Kraštovaizdžio specialistų patarimai besirenkantiems gyvatvorę 1 dalis

Kodėl vis daugiau žmonių medines, metalines, aukštas, plačias tvoras nusprendžia iškeisti į žalias gyvatvores? Manytume todėl, kad pastarosios yra estetiškesnės ir naudingesnės. Naudingos, nes priešingai nei paprastos tvoros, jos saugo nuo vėjo, gatvės triukšmo, sugeria dulkes, kenksmingas medžiagas. Taip pat jos susilieja su natūralia gamta, puošia aplinką ir gali atrodyti labai išskirtinai.

Pasak „Eglės Stiliaus“ specialistų, jeigu galvojate apie gyvatvorės įrengimą, turite apsispręsti dėl jos aukščio. Dažniausiai pasirenkamos yra karpomos gyvatvorės, nes jas galima labai įvairiai formuoti, išgaunant taisyklingas ar kitokias geometrines formas, kompozicijas.
Karpomos gyvatvorės būna žemos (0,2 – 0,5 m), vidutinio aukščio (0,6 – 1,5 m), aukštos (1,6 – 2,5 m) ir labai aukštos (2,6 – 5 m). Gyvatvorių aukštis ir plotis priklauso nuo jų paskirties: ar norite palei takelį, ar atskirti ūkinę zoną nuo gyvenamosios, o gal apsisaugoti nuo triukšmingos gatvės ir vėjo?

Žemomis gyvatvorėmis apsodinami takų pakraščiai, poilsio vietos. Tam tinka paprastasis ligustras, blizgantysis kaulenis, japoninė lanksva, kalninis serbentas (žemaūgė forma „Pumilum“). Visada žaliuojančiai gyvatvorei tinka paprastosios eglės ir vakarinės tujos žemaūgės formos, paprastasis buksmedis, paprastojo kadagio koloniška žemaūgė forma. Žemų gyvatvorių augalus reikėtų sodinti viena eile, paliekant 20-25 cm atstumą tarp jų.

Jeigu savo sodyboje ar kieme norite atskirti ūkinę zoną, daržą, vaismedžių sodą – jau reikės aukštesnės gyvatvorės. Tam tinka blizgantysis kaulenis, paprastasis ligustras, vakarinė tuja, paprastoji eglė, juodavaisė aronija Tunbergo ir paprastasis raugeriškiai, ir pan. Šie augalai gali būti sodinami viena eile arba dviem. Viena eile sodinant paliekamas 25-30 cm tarpas tarp augalų, o jeigu norite sodinti dvejomis eilėmis, tada augalus reikia išdėstyti šachmatų tvarka ir jau palikti 30-40 cm atstumą tarp augalų.

Sodinant gyvatvores prie gatvės, su tikslu apsisaugoti nuo triukšmo, vėjo ar smalsių aplinkinių žvilgsnio, rinkitės aukštas gyvatvores. Tam gerai tinka paprastoji eglė, paprastasis ir virgininis kadagys (pvz. „Fastigiata“, „Glauca“), vakarinė tuja („Fastigiata“, „Columna“), totorinis klevas, varpinė medlieva. Sodinti taip pat galima viena arba dvejomis eilėmis. Sodinant viena eile tarpai tarp augalų turi būti 40-60 cm, sodinant dvieilę gyvatvorę šachmatų tvarka – 50-80 cm tarpai tarp augalų ir 40-60 cm tarpai tarp eilių.

Pagal platumą gyvatvorės būna siauros (25-30 cm). Tinka skroblas, buksmedis, lenktašakis kaulenis), vidutinio pločio (30 – 35 cm). Tinka paprastasis bukas, vienapiestė ir grauželinė gudobelės, paprastasis ligustras), plačios (apie 1m ir platesnės). Tinka vakarinės tujos, puskiparisiai, sedulos, sausmedžiai, pūsleniai.

Tie, kas nemėgsta taisyklingų formų arba nenori darbuotis žirklėmis formuojant gyvatvorę – turi kitą išeitį – rinktis laisvai augančias gyvatvores. Laisvos formos gyvatvorės neformuojamos, bet jas reikia prižiūrėti, kaip ir kitus krūmus: kad krūmai būtų sveiki ir dekoratyvūs – išpjaustyti pasenusias, ligotas, aplaužytas šakas. Joms tinka koloniška bei glaustašakė paprastoji eglė ir vakarinė tuja, kanadinė cūga, totorinis klevas, paprastasis lazdynas ir kt.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis