Patarimai, kaip puošti kiemo ir sodo aplinką
Danguolė Kiškienė, "Mano namai", www.moteris.lt /
Nuotrauka: Žurnalas "Mano namai"
2013 m. balandžio 08 d. 16:01

Patarimai, kaip puošti kiemo ir sodo aplinką

Tvarkant aplinką kasmet tenka imtis vis tų pačių darbų. Rutina nusibodo? Tai nereikia į ją pasinerti. Juk kraštovaizdžio dizaino tendencijos kinta kaip ir drabužių mados. Šįmet užsienio šalių specialistai prognozuoja dar didesnį susidomėjimą, kaip auginti valgomąsias gėrybes, kaip kieme suformuoti mažesnių ir jaukesnių poilsio zonų, kaip jau atitarnavusius daiktus paversti vazonais.

Poilsio oazė: mažesnė ir jaukesnė
Uždara erdvė. Mažoje erdvėje, kurią įrėmina augalai ir lauko baldai, ilsėtis jaukiau nei per visą sklypą nusidriekusioje vejoje. Įsirengti mielą slaptą užkaborį nesudėtinga: tereikia pasisodinti greitai augančių vijoklinių augalų, aukštaūgių vienmečių gėlių ar dekoratyvių krūmų.

Dangus yra beribis. Net balkone keletas vazonų su gėlėmis ir prieskoninėmis žolėmis bei patogiai įrengta vieta pasėdėti suteiks galimybę smagiai leisti laiką lauke – ir visai nesvarbu, kad vietos čia labai stinga... Užtenka pakelti akis aukštyn – dangus juk yra beribis.

Laužavietė. Masyviam sumūrytam lauko židiniui įrengti reikia nemažai vietos. O juk prie ugnies galima susėsti ir įsirengus nedidelę apvalią laužavietę – tai sukurs jaukesnę aplinką ir kainuos gerokai pigiau.

Individualumo paieškos. Namų interjerą susieję su aplinka gausite nepakartojamą, unikalų rezultatą. Apželdinant balkoną ar terasą šiuo metu madinga išsaugoti interjero stilių – spalvinę gamą, linijas, priderintus aksesuarus. Taigi kieme jausitės taip pat patogiai, kaip ir namuose.

Miniatiūrinis peizažas. Jis suteikia galimybę išreikšti savo stilių net ir nedideliu mastu – jei teturite poros kvadratinių metrų balkoną. Ant jo krašto galima pakabinti tradicinį lovelį, tačiau bus originaliau, jei įkomponuosite florariumą ar vazone susodintą egzotiškų atogrąžų augalų kompoziciją – jie tikrai neužims daug vietos, bet sukurs išskirtinę nuotaiką.

Augalai: minimalizmas ir čia taria savo žodį
Užtenka vieno krūmelio. Atsiradus įvairių veislių žemaūgiams krūmeliams nesunku mažas sklypo erdves apsodinti budlėjomis, pūsleniais, veigelėmis. Net visai mažučiame kiemelyje jie išsiskirs santūria elegancija ir atrodys žaviai.

Žaisminga tekstūra. Pagyvinkite kraštovaizdį išraiškingos tekstūros augalais. Vienmečiai ar daugiamečiai augalai, tokie kaip eraičinai, japoniniai blužniapaparčiai, karališkosios begonijos, vilnotosios notros gerokai pralenkia net ir žydinčius augalus, mat jų lapai nepaprastai dekoratyvūs.

Nevarkite su vienmečiais. Vazonuose pasodinti augalai gali tapti puikiu spalviniu akcentu. Itin įspūdingai atrodys nedideli medeliai ar krūmai – indas dar labiau išryškins augalo siluetą. Tarp daugiamečių sodo augalų masyviuose vazone gerai jausis ir nemaži, tačiau išties kompaktiški augalai, pavyzdžiui, plaštakiškieji klevai, Mejerio alyvos, krūminės rožės.

Sukulentai. Tiems, kas namuose mėgsta auginti kaktusus, lauke neretai smagiausia puoselėti kitus sukulentus, juolab kad kai kurie jų ten sėkmingai žiemoja ir nepridaro daug vargo savo šeimininkams. Juk šių augalų priežiūra nesudėtinga, o dermė su akmenimis – išskirtinė.

Naujas požiūris. Nuo seno auginamos gėlės (hibiskai, alyvos, ežiuolės, saulėgrąžos ir gausybė kitų) dabar vėl sulaukia gėlininkų dėmesio, nes selekcininkai išveda naujų veislių, kad labiau atitiktų šiuolaikinius kraštovaizdžio formavimo principus.

Vazonai: paliesti bėgančio laiko
Daugiau natūralumo. Šįmet madingos blyškesnės tiek lauko baldų, tiek vazonų spalvos – tarsi paliestos bėgančio laiko patinos. Grubi apdaila, įtrūkimai dabar labiausiai prikausto dėmesį. Augalai turėtų būti kontrastingų spalvų ir išraiškingų lapų, kad išryškintų rustikos elementų žavesį.

Paskirties pokytis. Vietoj vazonų naudojami patys įvairiausi namų ūkio rakandai ne tik padeda taupyti pinigus, tausoti aplinką, bet ir tampa unikaliais eksterjero akcentais. Prieš atsikratydami, rodos, jau atitarnavusių daiktų, pagalvokite apie tai, kaip galima pakeisti jų paskirtį. Į prakiurusį kibirėlį ar niekam nebereikalingą bidonėlį priberkite dirvožemio ir auginkite šilokus, šilropes ar kitus sukulentus. Augalams tiks ir kiti cinkuoti indai, karučiai, vielinės, metalinės ar pintos dėžės.

Valgomos gėrybės: dekoratyvioji nauda
Kūrybiškas požiūris į daržą. Jau ne vieni metai tarp gėlynų įprasta įkomponuoti daržovių lysvę, tačiau šįmet pabrėžiamas lenktų formų dekoratyvumas ir patariama vietoj stačiakampės lysvės formos rinktis, tarkim, ovalią. Tarp daugiamečių gėlių puikiai derės ne tik bazilikai, salotos, šalavijai, bet ir kopūstai, burokėliai ar pomidorai – juk jų lapai išties dekoratyvūs. Kaip ir gėlės, daržovės gali augti cinkuoto metalo ar keraminiuose induose – šie išryškins jūsų pasirinktą kraštovaizdžio stilių.

Spalvingi ir išraiškingi. Renkantis, kokias daržoves ar prieskonines žoles auginti, reikėtų atkreipti dėmesį, kad jų lapai ir vaisiai būtų spalvingi, išraiškingų formų. Yra įvairiausių veislių paprikų ir pupelių, pomidorų ir salotų, dekoratyvumu tikrai nenusileidžiančių „nenaudingiems“ augalams, – tereikia įžvelgti ne vien mitybos naudą.

Žemaūgiai vaismedžiai. Vis populiariau sklype užsiauginti ne tik daržovių, bet ir vaisių, nes jau nebereikia skirti didelio ploto daug vietos užimantiems medžiams. Žemaūgių veislių obelys ar kriaušės suformuoja vos poros metrų aukščio ir nedidelės apimties vainikus, o derlių sunokina tikrai įspūdingą. Be to, ne viskas paremta nauda – medelis dėl savo silueto ir lapų tekstūros tampa pagrindiniu kraštovaizdžio kompozicijos akcentu.

Specialisto nuomonė: kopijuokime tik gamtą!
Lietuvos edukologijos universiteto Botanikos katedros vyresnioji botanikė Teresė Jokšienė:

„Mados, mados... Kasmet keičiasi. Jas išmanydami, kiekvienas galime surasti ir savo aplinkoje pritaikyti vieną ar kitą detalę. Siūlyčiau pasinaudoti tik idėja – jokiu būdu nekopijuokite augalų derinių. Visada prisiminkime savo krašto klimato sąlygas: ne viskas, kas auga prie Viduržemio jūros, veši pas mus. Būkime kūrybingi ir kopijuokime tik gamtą! Tada būsime ir madingi, ir originalūs. Malonu, kad augalai nebegrupuojami į gėles, auginamas aplinkai puošti, ir daržoves, vartojamas maistui. Tai aš suprantu kaip raginimą susikurti gražią, harmoningą aplinką visur: ir darže, ir balkone, ir gėlyne. Kiekvienas augalas yra gamtos stebuklas. Pasirinkime juos atsižvelgę į savo poreikius, estetikos sampratą. Nebekolekcionuokime augalų, o turėkime tik tiek ir tik tuos, kurie dera mūsų gyvenamosiose erdvėse.

PARAŠYKITE SAVO KOMENTARĄ
Yra 1 komentaras
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė
Kolorado vabalai, bulvių maras ir kitos bulvių ligos – kaip atsilaikyti?
Kiekvieną vasarą bulvės yra puolamos ligų ir kenkėjų. Kaip šiųmetis vėsus birželis paveikė bulvių ligų ir kenkėjų tikimybę bei kaip atpažinti, kovoti su bulvių maru ir kolorado vabalais pasakoja Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės instituto Augalų apsaugos laboratorijos vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Elena Survilienė.
Kaip pasirinkti vejapjovę?
Žolės plotai prie kiemų, soduose, parkuose žaliuoja jau senokai, ir kai kurie spėjo iš rūsių, garažų, verandų ar kitų patalpų išsitraukti vejapjoves ir patrumpinti savo vejas. Tiesa, dalis vejapjoves šį pavasarį rinksis tik pirmą kartą arba pakeis senąsias naujomis. Ką pasirinkti? Kada rinktis mechaninę, kokie elektrinių ir benzininių vejapjovių privalumai ir trūkumai, kuo ypatingos vejapjovės–robotai ir dar daugiau, pasakoja ManoNamai.lt kalbinti ekspertai.
Kaip namie išauginti avokado medį?
Malonaus skonio ir maistingi, avokadai neatsiejama sveikos mitybos dalis, nesvarbu, kalbėtume apie gvakamolės padažą ar salotas. Jeigu nenorite nuolat eiti į parduotuvę pirkti avokadų, pabandykite patys užsiauginti avokado medį namie. Tai neįtikėtinai paprasta. Štai 10 paprastų žinginių, kaip išauginti avokadą iš jo sėklos.
Ką geriau puošti - dirbtinę ar tikrą eglę?
Eglės puošimas, kaip ir advento vainikai nėra mūsų krašto senoji tradicija, nors atrodo, kad mes tai jau darome per amžių amžius. Lietuvoje kalėdinės eglės buvo pradėtos puošti ne taip jau ir seniai – prieš kokį 100 metų. Juk šis užsiėmimas tikrai mielas kiekvienam, suteikiantis džiaugsmo ne tik vaikams. Botanikė Edita Turskienė pataria, ką geriau pasirinkti.
Kaip išvengti žiurkių apsilankymo savo būste?
Pasak specialistų, šilta, drėgna ir derlinga vasara buvo itin palanki graužikų populiacijos pagausėjimui. Vėstant orams bei mažėjant maisto atsargoms gamtoje, graužikai ima plūsti į namus. Šie neprašyti įnamiai naudojasi sukauptomis maisto atsargomis, gadina materialines vertybes, teršia aplinką, platina sveikatai pavojingus ligų sukėlėjus, o jų krebždėjimas, šnarėjimas ir cypsėjimas naktimis neleidžia ramiai ilsėtis. Gausus laukinių pelių būrys gali padaryti žalos ir gyvūnams.
Kaip atskirti tikrą medų nuo padirbto?
„Padirbtas medus yra įprastas mūsų turgavietėse. Dažniausiai naudojamas vandeniu skiestas ir įvairiomis kvapiosiomis medžiagomis pagardintas cukrus, kuris būna maišomas su tikru medumi“. Galvojate, kad tai ištrauka iš vakarykščio laikraščio ar žodžiai, kurie tik ką išgirsti per radiją? O štai ir ne. Šį straipsnį aš pradėjau citata iš 1855 m. išleistos Hassel'io knygos „Falsifikatų nustatymas“.
Medinė tvora: kaip nudažyti, perdažyti, prižiūrėti?
Tvoros dažymas gali būti itin įdomus užsiėmimas, pasakytų Tomas Sojeris, Marko Tveno romano personažas. Gražiomis spalvomis nudažyta medinė tvora džiugina ir šeimininkų, ir praeivių akis. Tačiau dažai skirti ne tik grožiui – jie saugo medieną nuo spalvos pokyčių, nes ilgainiui dėl atmosferos poveikio tvora pilkėja, apauga samanomis. Po kurio laiko mediena neišvengiamai sutrūkinėja, dažai nublunka ir apsilupa, tad perdažyti tvorą rekomenduojama kas 5–6 metus. Renkantis dažus būtina atkreipti dėmesį į tai, ar jie atstumia vandenį, ar saugo nuo ultravioletinių spindulių, ar be kenksmingų žmogui priedų.
Kaip patiems įsirengti lauko židinį
Lauko židinys – tai vieta aplink kurią galima rengti vakarėlius, ruošti maistą ir šaltesniais vakarais mėgautis jo teikiama šiluma. Be jo praktinio pritaikymo yra ir dekoratyvinė funkcija, kuri kartais gali būti net svarbesnė, tad labai svarbu kaip jis bus pritaikytas prie namo kiemo aplinkos.
Kokiame rūsyje geriausia laikyti konservuotas daržoves?
Toli gražu ne visada mes turime galimybę savo miesto butuose tinkamai saugoti dar nuo vasaros užkonservuotas sodo gėrybes. Vietos daugiabučio sandėliuke arba balkone paprasčiausiai gali neužtekti arba iš viso jos nebūti.
Žolininkės J.Balvočiūtės patarimai kaip auginti vaistažoles
Nuo senų laikų žmogus ieškojo vaistų gamtoje. Žiniuoniai atkreipė dėmesį į gydomąsias kai kurių augalų savybes, pradėjo juos rinkti, auginti, ruošti vartojimui kaip vaistus. Taip ir atsirado liaudies medicina. Tai buvo ir maistas, ir vaistas. Šiais laikais galima užduoti klausimą sau: ar galime patys užsiauginti vaistažolių? Žolininkė ir vaistininkė Jadvyga Balvočiūtė sako, kad nedidelį vaistažolių darželį įmanoma turėti kiekvienam.
Pasidaryk pats: hamakas
Artėjant vasaros sezonui vis daugiau laiko praleidžiame lauke. Jį norisi išnaudoti kuo produktyviau ir smagiau, tačiau kartais užtenka pabūti ramybės oazėje, kurioje tiesiog būtų galima pasinerti į įtraukiančios knygos siužetą ar saldų miegą. Tam idealiai tiks hamakas.