Atnaujintas 48 kv.m butas Užupyje dvelkia istorine atmosfera

Senos statybos butų atnaujinimas dažnai pasirodo esąs tikras iššūkis, tačiau toks darbas turi ir maloniąją pusę: čia jauti istorinę miesto dvasią, o peizažas už lango – net jei tai tik senamiesčio stogai – vaizdingas ir įkvepiantis. 48 m² ploto bute Užupyje interjero dizainerė Jolanta Lapinskaitė-Vaitulionienė ne tik sukūrė erdvės iliuziją, bet ir, šeimininkų pageidavimu, šios miesto dalies dvasią atitinkantį interjerą.

Tarp Briuselio ir Vilniaus gyvenimą dalijanti jauna šeima butą Užupyje įsirengė nuotoliniu būdu. Dizainerė per „Skype’ą“, elektroniniu paštu bei skambučiais suderino ir stilistinę buto idėją, ir techninius klausimus. Anot Jolantos, tai ne tik neapsunkino darbo, bet, atvirkščiai, šis projektas tapo vienu greičiausiai įgyvendintų, mat architektės ir šeimininkų skoniai sutapo, be to, darbų vykdytoju dirbęs šeimos draugas savo pareigas vykdė itin atsakingai. Misiją palengvino dar ir tai, kad originalus buto suplanavimas atitiko šeimos poreikius. Vienas pagrindinių pakeitimų vyko siauroje ir ilgoje vonioje: nuo jos atrėžtame kelių kvadratinių metrų plote įrengtas tamsus kambariukas daiktams susidėti. Taip pat vonios siena truputį įstumta į vaikų kambarį, kad atsiradusioje nišoje būtų galima pastatyti skalbimo mašiną ir džiovyklę.

Bute dizainerės parinkta neutrali spalvų paletė sukūrė harmonijos ir šviesos įspūdį. Nemažai baldų ir interjero detalių buto šeimininkai parsivežė iš namų Briuselyje. Šeimininkė mėgsta pasivaikščioti po šio miesto sendaikčių turgus ir antikvariatus, tad čia kaip tik pravertė jos laimikiai – senovinis stalas ir kėdės. Šių nereikėjo net pervilkti: žaliai margintas gobelenas idealiai įsiliejo į pieno spalvos virtuvės ir ąžuolo grindų kontekstą. Beje, pieno spalva virtuvei ir spintoms koridoriuje bei miegamajame parinkta neatsitiktinai – šie baldai tiesiog išnyksta sienų fone, o grotelių ažūras suteikia puošnumo. Buto spalvų paletę pagyvina subtilios detalės: svetainėje ir miegamajame Jolanta po vieną sieną papuošė tapetais, akį džiugina ir šeimininkų atsivežti paveikslai. Šiuos, beje, šeimininkė kolekcionuoja. Nedideliais prabangos akcentais tapo skoningas krištolo šviestuvas svetainėje ir pagal užsakymą pasiūtos kokybiškos užuolaidos. Vis dėlto buto pažiba – tai miegamojo langas ir už jo atsiverianti panorama. Puiku tai, kad šiuo vaizdu pro neįprastai plačias miegamojo duris galima gėrėtis iš svetainės ir koridoriaus.

Vaikų kambaryje erdvę taupo dviaukštė lova. Dizainerė pasirinko nepuošti šio kambario tradiciškai – vieninteliais akcentais čia tapo dryžuotos užuolaidos, kilimas ir subtilūs grafikos darbai. Vaikų kambariai neišvengiamai būna kupini detalių, tad santūri kaip ir visame bute paletė „vizualinį triukšmą“ padeda sumažinti iki minimumo. Pro du langus matyti Karlsono istoriją primenantys Užupio stogai. Iš vaikų kambario patenkama į iš vonios „atriektą“ tamsų kambariuką, tokį reikalingą mažame bute. Visas butas, net vonios kambarys, išklotas ąžuolinėmis lentomis – tai sukuria vientisumo jausmą. Beje, mediena apkalta ir pati vonia. Mielos detalės – šeimininkų iš Briuselio parsivežti paveikslai, knygos, dėžutės bei žvakidės – kuria unikalią namų atmosferą. Anot dizainerės Jolantos, nežinia, ar dėl jaukaus interjero, ar dėl ypatingos Užupio dvasios, šiame bute jauna šeima jaučiasi itin jaukiai ir patogiai.

Kuriant namų viziją, šeimininkai dizainerei paliko daug laisvės. Tik viena buvo aišku iš pat pradžių – modernus stilius čia netiks. 


Vienoje patalpoje telpa virtuvė, valgomasis ir svetainė, bet nepasakysi, kad čia ankšta – neutrali spalvų paletė sukuria erdvės įspūdį.

Senovinį stalą ir kėdes šeimininkai parsivežė iš namų Briuselyje. 

Paveikslai iš šeimininkės kolekcijos tapo neutralaus kolorito miegamojo akcentais. Spinta su ažūrinėmis durelėmis suteikia kambariui santūraus puošnumo.

Butas atrodo gerokai didesnis, nei yra, nes atviros plačios miegamojo ir svetainės durys išsaugo erdvės vientisumą. 


Miela detalė – pagal užsakymą pasiūtos užuolaidos su dekoratyviniais kutais. 


Vonios kambarys išklotas ąžuolinėmis lentomis, be to, mediena apkalta ir pati vonia. Nestandartinio dydžio voniai užuolaidas teko siūti specialiai. 


Nedideliame vaikų kambaryje net du langai, žvelgiantys į Užupio stogus. Kaip ir kituose kambariuose, čia vyrauja neutrali spalvų paletė, pagyvinta tik dryžuotų užuolaidų ir kilimo.

Nuotraukos – Augio Normanto.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis