Architektas pataria: kaip pasistatyti namus už 40 tūkst. eurų (3 dalis)

Trečiajame ir paskutiniame straipsnyje apie individualių namų iki 80 kv.m. statybą apžvelgsime, kokias statybines medžiagas geriausia naudoti kompaktiškų namų statyboje. Aptarsime preliminarią tokių namų statybos sąmatą.

Pamatai – vienas pagrindinių ir svarbiausių namo elementų, todėl čia taupyti tikrai nerekomenduotume. Norint atlikti tikslų ir patikimą namų projektą, svarbūs grunto tyrimai (ką jau esame pabrėžę ne viename savo komentarų).

Paprasčiausiai įrengiami ir universaliausi – poliniai pamatai. Tokius pamatus įrengėme mūsų projektuotame ir statomame kompaktiškame name, sodų bendrijoje, Vilniuje (nuotrauka apačioje).


Atkreipkite dėmesį, kad pamatai įrengiami tik po laikančiomis sienomis. Po vidinėmis pertvaromis įrengsime pastorintą grindų pagrindą (detalė žemiau). Tokiu būdu bus neeikvojamas betonas, mažinami šalčio tilteliai per pamatų konstrukcijas.


Polinių pamatų kaina su darbais ir visomis medžiagomis siekia 5000 EUR. Kaina gali svyruoti priklausomai nuo gręžtinių polių gylio ir jiems įrengti reikalingo betono.

Ar verta naudoti medieną iš savo miško?

Dažniausiai naudojama ir mūsų rekomenduojama sienų, perdangų ir stogo konstrukcija – medinis karkasas. Nesudėtingus statinius (namus iki 80 kv.m.) galima statyti ūkio būdu, tai yra patiems, nesisamdant rangovo. Todėl medinio karkaso namą pasistatyti įmanoma ir savomis rankomis.


Statydami namą Vilniuje naudojome kokybišką, gamykloje džiovintą, kalibruotą ir impregnuotą medieną (nuotrauka viršuje). Tik tokiu atveju galėjome garantuoti namo pastovumą, stabilumą bei sandarumą.

Medinio karkaso įrengimas iš gamykloje paruoštos medienos kainuoja 8100 EUR. Todėl pjauti savo mišką ir naudoti tokią medieną gyvenamojo namo statyboje mes nerekomenduotume.

Sandarus namas – taupus šildymas

Namo karkasas užpildomas akmens vata (schema žemiau). Iš vidaus pastatas sandarinamas garo izoliacija, o iš išorės – difuzine plėvele. Taip užtikrinamas namo sandarumas. Tokio namo šildymui pakaktų silpniausio rinkoje parduodamo granulių katilo. Namo šiltinimas ir sandarinimas kainuoja 7300 EUR (su medžiagomis ir darbais).


Apdailos medžiagų paieškos

Karkasinio namo statyboje sienų apdailai tikslingiausia naudoti ventiliuojamus fasadus, kuomet apdaila tvirtinama ant laikančio karkaso. Dažnai kompaktiškiems namams siūlome medines fasado dailylentes (vizualizacija apačioje).

Viena pigesnių, tačiau labai kokybiška ir lengvai įrengiama stogo danga – skarda. Šiuolaikiniai stogai turi storą šiltinimo sluoksnį, kuris užtikrina ir tinkamą garso izoliaciją. Išorės apdailos įrengimo kaina – 6200 EUR.


Trumpai apie langus ir duris

Kompaktiškuose namuose vidines erdves praplečiame dideliais langais, vedančiais į kiemą. Konkrečių langų ir durų pasirinkimas – individualus sprendimas. Vidutinės klasės plastikinių langų kaina, apskaičiuota įgyvendinamam projektui – 3000 EUR; šarvuotos durys – 850 EUR. Durų ir langų montavimu turėtų rūpintis pats pardavėjas.

Amžina dilema – ką reiškia „namas su daline apdaila“?

Didžiajai daliai planuojančių statytis namą ir ieškančių statybininkų kyla klausimas, kas yra „namo dėžutė“, t.y. kaip atrodo namas su daline apdaila. Tam, kad pasistatytumėte namą su daline apdaila, prie aptartų darbų reikėtų pradėti šiuos darbus:

grindų ant grunto įrengimas (3500 EUR)

vidinių pertvarų įrengimas (3500 EUR);

vandentiekio ir nuotekų šalinimo įvadų ir išvadų įrengimas (400 EUR);

elektros instaliacijos laidų išvedžiojimas (600 EUR).

Sudėję visas sumas, galime pamatyti bendrą kompaktiško namo statybos sąmatą:


Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis