Kovas ir balandis – metas auginti gėlių daigelius

Kovą ir net balandį, kol šalnos karts nuo karto skaudžiai krimsteli gležnus augalus, lauke sėti gėlių dar neverta. Bet namuose daigai jau gali augti, nes saulės šviesos pakanka: kai čia jų užsiauginame, gėlynas žiedais pasipuošia anksčiau.

Ar verta?

Visada malonu užsiauginti gėlių patiems – ne tik sutaupome pinigų, bet ir galime išsaugoti tuos augalus, kurie širdžiai mieliausi. Tačiau daigelių auginimas gana keblus dalykas. Jiems reikia šiltos vietos – jokiu būdu ne mažiau nei 20° C temperatūros, daug šviesos, nes kitaip išstypsta, patogių indelių, sterilios žemės ir nuoširdžios priežiūros… Ar verta tuo užsiimti? Įvertinkite savo galimybes.

Kenkėjai galanda dantis

Kad daigeliai sėkmingai augtų, labai svarbi žemė, į kurią juos sėsite. Sėklytei sudygti daug nereikia – pakaks ir vatos gniužuliuko, nes dygimui maistą ji ima iš savo „atsargų“. Tad tinkamos žemės pasirinkimas svarbus ne dėl kažkokio ypatingo jos „sotumo“, o dėl to, kad ji gali būti užteršta. Žemė yra augalų grybelinių ligų šaltinis, o grybelių sporos, patekusios į šiltą ir drėgną aplinką, sudygsta. Jei žemė kompostinė, joje yra augalų liekanų, gali būti kenkėjų kiaušinėlių, ligų sukėlėjų, kurie esant palankioms sąlygoms ims vystytis. Taigi su tokia priešų armija susiduria mažutis ir labai labai skanus gležnas daigelis. Kaip jį apsaugoti? Bent jau sėjai reikia pasirinkti sterilią žemę. Paprasčiausia pirkti nukalkintą durpių substratą, jis yra labai švarus, jei tik ten neprimaišyta žemių. Jei renkatės kitokią žemę, reikėtų pasirūpinti, kad ji būtų sterili. Geriausias būdas – kaitinti. Tiesa, svarbu nepersistengti, temperatūra turėtų būti 90° C laipsnių, nes pasiekus 100° C sudega organinės medžiagos. Kaitinti reikėtų maždaug 20 minučių, vis pamaišant. Nepatingėkite taip pavargti bent su daigeliams skirta žeme, nors ir kambarinius augalus persodindami į kaitintą žemę išvengtume daugelio nemalonių netikėtumų…

Dygsta šitaip...

Sėjant daigelius visų pirma reikia išsiaiškinti, kaip sėklos dygsta. Jei etiketėje parašyta, kad joms reikia šviesos, sėklas išbarstykite žemės paviršiuje, uždenkite skaidria plėvele. Apdangalą nuimsite, kai pasirodys daigeliai. Jei sėkloms dygti šviesos nereikia, jas turi dengti substrato sluoksnis, kad būtų drėgna ir šilta. Nuo šilumos kiekio priklauso, ar greitai sėklos sudygsta – tinkamiausia yra maždaug 24° C temperatūra. 

Prasikalusiems daigeliams reikia saulės šviesos, kad galėtų pasigaminti sau maisto. Laistyti juos būtina be galo kruopščiai, žemė turi būti drėgna, bet ne šlapia, vanduo – pora laipsnių šiltesnis nei oras. Daigelių nelaikykite tiesioginiuose saulės spinduliuose, prie ryškios šviesos pratinkite tik ūgtelėjusius, ir kartais pasukite, kad stiebtųsi tiesiai.

Mažiau vargo

Jei sėklos buvo pasėtos ištisai, pradėjus augti pirmiesiems lapeliams daigelius reikia pikiuoti. Tačiau visai nebūtina užsikrauti sau šį nelengvą darbą – verčiau gėles sėti į vadinamąsias kasetes, kiekvienai sėklytei skiriant atskirą indelį, tuomet pikiuoti jų nebereikės. Kai kurių gėlių – pavyzdžiui, begonijų, petunijų, sėklos smulkios tarsi dulkės. Jas būtų sunku berti, tačiau pirktinės šių gėlių sėklos yra apveltos specialia medžiaga, kad būtų didesnės, tad jas galime paimti po vieną ir tvarkingai pasėti.

Jei perkate daigelius

Sodinti pirktinius daigelius gerokai paprasčiau nei sėti sėklas ir su nerimu laukti, ar jos sudygs.
Geriausia pirkti jau žydinčius daigelius – tuomet tikrai žinosite, ar gėlių spalva tinka jūsų gėlynui. Mat vien rūšies pavadinimas gali labai suklaidinti – dabar tiek daug įvairiausių veislių, ir jos taip skirtingai atrodo. Reikia pagalvoti, ko teirausitės prekiautojo: į tiesioginį klausimą, ar gėlė žydi baltai, tokį patį tiesioginį atsakymą ir gausite – taip… Tad išmintingiau būtų paklausti, kokia žiedų spalva – informacija, kurią gausite, bus gerokai tikslesnė. 

Žvalgykitės augaliukų, kurie atrodo sveikai, yra tinkamo dydžio, o lapai tolygiai žali – nevienoda lapų spalva rodo, kad augalui trūksta drėgmės ar maisto medžiagų. Atidžiai apžiūrėkite daigelius, kad nebūtų pageltusių, parudavusių lapų, kad neropinėtų kenkėjai. Kad įsitikintumėte, jog gėlė neserga, nepatingėkite apžiūrėti abiejų lapų pusių. Pasirinkite augalą tvirtu stiebu, žiūrėkite, kad šakelės ar lapeliai nebūtų vienoje pusėje.

Kai daigeliai kiekvienas atskirai auginami kasetėse, nėra pavojaus, kad bus pažeistos šaknys, tačiau jei augalėliai persodinti ar apskritai iš žemės iškasti, šaknis atidžiai apžiūrėkite. Nepirkite tokių augalų, kurių žemė perdžiuvusi ar pernelyg permirkusi.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis