Liepos mėnesio ManoNamai viešnia: spalvinga ir žydinti gėlių ir jų kompozicijų parduotuvės įkūrėja, gėlininkė Neringa

Vasaros vidurys mums leidžia pasimėgauti ilgomis dienomis, iki vėlumos leisti laiką gamtoje, maudytis ežeruose ir grožėtis žydinčiomis pievomis, miškais, bitėmis ir drugeliais. Daugelio kiemai ir terasos atsiskleidžia visu grožiu, sukurdami individualius gyvybės ir spalvų rojaus kampelius, kur gera gerti rytinę kavą, o vakare atsipūsti po darbų. Šio mėnesio Mano Namai viešnia – visiška lauko oazių profesionalė ir entuziastė, negalinti atsižavėti augalų virsmais ir jų nuostabiais deriniais, sukuriančiais harmoningą visumą. Taigi, liepos mėnesis bus skirtas gėlėms, želdynams ir viskam, kas su tuo susiję, o šiandien su Neringa kalbamės ne tik apie naujausias gėlių tendencijas, patraukliausiai atrodančius ir iki vėlyvo rudens žydinčius derinius, liepos mėnesio darbus gėlyne, bet ir apie nelengvą gėlių verslo įkūrimą bei išmaniąsias gėlynų technologijas.

Trumpai papasakok apie save. Kuo šiuo metu užsiimi, kaip save apibūdini? 


Aš užsiimu gėlių auginimu, sodinimu, komponavimu, kompozicijų kūrimu, apželdinimu, konsultavimu, soc. medijų vedimu. Esu gėlininkė, gėlių augintoja, bet ir daugybę specialybių apimantis žmogus. Bet svarbiausia dalis, tikriausiai dar tai, kad esu mama.

Gėlininkė Neringa su savo sūnumi
Gėlininkė Neringa su savo sūnumi
Asmeninio albumo

Iš kur tokia meilė augmenijai? 


Šita meilė gyvavo visą laiką, kiek aš save pamenu. Tai buvo didžiulis mano hobis. Visų pirmiausia, močiutės, mamos gėlynus prižiūrėti, tai buvo mano darbas. Kiek aš save pamenu, tai aš ten žiūrėdavau, ravėdavau, laistydavau ir kai tik jau sugebėjau tai padaryti, tai ir sėjau, ir pikiavau, ir sodinau daržoves, įvairias gėles. Labai mylėjau gamtą, augmeniją ir apskritai visus gyvūnus. Tai pati gyvendama kaime, jau turbut 15 metų ar daugiau esu vegetarė. Iš tos meilės gamtai ir viskam, kas gyva net nevalgau mėsos (šypsosi). 


Kada taip stipriai susidomėjai gėlininkyste? Kas tai paskatino? 


Tą meilę gėlėms įskiepijo tėvai ir seneliai, nes labai daug gamtos ir gėlių buvo aplink mus. Aš su gyvūnais ir gėlėmis buvau nuo pat pirmųjų savo dienų, su jais ir užaugau. Tai tikrai pačią esmę, pačią pradžią, pagrindą man davė šeima. 

„Neringos gėlynas“
„Neringos gėlynas“
Asmeninio albumo

Kada ir nuo ko prasidėjo „Neringos gėlynas“ veikla? 


Mano veikla gyvuoja jau ko gero 12-13 metų. Bet kada aš pradėjau auginti gėles pardavimui, o ne sau, tai jau bus koks geras 16 metų. Pačiai man dabar 36 metai, tai tikrai labai nuo seniai pradėjau rimtai užsiiminėti su gėlėmis. 


O pati veikla prasidėjo nuo minties, kad mažame šiltnamėlyje, žinai, kuriuos daugelis turi ir augina pomidorus, agurkus, aš nusprendžiau iš sodinukų, nusipirktų mugėje iš prekeivių, pabandyti pasiauginti ir pažiūrėti, kas man išeis. Pasiauginau didesnį kiekį ir ką, išaugo man labai gražios gėlės. Tai sugalvojau, kad tiesiog eisiu nuo durų prie durų savo ir kitame netoliese esančiame kaimelyje ir pasiūlysiu žmonėms, galbūt jie norėtų įsigyti. Drąsos aš tada turėjau labai daug ir to tokio užsidegimo darbui, ko ir dabar daug turiu. 

Neringa ir jos gėlynas
Neringa ir jos gėlynas
Asmeninio albumo

Tai tokiu būdu ir pardavinėjau savo augalus, tai buvo mano pirmieji pinigai iš mano hobio, iš mano dievinamos veiklos. Tai pirmus metus aš taip žaidžiau dvejuose mažuose savo mini mini mikro šiltnamiukuose (juokiasi). Paskui stovėjo didelės lentynos prie langų, aš pati sėjau gėles, pirkausi mugėse sodinukus, o vėliau jau po truputį pradėjau pritraukti žmones pas save į namus. O dar vėliau mes su vyru persikraustėme į namą ir jis pastatė jau man vieną didesnį šiltnamį. Tada jau susiradau ir daigų, kur geresnėmis sąlygomis įsigyti, ir įvairesnių tų daigų, kad jau galima būtų važiuoti į turgų, taip sakant (šypsosi). Tai ten jau labai vargom, viską rankom darėm, laistėm, o žinių buvo nulis, kaip pasodinti. Sodinau į didelius vazonus, o augalai neaugo, tada dėjau į mažesnius, pakopiniu būdu. 


Tai pradžia mano buvo tokia, kai nėra nieko už nugaros. Tiesiog viską dariau pati, pagal savo suvokimą ir tikrai vargau. Vyras, aišku, labai padėjo, bet abu vargom, nes viską darėm nuo visiško nulio.


Ar pradžioje sulaukei palaikymo iš aplinkos ar teko „pralaužti ledus“?


Oi, žinok, labai labai reikėjo „pralaužti“, pačiai įtikėti tuo, ką aš darau, ir neabejoti savimi bet kokiomis sąlygomis. Nes tai atrodė daug kam pakankamai juokingas verslas, pakankamai juokinga veikla, kaip koks žaidimas. Bet aš savimi, žinok, tikėjau visą laiką. Neleidau sau galvoti, kad kažkas nepavyks, o kažkam nepavykus, aš vistiek ėjau į priekį, kaip tikras užsispyręs avinas (juokiasi). Nežiūrėjau į jokias savo nesėkmes ar tuo labiau baimes. Neleidau sau bijoti. O aplinkinių reakcijų buvo įvairiausių ir pačioje pradžioje ir dabar. Tai nei tada labai kreipiau dėmesio į tai, nei dabar kreipiu. 


Galbūt prisimeni savo pirmą pirkėją? Koks jis buvo?


Prisimenu pirkėjus, pas kuriuos pati beldžiausi ir kurie atidarė duris. Nežinau, gal iš gailesčio nupirko (juokiasi), gal iš nuostabos, gal reikėjo, gal nereikėjo. Bet kažkaip abejoju, kad jiems reikėjo, nes gi jeigu žmogui reikia, tai jis randa iš kur nusipirkti. O čia atidaro duris ir stovi prieš juos jauna mergina… Tai to momento niekada nepamiršiu. Ir kokia aš drąsi tuo metu buvau…Dabar tokios drąsos aš tikrai neturėčiau. Bet kai svajonė tokia didelė, tai pateisinamos turbūt visos priemonės (šypsosi).


Kurioje Lietuvos vietoje įsikūręs tavo augalų ir gėlių rojus? 


Mano gėlininkystės ūkis įsikuręs labai gražiuose kraštuose – Jurbarko rajone, Stakių kaime, prie Veliuonos. Čia gražiausi Nemuno keliai, pilys, piliakalniai. Dar mes esame atidarę ir internetinę parduotuvę, prekiaujame ir Kaune didžiausiame turguje. Taip pat pristatinėjame augalus į Vilnių mažiausiai kas savaitę tiesiai į namus žmonėms, pagal užsakymus. Dar labai aktyviai dalyvaujame mugėse Vilniuje, labai smagu ten būna, daug žmonių susirenka, smagu visus susitikti. 

Neringos kurtos gėlių kompozicijos
Neringos kurtos gėlių kompozicijos
Asmeninio albumo


Neringos kurtos kompozicijos
Neringos kurtos kompozicijos
Asmeninio albumo

Su savo visais klientais bendraujame kaip su gerais pažįstamais, nes ir socialiniai tinklai prie to prisideda, duoda tą tokį tarpusavio ryšį. Žinoma, galima pas mus atvažiuoti kiekvieną darbo dieną nuo 9 val. iki 17 val.


Tikiu, nors veikla maloni, kartais reikia ir iššūkius įveikti. Kokie sunkumai kyla užsiimant gėlininkyste ir augalų prekyba?


Vienas iš nemaloniausių dalykų, tai augalų įvairios ligos, orų „kataklizmos“, kai atšyla ir staiga vėl atšąla. Ypatingai sunku su daugiamečiais augalais, kurie lauke visada būna: prasideda vegetacija, šaldymas, nukenčia labai jų prekybinė išvaizda. Šiltnamyje daugiamečių augalų nelaikome, visi jie žiemoja lauke vazonuose. Tai pavyzdžiui, šiais metais nutiko taip, kad mums iššalo visi smilginiai augalai: miskantai, soruolės. Nors daugybę metų jie žiemojo lauke ir viskas su jais būdavo gerai, o šie metai buvo lemtingi, jie užmigo ir niekas neatbudo. Tai reikėjo ir žmonėms kompensuoti, ką išsiuntėme. Tai tokių dalykų nesuplanuosi. Orų išdaugų, grybelinių ligų, amarų. 


Taip pat dideli prekybos srautai, ypač papasarį atsiranda didelis noras gauti augalus, juos užsisakyti. Tai būna sunku sukontroliuoti siuntimus, nes jų būna šimtais ar net tūkstančiais, o kur dar asmeniniai užsakymai, kompozicijų derinimai, želdinimai. Tai tada tiesiog nebesuprantu, ką daro mano kairė ir ką daro dešinė, nes nuovargis būna maksimalus. Bet iš kitos pusės tas pervargimas ir išsekimas visai malonus (šypsosi). 

Neringos gėlių kompozicijos vazone
Neringos gėlių kompozicijos vazone
Asmeninio albumo

Dar įvairūs konkurenciniai dalykai, kopijavimai, apkalbos, „pagalių kaišiojimas į ratus“. Aš į tokius dalykus nelabai kreipiu demesį, nes man patinka vienas pasakymas: „kopijuoja tik geriausius“. Tai stengiuosi viską daryti gerai, kad būtų ką kopijuoti (juokiasi). Ir niekada „neužsiciklinu“ ant nesėkmių, atėjo-praėjo ir aš einu toliau. 


Jei koks nepatenkintas klientas, tai stengiuosi per daug nepergyventi, bet išspręsti visas problemas, nieko nepalikti, atsakyti į visus klausimus (net ir pačius absurdiškiausius). O šiaip kas dar labai sunku – tai atsakinėti į visas žinutes. Manau, reikėtų savaitėje aštuntos paros, nes žinučių gauname tūkstančiais su įvairiausiais klausimais, prašymais. Tai kai būna pats darbymetis, aš tiesiog negebu komunikuoti tokiu būdu. 


Dar iššūkis yra gauti visų augalų, kurių aš noriu. Didžiulė mano aistra yra daugiamečiai augalai, ypatingai pavėsio, retesni augalai. Tai būna beveik neįmanoma jų gauti, sunku surasti tiekėjus, o suradus, dažnai netenkina jų kokybė.


O kas labiausiai žavi šioje veikloje?


Mane labai žavi kompozicijų kūryba, augalų virsmas, matymas, kaip jie keičiasi, kaip sudaro visumą. Dar labai patinka bendraminčių ratas ir koks jis yra didelis ir kiek daug yra „gėlių žmonių“ ir kaip mes glaudžiai visi bendraujame.


Kokios gėlės ar jų kompozicijos Tau pačiai labiausiai patinka?


Labiausiai man patinka pavėsio augalai, nes jų spalvos, tekstūros, lapija yra išskirtiniai. O kompozicijos man patinka labai natūralios, švelnios, daug žalumos, smilginių augalų. Dar labai patinka derinti vienmečius augalus su daugiamečiais. Jų kainos labai panašios, tai kad ir neišžiemos, bet savo darbą vazone per vasaros sezoną jie tikrai atlieka puikiai. Tai derinu įvairius šalavijus, katžoles, ežiuoles kartu su gauromis, vienmetėmis soruolėmis. Gauros pas mus labai sunkiai žiemoja. Iš esmės mėgstu lengvas, gražias, neapkrautas, natūralistines kompozicijas vazonuose.

Pakabinama gėlių kompozicija
Pakabinama gėlių kompozicija
Asmeninio albumo


Gėlių kompozicija ant palangės
Gėlių kompozicija ant palangės
Asmeninio albumo

Žinau, kad prekiauji „išmaniaisiais“ vazonais. Kas tai ir kam jie gali būti naudingi? 


Mes jais prekiaujame, nes labai noriu, kad mano klientai gautų maksimalią kokybę iš augalų. Kad nereikėtų jiems tarnauti savo augalams vazonuose, kad galėtų išvykti ir nereikėtų prašyti kaimynų, kad palaistytų ir nereikėtų sukti galvos, ar jau reikia laistyti, o gal jau per daug palaistyta. Žodžiu, kad augalai pasiimtų vandens tiek, kiek jiems reikia. Tai aš turiu omenyje, kad „išmanieji vazonai“, pagal jų dydį ir kubatūrą, turi laistymo sistemą, tai tokį konteinerį su plūde, nurodančia drėgmės kiekį tame rezervuare.

Išmanieji vazonai
Išmanieji vazonai
Asmeninio albumo

Augalai pasodinami, o į rezervuarą šone supilamas vanduo, pavyzdžiui, 10 l vandens. Plūdė tada stovi ant maksimumo, o tu išvažiuoji atostogų savaitei ar pusantros. Viskas aišku dar priklauso nuo pasodintų augalų rūšies, jų kiekio, bet tike laiko tai jau tikrai nereikia sukti galvos, kad griši ir tavo augalai bus suždiūvę ar nuleipę. Augalai visada turės maitinimą. Apskritai augalai yra protingi ir jie per šaknis pasiima vandens tiek, kiek jiems reikia. Ir žinok, augalai tokiuose vazonuose auga tobulai (šypsosi). Ir kas iš mūsų praeitais metais pirko šiuos vazonus pabandyti, tai šiais metais apsistatė jais terasas ir pakeitė senus vazonus.


Tai yra investicija į savo laiką į savo gražią terasą. Tu gali tada tiesiog sėdėti terasoje ir grožėtis savo augalais, o ne lakstyti aplink juos su laistytuvu. Yra žmonių, kurie labai mėgsta laistyti, bet nustatyti tiek, kiek reikia augalui, irgi yra sudėtinga. O ypač, kai vazone yra kelių rūšių augalai su skirtingais drėgmės poreikiais. 


Galbūt yra dar kažkokių naujų technologijų, skirtų sodui, daržui ir gėlynui, kurios šiuo metu populiarėja?


Itin populiarėjančios technologijos dabar yra laistymo sistemos gėlynuose, želdynuose, nes mes negalime atspėti, kokia bus vasara, koks bus karštis, kiek bus drėgmės, lietaus. Tai laistymo sistemos yra puiki investicija į grožį.


Turbūt bene kiekvieną dieną sulauki klausimų apie gėles. Papasakok, ko sekėjai ar pirkėjai dažniausiai klausia, ar kokių patarimų prašo?


Klausimų, tai žinok, sulaukiu pačių įvairiausių. Nuo išvaizdos, grožio iki vaikų ir gėlių (juokiasi). O apie gėles tai dažniausiai klausia, ką sodinti tam tikruose plotuose. Ypatingai plačiai klalbama apie tai, kokios gėlės tinka saulėtoje, pusiau saulėtoje, pavėsingoje vietoje. Taip pat ką sodinti į vienokį ar kitokį vazoną, kaip derinti terasos apželdinimą prie jau esamo apželdinimo kieme, apie tręšimus, apie kenkėjus, apie chemijas kenkėjams naikinti ir t.t. Bet pagrindas turbūt būtų augalų derinimas. 


Labai daug tam atiduodu savęs, labai daug patarimų duodu, apželdinimą ant popieriaus padėlioju. Jei tik turiu laiko – atiduodu save visą. 


Kokius pagrindinius darbus gėlyne reikia atlikti liepos mėnesį?


Labai svarbu nukirpti žiedynus jau nužydėjusių augalų, tokių kaip katžolės, šalavijai, kad jie krautų žiedus antram savo žydėjimui. Reikia kad jie nepradėtų krauti sėklų, kad neeikvotų energijos.


Nužydėjusius augalus patręšti, kad jie vėl turėtų jėgų. Pavyzdžiui, šluotelinės hortenzijos dabar intensyviai kraunasi pumpurus, tai reikėtų joms trąšos. Tik žinoma, svarbu atsižvelgti į oro sąlygas, kad nebūtų labai karšta. 


Taip pat žiedams vystytis skirtas trąšas reikia naudoti, tik pasirinkti tinkamą trąšų NPK.


Apravėti, žemę papurenti ir pats svarbiausias dalykas – grožėjimasis savo augalais.


Kuri gėlių kompozicijas ir kraštovaizdžio dizainą žymiems Lietuvos žmonėms, aktyviai tuo domiesi. Tai paskutinis klausimas Tau: ką manai apie 2024 metų interjero tendencijas? Kas dominuoja šiais metais?


Pagrindinė tendencija, kuri vyrauja, ir tik dar labiau populiarės – tai tas natūralistinis vaizdas. Daug smilginių augalų, kurie nereikalauja intensyvios priežiūros, o yra ir ankstyvesnių ir vėlyvesnių rūšių. Jas deriname su lengvus žiedynus turinčiais augalais, tokiais kaip katžolės, šalavijai, patagoninė verbena. Verbenų dabar jau yra įvairių aukščių ir puikiai tinkančių auginti vazonuose, ne tik žemėje, o jos atrodo nuostabiai. Verbenos taip pat mūsų klimatui labai tinka ir be galo populiarėja kartu su visais smilginiais augalais.

Natūralistinės kompozicijos
Natūralistinės kompozicijos
Asmeninio albumo


Stilinga Neringos augalų kompozicija
Stilinga Neringos augalų kompozicija
Asmeninio albumo

Svarbu, kad bendras vaizdas būtų be griežtų linijų ar įrėminimų, kuo natūralesnis ir patogesnis akiai. Augalai sodinami grupėmis. Dominuoja ir žydėjimas: nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens.


Dar svarbu tolygumas ir vaizdo atitikimas tarp terasos ir kiemo. Įsivaizduok, pasižiūri į vieną pusę, pasižiūri į kitą ir viskas malonu akiai, gražu, visur bendri atitikmenys turi vyrauti. 

Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis