Šiaudinį būstą statanti šeima: ateityje tokių namų tik daugės

„Kažkada su vyru pajuokavome, kad smagu būtų senatvėje mažą šiaudinuką pasistatyti. Gyvenimas pakrypo taip, kad teko keisti gyvenamąją vietą, tai pagalvojome, o kodėl ne dabar tą šiaudinį statyti“, - pasakoja Akvilė, kartu su vyru Dariumi pasiryžusi savo jėgomis Akmenės rajone pasistatyti šiaudinį namą.

Pora nusprendė pasirinkti tokį statybos būdą dėl galimybės sutaupyti statybos metu ir atėjus šildymo sezonui. Visas 120 kv. m keturiems asmenims skirto namo statybines medžiagas – medį ir šiaudus – jie pirko iš vietos gyventojų, o name panaudotas tinkas yra pagamintas iš molio, likusio iškasus pamatus. Šeima šį namą planuoja pastatyti už 120 tūkst. litų.

Nesivaiko ekologijos

„Kai kam nors pasakome, kad statome šiaudinį namą, tai pirmas žodis būna, o – ekologiškas. Tačiau prieš nuspręsdami, apie tai net negalvojome. Pirmiausias dalykas, kuris viliojo, tai sienų šiluminė varža – nebrangus išlaikymas ir galbūt pigesnė statyba“, – pasakojo moteris.

Savo apsisprendimą nesamdyti darbininkų ir prie namo statybos dirbti kartu su vyru bei artimaisiais ji paaiškino tuo, kad specialistai, ypač statantys šiaudinius namus, yra labai brangiai apmokami.

„Rankas turime, patirties pasisėmėme renovuodami namą, kuriame prieš tai gyvenome. O darbininkai labai brangiai kainuoja ir aš suprantu kodėl. Po tokios patirties aš neįsivaizduoju, kiek man kas turėtų sumokėti, kad kitam statyčiau šiaudinį namą“, – atviravo Akvilė.

Kadangi porai priklausanti žemė yra ūkio paskirties, ji su vyru tapo ūkininkais, pasidarė kaimo plėtros projektą ir, tik gavę statybos leidimą, pradėjo statybų procesą.

Asmeninio archyvo nuotr.
Įsikelti planuoja šiemet

Šiaudinio namo statybos trunka jau dvejus metus, prieš tiek laiko pora išliejo pamatus. Vėliau ūkiniam pastatui pastatė karkasą, padarė vidines pertvaras, pastatė ir nutinkavo sienas, uždengė stogą.

„Statybos tęsiasi jau antrą vasarą. Iš lauko namas jau 90 proc. baigtas. Viduje išvedžiotos visos komunikacijos, šildymo sistema, dabar tinkuojamos vidinės sienos. Tada sudedame grindis ir skelbiame įkurtuves“, - netolimais planais dalijosi Akvilė.

Moteris patikino, kad šiaudinis namas – jos svajonė. Tačiau jos siekiant reikėjo gerokai pavargti ir net įveikti aukščio baimę.

TAIP PAT SKAITYKITE:
5 patarimai, kad namų interjeras taptų jaukesnis
Prieš ir po remonto: kaip senas būstas virto vintažu dvelkiančia tvirtove

„Vienintelė iki šiol taip ir neišmokta pamoka – per daug iš savęs reikalauti. Jei kas man būtų pasakęs, kad aš kelsiu stogą, tai būčiau galėjus duot ranką nukirsti, kad tikrai ne. Ūkinio stogo konstrukciją darė vyras su savo tėčiu, nes aš labai labai bijau aukščio. O namo stogą padarėme mes dviese su vyru. Kai labai reikia, galima perlipt per save“, - patikino moteris.

Jie namą nusprendė apšildyti židiniu su ortakiais. Bet patikino, kad jei galėtų atsukti laiką atgal, statytų senovišką koklinę krosnį.

Pavojų nebijo

Daugelis šiaudinių namų entuziastus gąsdina ugnies pavojumi, bet moteris turi atsakymą skeptikams.

„Dabar jau atlikta pakankamai daug bandymų dėl degumo. Šiaudai dega, šiaudinė kitka – smilksta, panašiai kaip ir popierius. Lapas dega lengvai, o pamėginkite, sudeginti storą knygą, - namo saugumu užtikrinta buvo moteris. - O dėl graužikų, tai jų pilna visur. Palaikykime tvarką ir nebus jų. Pavyzdžiui, pas mus per žiemą neatsirado jokios skylutės lauke. Viduje, kiek iš rudens buvo suėję, labai gerai išgaudė katė. Beje, pelės labai skaniai graužia ir putplastį, kuriuo apšiltintas kas antras namas.“

Akvilė patikino, kad iš pradžių net ir artimieji skeptiškai žiūrėjo į tai, kad jų šeima statys šiaudinį namą, tačiau dabar daugumos nuomonė pasikeitė.

Kadangi jie patys statyti šiaudinį namuką įsidrąsino tik perskaitę apie tai viename tinklaraštyje, šiuo metu jie ir patys rašo internetinį dienoraštį siaudinetroba.blogas.lt. Jame dalijasi šiaudinio namo statymo paslaptimis.

Asmeninio archyvo nuotr.

Šiaudinių namų ateityje bus daugiau

Šiaudinių namų statytojų asociacijos pirmininko Domanto Surkio teigimu, šiaudai - vis labiau populiarėjanti statybinė medžiaga.

„Lietuva yra viena iš lyderių Europoje su naujovėmis ir savo technologijomis dirbant su šiaudais. To mokome net kitas šalis. Šiaudai pigi medžiaga. Be to, moksliškai įrodyta, kad šiaudiniame name yra labai gera aura, mikroklimatas teigiamą poveikį žmogui. Jie tausoja aplinką ir mažina įtaka klimato kaitai“, - pasakojo D. Surkys.

Jis patikino, kad statistikos, kiek šiaudinių namų yra Lietuvoje jie neveda, bet spėja, kad tokių namų tikrai turėtų būti apie 50.

„Mes esame atlikę bandymus, tai jų degumo klasė yra labai gera, jie praktiškai priskiriami prie visiškai nedegančių namų. Jeigu namas yra teisingai statomas, tai puikus pasirinkimas. Šiaudinė siena name sudaro apie 5 proc. namo kainos. Kaip mes dar galime tuose penkiuose procentuose taupyti, priklauso nuo to, kokį statymo būdą žmogus pasirenka. Jeigu pagrindinis aspektas yra kaina, geriausia taupyti statant pačiam, tačiau tam reikia turėti ir žinių“, - įspėjo Šiaudinių namų asociacijos pirmininkas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis