Natūralios valymo priemonės – kaip pasigaminti namuose?

Valikliai, šveitikliai, plovikliai, minkštikliai ir dar gausybė priemonių, skirtų kasdienei švarai bei tvarkai prižiūrėti, rikiuojasi dažno namuose. Ir, žinoma, gausiausią jų dalį sudaro dailiai įpakuoti agresyvūs chemikalai.

Veiksminga, bet nesaugu

Apsinuodijimų statistika liudija, kad vis dažniau apsinuodijama buitinės chemijos priemonėmis.

Chloro junginiai yra labai žalingi, jie gali dirginti odą, sukelti niežulį, paraudimus, dirgina kvėpavimo takus, akių gleivinę, prarijus pažeidžia kepenis ir inkstus, gali sukelti vėžinius susirgimus. Reaguodami su kitomis medžiagomis gali sudaryti nuodingus junginius, pavyzdžiui, sumaišius su amoniako turinčiomis priemonėmis, išsiskiria nuodingos chloramino dujos. Maišant įvairius chloro turinčius valiklius, ypač šarminį ir rūgštinį valiklį, išsiskiria chloro dujos, kurios yra labai nuodingos, gali tapti net mirties priežastimi.

Ypač koncentruotos ir agresyvios yra orkaičių ir vamzdynų valymo priemonės. Jos gali nudeginti odą ir akių gleivinę.

Purškiant langų valiklį, reikia saugoti akis, nes šių valiklių sudėtyje esantys actas ir amoniakas gali stipriai sudirginti gleivinę, sukelti peršėjimą, graužimą, ašarojimą.

Baldų valikliuose esančios stipraus kvapo medžiagos (terpentinas, eteriai ir esteriai) gali dirginti kvėpavimo takus, sukelti kosulį ar bronchų spazmą.

Valymo priemonės lengvai pašalina riebalus nuo valomo paviršiaus, tuo pačiu ir apsauginę riebalų plėvelę nuo mūsų odos.
Dėl to ji sausėja, skeldėja, parausta, perši. Į mažiausias žaizdeles gali patekti įvairūs mikroorganizmai.

Vamzdžių ir unitazų valikliuose paprastai būna ėsdinančių medžiagų. Jos gali stipriai pažeisti odą, sukelti vėmimą, alpimą ar stipriai pažeisti akis, galima net apakti.

Lakūs organiniai junginiai, naudojami metalinių paviršių valikliuose, gali sukelti trumpalaikius regos sutrikimus, o naudojant ilgesnį laiką, pažeisti nervų sistemą, odą, inkstus, akis.

Fenoliai gali sukelti viduriavimą, alpimą, pykinimą, pažeisti inkstus ir kepenis.

Nitrobenzenas gali sukelti vėmimą, kvėpavimo sutrikimus, net mirtį, vėžinius susirgimus, apsigimimus.

Formaldehidas stipriai dirgina akis, gerklę, odą ir plaučius, manoma, kad sukelia vėžinius susirgimus.

Regi daugiau sąmoningumo

Retas susimąsto, jog netinkamai naudojami šie produktai gali sukelti ne tik grėsmę sveikatai, bet ir pamažu, negrįžtamai nuodija mūsų gyvenamąją aplinką – orą, dirvožemį, vandenį.

Kaip teigia specialistai, didžioji dalis cheminių namų ūkio medžiagų turi savo natūralias alternatyvas. Juolab kad ir buitinės chemijos produkcijai parduotuvių lentynose kaimynystę sudaro vis daugiau ekologiškų priemonių.

Maždaug prieš ketverius metus kartu su partnere ekologiškų prekių interneto parduotuvę atidariusi klaipėdietė Lina Gedvilienė pripažino, jog tautiečiai darosi sąmojingesni ir atsakingesni.

„Žmonės vis dažniau susimąsto, kam mokėti už chemikalą, kai už panašią kainą gali įsigyti natūralų, ekologišką produktą. Atsirado daugiau informacijos, pasiūlos, natūralu, kad ši tema populiarėja. Net jei sakytume, kad ekologiško gyvenimo filosofija tampa madinga, gerai, kad ši mada veda teisingu keliu ir atsiranda poreikis gyventi sveikiau, rūpintis aplinka“, – svarstė pašnekovė.

Užuolaidos – nevalgomos

Vis dėlto L.Gedvilienė pripažino, jog domėjimasis natūraliomis bei ekologiškomis namų priežiūros priemonėms vis dar smarkiai atsilieka nuo kremų, šampūnų bei kitų higienos ir kosmetikos gaminių.

„Turbūt apie tai, ką tepame ant kūno, susimąstome labiau, nei apie tai, kas nubėga į kanalizaciją ar nusėda ant namuose esančių paviršių. Žmonėms turbūt atrodo, kad tai ne taip svarbu. “Taigi aš jų nevalgau!„ – kartą replikavo viena bičiulė, kai jai paaiškinau, kad gali kenkti net chemikalais apdorotos užuolaidos, kabančios jos namuose“, – prisiminus šyptelėjo Lina.

Kaip pastebėjo pašnekovė, su ekologiškomis namų ūkio priemonėmis daug sudėtingesnė situacija nei su kūno priežiūrai skirtais produktais.

„Pastarųjų, intensyviai ieškant ir domintis jų sudėtimi, galima atrasti tikrai aukštos kokybės bei nepriekaištingos sudėties. O valymo, skalbimo priemonių gamintojai neprivalo nurodyti INCI sudėties, taigi gali lengvai interpretuoti ir kai ką nutylėti, – aiškino pašnekovė. – Štai labai dažnai sulfatai, kurie sausina odą, kenkia gamtai, nesvarbu, ar būtų natūralios kilmės, ar cheminės, “slepiami„ po visokiais paprastiems vartotojams nelabai ką sakančiais užrašais: anijoninės PAM (paviršiaus aktyvumo medžiagos), kokosų sulfatai, riebieji alkoholio sulfatai ir panašiai."

Genialu, kas paprasta

L.Gedvilienės pastebėjimu, natūralesnes buities priemones dažniau įsigyja mažamečių atžalų turintys tėvai, alergiški žmonės ar tiesiog galintieji sau leisti brangesnę namų priežiūrą pirkėjai.

Tarp populiariausių priemonių – skysti skalbikliai, muilai, vonios valikliai, indų plovikliai.

„Visada šioje ir kitose srityse patariu žmonėms “susipaprastinti„, tad ir neteks labai išlaidauti. Pavyzdžiui, “žaisti„ su muilo riešutais žmonės pritingi. Nors tai visai smagus ir labai pigus procesas. Visos kitos alternatyvos, namines priemones, – ne ką prastesnės“, – tvirtino virtualios ekologiškos parduotuvėlės šeimininkė.

Štai plautuvių, vonių nutekėjimo vamzdžiams atkimšti L.Gedvilienė rekomenduoja naudoti sodos ir acto mišinį, užpilant jį dar ir karštu vandeniu.

Soda taip pat nepamainoma įvairiems paviršiams šveisti, actas ir vanduo – langams
valyti, paviršiams dezinfekuoti.

Citrina, citrinos rūgštis puikiausiai tiks virduliams nukalkinti, puodams išblizginti, patamsėjusiai kriauklei atšviežinti ar medinėms lentutėms dezinfekuoti, o druska galima šveisti prisvilusius puodus.

O plaunamas medines grindis, kaip patyrė Lina, galima pamaitinti, į kibirą vandens įliejus šaukštą augalinio aliejaus.

Pagalbininkai – eteriniai aliejai

Aromaterapijos specialistė bei masažo terapeutė Edita Vigelytė visas plovimo, ypač – skysto skalbimo priemones rekomenduoja praturtinti atitinkamu eteriniu aliejumi. Jį reikėtų rinktis pagal poveikį.

„Pavyzdžiui, grindims plauti skirtas priemones galima praturtinti arbatmedžio arba kėnių, taip pat pušų eteriniais aliejais – jie veikia antibakteriškai, padės patalpas šiek tiek dezinfekuoti, o miegamajam labiausiai tiks levandų eterinis aliejus. Net jei valymo ar skalbimo priemonė yra cheminė, eteriniai aliejai ją šiek tiek sutaurina, prideda naudingųjų savybių“, – teigė Edita.

Į 100 ml galima įlašinti apie 30 lašiukų norimo augalų eliksyro. Prieš naudojant valymo ar plovimo priemonę reikėtų ją gerai suplakti.

Pasak specialistės, internete dažnai pateikiamos klaidinančios rekomendacijos eterinius aliejus lašinti tiesiai į vandenį.

„Į tokius patarimus reikėtų žiūrėti atsargiai, nes eteriniai aliejai vandenyje netirpsta ir tinkamai nepasiskirsto“, – įspėjo pašnekovė.

Edita prisipažino, jog buityje jai teko išbandyti šiuo metu populiarias ekologiškas skalbimo priemones, tokias kaip muilo riešutai ar vandenį minkštinantys burbulai. Tačiau pašnekovė apgailestavo, kad jos ne visada padeda pasiekti norimo idealios švaros efekto, kad ir skalbiant baltus audinius.

„Žinoma, eksperimentuoti ir ieškoti kuo natūralesnių priemonių būtina. Gal kažkas atras sau tinkamą variantą. Vis dėlto turėtume neužmiršti, jog mūsų chemizuotas vanduo kažkur nuteka ir turi poveikį bendrai ekologinei sistemai“, – kalbėjo pašnekovė.

Ar žinote, kad...

Valikliai sudaro didžiausią pavojingų medžiagų, paprastai naudojamų namuose, dalį.

Fosforo junginiai į vandens telkinius patenka su buityje, pramonėje ir kitose srityse naudojamų cheminių preparatų atliekomis.

Ypač daug fosforo junginių turi skalbimo bei indų plovimo priemonės, kuriose jie naudojami vandeniui minkštinti ir skalbimo efektyvumui pagerinti. Kai kuriuose skalbimo milteliuose fosfatai sudaro net 20 ir daugiau proc.

Kad skalbikliai būtų saugesni reikėtų vengti chloro turinčių baliklių; sintetinių kvapų; „biologinių“ detergentų (aktyviosios skalbimo medžiagos), turinčių enzimų (jie puikiai valo, bet dažniausiai dirgina odą)

rinktis lengvai, o geriausia – 100 proc. biodegraduojančias priemones; iš augalų išgautus, ne sintetinius detergentus; tokius produktus, ant kurių pakuotės nurodyta visa INCI sudėtis

vietoje skalbinių minkštiklio į skalavimo skyrelį galima įberti druskos arba šaukštą baltojo acto – šis panaikins detergentų likučius, nukalkins skalbimo mašiną ir veiks šiek tiek antibakteriškai.

Šaltiniai: glis.lt, ekologija.blogas.lt, biolinija.lt.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis