Kaip apšvietimu atskleisti ir paryškinti interjero detales?

Kaip apšviesti paveikslus, skulptūrėles, dekoratyvines vazas, augalus, antikvarinius baldus ir kitus namuose laikomus daiktus? O gal nekaupiate meno kūrinių, neauginate augalų, tačiau Jūsų sienoje atidengtas ir restauruotas nedidelis mūro fragmentas, seni ar sumontuoti nauji balkiai, suprojektuoti ar restauruoti įdomios architektūros laiptai, pakylos, niša, užuolaidos, ar kiti interjero elementai? Tokias detales norisi parodyti, išryškinti.

Viskas Jūsų namuose gali tapti dekoracijomis. Tačiau nepamirškite – jei visas interjero detales norėsite pabrėžti, tai taps varginančiu fonu, kuriame pagrindinis akcentas bus chaosas.

Skoningai ir su saiku pasirinkite tam tikrus objektus, kuriuos norite paryškinti, atskleisti ir pasitarę su apšvietimo specialistais įrenkite jiems tinkamą apšvietimą.

Bendrasis apšvietimas yra tik fonas visai erdvei apšviesti, jis negali būti vienintelis bet kurioje namų erdvėje, o jeigu kalbame apie dekoratyvių elementų apšvietimą, tai neišvengiamai bus reikalingas akcentinis apšvietimas.

Beje, kokybiškas ir gražus namų toršeras gali būti interjero pasididžiavimas, kuris ne tik puošia, bet ir apšviečia.

Kaip apšviesti paveikslus? 

Net ir vienintelio paveikslo apšvietimui Jūsų namuose neužteks vieno kryptinio šviestuvo-prožektoriaus. Paprastai įrengiami keli teisingai nukreipti į meno kūrinį prožektoriai. Vien tik vienas šviestuvėlis gali pridaryti nereikalingų šešėlių, o paveikslą bus sunku apžiūrėti, gėrėtis juo.

O jeigu Jūsų namuose yra daug paveikslų – tuomet specialios apšvietimo įrangos atsiras daugiau. Specialūs prožektoriukai, kurie nukreipiami į meno kūrinius, gali Jums atrodyti per daug techniški, prarasti savo išskirtinumą, tačiau neišvengiamai reikalingi.

Be apšvietimo profesionalų neišsiversite: parinkti nekonkuruojančius su paveikslais ir interjeru prožektorius, mažiausiai kenkiančias meno dirbiniams lempas, šviestuvams pakabinti skirtus šynlaidžius, geriausiai padės specialistai. 

Tariantis su apšvietėjais ir meistrais, kurie kals, gręš ir kabins, būtina atkreipti dėmesį į teisingai apskaičiuotus apšvietimo atspindžio kampus: atspindys, krentantis nuo apšviesto objekto (ypatingai, jei tai stiklintas paveikslas, aliejinė tapyba), turėtų kristi žemiau žiūrovo akių lygio. Tuomet kūrinys neblizgės, bus gerai matomas, į jį bus malonu žiūrėti. O Jūsų pastangos bus tinkamai įvertintos.

Dienos, saulės šviesa yra geriausiai atkurianti spalvas, todėl paveikslams reikės dirbtinės šviesos, kuri geriausiai atkurs dienos šviesos spektrą. Beje, vieniems paveikslams reikės daugiau šviesos, kitiems mažiau – nelygu kokio amžiaus yra meno kūriniai, kokia jų stilistika.

Apšvietimo specialistai galės Jums papasakoti apie meno kūrinių apšvietimo subtilybes, pavyzdžiui, įleistus į sienas asimetrinio tipo šviestuvus, kurie, rodos, šviečia iš lubų, tačiau nenukrenta iš viršaus, o tolygiai nušviečia sieną, nuplauna ją savo šviesos srautu. Pastarąjį apšvietimą naudoja muziejai, galerijos.

Jei nišoje pastatėte vazą, skulptūrą ar kitą eksponatą ir norite tai apšviesti, nukreipkite šviesos srautą būtent į jį, nereikia apšviesti visos nišos. Teisingai parinktas apšvietimo kampas išryškins tai, ką rodote, o niša bus apšviesta savaime.

Nepamirškite, kad tarp šviesos šaltinio ir šviečiamo objekto stovintis žiūrovas gali užstoti, mesti šešėlį. Montuoti jį reikės apdairiai. Šviestuvas visuomet turės atsirasti tarp žiūrovo ir objekto.

Tūrinius objektus – skulptūrėles, laiptus, antikvarinius baldus – geriausiai apšviesti iš kelių pusių, taip išvengsite šešėlių.

Kaip apšviesti augalus namuose?

Augalams reikia šviesos, geriausiai tinka natūrali dienos šviesa, tačiau namų erdvėje gali nutikti taip, kad augalus pastatysite ten, kur turėsite sukurti jiems papildomą apšvietimą.

Nepamirškite – augalams pirmiausiai parenkama lempa, tik po to šviestuvas. Reikalinga tokia lempa, kuri turi specialų spektrą, reikalingą augalams.

Pavyzdžiui, Jūsų namuose suplanuota augalų siena, kuri atskiria erdves arba patalpos siena, kuri dekoruota augalais. Jie, negaudami natūralios šviesos, negyvens, todėl labai svarbu teisingai įrengti jų apšvietimą, kad jie ne tik gerai ir gražiai atrodytų, bet ir išgyventų.

Jeigu auginate bonsai, juos tikriausiai norėsite gėrėtis patys ir parodyti kitiems. Jiems apšviesti reikės kryptinių šviestuvų, kaip ir paveikslams.

Tačiau nepamirškite – augalai labiausiai mėgsta natūralią šviesą iš viršaus. Jeigu įmanoma, išnaudokite būsto erdves su natūraliu apšvietimu sau ir augalams.

Akcentinis apšvietimas yra dekoruojantis apšvietimas. Jis niekada nedominuoja ir yra reikalingas tik detalėms išryškinti. Todėl kartais patartina suplanuoti sunkiai pastebimą šviesos šaltinį, kuomet matome tik šviesos srautą, bet šviestuvas nematomas, įmontuotas. Galimi ir spalviniai sprendimai, kurie padės tai įgyvendinti - balti prožektoriai baltose lubose, niekas nedominuoja, neatitraukia dėmesio, tačiau atlieka savo funkciją.

Sutvarkyti ne tik bendrąjį, bet ir akcentinį apšvietimą namuose bus nesunku, jei pasitarsite su apšvietimo specialistais: www.laforma.lt

LA Forma nuotr.

Užsakymo nr.: PT_62268167

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis