktūra ir patvarumas dar nėra paveiktas grybelių, pelėsio dar nėra, tačiau pradeda kisti medienos spalva. Išsivystymo stadija – jau yra matomas pelėsis (micelis), medienoje atsiranda tarpeliai, duobutės, plyšeliai. Galutinė stadija – medienos struktūra yra visiškai pakitusi, ji tampa minkšta, lengvai trupa. Mechaninis suirimas – mediena sunyksta.

Puvinys gali būti sausas arba šlapias. Sauso puvinio simptomai: mediena atrodo sudžiuvusi bei trapi; atsiranda balkšvos ataugos su geltonomis ir/ar alyvinėmis dėmėmis; taip pat atsiranda ataugos vizualiai primenančios blynus, kurių centras yra rausvai gelsvas. Šlapias puvinys yra atpažįstamas iš šių savybių: puvėsio pažeista mediena yra minkšta, korėta; pažeista vieta atrodo tamsesnė už aplinkui esančią sveiką medieną.

Shutterstock

Kaip išvengti medienos puvimo?

Medienos puvimui kelią užkirsti reikia jau gamybos ir sandėliavimo metu. Kadangi ką tik nukirstoje medienoje yra daug drėgmės (apie 40 proc.), ją būtina gerai padžiovinti. Pramoninis medienos džiovinimas vyksta 80-100 laipsnių temperatūroje. Džiovinant tokiomis sąlygomis medienoje drėgmė greitai gerokai sumažėja (medienoje drėgmė neturėtų viršyti 18-20 proc.), taip kartu ji yra sterilizuojama.

Toliau mediena būtina padengti antiseptikais, kurie padės ją apsaugoti nuo grybelių-parazitų. Kad mediena butų apsaugota nuo drėgmės, ji papildomai yra impregnuojama, šį žingsnį kartas nuo karto reikia pakartoti. Be viso to, reikia imtis ir kitų medinės konstrukcijos apsauginių priemonių: reikalinga pamatų hidroizoliacija; drenažo sistema; sandari lietaus nuvedimo sistema ir t.t.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis