Namų apšvietimas pagal dizainerį Dovą Serapiną

Žinomas interjero kūrėjas – Dovas Serapinas – interjerus kuria jau daugiau nei 8 metus. Pasak jo, apšvietimas – vienas svarbiausių elementų, kurio pagalba namuose jaučiamės ramiai ir saugiai. Viena iš pagrindinių šiuo metu namų apšvietimui naudojamų priemonių – taupioji lemputė, kurios iš prekybos išėmus kaitrines lemputes, tampa vis populiaresnės.

„Šiuolaikinės technologijos leidžia energiją taupančias lemputes pritaikyti taip, kad apšvietimą būtų galima reguliuoti pagal nuotaiką, akimirką arba panaudoti kaip namų aksesuarą. Žmones džiugina ir maža sąskaita už namo apšvietimą, jei jis įrengtas naudojant taupiąsias lemputes“, – pastebi Dovas Serapinas.

Tiesa, taupiosios lempos skleidžia kitokią – išsklaidytą šviesą, kuri yra labai aktyvi, sklindanti į visas puses ir netinkamai nukreipta, gali akinti. Tačiau, dizainerio teigimu, puikiai galima išvengti šio nepatogumo, jei lemputės bus naudojamos tinkamai.

5 Dovo Serapino patarimai, įrenginėjant namų apšvietimą:

1. Taupiosios lemputės gali būti derinamos su kito tipo lempomis. Norint išgauti šiltai jaukų apšvietimą taupiąsias lempas reikia derinti su halogeninėmis: tokiu atveju halogeniniais šviestuvais pašviečiami pagrindiniai interjero akcentai, kuriant jaukius šešėlius, o taupiosiomis lemputėmis – bendrieji plotai. Šis tinkamai suderintas šviesų tandemas primena besileidžiančios saulės šviesos spektrą, kuria ekonomišką šiltų atspalvių apšvietimą.

Gamintojo nuotr.

2. Naudoti skirtingo spalvinio spektro taupiąsias lemputes. „Jei patalpoje naudojamos stipraus galingumo taupiosios lemputės, pavyzdžiui, norint gerai apšviesti virtuvinį darbastalį, pati lemputė gali būti ir vos šaltesnio spektro. Tokiu būdu galima išgauti kontrastą su kitokio intensyvumo bei spalvinio spektro šviestuvais toje pačioje erdvėje“. Dizaineris priduria, kad visgi, namuose nepatartina naudoti paties šalčiausio spektro taupiųjų lempučių, nes jų skleidžiama šviesa nėra jauki.

Gamintojo nuotr.

3. Taupiąją lemputę reikia uždengti. „Neuždengta lemputė plieks tiesiai į akis, vargins, žmogus jausis nemaloniai, todėl pačią lemputę reikia paslėpti po gaubtu”, – sako D. Serapinas. Kaip alternatyva gali būti lubose „paslėptas apšvietimas“, kai lempučių visai nesimato. Be to, svarbu atkreipti dėmesį ir į lemputės dydį: lemputę reikia rinktis tokią, kad šviestuve būtų kuo mažiau pastebima.

Gamintojo nuotr.

4. Taupiųjų lempučių neverta naudoti patalpose, kuriose dažnai junginėjama šviesa, ypač, kartu su judesio detektoriumi. Taupiosios lemputės, kad pasiektų 100 proc. šviesos našumą, turi įkaisti. Tai gali trukti minutę ar ilgiau, todėl kaskart jas įjungiant eikvojama daugiau elektros energijos.

Gamintojo nuotr.

5. Patarimo verta kreiptis į profesionalą. „Investuoti į tai, kas atsiperka. Savo darbą išmanantis žmogus ne tik pasistengs įgyvendinti užsakovo poreikius, bet ir padės priimti tinkamus sprendimus, kurie ateityje tikrai pasiteisins“.

Dar vienas svarbus aspektas, į kurį reikėtų atkreipti dėmesį įrengiant namų apšvietimą taupiosiomis lemputėmis – šių lempučių sudėtyje yra gyvsidabrio, kuris, patekęs iš sudaužytos lemputės į aplinką, yra pavojingas.Todėl perdegusias lemputes reikia atiduoti į specialius jų surinkimo punktus.

„Nors šios lemputės yra akivaizdžiai naudingesnės vartotojams, tačiau netinkamai išmestos perdegusios, kelia pavojų ir gamtai, ir žmogaus sveikatai“ – sako energiją taupančių lempučių organizacijos VšĮ „Ekošviesa“ vadovas Tadas Ruželė.

Dovas Serapinas atsakingai rūpinasi perdegusiomis taupiosiomis lemputėmis: „Ilgą laiką lemputes kaupiau rūsyje, nes dar nebuvo taip išplitęs jų surinkimo tinklas. Tačiau dabar ketinu susikrauti jas visas į automobilio bagažinę ir nuvežti į artimiausią surinkimo punktą, kuriame šiomis lemputėmis bus tinkamai pasirūpinta“, – sako D. Serapinas.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis