Kaip apsaugoti namus nuo maistinių ir drabužinių kandžių

Vakare įjungus šviesą pro atvirus langus neretai į svečius atskrenda įvairiausių drugių. Nors jie sveikatai nepavojingi, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį į kai kuriuos smulkesnius drugelius, patenkančius į patalpas, kadangi tai gali būti kandys. Išsiritusios šių kenkėjų lervos daro žalą drabužiams, audiniams, kailiams, maisto produktams.

Užkrato požymiai: besiraitančios kirmėlės, skylės drabužiuose ir skraidantys vabzdžiai

Lietuvoje dažniausiai sutinkamos drabužinės ir maistinės kandys. Jei buvo pastebėtas bent vienas iš šių skraidančių vabzdžių, greičiausiai žala jau padaryta. Drabužinių kandžių lervutės, prieš virsdamos drugiu, graužia audinius, o maistinės kandys ėda ir voratinkliais bei išmatomis teršia miltus, grūdus, sėklas, riešutus, džiovintus vaisius, prieskonius, arbatžoles, makaronus ir kt. produktus.

„Skylės drabužiuose, voratinkliniai siūleliai maisto produktuose, kokonai spintoje ir spintelėse, lervos, randamos tarp drabužių ar maiste, skraidantys kandžių drugeliai rodo, kad yra užkratas. Jei patalpoje šilta ir drėgna, nepraėjus nei porai savaičių iš kiaušinėlių ims ristis lervutės. Viena suaugusi kandis gali padėti iki 200 kiaušinėlių“, – pasakoja UAB „Dezinfa“ biologas Liutauras Grigaliūnas.

Kaip atskirti drabužinę kandį nuo maistinės?

Kenkėjų kontrolės ekspertai dažnai girdi klausimą, kaip drabužinę kandį atpažinti nuo maistinės. Specialistai juokaudami pirmiausiai pataria neužmušti drugio, kitu atveju bus sunku nustatyti, koks kenkėjas apsigyveno. Ženklus skirtumas – spalva: drabužinė kandis yra vienspalvės šviesios aukso spalvos, o maistinėms kandims būdingas įvairus sparnelių raštas. Biologas L. Grigaliūnas pabrėžia, kad drabužinės kandys sutinkamos ten, kur laikomi drabužiai, o maistinės – kur maistas, nors šią vasarą pastebėta atvejų, kai maistinės kandys skraidė net laiptinėse.

Svarbu rasti ir sunaikinti užkrato židinį

Daugeliui siaubą keliantis radinys – kirmėlės, besiraitančios produktų pakuotėse, tarp audinių. Kenkėjų kontrolės ekspertai pasakoja, kad būna atvejų, kai gyventojai į svečius patys nežinodami atsineša šokoladą ar saldainių su kirmėlėmis. Toks „skanumynas“ ilgam „pamalonina“ gomurį.
Aptikus kandžių, ekspertai perspėja, kad labai svarbu nesigriebti pirma pasitaikiusių cheminių priemonių ar purškiklių, kurie gali smarkiai pakenkti sveikatai. Pirmiausiai reikėtų rasti kandžių židinį ir jį sunaikinti. Rekomenduojama naikinimui rinktis profesionalias, ilgalaikes ir sveikatai nepavojingas priemones. Sunaikinus pagrindinę užkrato vietą, labai svarbu gerai išvalyti sienas, lubas, lentynas, spintelių ir spintų plyšius.

Gyventojai skatinami imtis prevencinių priemonių

„Tam, kad nereikėtų kovoti su besiraitančiomis kirmėlėmis, išmesti maistą, ar jausti apmaudą dėl sugadintų drabužių, visada patariame imtis prevencinių priemonių. Labai svarbu užkirsti kelią vabzdžiams patekti į namus. Dažniausi patekimo keliai – užkrėsta produkcija“, – perspėja biologas.

Kandims patrauklus maistas turėtų būti laikomas sandariai, patariama nelaikyti seno maisto. Taip pat labai svarbu apžiūrėti parduotuvėse perkamas pakuotes ir drabužius: ar nepažeisti, ar nematyti gyvų vabzdžių, jų lervų. Būtina nuolat valyti paviršius retai naudojamose spintelėse ar spintose.

Kenkėjų kontrolės ekspertai pataria kurį laiką nenaudojamus audinius sudėti į sandarius plastmasinius maišus arba lagaminus. Nešvarūs ar sutepti drabužiai ypač patrauklūs kandims, todėl, prieš padedant drabužius, visada juos reikia apžiūrėti, išpurtyti.

Patarimai

Natūralios ir visiškais saugios priemonės nuo kandžių – levandų ir kėnių eteriniai aliejai. Džiovintos levandos maišeliuose, tamponai, suvilgyti eteriniame kėnių aliejuje patikimai apsaugos visą jūsų spintos turinį.

Piktieji drugeliai nemėgsta ir tabako, pipirų, apelsinų kvapo. Puikios sąjungininkės šioje sparnuotoje kovoje gali būti ir gėlės – tai snaputis (pelargonija) ir Coleus (dilgėlė). Šviežius šių gėlių lapus įdėkite į spintą ir laikui bėgant pakeiskite naujais. Iš tiesų didžiausias kandžių priešas - švara, jeigu jos laikysitės, tuo mažesnė tikimybė, kad šie gyviai apsigyvens jūsų namuose. Jei manote, jog jūsų maiste apsigyveno kandys, būtinai išvalykite visas spinteles ir indelius.

Jei maiste atsirado kandžių lervų - visa tai, deja, teks išmesti. Būkite atidūs - maistinės kandys įsikuria ne tik maiste, bet kartais lizdus susisuka net ant lubų nelygumų. Be to, svarbu viską išvalyti. Tai padaryti galima su valgomuoju actu, nelygumus išgremžti su peiliu ir kitą kartą naudoti sandariai uždarytus indus.

Liaudies patikrintas būdas - maistą palaikyti šaldiklyje arba pakaitinti. Tiesa, kartais visi būdai būna bevaisiai ir tenka pasitelkti cheminius preparatus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis