Ekspertė atsako į dažnai kylančius pomidorų auginimo klausimus

Pomidorų kolekcininkė Ina Lenkaitienė iš Kazlų Rūdos, kuri paprastai kasmet augina net apie pusšimtį skirtingų pomidorų veislių bei hibridų, pateikia atsakymus į kelis dažnai kylančius jų sodinimo ir auginimo klausimus.

Svarbiausios sąlygos pomidorų augimui


Kaip ir auginant bet kokius augalus, taip ir pomidorus, geram jų augimui pirmiausia yra svarbios tinkamos aplinkos sąlygos. Kalbant apie pomidorus, jų vegetacijos metu yra svarbūs visi veiksniai: šviesa, temperatūra, drėgmė bei dirvos sudėtis (maistinės medžiagos esančios joje).


Pirmiausia reikia pradėti nuo to, kad pomidorai yra ilgadieniai augalai, tai reiškia, kad auginant šiuos augalus mūsų krašte (tiek šiltnamiuose, tiek lauke) dienos ilgumas turi būti optimalus. Taip pat svarbu pabrėžti ir tai, kad jie yra šilumamėgiai augalai. Dienos metu optimali temperatūra pomidorams normaliai augti ir vystytis yra 23-25 laipsniai, o vidutinė paros temperatūra 17-19 laipsniai. Tiek per aukšta, tiek per žema temperatūra lėtina pomidorų augimą, o pasiekusi kritinę ribą (nukritusi žemiau 10–12, arba pakilusi aukščiau 28–35 laipsnių) gali ir visai jį sustabdyti.


Shutterstock


Pomidorai išsiskiria tuo, kad jie yra ganėtinai pakantūs sausroms. Jie labai nemėgsta per didelio oro drėgnumo. Kolekcininkė pataria juos laistyti vieną kartą į savaitę, tai darant gausiai.


Paskutinė ir bene svarbiausia šių augalų augimui reikalinga sąlyga – tinkama dirva. Pasak kolekcininkės, pomidorai mėgsta laidžią ir trąšią dirvą (tik ne gryną mėšlą). Joje turi būti pakankamai organinių ir mineralinių maisto medžiagų. Taipogi gruntas geram pomidorų auginimui turi būti pakankamai šiltas (sėklos dygsta, kai jo temperatūra būna nuo 8 iki 30 laipsnių šilumos).


Pomidorų daigų atranka ir sodinimas


Esant tinkamoms pomidorų augimui sąlygoms, ateina metas atrinkti sodinimui skirtus daigus. Tokia atranka yra paprastai reikalinga dėl to, kad dažnai yra užsiauginama per daug daigų, o vietos kiekis šiltnamyje yra ribotas. Sodinimui tinkamiausi yra 20-30 centimetrų aukščio daigai, kurių lapai yra tamsiai žalios spalvos, nepažeisti, o stiebai kompaktiški ir neištįsę. Reikėtų rinktis tik tuos daigus, kurie dar nepradėjo žydėti.


Shutterstock


Kai daigams yra maždaug 8 savaitės, juos galima persodinti į nuolatinę augimo vietą. Sodinant juos į nešildomą šiltnamį, labai svarbu tai daryti praėjus šalnų pavojui, tai yra maždaug dvi savaitės po paskutinės prognozuotos šalnos. Prieš sodinant, daigus būtinai reikia užgrūdinti. Grūdinimas vyksta labai paprastai: iš pradžių daigus reikia kelias valandas palaikyti lauke pavėsyje, po to po truputį pratinti prie saulės, palikti vis ilgiau (tai reikia daryti nuo 4 iki 7 dienų).


Pomidorų atramos


Pomidorus, nors tai ir nėra populiaru, galima auginti ir jų nerišant (tada jie šakojasi tiesiog palei žemę). Tačiau tiems, kurie pomidorus, dėl patogumo ar estetikos, nori rišti, kolekcininkė pataria nelabai aukštus pomidorus rišti prie kuoliukų, o aukštus vynioti aplink špagatą.


Kalbant apie rišimą prie kuoliukų, reikia paminėti, kad nors tai yra itin elementarus rišimo būdas, netinkamas kuoliukų kalimas gali sukelti nemažai problemų. Pomidorus rišant prie kuoliukų, labai svarbu juos į žemę įkalti kuo anksčiau. Geriausia tai daryti netrukus po daigų sodinimo, nes vėliau šaknys išsikeros ir kalant kuoliukus bus pažeistos.


Shutterstock


Keli papildomi pomidorų auginimo triukai


Kolekcininkė pataria, norint išvengti pomidorų ligų, po pasodinimo praėjus 2–3 savaitėms juos nupurkšti preparatu nuo maro. Purkšti reikia 3 kartus, kas 10 dienų (toks preparatas greitai pasišalina, maždaug per savaitę).


Dar vienas pomidorų auginimo triukas – augalų apipurškimas silpnu boro rūgšties tirpalu. Tai reikia daryti žydint antroms ir trečioms kekėms. Tai naudinga yra todėl, nes boras skatina vaisių mezgimąsi bei augimą, stimuliuoja naujų augimo taškų formavimąsi, didina cukraus kiekį pomidoruose.


Tam, kad būtų galima sulaukti gausaus ir kokybiško derliaus, kolekcininkė taip pat pataria skabyti pomidorų lapus. Tai reikia daryti, kai užsimezga pirmoji kekė. Po keke reikia palikti vieną artimiausią lapą ir taip iki pat viršaus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis