Baldai su istorija

Išgirdus žodžių derinį – baldai ir istorija – prieš akis iškyla masyvūs mediniai bufetai, foteliai ir krėslai, puošę Europos didikų namus. Rečiau pagalvojame, kad modernūs baldai gali turėti ne ką mažiau intriguojančią, beje, irgi modernią istoriją, formas ir medžiagas, kurias padiktavo besikeičiantis gyvenimo būdas ir kultūra.

Gamintojo nuotr.

Gamintojo nuotr.

Į baldų pramonę, kaip ir į daugelį kitų sričių, ryžtingai veržiasi antrinių žaliavų, kitaip tariant, kažkuriame daiktų egzistavimo etape virtusių atliekomis, panaudojimo tendencija. Modernių technologijų ir talentingų dizainerių dėka jie tapo iš mados neišeinančiais dizaino objektais, žyminčiais šiuolaikinį interjerą gero skonio ir tono ženklu. Lietuvoje jais prekiauja salonai, atstovaujantys garsiausiems Europos ir JAV baldų gamintojams.

Gamintojo nuotr.

2011 m. žymiausiame pasaulio dizaino renginyje „Milano dizaino savaitė“ vokiečių dizaineris Tobias Juretzek pristatė kėdę „Remember“, sukurtą iš supresuotų džinsinių drabužių. Gamintojas – italų kompanija „Casamania“. Tęsiant temą vėliau buvo sukurtas kavos staliukas ir veidrodis. 

Gamintojo nuotr.

„Mūsų drabužiuose užkoduoti mūsų išgyvenimai, emocijos ir prisiminimai, kuriuos arba užmirštame spintų ir stalčių užkaboriuose, arba išmetame. Atgiję balduose atsiminimai tarsi vėl iškyla į dienos šviesą, kaip laiškai, iš butelio, iš praeities jie atgaivina prisiminimus. Toks baldas nustoja būti vien tik tarnaujančiu daiktu, jis pasakoja savo istoriją“, – baldo idėją atskleidė dizaineris. Kiekvienas gaminys yra kitoks, individualus, žiūrovą ir vartotoją kviečia pasinerti į įdomias, žinomas ar numanomas žmonių gyvenimo istorijas.

Gamintojo nuotr.

JAV kompanijos „Emeco“ kėdės „Navy Chair“ istorija siekia 1944 m., kai anuomet buvusi Pensilvanijos Elektros mašinų ir įrenginių bendrovė gavo užsakymą iš vyriausybės pagaminti kėdes kariniam jūrų laivynui, kurios būtų lengvos, stiprios, atsparios vandens, druskos ir oro poveikiui. Pirmosios kėdės buvo gaminamos iš aliuminio.

Gamintojo nuotr.

Šio amžiaus pradžioje gamintojai sumanė jos gamybai panaudoti atliekas. 2006 metais, Cola-Cola kreipėsi į „Emeco“ norėdami išspręsti aplinkosaugos problemą – surinkti Cola-Cola butelius iš sąvartynų ir iš jų sukurti išskirtinį ir ilgaamžišką gaminį. „Emeco“ ryžosi drąsiam projektui: PET plastiką, kuris daržniausiai perdirbamas į trumpaamžius audeklus ir tekstilę, perdirbti į kietą, patvarią ir atsparią įbrėžimams kėdę. „Nors mūsų pagrindinis tikslas buvo sukurti kėdę iš naujo, aš labai džiaugiuosi, kad bendradarbiavimas su „Coca Cola“ suteikė mums galimybę kiekvienais metais perdirbti milijonus PET butelių”, - sakė kompanijos atstovas Gregas Buchbinderis. Ši kėdė yra ne tik atliekų panaudojimo sprendimo būdas, bet kartu ir padrąsinimas kurti patvarias medžiagas iš perdirbamų produktų.

Gamintojo nuotr.

2010 m. gaminys buvo užbaigtas. Vienos kėdės gamybai yra sunaudojama 111 PET butelių, tas atsispindi ir jos pavadinime – „111 Navy Chair“. Sunkiausia buvo atrasti priimtiną medžiagos tekstūrą ir spalvą. „Iš pradžių tikėjomės, kad medžiagos išorė bus permatoma su daug šviesių žėrinčių spalvų viduje, – pasakojo G. Buchbinderis. – Tačiau taip nenutiko. Tinkamos pasirodė tik kelios spalvos. Mes taip pat nenorėjome, kad tekstūra atrodytų blizgi ir lygi, kaip kitų perdirbtų produktų. Siekėme klasikinio, o ne madingo įvaizdžio.“

Gamintojo nuotr.

Atsitiktinumo dėka, viena iš galimų kėdės spalvų tapo raudona „Coca-Cola“ spalva. Pastaroji, kaip vėliau pasirodė, buvo tinkamiausia ir tapo jos firminis ženklas.

Gamintojo nuotr.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis