Birželio mėnesio ManoNamai svečias: nuotaikinga ir be galo įkvepianti daržo tinklaraštininkė Dalia, Suvalkijoje puoselėjanti didžiulį daržą su šiltnamiu visai prie pat miško

Pirmą vasaros mėnesį tiesiog privalu sutikti šiltai, spalvingai, šviežiai ir energingai – būtent taip, kaip trumpai galėtume apibūdinti mūsų birželio mėnesio viešnią, jauną, tačiau patyrusią daržininkę Dalią Rimkę. Nors profesiniu požiūriu ji – dantų technikė, jau ilgą laiką savo Instagram paskyroje dalinasi daržo, sodo, šiltnamio ir gėlyno atradimais. Didžiule aistra užsiauginti sau maistą užkrečianti Dalia daržininkavimą vadina stebuklu, kuris įvyksta tada, kai žmogus gyvena darnoje su gamta ir sugeba pasiimti žemės dovanas. Taigi šį mėnesį Mano Namuose dėmesį ir skirsime minėtam stebuklui kurti. Dalia pasidalins įvairiomis daržo ir sodo gudrybėmis, primins pagrindinius birželio mėnesio darbus kieme ir netgi aptars 2024 metų sodo, daržo ir gėlyno tendencijas. 

Kurioje Lietuvos vietoje esi įsikūrusi ir kaip nusprendei gyventi prie miško?


Visada ieškojau kokybiško ir tikro poilsio mintims gamtoje, todėl su vyru įsikūrėme Suvalkijoje, visai netoli mano gimtojo kaimo – Šilavoto. 


Su kokiais sunkumais susidūrėte įsirenginėdami namus ir didelį kiemą su daržu? 


Mūsų sodo erdvės kūrimas tikrai nebuvo ypatingai suplanuotas ar toks, kuriam braižėmės planus. Ne. Mes tiesiog tai kuriam iš noro sukurti nauja, o tuomet grožėtis. Žinoma, sklypą pasizonavome ir tuomet pradėjome darbus, bet neskyrėm atskirai daug dėmesio brėžinaims, kaip dabar įprasta. Tikriausiai mums smagiau kurti nei planuoti. 


Pirmaisiais daržininkavimo metais pasidarėm tik 4 lysves ir šiltnamį, o dabar turim 2 šiltnamius ir 16 pakeltų lysvių. Kasmet žiemą apsibrėžiam planus ar pasvajojam, ką norėtume įgyvendinti, kad pavasaris būtų dar labiau džiuginantis. Man vis smalsu, kaip man reikėtų gyventi, jeigu viskas būtų padaryta pagal brėžinius pirmaisiais metais, be kasmetinio kintamumo, kūrybos, kokių nors kiemo projektų. Kintamumas tikriausiai ir yra mano ryšio su gamta pagrindas.  

Dalios pakeltos lysvės
Dalios pakeltos lysvės
Asmeninio albumo

Daržas pas tave tikrai nemažas. Kodėl nusprendei įrenginėti būtent pakeltas lysves, o ne paprastas?


Pirmą kartą pakeltas lysves pamačiau britų sodininko Monty Don laidoje. Jis pasakojo apie angliško stiliaus daržus, tuomet labai susižavėjau. Tiesa, norėčiau atkreipti visų dėmesį, kad pakeltas lysves reikėtų gaminti pagal savo sklypo ypatybes, pvz., kuo drėgnesnę vietą paskyrėte daržo zonai, tuo aukštesnes lysves galite sau leisti, o kuo vietovė sausesnė, tuo lysves reikėtų gaminti žemesnes. Kitaip pakeltos lysvės reikalaus nepaprastai daug vandens. Mano vyras daržui gamino 30 cm aukščio, tikrai pats tas. 


Sklype, dėl išsiraizgiusių tankaus tinklo medžio šaknų, turime sunkiai įdirbamą dirvą ir ji yra rūgštesnė, nei palanki augti daržovėms,  todėl pasirinkome pakeltas lysves. Atrodo estetiškai, nereikia ravėti tarpulysvių, lengviau ravėti, t.y., nereikia tiek pasilenkti. Tam tikroms daržovėms galima pasidaryti lysves pagal tai, kokį dirvožemį jos mėgsta. Taip pat pakeltas lysves galima pasigaminti pagal savo rankos ilgį ir prisitaikyti savo patogumui, o tarpulysvių tarpus susiplanuoti taip, kad tilptų vejos robotas ar vejapjovė.
Tai labai patogu. 


Ar buvo „ups“ momentų, kai kažkas nepasiteisino?


Klaidų buvo tikrai daug, dar daugiau buvo bandymų, ieškojimų. Visus, pradedančius daržininkauti, paskatinčiau auginti drąsiai ir ieškoti atsakymų gamtoje, auginti, patirti ir nebijoti suklysti – daržas yra kūrybinė erdvė ir veidrodis kaip stengiesi ir gebi suprasti gamtą. Todėl labai natūralu, kad kažko nežinai, jeigu dar nepabandei. Iš kiekvieno sezono išsineši kažką nauja.Aš nelinkusi skaičiuoti klaidų, bet prisimenu pačią geriausią klaidą, kurią padariau pirmais metais – nemokėjau ir nesupratau, kaip reikia paruošti dirvą pakeltose lysvėse taip, kad ten būtų gyva, kad žemė būtų ne alkana, o derlinga. Manau, visa daržininkavimo esmė ir derlingumas priklauso nuo dirvos, kurią paruošiame, kaip ilgainiui ją įdirbame. Šiandien esu pasiryžusi kiekvienam, turinčiam pakeltas lysves, padėti ir patarti – parverskite savo lysves gyva vieta, kurioje gyvena skaidytojai, mikroorganizmai, kurie privalo būti daržo dalis. 

Dalia Rimkė
Dalia Rimkė
Asmeninio albumo

Na, o „ups“ momentų buvo ir bus daug, na bent jau labai tikiuosi, nes tokie momentai atneša daug minčių apie kokios nors problemos sprendimo būdą. Didžiausią nerimą kelia invazinių šliužų naikinimas. Kai tik atsikraustėm, buvo labai daug, o dabar priklauso nuo metų. Mūsų sklype gausu ir vynuoginių sraigių. Vis ieškodavau būdų, kaip išnaikinti tik invazinius šliužus, gaila, bet jaučiu, kad invaziniai šliužai išstumia vynuogines sraiges mūsų apylinkėse. 


O didžiausias „ups“ momentas buvo pirmais metais, kai supratom, kad visgi reikia naikinti šliuzus. Prie jų iki dabar nepripratau.


Kiek jau laiko gyveni gamta ir daržu? Ar prisimeni, kada pajautei poreikį auginti sau maistą? 


Kai susimąstau tai, tiek daržas kiek gamta yra įaugusi į šaknis, mano tėvai be galo gamtą mylintys žmonės, jie miškininkai ir, kiek prisimenu, visą gyvenimą augino daržoves savo reikmėms. O man nuo vaikystės buvo pasakojama, kaip stebėti gamtą ir ką reiškia vienas ar kitas gamtos kintamumas, kaip tai sąlygoja aplinką ir kodėl tai svarbu pastebėti, kokia palaima miške išgirsti paukščių čiulbesį ir žinoti, koks tai paukštis čiulba. Kiek daug galime pamatyti gamtoje apie ją žinodami, išmanydami, suprasdami. 

Daržas Daliai – atsipalaidavimo vieta
Daržas Daliai – atsipalaidavimo vieta
Asmeninio albumo

O mano pačios daržas man yra atsipalaidavimo vieta. Kai apsigyvenom kaime, iškart žinojom, kad norėsim auginti. Daržovių auginimas – magiška veikla, kuri leidžia paimprovizuoti gamtos dovanomis, kiekvienais metais darže sukurti kažką naujo, o gal net kasmet auginti tas pačias daržoves ir stebėti oro sąlygas ir užaugintą derlių. Tai skatina pažinti. Gamta, daržas ir manau, pats gyvenimas skirtas kūrybai, improvizacijai ir pažinimui, savęs bei aplinkos. 


Man negėda nežinoti – dėl to turiu labai gerą ryšį su gamta. Gamtoje reikia mokėti palaukti, vadovautis jos reiškiniais, pamatyti tai, kas plika akimi nematoma, ir suprasti, kaip visa tai veikia. Galbūt ir keistai nuskambės, bet gamtoje galima išmokti lavinti savo asmenines savybes. 

O ką augini savo kieme, šiltnamyje ir namuose? Tikiu, tai turbūt neabrėpiama gausybė, bet bent trumpai supažindink su savo žaliaisiais augintiniais. 


Pirmais metais auginau visko labai daug. Dabar, laikui einant, įvyko natūrali atranka ir darže auga tik tai, kas patenka ant stalo (šypsosi). Auginam, tik tai, ką suvalgom. Nors daržoves galima ir dėl grožio auginti, ką aš ir dariau pirmais ir antrais metais, bet vėliau nusprendžiau pabandyti augint tam, kad žiemai turėčiau prieskoninių žolelių, pomidorų padažo, raugintų agurkų ir panašiai.


Mano auginamų daržovių sąrašas gan standartinis: žieminiai česnakai, žirniai, pupelės, salotos, krapai, petražolės, bulvės, pomidorai, agurkai, kopūstai. Prisimenu, pirmą kartą svečiuodamasi vyro tėvų namuose (jie taip pat daržininkai), paragavau pupų, virtų vandenyje su druska ir buvo taip skanu, kad nuo tada auginame ir mes. 

Dalios užauginti česnakai
Dalios užauginti česnakai
Asmeninio albumo

Šiais metais kartu su vyru pradėjome augintis gėles, dėl patyrimo ir laimės atrasti. Iš sėklų išsidaiginom levandų ir kitokių gėlių. Tikriausiai netradicinis augalas, kurį išdaiginom – iš senelio sodybos surinktos ąžuolo gilės. Tikiuosi po daug metų juos galėsim pasodinti kaip perspektyvius medžius.


Ką patartum tiems, kurie neturi didelio kiemo, o tik terasą ar balkoną, bet trokšta užsiauginti šviežių gardumynų? Kokias daržoves ar žalumynus tikrai pavyks nesunkiai auginti vazonuose?


Vazonai nuo daržo turi kelis esminius skirtumus. Dirvoje vyksta natūralūs procesai, nuolat gaminamos naudingos medžiagos augalui, jos įsisavinamos. Lysvės turi kontaktą su žeme, todėl gali pasišalinti vandens perteklius. Tuo tarpu vazonuose greičiau išgaruoja vanduo. Tad su papildoma priežiūra, gerai pasirinktu substratu tikrai galima auginti daržoves vazone. Tik svarbu substratą maišyti su kompostine žeme, biohumusu – taip daržovės jausis daug geriau. 


Buvo laikotarpis, kai augalus auginau buto balkone, kai dar ten gyvenome. Man patiko, tam nereikėjo skirti daug laiko, buvo puiki veikla padedanti atsipalaiduoti ir spontaniškai pasigardinti sumuštinius. Tuomet dar nebuvau tokia įsitraukusi į daržininkavimą, todėl augindavau tik pomidorus, agurkus, prieskonines žoleles, bet balkonuose galima auginti net ir cukinijas, braškes, ridikus, salotas – galimybės beribės. Be to, bute galima net kompostuoti, o sliekų pagamintą kompostą panaudoti patręšiant, pvz., kambarines gėles. Todėl tikrai rekomenduoju pabandyti ir pasimatuoti (šypsosi).


Vazonuose galima auginti braškes, žemuoges, cukinijas, agurkus, pomidorus, žirnius, iš tiesų, tai viską. Neseniai atradau drėkinimo dėžes, šiais metais jas išbandinėju ir matau labai daug perspektyvų jose auginti tiems, kas turi balkoną.


O turintiems šiek tiek žemės ploto ir svajojantiems apie pakeltas lysves, kokias daržoves patartum auginti jose?


Auginti tas, kurias norite pamatyti savo lėkštėje. Nėra tokios daržovės, kuri neužaugtų pakeltose lysvėse. O visų svarbiausia, tai
nereikėtų bijoti ir aklai laikytis taisyklių. Reikėtų tinkamai pasiruošti žemę pakeltoms lysvėms. Jeigu daržas, kaip vadinu tradicinis – papurenti žemę, dar kiek pasidomėti, pasiskaityti, atsikvėpti, prisiminti, kad esi žmogus, kuris eina į daržą atsipalaiduoti, ir užsiauginti skanų maistą. Ir daryti taip, kaip jauti. 

Dalios daržovių derlius
Dalios daržovių derlius
Asmeninio albumo

Iš žinučių, kurių sulaukiu, jaučiu, kad dabar žmonės bijo nežinoti, suklysti, tad vienintelis dalykas, kurio reikėtų nedaryti – bijoti pradėti, dėl nežinomybės, nemokėjimo. Gamta ir buvimas joje visko išmokys. Svarbu stebėti ją ir augalus, jausti malonumą. Vis dažniau pastebiu, kad gamta pati dažniausiai parodo, kaip ir ką daryti.


Gal turi kažkokių savų daržo gudrybių, kurias per tiek daržininkystės metų atradai?


Galiu pasidalinti keletu, kurias prisimenu. 


Nuskintas, nuplautas morkas ir ridikėlius merkiu į vandenį ir pasilieku kitai dienai, taip daržovės nepraranda drėgmės.


Ridikėlius, salotas, krapus, morkas sėju su kiaušinių dėklo forma įspausdama duobutes žemėje ir į jas atskirai beriu sėklas, taip būna vienodi tarpeliai, nereikia retinti. 


Krapus auginu tik anksti pavasarį, vėliau sezono metu jų auginimas nelabai pasiteisna. Todėl krapų derlius būna vienas iš pirmųjų, kurį nuimu. 

Dalios krapų puokštė
Dalios krapų puokštė
Asmeninio albumo

Kas tave labiausiai žavi daržininkystėje?


Kintamumas ir galimybė kiekvieną sezoną sukurti iš naujo, žinoma žavi skoniai. Daržininkavimas – kaip stebuklas. Žmogaus prigimimas naudotis tuo, ką dovanoja žemė, ir mokėti tas dovanas pasiimti. 


Kokie darbai su augalais tau labiausiai patinka? Kodėl? 


Labiausiai patinka darbai pavasarį, pasiruošti lysves, sodinti. 


O galbūt yra nemalonių veiklų, kurias tiesiog reikia atlikti? 


Kovoti su šliužais, skinti daržoves ir ruošti atsargas žiemai.


Kokius pagrindinius darbus savo kieme, sode, darže, šiltnamyje ir namuose atlieki birželio mėnesį? Ko svarbu nepamiršti šiuo laiku?


Vaismedžius pakartotinai po žydėjimo purškiam insekticidu MAVRIK ir  fungicidu SCORE.


Tokiu metu daug naujų rožių ūglių, todėl apsaugodama nuo kenkėjų profilaktiškai nupurškiu žaliuoju muilu.


Purenu žemę šiltnamyje, nes kaip tik tokiu metu pradeda gausėti skruzdėlių, todėl purenu dirvą, gausiai laistau. 

Bazilikas darže su grikių mulčiu
Bazilikas darže su grikių mulčiu
Asmeninio albumo

Taip pat gaminuosi dilgėlių raugą – jis yra azoto šaltinis, natūrali trąša. Geriausia prisiskinti pusę kibiro dilgėlių, užpilti šiltesniu vandeniu, uždengti dangčiu, palaikyti apie savaitę laiko, o tada nukošti. Tirpalą skiedžiu 1:10 ir jau iš laistytuvo laistau paprikas, agurkus, pomidorus. Tokia trąša padeda augalams auginti lapiją. 


Jeigu persodinti agurkai sunkiai įsitvirtina, atrodo, kad vargsta – pabandykit palepinti kalio trąša. Medžio pelenai ištirpinami vandenyje ir juo gausiai laistoma. 


Daug mulčiuoju lysves grikių lukštų mulču. Tai padeda augalams išlaikyti sausus lapus (pomidorams), braškės nuskintos būna švarios ir neaptaškytos žemėmis, grikių mulčas sumažina piktžolių augimą, pristabdo drėgmės garavimą iš lysvių.


Domiesi eksterjero kūrimu, dievini įvairias gėles. Kokias 2024 metų tendencijas kraštovaizdžio dizaine pastebi? 

Dalios sodo ir daržo grožybės
Dalios sodo ir daržo grožybės
Asmeninio albumo

Nesu ekspertė eksterjero kūrime, tačiau pati domiuosi ir siekiu būtent to kas šiais metais būdinga. Natūralus apželdinimas: laisvė tarp augalų ir sklype, bangos, augalų plaikstymasis pakilus vėjui, sklype suformuojami fėjų miškai, čiurlenantis vanduo, himalajiniai beržai. Pastarieji yra tikra paslaptis akims, sielai ir ausims. Parašyk Redakcijai

Sekite mus:

Prenumeruok

Naujienlaiškį

Prenumeruodami portalą, Jūs sutinkate su taisyklėmis