Žurnalui „Mano Namai“ – 20 metų: gražiausia 2005 m. sodyba

Vieniems, kurie žurnalą skaito nuo pirmojo numerio – 20 metų nemenkas laiko tarpas. Kiti leidinį galbūt atrado dar visai neseniai – subrendo nauja karta, kuriai šis leidinys reikalingas dabarties etapui: jauni žmonės perkasi butus, statosi namus, kuriasi užmiesčio sodybose. Visada įdomu lyginti: kaip buvo tada, kaip yra šiandien. Tad jubiliejaus proga MANO NAMAI kviečia į kelionę laike.

2005 metų gražiausia sodyba – iššūkis provincijai

Pačiame Lietuvos pakraštyje, prie pat Latvijos sienos, girininkas Raimundas Nagelė savo šeimai pastatė šiuolaikinį namą su visais patogumais ir privalumais. Vargu ar panašią sodybą rastume dar kur nors provincijoje. Net ir sostinėje toks būstas būtų išskirtinis, nes architektės Dalios Karalienės suprojektuotas namas – originalus ir praktiškas.

Sodyba
Sodyba
Žurnalas "Mano namai"

Gyvenvietėje girininko namo ilgai ieškoti nereikia. Tarp įprastų kaimiečių mūrinukų jis iš karto išsiskiria savo forma ir raudonai nudažytų lentų apdaila. Šalia – didžiulis tvenkinys ir žalia lygi pieva su senais medžiais bei žydinčiomis gėlėmis. Jokių daržų ir kaimiškų gėlynų. Kaimynai, stebėdami statybas, ilgai nesuprato, kas čia bus. 

Sodyba
Sodyba
Žurnalas "Mano namai"

Nauja sodyba buvo pastatyta senos vietoje, kuri sužavėjo savo peizažu. Toli į Latviją nusitęsusi sena Roksalos giria vienoje pusėje ir aktyviai želiantis jaunuolynas – kitoje. Erdviame kieme – aukšti medžiai. Viskas atrodė kaip pasakoje. Tereikėjo sukriošusio namelio vietoje pastatyti svajonių būstą. Raimundas iš karto žinojo, jog nori karkasinio, o ne rąstų namo. Šie, pasak jo, labai diktuoja sąlygas apdailai ir įrangai. Bet medis girininkui – labai svarbu. Sakė kieme neleidęs nukirsti nė vieno. Tvenkinį kasusiems darbininkams teko sunkią techniką valdyti taip, kad nenukentėtų augalai. Kieme žaliuojantys ąžuolas, kaštonas, uosis, liepa ir ber­žas greičiausiai ankstesnių šeimininkų buvo sodinti vaikams. Dabar jie – įspūdinga kiemo puošmena. 

Sodyba
Sodyba
Žurnalas "Mano namai"

Statybos truko metus. Per tą laikją senos sodybos vietoje iškilo naujas ir modernus pastatas. Neteisūs tie, kurie mano, jog provincijoje namo statyba kainuoja kur kas pigiau nei didmiestyje. „Pigiau, jei nereikia kokybės”, – sako Raimundas. Savo darbininkams jis buvo labai reiklus, todėl teko pakeisti net kelias brigadas. Vietos statybininkų darbas šeimininko netenkino, teko vežtis iš miesto. Prisidėjo išlaidos apgyvendinimui, maitinimui ir t.t. Tačiau seniai žinoma tiesa pasitvirtino: šykštus moka du kartus. O šeimininkai jaučiasi sutaupę, nes nieko nereikėjo perdaryti ar taisyti. 

Sodyba
Sodyba
Žurnalas "Mano namai"

Bendras namo plotas – 140 m2, gyvenamasis – apie 100 m2. Du sūnus auginančiai šeimai tiek visiškai užtenka. Namas turi du įėjimus: iš keliuko pusės ir iš terasos. Vasarą dažniausiai naudojamas pastarasis. Terasa – tarsi dar vienas kambarys, beje, naudojamas ne tik vasarą. Pasak šeimininkų, kai žiemą šviečia saulė, čia būna taip šilta, kad net galima įdegti. Pirmame aukšte – erdvi svetainės ir virtuvės patalpa, darbo kambarys, katilinė ir tualetas. Antrame – tėvų ir vaikų miegamieji bei dar vienas vonios kambarys. Vaikai gyvena viename kambaryje, kurį skiria pertvara iš lentynų. Name įrengtas šildymas kietu kuru ir elektra. Tiesa, provincijos realybė kartais sukelia nepatogumų. Kartą žiemą elektra buvo dingusi net porą dienų: tada nebeveikė visi ja valdomi patogumai, taip pat ir šildymas. Tačiau tokiu atveju gelbsti židinys, kuris sukonstruotas ne tik grožiui. 

Sodyba
Sodyba
Žurnalas "Mano namai"

Laiptus kūrė pats šeimininkas. Jie turėjo būti patogūs ir neužimti daug vietos. Nedidelė ir labai racionaliai suplanuota virtuvė buvo sukurta specialiai šiai erdvei. Joje – visa būtiniausia šiuolaikinė įranga. Atvykusi pasižiūrėti įrengto namo, pastabų neturėjo ir jį projektavusi architektė. Šeimos name nėra numatyto kambario svečiams. O kadangi šių netrūksta, atvykstantieji apnakvindinami erdvioje pir­tyje. Šiuolaikiškai, su visais patogumais ir net šildomomis grindimis priepirtyje įrengtoje patalpoje labai smagu vakaroti. 

Sodyba
Sodyba
Žurnalas "Mano namai"

Šeima gyvena miestietiškai: po pievą važinėja žolę pjaunančiu traktoriuku, maudosi pirtyje, grožisi tvenkinyje augančiais amūrais, kurie neleidžia vandens telkiniui apželti. Be jų tokį didelį plotą būtų sunku prižiūrėti. Patys šeimininkai juokais savo tvenkinį vadina Mažąja Italija – mat jis bato formos. Artimuose planuose – dar vienas tvenkinys. Šio reikia veisiamam vynuogynui nuo šalnų apsaugoti. Žinovai sako, kad iš dviejų pusių telkšantis vanduo neleis nušalti lepioms uogoms per vėlyvus pavasario ar ankstyvus rudens šalčius.

Architektės Dalios Karalienės komentaras:
„Užsakovai norėjo kuklaus, nedidelio, bet jaukaus būsto. Man buvo svarbu, kad namas stovės šalia girios, senosios šimtametės sodybos vietoje. Todėl sklypo planavimas liko nepakitęs – namas pastatytas ankstesniojo vietoje. Kadangi šeimos gyvenimas sukasi kieme – labai reikalingi ir svarbūs tapo tvenkinys, terasa, pirtis. Norėjau, kad namo architektūra būtų rami, saikinga. Džiaugiuosi, jog užsakovai pritarė drąsiam spalviniam fasado sprendimui. Tai jauni ir ambicingi žmonės, o svarbiausia – žino, ko nori patys, ir moka tuo džiaugtis.

Namo konstrukcija – medžio karkasas, fasadas – fasadinės apdailos lentos taip pat medinės, langai ir durys – irgi. Girininko sodyboj ar gali būti kitaip? Terasos stogo atramos – iš natūralaus nenužievinto ąžuolo kamienų. Žiūrint iš svetainės į terasą atrodo, kad miškas visiškai čia pat. Beje, šie užsakovai nustebino ir statybine kultūra – nesistengė taisyti, tobulinti statomo namo: kokį maketą padarėm – taip ir pastatė, nors objekto priežiūra buvo minimali. Visi taisymai ir tobulinimai buvo tik projektuojant. Ar tokia moderni sodyba prigis Lietuvos provincijoj – sunku pasakyti. Tikriausiai reikia labiau populiarinti.“

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo „Mano Namai“ prenumeratą.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis