Pelėsis vonioje ir kitose patalpose – kaip atsikratyti?

Pelėsis jokioje patalpoje nėra laukiamas svečias. Ne išimtis ir vonioje – užsiveisęs šioje vietoje, jis gali ne tik ardyti paviršius, kenkti patalpos estetinei išvaizdai, tačiau ir sveikatai. Taip pat vonia pasižymi puikiomis sąlygomis – jos durys didžiumą laiko būna uždarytos, todėl paprastai oro ventiliacija jose vyksta prasčiau, be to, ten natūraliai drėgniau. Ką daryti, kad pelėsio nesulauktumėte ir kaip jo atsikratyti? ManoNamai.lt paklausė specialistų nuomonės.

Vilniaus Gedimino technikos universiteto Statybos technologijos ir vadybos katedros profesorius habil. dr. Leonas Ustinovičius, teigia, kad pelėsiui atsirasti būtini trys komponentai. „Drėgnis tokiu atveju viršija 60 %, temperatūra žemesnė, tinkama kondensatui susidaryti. Jeigu namuose yra nesandarių sienų, langų ar kitų būdų patekti drėgniui, ta drėgmė susidaro ir be kondensato. Taip pat įtakos turi nepakankamas vėdinimas. Kodėl dažniausiai pelėsis atsiranda vonioje? Todėl, kad jam sudarytos visos sąlygos, juk ten ir taip drėgna. Tad ir apsisaugoti nuo jo reikia šias sąlygas panaikinant – pradedant tinkamai vėdinti, pakeliant temperatūrą, sumažinant drėgmę. Kitaip, net išvalius, pelėsis vėl atsiras“, – sako jis.

Vonioje pelėsis dažniausiai susidaro ant sienų. Jei sienos išklijuotos plytelėmis ir kenkėjas susidaro ant jų, mechaniškai nuvalius jas pakeisti pakankamai nesunku, ypatingai, jei tokių plytelių turite atsargoje. Tačiau pelėsiui užaugus ant tinkuoto paviršiaus, jo valymas yra komplikuotesnis. Vis dėlto, nekalbant apie tai, kad pelėsiai gadina apdailą, konstrukcijas, ne mažiau jie kenksmingi ir žmogaus sveikatai. Vonia standartiniame name yra pakankamai nedidelė patalpa, dažnai jos vėdinimas komplikuotas, todėl pelėsio skleidžiamų mikotoksinų poveikis gali būti netgi didesnis nei kitur. „Pelėsių išskiriamos medžiagos gali pažeisti beveik visas žmonių ir gyvūnų organizmo sistemas. Kaip radiacija ar sunkieji metalai, šie kenksmingi įnamiai nepastebimai veikia žmonių sveikatą ir siūlo jiems visą „puokštę“ ligų ar susirgimų. Svarbiausia, kad nuo pelėsių, kurių priskaičiuojama šimtai rūšių, kenčia visa šeima, o ypač jiems jautrūs kūdikiai, maži vaikai, nėščios moterys, garbaus amžiaus ir silpno imuniteto žmonės“, – teigia pelėsio valymu užsiimančios įmonės „TeraMax“ direktorius Viktoras Tamošiūnas.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kaip sustabdyti langų rasojimą?
Specialistai pataria, kaip naikinti pelėsį virtuvėje

Ypatingai dažnai pelėsis susidaro šildymo sezono pradžioje ir pabaigoje, kai išjungus šildymą nepakanka temperatūros, kas ir sudaro geresnes sąlygas jam plisti. Senos statybos namų nesandarumas gali būti ir pelėsio atsiradimo priežastis. Išvengti šios problemos gali pagelbėti pastatų modernizacija (renovacija). „Modernizuojant apšildomi namai, patalpose kyla temperatūra. Tai jau pliusas, kadangi temperatūros ir drėgnio santykis priklauso vienas nuo kito – kylant temperatūrai, drėgnis mažėja. Modernizavus išsprendžiami ir vėdinimo klausimai, tinkamai atlikus darbus yra užtikrinamos normalios higienos sąlygos ir pelėsio negali būti“, – teigia L. Ustinavičius.

Tačiau ką daryti, jei pelėsis jau atsirado? Vienas svarbiausių žingsnių – laiku jį pastebėti ir imtis priemonių. „Kuo pelėsį anksčiau pastebėsime, tuo greičiau jį bus galima panaikinti. Yra kelios jo vystymosi stadijos – pirmojoje gali pakakti ir primityvaus mechaninio ir cheminio valymo, antroje stadijoje tai jau gali ir nebepadėti, trečiojoje šių priemonių jau aiškiai nepakaks – jei pelėsis užaugo ant tinko, gali tekti viską daužyti iki plytų ir daryti iš naujo“, – pasakoja L. Ustinavičius.

V. Tamošiūnas pastebi, kad pelėsį valyti reikia atsakingai ir iki pat šaknų – net jeigu jūs vizualiai to nematote, šis įnamis pamažu atauga. „Mes taip pripratę prie pelėsių, kurie gali būti juodi, pamėlę, žali ir kitokie taškeliai ar net lopai ant namo, buto, vonios sienų, kad daugelis greičiausiai nesusimąstome apie šio įnamio žalą, kenksmingumą. Tačiau jis labai pavojingas, ypač tas, kuris įsiskverbia į sienas, medžio apdailą ir namų apyvokos daiktus. Neatkreipę tinkamo dėmesio, o tik nugramdę buto sienų pelėsį ir užtinkavę, užglaistę bei uždažę jo pažeistas vietas, gana greitai pamatome, kad jis vėl pasirodė. O pelėsis atgijo dėl paprastos priežasties: liko nesunaikintos jo šaknys“, – dėsto V. Tamošiūnas.

Pašnekovas taip pat nenuvertina ir tradicinių priemonių, vis dėlto, jis teigia, kad tai nėra pagrindinis metodas. „Tradicinis sodos ir miltelių tirpalas, didelės koncentracijos acto tirpalas yra tikrai neblogos šio įnamio šalinimo priemonės. Deja, tai tik pelėsio pašalinimo arba valymo trumpam laikui priemonės. Šie tradiciniai tirpalai nesunaikina pelėsio šaknų, kurios yra įsiskverbusios giliai į medžiagą. Nesunaikina ir pelėsio mikrosporų, kurios yra pasklidusios po patalpą ir gali pažeisti bet kurią kitą patalpos vietą. Kai pelėsis pasirodo paviršiuje, jo mikrosporos jau būna giliai įsikverbusios į medžiagą. Todėl vien išorinis plovimas tradicinėmis antipelėsinėmis priemonėmis tokiais atvejais jau nebepadeda. Būtina pasitelkti cheminius preparatus“, – pataria pašnekovas.

Naudojant šiuolaikinius profesionalius pelėsio naikinimo preparatus pelėsį galima panaikinti ir nepažeidžiant medžiagų paviršių. Tai priklauso nuo pelėsio išplitimo laipsnio, kitaip tariant, nuo to, kaip greitai sureaguojame į jo pasirodymą. Paprastai po rimtos pelėsio naikinimo procedūros rekomenduojama atlikti ir tam tikrus apdailos darbus, pavyzdžiui, naudojant antipelėsinius dažus.

V. Tamošiūnas pataria pastebėjus pelėsį iškart kviestis specialistus, kurie galėtų išsiaiškinti šio įnamio atsiradimo priežastis. „Taupumo sumetimais žmonės kreipiasi į specialistus tada, kai įsitikina, kad turimų žinių nepakanka, o pastangos išguiti įnamį bergždžios. Kartais tai gali būti labai pavojinga – dirbant su didelės koncentracijos cheminiais preparatais galima pažeisti odą, regėjimą ir kitus organus. Dirbant su cheminiais preparatais visuomet esama pavojaus sveikatai ar net gyvybei, todėl geriausiai tokį valymą palikti specialistams“, - teigia jis.

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo „Mano Namai“ prenumeratą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis