Iššūkis - ananasas, užaugintas namuose

Išgirdus apie ananasų auginimą Lietuvoje, pirma mintis ateinanti į galvą su augalais nesusijusiam žmogui galėtų būti – o kam vargti, juk užtenka nueiti į parduotuvę ir nusipirkti didelį ir saldų vaisių. Tačiau tikri augintojai žino tą jausmą, kai retas ir pakankamai lepus augalas pagaliau pražysta arba užmezga vaisius.

Ananasai (Ananas) priklauso bromelinių (Bromeliaceae) šeimai. Jų tėvynė - Brazilija, Vidurio ir Pietų Amerikos atogrąžos. Daugelyje tropinių šalių ananasai auginami laukuose kaip pas mus kopūstai. Auga jie ir vazonuose, bet vaisiai būna maži ir nevalgomi.

Ananasai suformuoja plačią skrotelę iš tankių, kietokų, nusvirusių lapų. Iš skrotelės išauga žiedynkotis su žiedynu, kurį sudaro raudoni žiedai. Ananasai žydi tik vieną kartelį, paskui sunyksta. Tai būdinga visiems bromelinių šeimos augalams.

Kaip kambariniai augalai paprastai auginami tik mažesnių rūšių ir veislių ananasai.
Valgomieji ananasai (Ananas comosus sin. Ananas sativus) - kalavijo formos lapais su dygliuotais pakraščiais, užauga iki metro. Dėl skanių vaisių tropikuose šie ananasai auginami didžiulėse plantacijose. `Aureovariegatus` formos ananasų lapai rausvai margi. Galima nusipirkti margalapį valgomąjį anansą ( Ananas comosus var. variegatus) žaliai, gelsvai ir baltai juostuotais lapais. Paragvajiniai ananasai (Ananas bracteatus) ryškiai raudoni viršūniniai lapai sutelkti skrotelėse, kurios dengia vaisius.

Kartais šiam augalui prireikia aštuonerių metų, kol jis ištįsta iki metro. Žydi levandos spalvos žiedais ir subrandina didelius, rudus, valgomus vaisius. 'Striatus' veislės ananasų lapai platūs, tamsiai žali, geltonai kreminiais pakraščiais, turi dyglius ir atrodo labai puošniai. Visi šios rūšies ananasai turi bromeliniams augalams būdingas skroteles su beveik metro ilgio dantytais lapais, todėl jiems reikia nemažai vietos (apie 2 kvad.m).

Nykštukiniai ananasai (Ananas ananasoides) 'Nanas' labai gražūs. Užaugina nevalgomus, tamsiai žalius ir kietus vaisius. Lapai tamsiai žali, išlinkę, maždaug 45 cm ilgio.

Ananasą nesunku užsiauginti ir kambaryje. Nuo sveiko ananaso vaisiaus nupjaukite viršūnėlę su lapais ir pasodinkite. Viršūnę pjaukite prie pat vaisiaus pagrindo, be minkštimo. Nuplaukite kalio permanganato tirpalu, pjūvį apibarstykite pelenais ir palikite 5-6 val., kad apdžiūtų. Sodinkite į vazoną su drenažu ir puria žeme. Tinka juodžemio, perpuvusių lapų, smėlio ir durpių (1:2:1:1) mišinys.

Ant viršaus užberkite apie 3 cm lengvesnio perpuvusių lapų ir smėlio (1:1) mišinio sluoksnį. Vazono centre padarykite 2,5 - 3 cm gylio duobutę ir įberkite truputį susmulkintos medžio anglies, kad skrotelė nepradėtų pūti. Į duobutę pasodinkite ananaso viršūnėlę, žemę aplink gerai apspauskite. Substratą palaistykite, ant vazonėlio užmaukite skaidrų polietileno maišelį ir pastatykite šviesiai ir šiltai (25-27 C).

Jeigu dauginate žiemą, vazoną pastatykite prie radiatoriaus. Ant šaltos palangės pirmiausiai padėkite medinę lentelę.

Ananaso šaknys susiformuoja per 1,5 - 2 mėn., tuomet pradeda augti nauji lapai. Polietileninį maišelį nuimkite maždaug po 2 mėn.

Jeigu mėgstate ananasus ir dažnai juos perkate, pabandykite paprastesnį dauginimo būdą. Skrotelę padžiovinkite 5-6 dienas, paskui sodinkite į drėgną žemę, sudrėkinkite ir laikykite šviesiai 21-23 C temperatūroje, kol išleis šaknis.

Tinkamai prižiūrimas augalas pražysta po 3-4 metų. Tokio amžiaus ananaso lapai siekia 80 - 90 cm. Ananasus galima dauginti ir lapų kuokštu. Jį atsargiai nupjaukite nuo sveiko didelio vaisiaus, nuskinkite apatinius lapus ir pamerkite į indą su vandeniu. Auginio kotelis turi tik truputį liesti vandenį, o vandens lygis - nesikeisti. Laikykite šiltai. Šaknys užauga per 1-2 savaites. Auginį su 2 cm ilgio šaknimis jau galima persodinti į vazoną.

Suaugęs ananasas prie stiebo pagrindo išleidžia šonines atžalas - "vaikučius". Jos atskiriamos tik tuomet, kai pasiekia pusę "mamos" dydžio. Sodinama į vazonus ir laikoma saulėtoje, šiltoje vietoje. Atžalos pražysta maždaug po dviejų metų.

Ananaso augalai persodinami kas antri metai. Tinka daržo žemės ir durpių (2:1) mišinys su trupučiu smėlio. Substratas turi būti purus, rūgštokas (4 - 6 pH) ir gerai sugerti drėgmę.

Pavasarį ir vasarą augalai reguliariai laistomi kambario temperatūros vandeniu. Ypač tinka pastovėjęs lietaus arba tirpsmo vanduo. Labai karštomis dienomis reikia purkšti. Žemė tarp laistymų turi išdžiūti. Perlaistytų augalų šaknys pradeda pūti. Nuo sauso oro ananasų lapai suglemba.

Dekoratyviniams ananasams spalvotais pažiedlapiais reikia daug šviesos ir tiesioginės saulės, kitaip jie nenusispalvina. Ananasai mėgsta šilumą, jiems visus metus reikia ne mažiau kaip 18 C temperatūros. Žiemą nelaikykite vazono ant šaltos palangės, nes šaknys labai jautrios, lengvai peršąla ir augalas suserga. Jeigu įmanoma, tamsiausiais mėnesiais papildomai apšvieskite. Nuo gegužės iki rugpjūčio kas dvi savaites tręškite skystomis kompleksinėmis trąšomis.

Prastai prižiūrimus ir perlaistytus ananasus gali pažeisti puviniai. Jų lapus ėda skydamariai.Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 100 Lt vertės prancūziškos kosmetikos gamintojos "L'Occitane" dovanų čekį.


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis