Ruošiamės rudens sezonui: kaip dalijami gėlių kerai

Rudens sezonui prasidedant atnaujinama ne tik drabužių spinta, bet ir gėlynas, sodas. Neįmanoma atsispirti pagundai įkurdinti čia vieną kitą naują augalėlį. Paprasčiausias būdas jų įsigyti – pasidalinti gėlės kerais su draugais, pažįstamais, kaimynais. Vienus duodame, kitus gauname, ir mielos, bet dar neaugintos daugiametės gėlės kitą vasarą jau papuoš nuosavą gėlyną.

Iš vieno kero

Išskyrus vėlai žydinčias gėles, rudens pradžioje dauginti dalijant kerą galima beveik visus daugiamečius augalus. Dauginkite ir sodinkite astilbes, bijūnus, melsves, bruneras, kurpeles, auskarėlius, flioksus... Tik rudenį geriau nedraskyti vėlai žydinčių augalų, nes žydėjimas bus pasmerktas. Pasidauginsite jų pavasarį.

Dalijant kerus augalo stiebus reikėtų nupjauti paliekant 10–20 cm (taip patogiau). Gėles dalinkite per silpniausias kero vietas, kad jo dalys lengvai atsiskirtų. Kai kuriuos kerus galima išskaidyti rankomis, kitus – aštriu peiliu. Naujas kerelis turėtų turėti ne vieną, o bent kelis stiebus, sveikų šaknų gniužulą. Per smulkios kerų dalys kitą pavasarį menkai žydės. Šakniastiebius galima pjaustyti dalimis, kiekvienoje turi būti 2–3 pumpurai ir šaknys. Pažeistas sultingas vietas pabarstykite medžio anglimi.

Padalintą kerą gerai būtų pamirkyti molio tyrėje (puiku, jei į ją įmaišote ir mėšlo): ji apsaugo šakniaplaukius, kad šie nenudžiūtų, pamaitina augalą. Šakniaplaukiai labai smulkučiai, sudaryti iš vienos ląstelės, jie saulėkaitoje žaibiškai žūva, ir augalui tenka ilgai vargti, kol jis vėl pradeda augti. Sodinti naujus kerelius reikia tokiame pat gylyje, kaip augo motininiai augalai.

Ar visus galima dauginti?

Jei yra daug kuokštinių augalo šaknų, jas visuomet galima padalinti – svarbiausia, kad liktų kuokštelis ir keli stiebai. Tačiau kai gėlės keras turi vieną vienintelę liemeninę šaknį, jos negalima plėšyti. Dažniausiai tai sausose vietose įpratę augti augalai, turintys po vieną storą mėsingą labai ilgą šaknį, prisitaikiusią giliai iš žemės siurbti vandenį. Neretai net neįmanoma jos iškasti, netyčia galima nukirsti, ir augalo ne tik nepavyks padauginti, bet jis gali žūti. Sunkiausiai bandymus padalinti kerą ištveria levandos, gubojos, lubinai, pentiniai, sinavadai.

Rudenį perkant kerus turguje geriau ieškoti gėlių su žiedais – žinosite, ką išsirinkote. Vazonėliuose pasodintos gėlės gali net ir žydėti, juk jas tereikia išimti iš vazonėlio ir įkišti į žemę, tad didelių pokyčių augalai nė nepajus.

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis