Augalai ir architektūra - iš kelionių parsivežtos idėjos

Naujiems pokyčiams labiausiai įkvepia kelionių vaizdai. Gal todėl, kad keliaudami esame kaip niekuomet atviri įspūdžiams, nusiteikę juos gerte gerti ir geranoriškai vertinti. Ir grįžę namo dar jaučiamės pakylėti, tikimės kuo ilgiau nepamiršti matytų reginių, o gal net šį bei tą atkartoti čia, savo namuose.

Bendrovės „Sodo dizainas“ direktorė, botanikė Alina Tiriuvienė keliaudama po svečias šalis neatsispiria pagundai įamžinti išradingai ir jaukiai apželdintų kiemelių, mažų miestukų gatvelių.

Galima sakyti, kad Prancūzijos, Italijos gamta daug dosnesnė nei mūsų, ir bepigu ten augalams iš proto eiti žydint ir žaliuojant. Žinoma, vaizdų grožis – ne vien tai. Daug lemia ir augalų kompozicijos, kokiose iš pirmo žvilgsnio netikėtose vietose auginami, kaip derinami su namų architektūra, ar įkvepia gyvybės sustingusiems mūrams...

1

Stiebinės skiepytos daugiažiedės rožės, suformuotos kaip medeliai, – viena iš gausybės mielų Prancūzijos miestelių puošmenų. Ir visai nesvarbu, ar šie miesteliai yra keliautojų pamėgtame Vyno kelyje, ar nuošaliau nuo turistų lankomų vietovių, jie tradiciškai puošiami su meile, atsidavimu ir varžosi tarpusavyje dėl garbingo gražiausiai žydinčio miesto vardo. Kiekvienas augalas čia turi savo prasmę ir motyvą, o rezultatas – stulbinamas.

2

Važiuojant nedidelių miestelių gatvėmis įspūdis toks, tarsi keliautum nenutrūkstančia parko alėja. Viskas tarsi labai paprasta, o pakylėta iki meno aukštumų!

3

Tradicinis Elzaso vaizdelis – labai gausiai apželdintos palangės, sienos, balkonai. Jie, rodos, lūžta nuo kaskadomis krintančių žiedų. Čia vyrauja ryškios spalvos – ne tik gėlės, bet ir nameliai ryškūs, kontrastingi. Tradicinėje palangę puošiančioje kompozicijoje dera įvairių atspalvių svyrančios pelargonijos, tramažolės ir sukučiai.

4

Vijoklinių rožių subtilus trapumas išryškina šimtmečių paženklintas eksterjero detales. Elzase įprasta prie vartų stulpų palikti įdubas augalams – čia labai gerai veši perkūnropės. Sieną dengiantis vijoklinis augalas visterija žydi nepaprastai kvapniais violetiniais žiedais – jų kekės dera ne tik prie langinių atspalvio, bet ir prie užuolaidėlės stiliaus.

5

Tradicinis augalas netradiciniame kontekste atrodo originaliai. Tai tos pačios mūsų mėgstamos surfinijos, tik mūrinės tvoros ir kalto metalo vartelių fone jų lepūs žiedai dar išraiškingesni. Violetinių atspalvių gamą pratęsia tolėliau terasoje žydinčios levandos.

6

Laiptus dengiantis paprastasis vinvytis, žiedus skleidžianti hortenzija, rodos, alsuoja vėsa ir gaiva. Beje, šie augalai dideliais žaliais lapais puikiai jaučiasi šalia kiemo centro įrengto fontanėlio. Kompozicijai elegantiškumo suteikia vazonuose pasodinti visžaliai augalai – tujos, buksmedžiai. Saulės šviesos ir augalų metamų šešėlių žaismas sukuria ramybės ir harmonijos oazę.

7

Veičo vinvytis ir bugenvilija mėgsta prisiglausti prie šiltų, saulėtų mūro sienų...

8

Terasa Italijos miestelyje – tarsi gyvas įrodymas, kad jaukumui sukurti reikia tiek nedaug. Suoliukas, vijoklinės rožės, vynuogės, molinis vazonas su žydinčiomis pelargonijomis, dar kvapniosios kiauliauogės, rožinės mandevilės. Harmoningos spalvos ir žiedų žiedai visą vasarą...

9

Mažučiukėje terasoje prie įėjimo durų susodinti saulėkaitą mėgstantys augalai: kaktusai, sukulentai, bazilikai, jazminaičiai. Ir būtinai – pelargonijos liepsnote liepsnojančiais žiedais, taip mėgstamos visoje Vakarų Europoje ir neretai tituluojamos gėlių karalienėmis.

10

Jei prie namų nėra nė menkiausio lopinėlio žemės, jie vis tiek gali būti paskendę rožių žieduose. Čia išnaudojamas kiekvienas centimetras – galima pastatyti medinę dėžę su augalais, pakabinti krepšį su svyrančiomis gėlėmis, įsprausti keraminį vazoną ant laiptų ar terasoje.

11

Gebenės šakos apraizgiusios visą namo sieną. Šio augalo žaluma elzasiečiams greičiausiai atrodo nuobodi, todėl ji pagyvinta ryškiaspalviais loveliuose susodintų pelargonijų žiedais.

12

Tarp pirmojo ir antrojo aukšto langų nusidriekęs puošnus vijoklis – visterija – nuostabiais žiedais džiuginą akį ir uoslę, o palei namą nusitiesusi daugiažiedžių rožių rabatė (dekoratyvių augalų lysvaitė) su ja konkuruoja dėl dėmesio...

13

Namui apželdinti itin sumaniai panaudotas paprastasis vinvytis. Jo sukurtą žaliąjį namo sienos dekorą pratęsia viršuje, terasoje, sustatytuose vazonuose pasodinti visžaliai augalai.

14

Žalios augalų kaskados be galo gražios, o priemonių joms sukurti užtenka visai paprastų. Namas Veronoje apželdintas gebenėmis ir vynuogėmis. Virš kiekvieno balkonėlio ir jame esančio staliuko suformuotas pinučių ir juos apraizgiusių kultūrinių vynuogių stogelis. Turėklai apželdinti vien gebenėmis.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis