Priemonės, kurios padės įveikti pomidorų marą

Pomidorų maras arba kitaip fitoftorozė – liga, kuria pomidorai dažniausiai suserga antroje vasaros pusėje. Tam, kad būtų galima tinkamai pasirengti, siūlome susipažinti su pagrindinėmis prevencinėmis ir kovos su pomidorų maru priemonėmis.

Kas yra pomidorų maras?


Fitoftorozė – viena sunkiausių ir dažniausiai pasitaikančių pomidorų ligų. Šią ligą sukelia patogeninių grybų sporos. Sporoms palanku plisti, kai vyrauja vidutiniškai šilti ir drėgni orai. Taip pat jas plisti skatina ir blogas šiltnamio vėdinimas bei dideli temperatūros svyravimai.


Pomidorų maras pažeidžia tiek augalo lapus, tiek stiebus, tiek vaisius. Šią ligą galima atpažinti iš tokių simptomų: ant stiebų ir ant lapų atsiradusių pilkai rudų dėmių, pajuodavusių lapų gyslų, ant pažeistų vietų susidariusio pelėsio, ant vaisių atsiradusių poodinių, kietų, rusvos spalvos dėmių.


Shutterstock


Prevencija


Efektyviausia kovos priemonė su pomidorų maru – prevencija. Pirmuosius prevencinius veiksmus reikia atlikti labai anksti, tik nuėmus paskutinį derlių. Labai svarbu tinkamai paruošti šiltnamį kitam sezonui: pašalinti visas augalines atliekas ir jas sunaikinti, perkasti žemę, sudrėkintą dirvą palaistyti atskiestu fitosporinu, šiltnamio konstrukciją apdoroti silpnu vario sulfato tirpalu (100 g vario sulfato – 10 litrų vandens).


Pavasarį, sodinant pomidorus, rekomenduojama tarp jų palikti didesnius tarpus, kad gerai vyktų oro cirkuliacija. Jeigu labai bijote šio susirgimo, patariama rinktis pomidorų rūšis, kurios yra atsparios grybeliniams susirgimams.

Vasarą labai svarbu tinkamai pomidorus prižiūrėti. Laistyti juos reikia anksti iš ryto, kad per dieną žemė spėtų sugerti drėgmę. Vyraujant drėgniems ir apsiniaukusiems orams, laistyti jų apskritai yra nerekomenduojama. Taip pat svarbu gerai vėdinti šiltnamį, kad galima būtų išvengti didelių temperatūros svyravimų (ypač rugpjūtį, kai dienos yra karštos, o naktys – šaltos).


Kaip kovoti su šia pomidorų liga?


Pelenų tirpalas. Ši priemonė yra daugiau prevencinė, tačiau ganėtinai veiksminga. Į 10 l vandens reikia įberti pusę kibiro pelenų. Viską išmaišius, tirpalą reikia palikti pastovėti tris dienas (kartas nuo karto pamaišant). Tada tirpalą reikia praskiesti (reikia įpilti tiek vandens, kad bendras tirpalo kiekis siektų 30 l). Papildomai į tokį tirpalą dar reikia įdėti 30–35 g ūkinio arba skysto muilo. Šia priemone pomidorus purkšti reikia tris kartus: sodinukams prigijus, prieš pomidorų žydėjimą ir kai pasirodo pirmos mezginės.


Česnakų tirpalas. Ši priemonė yra tinkama grybų sporų naikinimui. Į 10 l vandens reikia įdėti 1–1,5 stiklinės susmulkintų česnakų (tiek galvučių, tiek ūglių) ir palikti pastovėti apie parą. Tada tokį tirpalą reikia nukošti ir į jį įdėti 1,5–2 g kalio permanganato. Pašalinus pažeistus lapus, pomidorus reikia nupurkšti šiuo tirpalu. Pakartoti purškimą reikia po 10 dienų. Po to česnakų tirpalu pomidorus galima nupurkšti kas 12–15 dienų.


Jodo tirpalas. Jodas yra gana veiksminga kovos su pomidorų maru priemonė, nes ši medžiaga pasižymi priešmikrobinėmis savybėmis. Purškimui reikia naudoti 5% jodo tirpalą (10 l vandens reikia naudoti 10 ml jodo).


Kalio chlorido ir jodo tirpalas. Kovojant su šia liga, taip pat galima pasitelkti kalio chloridą. 10 l vandens reikia sumaišyti su 30 g kalio chlorido ir 40 lašų jodo. Šio preparato kiekvienam augalui skirti reiktų po 0,5 l.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis