Kaimo sodyba šalia gervių karalystės FOTO

Netoli gervių rezervato įsikūrusioje Onos Baltrušaitienės sodyboje kiekvieną vasaros rytą galima stebėti gervių pulkus. Keturių hektarų sodybą šeimininkė įrengė vadovaudamasi principu, daryti tik tiek, kad nieko nesugadintų.

Nauja ir sena troba šalia viena kitos

Įsigytoje sodyboje Ona rado sukežusią trobelę ir tokios pat būklės nedidelį tvartą bei svirną. Moteris atsimena, kad trobos stogas buvo toks kiauras, kad lyjant visus baldus reikdavo apdengti plėvele. Tačiau trobos ir tvartelio griauti nesiryžo.

„Buvau atsivežusi meistrą, parodžiau senąją trobą. Tačiau šis buvo negailestingas – kur kas pigiau bus pastatyti naują. Naują trobą pastačiau, bet senosios negrioviau. Taupiau pinigus ir po kelių metų restauravau. Tam ieškojau patyrusio meistro, kuris nusimanytų senojoje architektūroje. Teko keisti dalį sienų rąstų, visą stogą, grindis“, – apie dviejų sodybos trobų sprendimą pasakojo jų šeimininkė.

Onos manymu, jei tik yra galimybė, reikia išsaugoti ir restauruoti senus sodybų namus. Kitaip kaimas praras autentišką veidą. Todėl buvo pasigailėta ir tvarto. Jo nerestauravo, tik šiek tiek atšviežino, sutvarkė ir apkalė medžio skiedrų lentelėmis.

„Įsigijusiems seną sodybą, prieš pradedant ją tvarkyti ir ypač griaunant senus ar statant naujus pastatus, patariu pirmiausia susitvarkyti iki galo visus formalumus ir dokumentus. Mano klaida buvo, kad visas rekonstrukcijas ir statybas pradėjau šio darbo nepabaigusi iki galo, tad viskas užsitęsė gerokai ilgiau“, – atviravo sodybos šeimininkė.

Gamtos prieglobstis su gervių akcentu

Viliušių kaime įsikūrusios sodybos pastatai užima vos vieną hektarą, likusius tris – miškas. Šeimininkė tvarkydama aplinka stengėsi nesugadinti natūralaus grožio: iškirto bruzgynus, sunykusio vaismedžių sodo jau neatkūrė, tradicines lietuviško kaimo gėles augina tik palei pastatų pakraščius.

„Tiesa, iškasiau tvenkinį. Tačiau šis sprendimas buvo priimtas labiau iš praktinių sumetimų. Sodyba stovi dauboje, todėl smarkiai lyjant ji nuolat būdavo apsemta. Dabar vandeniui yra kur nubėgti. Be to, išsikaitinus naujai pastatytoje pirtyje yra kur išsimaudyti“, – pasakojo Ona.

Sodybos pastatų teritoriją šeimininkė aptvėrė horizontalių lentų tvora. Tokias anksčiau buvo galima pamatyti dažnoje kaimo sodyboje. Aplinką puošė itin kukliai: prie senojo tvarto stovi vežimas ir kruopščiai nupjauna pievos žolę. Didžiausios sodybos puošmenos dvi: per sodybą tekantis Novos upelis ir trobos. Medžio raižiniais įrėminti trobų langai, išdailinti stogo pakraščiai ir balkonų bei terasų tvorelės. Senosios trobos duris puošia metalinis gervės ornamentas.

Interjeras – mažas kaimo dvaras

Interjerą Ona Baltrušaitienė kūrė pati, kartais pasitardama su vyresniąja dukterimi. Svarbiausia buvo sukurti jaukų, bet ne dirbtinai išpuoselėtą interjerą.

„Labai nemėgstu iki skausmo iščiustytų kaimo sodybų. Jos niekada tokios nebūdavo. Švaros reikia laikytis, bet interjero stilius neturi būti sterilus. Aišku, apkrautas ir dirbtinai imituojama kaimo atmosfera taip pat atrodo ne kaip“, – pasakojo sodybos šeimininkė.

Sodybos trobų interjere galima rasti itin originalių sprendimų. Pavyzdžiui, sienos išklijuotos laikraščiais ar bulvių maišo medžiagą primenančiais tapetais. Tai, pasak Onos, idėjos iš senojo kaimo. Anksčiau kaime tapetų nebuvo, dažais sienų taip pat niekas nedažė. Dažniausiai jas išklijuodavo senais laikraščiais ar nereikalingais bulvių maišais.

„Tvarkant senąją trobą planavau jos sienas išklijuoti gražiais tapetais. Tačiau, kai buvo nuimtas storas senų tapetų sluoksnis, supratau, kad senų rąstų siena graži pati savaime. Todėl ji liko tokia, kokia yra“, – apie atradimus pasakojo sodybos šeimininkė.

Kai kurių palėpių sienas Ona nutarė iškalti eglės lentomis. Tačiau ne bet kokios eglės. Viena žaliaskarė augo sodybos kieme, bet nudžiūvo. Ją nupjovė ir supjaustė lentomis. Taip, pasak sodybos šeimininkės, eglė ir toliau liko sodyboje.

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo „Mano Namai“ prenumeratą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis