Pradedamos rinkti paraiškos paramai asbestinių stogų dangos keitimui gauti

Nuo šių metų gegužės 13 d. pradedamos rinkti paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 m. programos (KPP) priemonės „Kaimo atnaujinimas ir plėtra“ veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“. Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos (NMA) darbuotojai paraiškas rinks iki 2013 m. birželio 28 d.

Pagal veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“ remiamas kaimo vietovėje esančių gyvenamųjų namų, priklausančių fiziniams asmenims, asbestinių stogų dangos keitimas. 2013 m. didžiausia paramos suma vienam projektui įgyvendinti negalės viršyti 6000 litų.

Parama – kaimo gyventojams

KPP parama galės būti skirta projektams, įgyvendinamiems kaimo vietovėje, t. y. kaime, miestelyje ar mieste, kuriame gyvena ne daugiau kaip 6000 gyventojų, o pareiškėjas turi būti kaimo gyventojas, kuris ne mažiau kaip penkerius metus iki paramos paraiškos pateikimo nuolatinę gyvenamąją vietą deklaruoja kaimo vietovėje. Parama projektui neteikiama, jeigu jo įgyvendinimo vieta – savivaldybės centras arba sodo bendrija. Pareiškėjas taip pat turi užtikrinti, kad investicijos bus skirtos gyvenamajam namui, kuriame jis šiuo metu gyvena.

Šiais metais paramai gauti bus taikomas naujas reikalavimas – pareiškėjas ne mažiau kaip dvejus pastaruosius metus iki paramos paraiškos pateikimo kaimo vietovėje turi vykdyti profesinę ir (ar) ekonominę veiklą. Šis reikalavimas nebus taikomas, jei pareiškėjas yra sulaukęs pensijinio amžiaus arba jam pripažintas 0-55 proc. darbingumas.

Europos Sąjungos ir valstybės biudžeto paramos lėšomis finansuojama iki 50 proc. visų patirtų tinkamų finansuoti projekto išlaidų. Tinkamoms finansuoti išlaidoms priskiriamos stogo keitimo medžiagų (stogo dangos), statybinių medžiagų, būtinų stogo dangai pakeisti, įsigijimo, asbestinių atliekų transportavimo iki šalinimo vietos ir jų šalinimo paslaugų pirkimo, projekto viešinimo išlaidos. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad stogą laikančiosios konstrukcijos bei stogo šiltinimo medžiagos arba medžiagos termoizoliaciniam sluoksniui įrengti kompensuojamos nebus, kaip ir statybos darbai.

Patvirtinti projektai turės būti įgyvendinti per 12 mėnesių nuo sprendimo skirti paramą priėmimo dienos, o parama bus mokama taikant išlaidų kompensavimo būdą. Tai reiškia, kad paramos gavėjas turės pradėti įgyvendinti projektą savo lėšomis, vėliau patirtas ir apmokėtas išlaidas, pridėdamas išlaidas pagrindžiančius dokumentus, deklaruoti mokėjimo prašymuose, pagal kuriuos bus išmokama parama.

Paraiškos renkamos ir savivaldybėse

Kaip ir praeitais metais, paraiškos bus renkamos ne tik NMA teritoriniuose skyriuose, bet ir rajonų savivaldybių centruose. Pagal iš anksto numatytą grafiką savivaldybėse nuo 9 iki 12 val. bus ne tik renkamos paraiškos, bet ir teikiamos konsultacijos, atsakoma į rūpimus klausimus, paaiškinami kylantys neaiškumai.

Be to, šių metų gegužės 20–24 d. nuo 9 val. iki 10 val. pagal iš anksto numatytą grafiką NMA atstovai kiekvienoje savivaldybėje ves mokymus priemonės ,,Kaimo atnaujinimas ir plėtra" veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“. Daugiau informacijos apie mokymus pateikiama grafike.

Vidas Jaškauskas, UAB Eternit Baltic: „Visų pirma yra sveikintina, kad Žemės ūkio ministerija, pratęsė programos įgyvendinimą ir skelbia naują paraiškų rinkimą. Būtina atkreipti dėmesį, kad šiemet pakeisti fiksuotieji maksimalūs įkainiai ir sumažintas maksimalus vieno projekto kompensavimas iki 6000 Lt. UAB Eternit Balticskaičiavimais 6000 Lt (t.y. 50% visų stogui pakeisti būtinų medžiagų įsigijimo išlaidų) suma yra pakankama daugeliui Lietuvoje esančių asbestinių stogų.

Tačiau programa turi ir savų minusų, dalyvauti programoje gali tik kaimiškų vietovių gyventojai, o daugiau gyventojų turinčiuose miestuose asbestinių dangų kiekis tenkantis 1 žmogui tikrai didesnis. Taip pat parama skiriama tik gyvenamojo būsto stogo dangos keitimui, nors dažnu atveju sodybose esančių pagalbinių pastatų stogai taip pat asbestiniai ir jų techninė būklė prasta. Manau, būtina teikti kompleksinės renovacijos modelius individualiems namams, kad būtų keičiamos ne tik stogų dangos, bet ir gerinamas viso pastato energetinis naudingumas. Tikimės, kad žmonės pasinaudos galimybe pasikeisti asbestinius stogus bei skyrę papildomų lėšų renovuoti savo būstus, pagerins jų energetines savybes, nes koks bus tolimesnis asbesto šalinimo programos likimas, lieka neaišku.“


Parengta pagal Nacionalinės mokėjimos agentūros informaciją. Daugiau informacijos čia.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis