„PH Artichoke“ šviestuvas-klasika: skulptūriškas siluetas, savitas apšvietimas

„Kuriant jaukius namus svarbiausias yra apšvietimas“, – buvo įsitikinęs Poulas Henningsenas, ne tik išskirtinio dizaino šviestuvų, bet ir originalių apšvietimo teorijų kūrėjas, daug metų skyręs šviesos, šešėlių ir atspindžių sąsajoms tyrinėti. Menininko ieškojimai buvo tokie sėkmingi, kad ir šiandien jo garsusis šviestuvas „PH Artichoke“, sukurtas 1958 metais, tobulai pritampa šiuolaikiškame interjere, o talentingi dizaineriai tebekuria stilizuotas jo variacijas.

Įamžinti inicialai

Poulas Henningsenas (1894–1967) – žymiausias Danijos šviestuvų kūrėjas. Užaugo jis tolerantiškoje ir modernioje aktorės Agnes Henningsen šeimoje, kur lankėsi garsūs literatai. Nuo 1911 iki 1917 metų studijavo – iš pradžių Technikos koledže Kopenhagoje, vėliau mokėsi architektūros. Dirbo kaip laisvai samdomas architektas: suprojektavo keletą gyvenamųjų namų, gamyklą, kūrė teatrų interjerus. Sekėsi jam ir literato karjera: buvo žurnalo apie dizainą ir architektūrą „Kritisk Revy“ vienas redaktorių, rašė aštrius straipsnius visuomenės gyvenimo temomis, spektaklių apžvalgas ir net eilėraščius. Tačiau tarptautinę šlovę Poulas Henningsenas pelnė kaip kultinių šviestuvų dizaineris, be galo rimtai įsigilinęs į apšvietimo teoriją ir praktiką. 

Gamintojo nuotr.

Susidomėjimas apšvietimu nebuvo atsitiktinis: Poulas Henningsenas visada laikė jį svarbiausiu namų jaukumo elementu. Pirmąjį jį išgarsinusį šviestuvą „PH 5“ menininkas sukūrė 1925 metais kompanijai „Louis Poulsen“. (Ir iki šiol ji gamina tris šio šviestuvo variantus: „PH 5 Classic“, „PH 50“ ir „PH 5 Contemporary“, panašios išvaizdos, tik skiriasi spalvos ir kai kurios detalės.) „PH 5“ eksponuotas Paryžiuje, dekoratyviojo meno parodoje, – ten sulaukė didelio susidomėjimo. Per savo gyvenimą dizaineris sukūrė apie šimtą serijos „PH“ modelių, o jos pavadinimas – ne kas kita, o kūrėjo inicialai. 

Poulo Henningseno šviestuvai laikomi revoliuciniu savo laikmečio eksperimentu (ir nepabostančia mūsų laikmečio klasika). Šviestuvo dizainą menininkas vertino iš mokslininko pozicijos: sukurti „teisingą“ apšvietimą buvo jo tikslas. Jį turėjo įkūnyti gražus pakabinamasis šviestuvas, skleidžiantis šiltą, minkštą, išsklaidytą ir neakinamą šviesą – pasak dizainerio, „vakaras turi būti skirtas poilsiui“. Dizaineris dešimt metų kūrė įvairius variantus ir prototipus, tobulindamas daugiasluoksnę gaubto konstrukciją, kad būtų patenkintas tuo, kaip išskaidoma ryški šviesa.

Šviesa be atspindžių

Tai vienas žinomiausių dizainerio sukurtų šviestuvų. Jo forma primena artišoką. Arba kankorėžį. Tad anglakalbės šalys jį vadina „PH Artichoke“, o originalo (danų) kalba pavadinimas yra „PH Kogle“ (kankorėžis), jis vartojamas ir Norvegijoje („PH Kogle“) bei Vokietijoje („PH Zapfen“). Pirmieji aštuoni 1958 metais sukurto šviestuvo egzemplioriai papuošė garsų restoraną „Langelinie Pavillonen“ Kopenhagoje. Ir kabo čia iki šiol. Poulas Henningsenas siekė sukurti šviestuvą, kuris atrodytų kaip meno objektas net neskleisdamas šviesos, ir jam tai pavyko – išskirtinio gaubto silueto su niekuo nesupainiosi. Harmoninga forma, elegantiškumas ir net humoro jausmas (o jo neretai trūksta klasikiniams interjero elementams) lėmė tai, kad „PH Artichoke“ ir šiandien pritampa įvairaus stiliaus interjeruose. Tačiau tikrasis novatoriškumas paaiškėja šviestuvą įjungus – jis skleidžia tolygią, be atspindžių šviesą 360 laipsnių kampu. Pasiekti tokį įspūdį padeda konstrukcija: 72 šviestuvo skydeliai skirtingais kampais pritvirtinti taip, kad dengia vienas kitą ir visiškai paslepia šviesos šaltinį, o atspindėta šviesa yra švelni ir jauki.

Gamintojo nuotr.

Įdomūs faktai

X Iš pradžių kompanija „Louis Poulsen“ gamino šviestuvus „PH Artichoke“ iš nerūdijančio plieno arba poliruoto vario. Vėliau draugiją papildė ir baltos spalvos šviestuvas, o 2008 metais pagaminta stiklo versija.
X Keturi šviestuvo dydžiai (skersmuo nuo 48, 60, 72, 84 cm) ir skirtingi apšvietimo galingumo variantai suteikė galimybę pritaikyti jį ir didelėms, iki 100 m², ir kamerinėms erdvėms.
X 2008 metais „PH Artichoke“ penkiasdešimtmečio jubiliejui buvo išleista ribota penkiasdešimties egzempliorių serija. Skydeliai padengti plonu aukso sluoksniu, tad šviestuvas kainavo 70 000 eurų.
X Praėjusias metais 120-osioms Poulo Henningseno gimimo metinėms paminėti pagamintas vienetinis „PH 31/2 -3 Copper“ šviestuvas. Tai pagal 1929 metų dizainerio brėžinius atkurtas modelis su variniu gaubtu ir rankų darbo matiniais stiklais.
X Šeštą dešimtį skaičiuojančio „PH Artichoke“ (60 cm skersmens, bet kurios spalvos) kaina yra 6770 eurų be PVM, įsigyti galima UAB „Interjero linija“.

Gamintojo nuotr.

Kūrybiškos interpretacijos

„PH Artichoke“ daug garsių dizainerių ir kompanijų įkvėpė improvizuoti kuriant panašaus stiliaus šviestuvus. Dizaineris iš Kopenhagos Jonas Lonborgas yra pristatęs skaidraus, veidrodinio ar balto akrilo šviestuvą „Mini Pinecone“ su 152 lapeliais. Prabangesnį variantą „Gaia“ sukūrė Paolo Florianas austrų kompanijai „Kolarz“. Šviestuvo gaubtas pagamintas iš skaidrių aukso ar sidabro patina dengtų plokštelių, puoštas „Svarovskio“ kristalais. Geriausiai mums žinomas – kompanijos „Marset“ gaminamas šviestuvas „Discoco“, sukurtas dizainerio Christophe'o Mathieu. Jis panašesnis į stilizuotą gėlę, o skirtingais kampais pritvirtinti apvalūs žiedlapiai skleidžia minkštą šviesą. Savo variantą turi ir „Ikea“, gaminanti šviestuvą „Knappa“ – jo lenkti balto polipropileno skydeliai šiek tiek primena kriaukles.

Nuotraukos – iš UAB „Interjero linija“, gamintojas – „Louis Poulsen“.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis