Patarimai, kaip puošti kiemo ir sodo aplinką
Danguolė Kiškienė, "Mano namai", www.moteris.lt /
Nuotrauka: Žurnalas "Mano namai"
2013 m. balandžio 08 d. 16:01

Patarimai, kaip puošti kiemo ir sodo aplinką

Tvarkant aplinką kasmet tenka imtis vis tų pačių darbų. Rutina nusibodo? Tai nereikia į ją pasinerti. Juk kraštovaizdžio dizaino tendencijos kinta kaip ir drabužių mados. Šįmet užsienio šalių specialistai prognozuoja dar didesnį susidomėjimą, kaip auginti valgomąsias gėrybes, kaip kieme suformuoti mažesnių ir jaukesnių poilsio zonų, kaip jau atitarnavusius daiktus paversti vazonais.

Poilsio oazė: mažesnė ir jaukesnė
Uždara erdvė. Mažoje erdvėje, kurią įrėmina augalai ir lauko baldai, ilsėtis jaukiau nei per visą sklypą nusidriekusioje vejoje. Įsirengti mielą slaptą užkaborį nesudėtinga: tereikia pasisodinti greitai augančių vijoklinių augalų, aukštaūgių vienmečių gėlių ar dekoratyvių krūmų.

Dangus yra beribis. Net balkone keletas vazonų su gėlėmis ir prieskoninėmis žolėmis bei patogiai įrengta vieta pasėdėti suteiks galimybę smagiai leisti laiką lauke – ir visai nesvarbu, kad vietos čia labai stinga... Užtenka pakelti akis aukštyn – dangus juk yra beribis.

Laužavietė. Masyviam sumūrytam lauko židiniui įrengti reikia nemažai vietos. O juk prie ugnies galima susėsti ir įsirengus nedidelę apvalią laužavietę – tai sukurs jaukesnę aplinką ir kainuos gerokai pigiau.

Individualumo paieškos. Namų interjerą susieję su aplinka gausite nepakartojamą, unikalų rezultatą. Apželdinant balkoną ar terasą šiuo metu madinga išsaugoti interjero stilių – spalvinę gamą, linijas, priderintus aksesuarus. Taigi kieme jausitės taip pat patogiai, kaip ir namuose.

Miniatiūrinis peizažas. Jis suteikia galimybę išreikšti savo stilių net ir nedideliu mastu – jei teturite poros kvadratinių metrų balkoną. Ant jo krašto galima pakabinti tradicinį lovelį, tačiau bus originaliau, jei įkomponuosite florariumą ar vazone susodintą egzotiškų atogrąžų augalų kompoziciją – jie tikrai neužims daug vietos, bet sukurs išskirtinę nuotaiką.

Augalai: minimalizmas ir čia taria savo žodį
Užtenka vieno krūmelio. Atsiradus įvairių veislių žemaūgiams krūmeliams nesunku mažas sklypo erdves apsodinti budlėjomis, pūsleniais, veigelėmis. Net visai mažučiame kiemelyje jie išsiskirs santūria elegancija ir atrodys žaviai.

Žaisminga tekstūra. Pagyvinkite kraštovaizdį išraiškingos tekstūros augalais. Vienmečiai ar daugiamečiai augalai, tokie kaip eraičinai, japoniniai blužniapaparčiai, karališkosios begonijos, vilnotosios notros gerokai pralenkia net ir žydinčius augalus, mat jų lapai nepaprastai dekoratyvūs.

Nevarkite su vienmečiais. Vazonuose pasodinti augalai gali tapti puikiu spalviniu akcentu. Itin įspūdingai atrodys nedideli medeliai ar krūmai – indas dar labiau išryškins augalo siluetą. Tarp daugiamečių sodo augalų masyviuose vazone gerai jausis ir nemaži, tačiau išties kompaktiški augalai, pavyzdžiui, plaštakiškieji klevai, Mejerio alyvos, krūminės rožės.

Sukulentai. Tiems, kas namuose mėgsta auginti kaktusus, lauke neretai smagiausia puoselėti kitus sukulentus, juolab kad kai kurie jų ten sėkmingai žiemoja ir nepridaro daug vargo savo šeimininkams. Juk šių augalų priežiūra nesudėtinga, o dermė su akmenimis – išskirtinė.

Naujas požiūris. Nuo seno auginamos gėlės (hibiskai, alyvos, ežiuolės, saulėgrąžos ir gausybė kitų) dabar vėl sulaukia gėlininkų dėmesio, nes selekcininkai išveda naujų veislių, kad labiau atitiktų šiuolaikinius kraštovaizdžio formavimo principus.

Vazonai: paliesti bėgančio laiko
Daugiau natūralumo. Šįmet madingos blyškesnės tiek lauko baldų, tiek vazonų spalvos – tarsi paliestos bėgančio laiko patinos. Grubi apdaila, įtrūkimai dabar labiausiai prikausto dėmesį. Augalai turėtų būti kontrastingų spalvų ir išraiškingų lapų, kad išryškintų rustikos elementų žavesį.

Paskirties pokytis. Vietoj vazonų naudojami patys įvairiausi namų ūkio rakandai ne tik padeda taupyti pinigus, tausoti aplinką, bet ir tampa unikaliais eksterjero akcentais. Prieš atsikratydami, rodos, jau atitarnavusių daiktų, pagalvokite apie tai, kaip galima pakeisti jų paskirtį. Į prakiurusį kibirėlį ar niekam nebereikalingą bidonėlį priberkite dirvožemio ir auginkite šilokus, šilropes ar kitus sukulentus. Augalams tiks ir kiti cinkuoti indai, karučiai, vielinės, metalinės ar pintos dėžės.

Valgomos gėrybės: dekoratyvioji nauda
Kūrybiškas požiūris į daržą. Jau ne vieni metai tarp gėlynų įprasta įkomponuoti daržovių lysvę, tačiau šįmet pabrėžiamas lenktų formų dekoratyvumas ir patariama vietoj stačiakampės lysvės formos rinktis, tarkim, ovalią. Tarp daugiamečių gėlių puikiai derės ne tik bazilikai, salotos, šalavijai, bet ir kopūstai, burokėliai ar pomidorai – juk jų lapai išties dekoratyvūs. Kaip ir gėlės, daržovės gali augti cinkuoto metalo ar keraminiuose induose – šie išryškins jūsų pasirinktą kraštovaizdžio stilių.

Spalvingi ir išraiškingi. Renkantis, kokias daržoves ar prieskonines žoles auginti, reikėtų atkreipti dėmesį, kad jų lapai ir vaisiai būtų spalvingi, išraiškingų formų. Yra įvairiausių veislių paprikų ir pupelių, pomidorų ir salotų, dekoratyvumu tikrai nenusileidžiančių „nenaudingiems“ augalams, – tereikia įžvelgti ne vien mitybos naudą.

Žemaūgiai vaismedžiai. Vis populiariau sklype užsiauginti ne tik daržovių, bet ir vaisių, nes jau nebereikia skirti didelio ploto daug vietos užimantiems medžiams. Žemaūgių veislių obelys ar kriaušės suformuoja vos poros metrų aukščio ir nedidelės apimties vainikus, o derlių sunokina tikrai įspūdingą. Be to, ne viskas paremta nauda – medelis dėl savo silueto ir lapų tekstūros tampa pagrindiniu kraštovaizdžio kompozicijos akcentu.

Specialisto nuomonė: kopijuokime tik gamtą!
Lietuvos edukologijos universiteto Botanikos katedros vyresnioji botanikė Teresė Jokšienė:

„Mados, mados... Kasmet keičiasi. Jas išmanydami, kiekvienas galime surasti ir savo aplinkoje pritaikyti vieną ar kitą detalę. Siūlyčiau pasinaudoti tik idėja – jokiu būdu nekopijuokite augalų derinių. Visada prisiminkime savo krašto klimato sąlygas: ne viskas, kas auga prie Viduržemio jūros, veši pas mus. Būkime kūrybingi ir kopijuokime tik gamtą! Tada būsime ir madingi, ir originalūs. Malonu, kad augalai nebegrupuojami į gėles, auginamas aplinkai puošti, ir daržoves, vartojamas maistui. Tai aš suprantu kaip raginimą susikurti gražią, harmoningą aplinką visur: ir darže, ir balkone, ir gėlyne. Kiekvienas augalas yra gamtos stebuklas. Pasirinkime juos atsižvelgę į savo poreikius, estetikos sampratą. Nebekolekcionuokime augalų, o turėkime tik tiek ir tik tuos, kurie dera mūsų gyvenamosiose erdvėse.

Registruoti (0) Anonimiški (1)
Parašykite savo komentarą
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus
Seni, išdžiūvę ar iš vidaus supuvę medžiai kelia grėsmę ne tik žmogaus gyvybei bet ir turtui. Todėl patartina laiku juos genėti arba nupjauti, kad išvengtume didesnių nuostolių. Daugiausia nelaimių nutinka tada, kai žmonės per daug pasitikėdami savo jėgomis ir surasta įranga pradeda atlikti tokius darbus patys. Tokių medžių pjovimas sunkus ir daug atsakomybės reikalaujantis darbas. Todėl šiuos darbus palikite profesionalams arboristams.
Išėję pasivaikščioti lapų nuklotais šaligatviais ir takais, galime padaryti išvadą – jei taip ir toliau, lapkritį nebebus kam kristi. Šis aktyvus procesas ypač aktualus sodininkams ir daržininkams, kuriems nukritę lapai yra ne tik pasigėrėjimo objektas, tačiau gali būti tiek trąša, tiek rizika, kurią reikia pašalinti. Kaip geriausia elgtis su nukritusiais lapais, konsultuoja Šiaulių Universiteto Technologijos ir gamtos mokslų fakulteto Aplinkotyros katedros docentė dr. Rita Mikaliūnaitė.
Maisto kepimas ant žarijų asocijuojasi su vasaros pramogomis lygiai taip pat kaip poilsis prie ežero ar porcija ledų, tačiau geriausia tai, kad kepimo sezonas gali tęstis net ir iki vėlyvo rudens. Jeigu šią vasarą dar neruošėte maisto lauke, nevėlu pradėti tai daryti. Įsigyti savo pirmąją kepsninę ar pakeisti savo kepimo įrankį naujesniu, padės straipsnyje pateikiama informacija. Apie kepsninių įvairovę ir pasirinkimo kriterijus konsultuoja Lietuvos Barbekiu kepėjų asociacijos narys Donatas Beinoras.
Lietuvoje pavieniai kelmai įvairiuose objektuose dažniausiai raunami tiesiant kelius, įvairius inžinerinius tinklus, įrengiant pamatus įvairiems statiniams, kasant sausinimo griovius ir kita. Įvertinti tinkamą kelmų rovimo metodą reikia atsižvelgti į šiuos aspektus – laiko sąnaudas, kainą, minimalų atstumą nuo objektų ir ekologiją. Plačiau apie tai šiame straipsnyje.
Karštos vėlyvo pavasario ar vasaros dienos skatina galvoti apie vandens telkinius. Geriausia, jeigu nereikėtų niekur toli eiti ar važiuoti, užtektų tik peržengti lauko durų slenkstį. Vienu kompaktiškiausių sprendimų gali tapti baseinas. Nors Lietuva nėra tropikai, lauko baseinas neatrodo visai neįtikėtina išeitis – imantis papildomų priemonių, maudymosi sezoną galima ištęsti ir iki 8 mėnesių. Kokie būna lauko baseinai, pagal ką juos išsirinkti, kaip prižiūrėti ir kokios išlaidos laukia tinklapiui manonamai.lt pasakoja baseinų įrengimo ekspertai.
Ant daugelio šalyje auginamų vynmedžių šakų jau po truputį brinksta pumpurai ir greitai iš jų pradės stiebtis ūgliai. Įvairių vynuogių veislių auginime šis laikotarpis yra itin svarbus. Tinkamai pasiruošus vynmedžių augimui ir apsaugojus pumpurus nuo pavasarinių šalnų, padidinate šansus rudenį džiaugtis gausiu derliumi. Kokius darbus reikėtų atlikti vynuogyne šį pavasarį bei ką žinoti sodinant naujus sodinukus, ManoNamai.lt skaitytojams pataria patyrę vynuogių augintojai.
Žiema jau baigėsi ir daržuose bei soduose tuoj vyks įvairiausi darbai. Pradės kilti ir nauji šiltnamiai – kai kuriose Lietuvos vietose jie gali būti statomi jau dabar, tačiau daugumoje vietovių dar laukiama, kol iš žemės pasitrauks įšalas. Vis dėlto, net ir tokiu atveju laukti liko nebedaug. ManoNamai.lt pasidomėjo, kurie pasirinkimo aspektai, įsirengiant naują šiltnamį, yra aktualiausi.
Lietuvoje buvo pastebėti smulkūs ropojantys vabzdžiai, panašūs į skruzdėles. Pasikonsultavus su Gamtos tyrimų centro entomologais, paaiškėjo, kad tai Lietuvoje naujai plintanti skruzdėlių rūšis, lot. Hypoponera punctatissima.
Galbūt norėtumėte patogiai pusryčiauti apsuptas saulės, gal turite didelę aistrą augalams ir norite juos prižiūrėti visais metų laikais, o gal tiesiog ieškote vietos, kurioje galėtumėte atsipūsti lyjant lietui. Visa tai gali suteikti žiemos sodas – stiklinis, į gyvenamąjį namą integruotas statinys. Ir nors, išgirdus šią frazę, vaizduotėje iškyla didelių oranžerijų vaizdai, šiuolaikiniai žiemos sodai gali būti labai kompaktiškų dydžių.
Kvapusis mairūnas yra daugiametis augalas. Jo ploni rausvoki stiebai gali siekti 50 cm aukštį. Aromatingi lapai yra kiaušiniški ir apaugę pilkšvais plaukeliais. Vasarą išsiskleidžia balti, rausvi ar violetiniai žiedai. Be eterinių aliejų, svarbios sudedamosios dalys yra rauginės ir karčiosios medžiagos.
Vakare malonu susirinkti prie laužo. Pasikalbėti su namiškiais ar draugais ir tuo pačiu paruošti gardžią keptą vakarienę ar desertą: keptus zefyrus ar bananus. Kiekvienas nors kartą buvęs žygyje ar stovyklavietėje turi malonių prisiminimų apie praleistą laiką aplink laužą. Tokią laužavietę galima įsirengti kiekvienam.
Dažnai žmonės bijo laikyti bites, nes įsivaizduoja, jog tai yra skraidantis drakonas. Anaiptol – bitė jaučia žmogų, tad ji visuomet atsako tuo pačiu. Vis daugiau šeimų imasi prižiūrėti bites, nes tai ir edukacija vaikams, ir praktinė nauda, ir meditacija, padedanti pabėgti nuo viso pasaulio.