12 nuodingiausių sodo augalų

Sodas yra poilsio oazė, tačiau ir jame reikėtų išlikti budriems, ypač jei turite mažų vaikų ar augintinių. Kai kurie populiarūs augalai, kuriuos vertiname už dekoratyvinį grožį, gali tapti žudikais vos per akimirką, kai juos prarysime, ragaudami iš smalsumo, ar per klaidą. Pateikiame sąrašą, kurį perskaitę žinosite, nuo kokių gėlių, krūmų ar uogų saugoti mažus, smalsius protus, ir kokių krūmų bei gėlių nereikėtų sodinti, jei turite augintinių. Taip pat pateikiame apsinuodijimų simptomus, nes be prevencijos, skubus gydymas yra vienintelė apsauga nuo mirties.

Kodėl juos auginame: pasodinkite rododendro krūmą pavėsyje, pakankamai laistykite, ir pavasarį jis pražys įspūdingais raudonais, baltais, rožiniais ar violetiniais žiedais, o žiemą krūmas glosto akį tvirtais, blizgančiais visžaliais lapais.

Shutterstock nuotr.

Nuodingos dalys: Visas augalas.

Kaip veikia organizmą: Kas galėjo pagalvoti, kad šis visų mėgstamas augalas yra tylusis žudikas?

Prarijęs bet kurią jo dalį, neilgai trukus žmogus ima atrodyti taip pat blogai, kaip jaučiasi. Iš burnos teka seilės, iš akių bėga ašaros, jis be perstojo vemia, jo pulsas sulėtėja, kraujospūdis tampa žemas. Po to prasideda stiprūs traukuliai arba ištinka koma, ir labai greit žmogus miršta.

Kodėl jas auginame: neaukšti pakalnučių stiebeliai su mažais, varpelio formos baltais žiedeliais ne tik puošia aplinką, bet ir skleidžia stiprų, malonų kvapą. Be to, jos gali būti puikus fonas, puošiantis sklypą ūksmingoje pusėje.

K. Cemnolonskio nuotr.


Nuodingos dalys: Visas augalas, ypač lapai.

Kaip veikia organizmą: Pakalnučių puokštės labai gražios ir kvapnios, bet turėkite omeny, kad net ir vandenyje, į kurį jos buvo pamerktos, lieka konvalotoksino –medžiagos, kuri intensyvina širdies susitraukimus. Vos truputį nurijus, prasideda galvos skausmas, karščio bangos, haliucinacijos, dirglumas, oda tampa šalta ir lipni, nusėta raudonų dėmių. Širdis ima plakti lėčiau, ir žmogų gali ištikti koma, o galiausiai mirtis.Kodėl jas auginame: šios pavėsį mėgstančios gėlės nuo vasaros pradžios iki rudens džiugina akį didžiuliais rožiniais, žydrais ar baltais žiedynais, jos puošia bet kokį kraštovaizdį. Nuodingos dalys: visas augalas, ypač žiedų pumpurai.

Fotolia nuotr.

Kaip veikia organizmą: Nuryti hortenziją yra tas pats, kas nuryti cianido tabletę. Joje yra hidragino – cianogeninio glikozido, kuris sukelia kvėpavimo sutrikimus, galvos svaigimą, žmogus gali alpti, jo pulsas padažnėja, o kraujospūdis sumažėja, ir visa tai tai gali sukelti konvulsijas ir mirtį.

Kodėl juos auginame: Šios baltos svogūninės gėlės su geltonu viduriuku yra mažesnės nei įprasti narcizai, joas džiugina akį ryte, pamerktos ant naktinio stalelio prie lovos. Nuodingos dalys: Visas augalas, ypač svogūnėliai, kurie yra stiprūs vimdomieji.

Fotolia nuotr.


Kaip veikia organizmą: jei vien uždarame kambaryje pamerktos narcizų puokštės kvapas gali sukelti galvos skausmą, įsivaizduokite, kas nutiktų, suvalgius visą šios gėlės svogūnėlį. Stiprūs vėmimo priepuoliai, konvulsijos, alpimas, paralyžius ir galiausiai mirtis. Jei vis vien norite jų pasisodinti, saugokitės, kad svogūnėlių sulčių nepakliūtų ant atvirų žaizdų – tai gali sukelti svirduliavimą, galūnių tirpimą ir širdies paralyžių.

Kodėl jas auginame: šios aukštos gėlės, žydinčios violetiniais, rožiniais ir baltais varpelio formos žiedais sodui suteikia dramatizmo ir reljefiškumo. Nuodingos dalys: Visas augalas, ypač viršutinė stiebo dalis, kurioje gausu digitalino, digitoksino ir digitonino. Šios medžiagos naudojamos medicinoje, tačiau didelės jų dozės gali būti mirtinos.

Shutterstock nuotr.

Kaip veikia organizmą: šie augalai nuodingi ne tik laukiniams gyvūnams, bet gali būti pavojingi ir jūsų augintiniams. Vos šiek tiek parupšnojus, po dvidešimties minučių ima pykinti, prasideda vėmimas ir viduriavimas. Priklausomai nuo nuryto kiekio, negydant šis apsinuodijimas gali baigtis mirtimi nuo bradikardijos (sulėtėjusio širdies ritmo) ar širdies skilvelių fibriliacijos (pagreitėjusio nereguliaraus apatinių širdies skilvelių virpėjimo). Turėkite omeny, kad vaikas gali mirti vien palaižęs šį augalą.


Kodėl juos auginame: šis augalas priklauso vėdryninių šeimai. Nors spalvingi šakotojo pentiniaus žiedai – nuo baltų iki melsvai violetinių – sode atrodo įspūdingai, jis nereikalauja ypatingos priežiūros. Nuodingos dalys: Visas augalas, bet didžiausia nuodingų alkaloidų koncentracija yra jaunuose šio augalo lapeliuose ir subrandintose sėklose.

Shutterstock nuotr.

Kaip veikia organizmą: šie viliojantys žiedai skirti tik akims – ne skrandžiui. Vos jų nurijus, ima pykinti, deginti burną, žmogus vemia, jo širdies rimtas sulėtėja. Mirtis gali ištiks po šešių valandų, todėl skubiai kreipkitės pagalbos.

Kodėl juos auginame: Kvapnūs balti šio augalo žiedai ir stori tamsiai žali lapai atrodo labai dekoratyviai, ir yra sodo puošmena. Nuodingos dalys: Visas augalas, įskaitant nektarą ir sultis.

Shutterstock nuotr.

Kaip veikia organizmą: Gerai pamąstykite, ar tikrai savo sode norite auginti oleandrą, ypač jei turite vaikų – mažas šio augalo lapelis turi tiek nuodų, kad jį suvalgęs vaikas mirtų. Jo nurijus, visų pirma sutrinka virškinimo traktas – žmogus ima vemti ir viduriuoti, vėliau apsinuodijimas sukelia gyvybei pavojingus kraujotakos sutrikimus. Oleandras taip pat veikia centrinę nervų sistemą – sukelia traukulius, drebulį, komą ir galiausiai mirtį.

Kodėl jas auginame: Puošniausioji karpažolė, dar vadinama puansetija arba Kalėdų žvaigžde, puošia daugumos mūsų namus prieššventiniu laikotarpiu. Nuodingos dalys: Balkšvos augalo sultys.

Shutterstock nuotr.


Kaip veikia organizmą: Nors karpažolės ir turi nuodingų augalų reputaciją, jos niekada nebus nuodingų augalų sąrašo viršuje, nes užfiksuoti tik du mirtimi pasibaigę apsinuodijimo šiuo augalu atvejai. Tačiau dėl viso pikto perspėkite vaikus, kad neliestų ir jokiais būdais neragautų šio augalo. Taip pat laikykite šį augalą kuo toliau nuo kačių ir šunų, nes užkramtę jo, augintiniai ims vemti ir viduriuoti. Ypač šis augalas pavojingas jaunikliams ar seniems ir ligotiems gyvūnams.Kodėl jas auginame: nors šunvyšnės soduose auginamos retai, kai kurie žmonės susižavi šiais aukštais, tiesiais augalais su akį traukiančiomis žvilgančiomis uogomis. Šie augalai natūraliai auga Europoje, Šiaurės Afrikoje ir Vakarų Azijoje, tai pat jie prigijo ir Šiaurės Amerikoje. Šunvyšnės mėgsta ūksmingas, drėgnas vietas ir klintinės kilmės dirvožemį. Nuodingos dalys: Visas augalas, ypač uogos, šaknys ir lapai.

Vida Press

Kaip veikia organizmą: su šiuo augalu nejuokaukite – įsimetę saują šunvyšnės uogų į burną, fiziškai nesugebėsite prisišaukti pagalbos. Prarasite balsą, prasidės kvėpavimo , virškinimo sistemų sutrikimai, po to konvulsijos, ir galiausiai ištiks mirtis.

Kodėl juos auginame: artimas azalijų ir rododendrų giminaitis, plačialapis grėsvis yra krūmas, žydintis dideliais, apvaliais žiedais, kurių spalva varijuoja nuo avietinės iki baltos. Šis augalas išplinta, sudaro tankius krūmynus, todėl jais neretai apsodinama sklypo riba. Nuodingos dalys: Lapai, šakelės, žiedai ir žiedadulkės.

Vida Press


Kaip veikia organizmą: Plačialapis grėsvis pritvinkęs andromedotoksinų, kuris kenkia virškinamajam traktui ir žarnynui. Jo užvalgius, ima tekėti seilės, ašaroti akys, bėgti nosis, žmogus pradeda dusti, sulėtėja širdies ritmas. Gali ištikti inkstų nepakankamumas, konvulsijos, paralyžius, koma ir galiausiai mirtis.Kodėl juos auginame: Amalas nėra auginamas specialiai, tai parazituojantis augalas, jį galima pamatyti sode, įsikūrusį tuopoje, uosyje, klevo ar gudobelės lapijoje. Kai kuriose šalyse amalo vainikas su lipniomis baltomis uogomis nuo seno naudojamas kaip tradicinė Kalėdų dekoracija.

Nuodingos dalys: Visos dalys, ypač uogos.

Fotolia nuotr.

Kaip veikia organizmą: Sukramčius porą uogų, lapų ar daigų, arba išgėrus arbatos su amalu gali imti skaudėti pilvą ir prasidėti viduriavimas. Amalas gali sukelti gastroenteritą (skrandžio ir plonosios žarnos uždegimą), ir galiausiai širdies bei kraujagyslių sistemos kolapsą. Jo uogos ypač nuodingos augintiniams.

Kodėl jas auginame: šis daugiametis augalas, žydintis skėčio pavidalo žiedynais, kurį sudaro maži, balti žiedeliai, nėra toks nekaltas, kaip atrodo. Nuokanos auga laukinėje gamtoje, niekas jų specialiai neaugina. Neretai jos auga sklypo pakraštyje, ypač jei sklypas ribojasi su pieva, ganykla ar yra šalia upelio. Nuodingos dalys: visas augalas, ypač jauno augalo šaknys.

Kaip veikia organizmą: jis taip pat auga Lietuvoje. Nurijus jo dalį, žmogus miršta per 15 min. Jame esantis cikutoksinas veikia centrinę nervų sistemą ir sukelia stiprius traukulius bei konvulsijas, po to žmogus ima dusti, jį ištinka širdies bei kraujagyslių sistemos kolapsas, ir galiausiai mirtis.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis