Patarimai, kaip puošti kiemo ir sodo aplinką
Danguolė Kiškienė, "Mano namai", www.moteris.lt /
Nuotrauka: Žurnalas "Mano namai"
2013 m. balandžio 08 d. 16:01

Patarimai, kaip puošti kiemo ir sodo aplinką

Tvarkant aplinką kasmet tenka imtis vis tų pačių darbų. Rutina nusibodo? Tai nereikia į ją pasinerti. Juk kraštovaizdžio dizaino tendencijos kinta kaip ir drabužių mados. Šįmet užsienio šalių specialistai prognozuoja dar didesnį susidomėjimą, kaip auginti valgomąsias gėrybes, kaip kieme suformuoti mažesnių ir jaukesnių poilsio zonų, kaip jau atitarnavusius daiktus paversti vazonais.

Poilsio oazė: mažesnė ir jaukesnė
Uždara erdvė. Mažoje erdvėje, kurią įrėmina augalai ir lauko baldai, ilsėtis jaukiau nei per visą sklypą nusidriekusioje vejoje. Įsirengti mielą slaptą užkaborį nesudėtinga: tereikia pasisodinti greitai augančių vijoklinių augalų, aukštaūgių vienmečių gėlių ar dekoratyvių krūmų.

Dangus yra beribis. Net balkone keletas vazonų su gėlėmis ir prieskoninėmis žolėmis bei patogiai įrengta vieta pasėdėti suteiks galimybę smagiai leisti laiką lauke – ir visai nesvarbu, kad vietos čia labai stinga... Užtenka pakelti akis aukštyn – dangus juk yra beribis.

Laužavietė. Masyviam sumūrytam lauko židiniui įrengti reikia nemažai vietos. O juk prie ugnies galima susėsti ir įsirengus nedidelę apvalią laužavietę – tai sukurs jaukesnę aplinką ir kainuos gerokai pigiau.

Individualumo paieškos. Namų interjerą susieję su aplinka gausite nepakartojamą, unikalų rezultatą. Apželdinant balkoną ar terasą šiuo metu madinga išsaugoti interjero stilių – spalvinę gamą, linijas, priderintus aksesuarus. Taigi kieme jausitės taip pat patogiai, kaip ir namuose.

Miniatiūrinis peizažas. Jis suteikia galimybę išreikšti savo stilių net ir nedideliu mastu – jei teturite poros kvadratinių metrų balkoną. Ant jo krašto galima pakabinti tradicinį lovelį, tačiau bus originaliau, jei įkomponuosite florariumą ar vazone susodintą egzotiškų atogrąžų augalų kompoziciją – jie tikrai neužims daug vietos, bet sukurs išskirtinę nuotaiką.

Augalai: minimalizmas ir čia taria savo žodį
Užtenka vieno krūmelio. Atsiradus įvairių veislių žemaūgiams krūmeliams nesunku mažas sklypo erdves apsodinti budlėjomis, pūsleniais, veigelėmis. Net visai mažučiame kiemelyje jie išsiskirs santūria elegancija ir atrodys žaviai.

Žaisminga tekstūra. Pagyvinkite kraštovaizdį išraiškingos tekstūros augalais. Vienmečiai ar daugiamečiai augalai, tokie kaip eraičinai, japoniniai blužniapaparčiai, karališkosios begonijos, vilnotosios notros gerokai pralenkia net ir žydinčius augalus, mat jų lapai nepaprastai dekoratyvūs.

Nevarkite su vienmečiais. Vazonuose pasodinti augalai gali tapti puikiu spalviniu akcentu. Itin įspūdingai atrodys nedideli medeliai ar krūmai – indas dar labiau išryškins augalo siluetą. Tarp daugiamečių sodo augalų masyviuose vazone gerai jausis ir nemaži, tačiau išties kompaktiški augalai, pavyzdžiui, plaštakiškieji klevai, Mejerio alyvos, krūminės rožės.

Sukulentai. Tiems, kas namuose mėgsta auginti kaktusus, lauke neretai smagiausia puoselėti kitus sukulentus, juolab kad kai kurie jų ten sėkmingai žiemoja ir nepridaro daug vargo savo šeimininkams. Juk šių augalų priežiūra nesudėtinga, o dermė su akmenimis – išskirtinė.

Naujas požiūris. Nuo seno auginamos gėlės (hibiskai, alyvos, ežiuolės, saulėgrąžos ir gausybė kitų) dabar vėl sulaukia gėlininkų dėmesio, nes selekcininkai išveda naujų veislių, kad labiau atitiktų šiuolaikinius kraštovaizdžio formavimo principus.

Vazonai: paliesti bėgančio laiko
Daugiau natūralumo. Šįmet madingos blyškesnės tiek lauko baldų, tiek vazonų spalvos – tarsi paliestos bėgančio laiko patinos. Grubi apdaila, įtrūkimai dabar labiausiai prikausto dėmesį. Augalai turėtų būti kontrastingų spalvų ir išraiškingų lapų, kad išryškintų rustikos elementų žavesį.

Paskirties pokytis. Vietoj vazonų naudojami patys įvairiausi namų ūkio rakandai ne tik padeda taupyti pinigus, tausoti aplinką, bet ir tampa unikaliais eksterjero akcentais. Prieš atsikratydami, rodos, jau atitarnavusių daiktų, pagalvokite apie tai, kaip galima pakeisti jų paskirtį. Į prakiurusį kibirėlį ar niekam nebereikalingą bidonėlį priberkite dirvožemio ir auginkite šilokus, šilropes ar kitus sukulentus. Augalams tiks ir kiti cinkuoti indai, karučiai, vielinės, metalinės ar pintos dėžės.

Valgomos gėrybės: dekoratyvioji nauda
Kūrybiškas požiūris į daržą. Jau ne vieni metai tarp gėlynų įprasta įkomponuoti daržovių lysvę, tačiau šįmet pabrėžiamas lenktų formų dekoratyvumas ir patariama vietoj stačiakampės lysvės formos rinktis, tarkim, ovalią. Tarp daugiamečių gėlių puikiai derės ne tik bazilikai, salotos, šalavijai, bet ir kopūstai, burokėliai ar pomidorai – juk jų lapai išties dekoratyvūs. Kaip ir gėlės, daržovės gali augti cinkuoto metalo ar keraminiuose induose – šie išryškins jūsų pasirinktą kraštovaizdžio stilių.

Spalvingi ir išraiškingi. Renkantis, kokias daržoves ar prieskonines žoles auginti, reikėtų atkreipti dėmesį, kad jų lapai ir vaisiai būtų spalvingi, išraiškingų formų. Yra įvairiausių veislių paprikų ir pupelių, pomidorų ir salotų, dekoratyvumu tikrai nenusileidžiančių „nenaudingiems“ augalams, – tereikia įžvelgti ne vien mitybos naudą.

Žemaūgiai vaismedžiai. Vis populiariau sklype užsiauginti ne tik daržovių, bet ir vaisių, nes jau nebereikia skirti didelio ploto daug vietos užimantiems medžiams. Žemaūgių veislių obelys ar kriaušės suformuoja vos poros metrų aukščio ir nedidelės apimties vainikus, o derlių sunokina tikrai įspūdingą. Be to, ne viskas paremta nauda – medelis dėl savo silueto ir lapų tekstūros tampa pagrindiniu kraštovaizdžio kompozicijos akcentu.

Specialisto nuomonė: kopijuokime tik gamtą!
Lietuvos edukologijos universiteto Botanikos katedros vyresnioji botanikė Teresė Jokšienė:

„Mados, mados... Kasmet keičiasi. Jas išmanydami, kiekvienas galime surasti ir savo aplinkoje pritaikyti vieną ar kitą detalę. Siūlyčiau pasinaudoti tik idėja – jokiu būdu nekopijuokite augalų derinių. Visada prisiminkime savo krašto klimato sąlygas: ne viskas, kas auga prie Viduržemio jūros, veši pas mus. Būkime kūrybingi ir kopijuokime tik gamtą! Tada būsime ir madingi, ir originalūs. Malonu, kad augalai nebegrupuojami į gėles, auginamas aplinkai puošti, ir daržoves, vartojamas maistui. Tai aš suprantu kaip raginimą susikurti gražią, harmoningą aplinką visur: ir darže, ir balkone, ir gėlyne. Kiekvienas augalas yra gamtos stebuklas. Pasirinkime juos atsižvelgę į savo poreikius, estetikos sampratą. Nebekolekcionuokime augalų, o turėkime tik tiek ir tik tuos, kurie dera mūsų gyvenamosiose erdvėse.

Registruoti (0) Anonimiški (1)
Parašykite savo komentarą
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus
Rinktis gyvą ar plastikinę eglutę – atsakymas į šį klausimą yra visiškai paprastas, tiesiog pasveriame praktiškumą bei estetiką, tuomet ir pasirenkame tai, kas mums pasirodo tinkamiausia. Dirbtinių medelių mėgėjai renkantis eglę didelių problemų neturi, o štai gyvų eglučių entuziastams kartais tenka pasidomėti, kuo pasižymi kiekviena prekeivių siūloma rūšis, atsižvelgti į namų vietas, kuriose eglutės geriau nestatyti bei pagalvoti ar ją verta po švenčių persodinti kieme, ir jei taip, įsivaizduoti, kaip ji atrodys tarp kitų augalų. Kad turėtumėte daugiau laiko tuo pasidomėti ir įvertinti, pakalbinome prekybai skirtų eglučių augintojus, kurie atsakė į minėtus aktualius klausimus.
Alpinariumas prabunda pavasarį, jis tarsi gyvas alsuoja gamtos ritmu. Išradingai įrengtas gėlynas padarys jūsų kiemą nepakartojamą, įvairiaspalviai jo žiedai džiugins nuo ankstyvo pavasario per visą vasarą. Rudenį alpinariumo spalvos slopsta – artėja metas kaupti jėgas naujam pakilimui.
Šliužai – turbūt retas daržininkas apie šį moliuską galėtų pasakyti ką nors gero. Esant gausiam šių kenkėjų būriui, jie kruopščiai niokoja derlių ir jeigu daržininkai nesiima priemonių, rudens derlius gali būti ženkliai skurdesnis. Tačiau priemonių kovai su jais yra, ir nemažai – reikia tik pasirinkti. Faktais apie šliužius ir priemonėmis kaip nuo jų apsaugoti augalus, pasidalino Sodininkystės ir daržininkystės instituto Augalų apsaugos laboratorijos specialistas dr. Rimantas Tamošiūnas.
Būtų didelė klaida veją vertinti tik kaip žalią intarpą tuščiose vietose tarp dekoratyvių augalų grupių: šiuolaikinio kraštovaizdžio formavimo mados tokį siaurą požiūrį apverčia aukštyn kojomis. Veja – tai universali optinė skirtingų sodo elementų jungtis ir idealus jų kompozicijų fonas. Ji tarsi pauzė, leidžianti akims pailsėti, o paskui vėl grožėtis aplinka.
Tam, kad jūsų namuose įsiveistų kiaunės, nėra būtina gyventi nuošalioje sodyboje pamiškėje. Akmeninės kiaunės apsigyvena ne tik kaimuose, tačiau vis dažniau užklysta ir į miestus ar priemiesčius, tad gali tapti didele problema. Didžiosios jų nuodėmės – skleidžia garsus ir kvapus, pjauna naminius paukščius, palieka ekskrementus, taip pat perneša ligas. Kaip jų atsikratyti ir kaip su jomis kovoti, pasakoja Manonamai.lt kalbinti pašnekovai.
Kaip tik dabar prasideda vandens pramogų metas, kuris lietuviui yra neįsivaizduojamas be pirties. Tačiau visuomet svarbu užbėgti nelaimėms už akių. Šiame straipsnyje sužinosite, kokios yra didžiausios pirties įrengimo klaidos.
Sodininkai dažnai sako, kad kovoti su kurmiais yra beviltiška, nes net ir atsikračius vieno kurmio, nėra garantijos, kad po kiek laiko jo vietoje neatsiras kitas. Tačiau nekovoti ir leisti kurmiams apsigyventi po jūsų pievele ir daržu taip pat nėra išeitis, tuo labiau, kad šiais laikais yra daug priemonių, leisiančių ne tik naikinti, tačiau ir atbaidyti kurmius. Kurias iš jų geriausia naudoti pasakoja ManoNamai.lt kalbinti ekspertai.
Kuo didesnis sklypo plotas – tuo daugiau sprendimų, kaip išnaudoti jį funcionaliai, gražiai, kūrybiškai. Sodybų savininkams žiema – pats tinkamiausias metas pasiruošti, apsvarstyti, suplanuoti būsimus darbus. Modernių želdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorės Rasa Laurinavičienė ir Ingė Auželienė dalinasi keliais patarimais, ką galima nuveikti dabar.
Artėjant Šv. Kalėdoms kiekvienas susiduriame su tokiais maloniais rūpesčiais, kaip kalėdinių dovanų pirkimas artimiesiems, ir, svarbiausio kalėdinio akcento – kalėdinės eglutės paieška, kuri reikalauja nemažai laiko.
Artėjant Vėlinėms, svarbu sutvarkyti kapaviečių erdvę. Tai subtili erdvė, kurios tvarkymas, apželdinimas reikalauja kruopštumo ir nuoširdumo. Prižiūrint kapavietę svarbu ne tik praktiškumas, bet ir estetika. Pateikiame kelių specialistų nuomones, kaip derėtų tvarkyti artimųjų kapus.
Jeigu turite gerai įrengtą vasarnamį, kur vasaros sezono metu praleidžiate daug laiko, tada tikriausiai daug laiko praleidžiate tvarkydami ne tik vidaus kiemo aplinką, bet ir vasarnamio išorę, nepamiršdami ir apie sodo bei daržo sklypo priežiūrą. Ir netgi jei šio tvarkymosi rezultatą būtų sunku pavadinti „kraštovaizdžio dizainu“, juo labiau tai daroma su viltimi savo jaukiame lizdelyje jaustis patogiai.
Čiobrelis yra daugiametis puskrūmis. Stiebas plonas, gulsčias, visas plaukuotas, sumedėjęs. Lapai priešiniai, lancetiški, pamatais siaurėjantys į lapkotį, blakstienotais kraštais. Žiedai susitelkę menturiais, jų vainikėlis yra šviesiai purpurinis. Lietuvoje čiobreliai auga pūdymuose, sausuose pušynuose, žvyrduobėse, pakelėse, smėlėtose vietose, tačiau taip pat juos galima auginti kaip vaistinį, prieskoninį ir medingą augalą.
Takelius dekoruojame akmenukais, bet taip pat galime panaudoti pjaunamos vejos takus, kurti juos iš medžių žievės, akmens skaldos, smulkaus granito ir žvyro, betono plokščių ar trinkelių bei klinkerinių plytų ar skalūnų.
Mediniai statiniai ir gaminiai mums paprastai asocijuojasi su šiluma ir jaukumu, tačiau neretai jie tampa nesaugūs ir net pavojingi. Medienos priešai – skamba bauginančiai, bet kas iš tiesų jie yra, kodėl jie nematomi ir kuo jie pavojingi žmogui? Pataria medienos apsaugos ekspertas Karolis Gintaras Pūkas iš įmonės „Retrorega“.