38 arų sodas, kuriame visada yra kuo grožėtis

(2)

Netradicinės formos 38 arų sklypas – didelė ir nelengvai suvaldoma erdvė. Kaip pastebi aplinką projektavusi kraštovaizdžio architektė Kristinė Kutniauskienė, čia viskas turėjo būti nuo A iki Z apgalvota: funkcionaliai suplanuotos trys pagrindinės zonos, racionaliai išdėstyti jas atskiriantys puošnūs želdynai, kūrybiškai sukomponuoti dekoratyvūs augalai.

Žurnalas

Priekinė, reprezentacinė sklypo dalis, kurioje yra pagrindinis įvažiavimas į namą, modernaus stiliaus: čia auga formuoti griežto kvadratinio silueto medžiai, gėlės pasodintos vazonuose, vyrauja žalia spalva. Kitoje namo pusėje suprojektuota didelė terasa, įkomponuotas tvenkinys – tai erdvi poilsio zona. Iš jos takas vingiuoja link augalais atskirtos ūkinės zonos: joje telpa krepšinio aikštelė, šiltnamis, svečių namelis. 

Žurnalas

Pagrindinį poilsio zonos akcentą – šalia namo įrengtą erdvią terasą – Kristinė vadina lauko kambariu. Tad buvo svarbu, kad jis primintų namų erdvę, o ne šiaip poilsio aikštelę. Todėl čia turėjo atsirasti ir kėdžių, ir sofa, ir, žinoma, augalų, kurie suteiktų jaukumo pietaujant ar priimant svečius.

Šalia architekto suprojektuotos didelės terasos Kristinė pasiūlė įrengti dar vieną – medinę, prigludusią prie vidaus baseino dideliais langais. Terasoje pasodinta smilgų – augalai nėra griežtos formos, jie vėjyje siūbuoja ir šnara, suteikdami jaukumo besiilsintiems lauke ir primindami pajūrį baseine plaukiojantiems žmonėms.

Žurnalas


Gera idėja!

Ant tvenkinio įrengusi dar vieną medinę nedidelę terasą kraštovaizdžio architektė siekė, kad ši zona būtų prasmingai naudojama. Nors tvenkinys neskirtas maudytis, jame gyvena tik žuvytės, bet labai smagu vaikščioti takeliu virš vandens, užtenka vietos ir gultui pasistatyti.

Stačius sklypo kampus suminkština lenktos želdynų formos: pasak Kristinės, jos visada mielesnės. Tačiau vingiuotų linijų čia su saiku – sodas turi harmoningai derėti su modernia namo architektūra.


Dieną baltus stiklo burbulus primenantys šviestuvai naktį suspindi šviesiai žalia šviesa ir sodą pakeičia neatpažįstamai. Tiek poilsio, tiek ūkinėje zonoje kraštovaizdžio architektė nesiekė griežtai išlaikyti modernaus stiliaus – tokį sprendimą diktavo aplinkybės. Pasak Kristinės, teko atsižvelgti į tai, kas yra už sklypo ribų ir jį supa: prieš keletą dešimtmečių statyti ir ryškiai dažyti namai, tujų gyvatvorės, suaugę dideli medžiai. Kai ką kraštovaizdžio architektei teko gudriai paslėpti, kitais akcentais sėkmingai pasinaudojo – pavyzdžiui, pasodino ryškių augalų priešais tujas, kurios tapo jiems puikiu tamsesnės spalvos fonu. Prasmingai panaudotos ir maždaug už šimto metrų nuo sklypo augančios aukštos eglės. Jos išlieka žalios ir žiemą, kai kiti medžiai numeta lapus, tad jų fone išryškėja tinkamoje sklypo vietoje pasodinti žemesni augalai: pušelės, kadagiai ir smilgos – jie taip pat išsaugo dekoratyvumą net niūriausiu metų laiku.

Kraštovaizdžio architektė prie sodo zonų stiliaus derino ir takus. Kadangi prie namo įrengta terasa labai erdvi, poilsio zonoje vengta kloti daug kietos dangos, siekiant sušvelninti griežtą įspūdį. Todėl akmens plokštes išskaido ir sušvelnina į jas „įsiveržusi“ veja.

Žurnalas


Gera idėja!

Ne visada sodo takeliai turi būti vienodi, galima derinti įvairias dangas arba ir viename take originaliai komponuoti skirtingas medžiagas. Takas, kuriame veją suskaido akmens plokščių intarpai – tarsi kelio kryptį pažymintis lengvas punktyras.

Želdynas atskiria poilsio zoną nuo ūkinės – tą ribą pažymi ir pasikeitusi tako danga: puošnesnes akmens plokštes keičia jaukiai vinguriuojantis medinis takelis, šiek tiek primenantis lieptą. Prie jo dera ir medinės lysvės bei medžio apdaila dekoruotas svečių namas.

Ruduo primena žinomą tiesą – kuriant kraštovaizdį reikia atsižvelgti į tai, kaip augalai keičia spalvas. Ir tuo pasinaudoti, kad nebūtų nyku, kai gamtoje viskas papilkėja. Efektingai ir dekoratyviai visada atrodo smilgos – jų atspalviai ir lingavimas vėjyje suteikia sodui gyvybės.


Kraštovaizdžio architektei gražiausia – žalia „švari“ veja, kurioje nėra prikaišiota įvairių augalų. Šie grupėmis sodinami tik tikslingai parinktose zonose – taip veja tarsi aprengiama „drabužiu“. Sodas, kuriuo dabar grožimės, auga jau šešerius metus. Jame sodinti augalai jau buvo ūgtelėję, nes, pasak kraštovaizdžio architektės, reikia iš karto (o ne po dvidešimties metų) įžvelgti pagrindinę mintį ir būsimą efektą. Svarbiausia pasodinti aukštesnius spygliuočius: pušeles, eglutes, kadagius, kurie sukuria bendrą struktūrą ir tampa pagrindiniais akcentais. Žinoma, daug lemia ir finansinės galimybės – tačiau Kristinė įsitikinusi, kad protingai projektuojant visada galima parinkti augalus pagal kišenę... Kita vertus, ir vėliau sodui reikalinga nuolatinė priežiūra. Maždaug kas penketą metų tenka imtis mažesnės ar didesnės „rekonstrukcijos“ ir kai ką keisti – vieni augalai neprigyja, kiti prastai veši. Krūmus būtina karpyti, suteikiant norimą formą ir dydį, kad įdomiau atrodytų. Juk tai miesto aplinka, o ne laisvo stiliaus parkas.

Žurnalas

Sukančio želdynais atskirto svečių namelio ir šiltnamio link medinio tako vingį atkartoja lenkta linija susodintos vyšnaitės. O sutemus taką apšviečia šalia jo įrengti nedideli kvadratiniai šviestuvai – šviesos spinduliai krenta tik ten, kur veda kelias. 


Idėja!

Reprezentacinė zona labai praktiška ir funkcionali, čia vyrauja žali atspalviai ir tiesios linijos. Plokščiai formuoti medžiai ne tik atitinka šios sklypo dalies stilistiką – jų eilė nusitęsia į poilsio zoną ir taip jas abi susieja į bendrą visumą.

Žurnalas

Nakties žiburiai išryškina santūrių siluetų želdynus reprezentacinėje sklypo zonoje.

Žurnalas


Sodas įspūdingas ir dekoratyvus kiaurus metus – ir visada yra kuo jame grožėtis. Kai gamta atsibunda, pirmiausia vejoje sužydi melsvų ir gelsvų atspalvių krokai. Vėliau žiedais apsipila rododendrai. Vasarą ryškumo žaliuojančiam sodui suteikia daugiametės gėlės. O dabar atėjo metas pasidžiaugti rudens nuspalvintais lapuočiais ir smilgomis.Kristinos Kutniauskienės nuotraukos

Žurnalas


Žurnalas


Žurnalas


Žurnalas


Žurnalas


Žurnalas


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis