Patarimai, kaip puošti kiemo ir sodo aplinką
Danguolė Kiškienė, "Mano namai", www.moteris.lt /
Nuotrauka: Žurnalas "Mano namai"
2013 m. balandžio 08 d. 16:01

Patarimai, kaip puošti kiemo ir sodo aplinką

Tvarkant aplinką kasmet tenka imtis vis tų pačių darbų. Rutina nusibodo? Tai nereikia į ją pasinerti. Juk kraštovaizdžio dizaino tendencijos kinta kaip ir drabužių mados. Šįmet užsienio šalių specialistai prognozuoja dar didesnį susidomėjimą, kaip auginti valgomąsias gėrybes, kaip kieme suformuoti mažesnių ir jaukesnių poilsio zonų, kaip jau atitarnavusius daiktus paversti vazonais.

Poilsio oazė: mažesnė ir jaukesnė
Uždara erdvė. Mažoje erdvėje, kurią įrėmina augalai ir lauko baldai, ilsėtis jaukiau nei per visą sklypą nusidriekusioje vejoje. Įsirengti mielą slaptą užkaborį nesudėtinga: tereikia pasisodinti greitai augančių vijoklinių augalų, aukštaūgių vienmečių gėlių ar dekoratyvių krūmų.

Dangus yra beribis. Net balkone keletas vazonų su gėlėmis ir prieskoninėmis žolėmis bei patogiai įrengta vieta pasėdėti suteiks galimybę smagiai leisti laiką lauke – ir visai nesvarbu, kad vietos čia labai stinga... Užtenka pakelti akis aukštyn – dangus juk yra beribis.

Laužavietė. Masyviam sumūrytam lauko židiniui įrengti reikia nemažai vietos. O juk prie ugnies galima susėsti ir įsirengus nedidelę apvalią laužavietę – tai sukurs jaukesnę aplinką ir kainuos gerokai pigiau.

Individualumo paieškos. Namų interjerą susieję su aplinka gausite nepakartojamą, unikalų rezultatą. Apželdinant balkoną ar terasą šiuo metu madinga išsaugoti interjero stilių – spalvinę gamą, linijas, priderintus aksesuarus. Taigi kieme jausitės taip pat patogiai, kaip ir namuose.

Miniatiūrinis peizažas. Jis suteikia galimybę išreikšti savo stilių net ir nedideliu mastu – jei teturite poros kvadratinių metrų balkoną. Ant jo krašto galima pakabinti tradicinį lovelį, tačiau bus originaliau, jei įkomponuosite florariumą ar vazone susodintą egzotiškų atogrąžų augalų kompoziciją – jie tikrai neužims daug vietos, bet sukurs išskirtinę nuotaiką.

Augalai: minimalizmas ir čia taria savo žodį
Užtenka vieno krūmelio. Atsiradus įvairių veislių žemaūgiams krūmeliams nesunku mažas sklypo erdves apsodinti budlėjomis, pūsleniais, veigelėmis. Net visai mažučiame kiemelyje jie išsiskirs santūria elegancija ir atrodys žaviai.

Žaisminga tekstūra. Pagyvinkite kraštovaizdį išraiškingos tekstūros augalais. Vienmečiai ar daugiamečiai augalai, tokie kaip eraičinai, japoniniai blužniapaparčiai, karališkosios begonijos, vilnotosios notros gerokai pralenkia net ir žydinčius augalus, mat jų lapai nepaprastai dekoratyvūs.

Nevarkite su vienmečiais. Vazonuose pasodinti augalai gali tapti puikiu spalviniu akcentu. Itin įspūdingai atrodys nedideli medeliai ar krūmai – indas dar labiau išryškins augalo siluetą. Tarp daugiamečių sodo augalų masyviuose vazone gerai jausis ir nemaži, tačiau išties kompaktiški augalai, pavyzdžiui, plaštakiškieji klevai, Mejerio alyvos, krūminės rožės.

Sukulentai. Tiems, kas namuose mėgsta auginti kaktusus, lauke neretai smagiausia puoselėti kitus sukulentus, juolab kad kai kurie jų ten sėkmingai žiemoja ir nepridaro daug vargo savo šeimininkams. Juk šių augalų priežiūra nesudėtinga, o dermė su akmenimis – išskirtinė.

Naujas požiūris. Nuo seno auginamos gėlės (hibiskai, alyvos, ežiuolės, saulėgrąžos ir gausybė kitų) dabar vėl sulaukia gėlininkų dėmesio, nes selekcininkai išveda naujų veislių, kad labiau atitiktų šiuolaikinius kraštovaizdžio formavimo principus.

Vazonai: paliesti bėgančio laiko
Daugiau natūralumo. Šįmet madingos blyškesnės tiek lauko baldų, tiek vazonų spalvos – tarsi paliestos bėgančio laiko patinos. Grubi apdaila, įtrūkimai dabar labiausiai prikausto dėmesį. Augalai turėtų būti kontrastingų spalvų ir išraiškingų lapų, kad išryškintų rustikos elementų žavesį.

Paskirties pokytis. Vietoj vazonų naudojami patys įvairiausi namų ūkio rakandai ne tik padeda taupyti pinigus, tausoti aplinką, bet ir tampa unikaliais eksterjero akcentais. Prieš atsikratydami, rodos, jau atitarnavusių daiktų, pagalvokite apie tai, kaip galima pakeisti jų paskirtį. Į prakiurusį kibirėlį ar niekam nebereikalingą bidonėlį priberkite dirvožemio ir auginkite šilokus, šilropes ar kitus sukulentus. Augalams tiks ir kiti cinkuoti indai, karučiai, vielinės, metalinės ar pintos dėžės.

Valgomos gėrybės: dekoratyvioji nauda
Kūrybiškas požiūris į daržą. Jau ne vieni metai tarp gėlynų įprasta įkomponuoti daržovių lysvę, tačiau šįmet pabrėžiamas lenktų formų dekoratyvumas ir patariama vietoj stačiakampės lysvės formos rinktis, tarkim, ovalią. Tarp daugiamečių gėlių puikiai derės ne tik bazilikai, salotos, šalavijai, bet ir kopūstai, burokėliai ar pomidorai – juk jų lapai išties dekoratyvūs. Kaip ir gėlės, daržovės gali augti cinkuoto metalo ar keraminiuose induose – šie išryškins jūsų pasirinktą kraštovaizdžio stilių.

Spalvingi ir išraiškingi. Renkantis, kokias daržoves ar prieskonines žoles auginti, reikėtų atkreipti dėmesį, kad jų lapai ir vaisiai būtų spalvingi, išraiškingų formų. Yra įvairiausių veislių paprikų ir pupelių, pomidorų ir salotų, dekoratyvumu tikrai nenusileidžiančių „nenaudingiems“ augalams, – tereikia įžvelgti ne vien mitybos naudą.

Žemaūgiai vaismedžiai. Vis populiariau sklype užsiauginti ne tik daržovių, bet ir vaisių, nes jau nebereikia skirti didelio ploto daug vietos užimantiems medžiams. Žemaūgių veislių obelys ar kriaušės suformuoja vos poros metrų aukščio ir nedidelės apimties vainikus, o derlių sunokina tikrai įspūdingą. Be to, ne viskas paremta nauda – medelis dėl savo silueto ir lapų tekstūros tampa pagrindiniu kraštovaizdžio kompozicijos akcentu.

Specialisto nuomonė: kopijuokime tik gamtą!
Lietuvos edukologijos universiteto Botanikos katedros vyresnioji botanikė Teresė Jokšienė:

„Mados, mados... Kasmet keičiasi. Jas išmanydami, kiekvienas galime surasti ir savo aplinkoje pritaikyti vieną ar kitą detalę. Siūlyčiau pasinaudoti tik idėja – jokiu būdu nekopijuokite augalų derinių. Visada prisiminkime savo krašto klimato sąlygas: ne viskas, kas auga prie Viduržemio jūros, veši pas mus. Būkime kūrybingi ir kopijuokime tik gamtą! Tada būsime ir madingi, ir originalūs. Malonu, kad augalai nebegrupuojami į gėles, auginamas aplinkai puošti, ir daržoves, vartojamas maistui. Tai aš suprantu kaip raginimą susikurti gražią, harmoningą aplinką visur: ir darže, ir balkone, ir gėlyne. Kiekvienas augalas yra gamtos stebuklas. Pasirinkime juos atsižvelgę į savo poreikius, estetikos sampratą. Nebekolekcionuokime augalų, o turėkime tik tiek ir tik tuos, kurie dera mūsų gyvenamosiose erdvėse.

Registruoti (0) Anonimiški (1)
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus
Kurdami sklypo dizainą pagal kaimynų pavyzdžius ir pagal nuojautą, nežinodami pagrindinių kūrimo principų, padarome klaidų. Devynis kartus pamatuok, dešimtą kirpk, sakoma. Taip ir su sklypo kūrimu: reikia daug išsiaiškinti ir gerai apgalvoti prieš perkant, įrengiant ir sodinant. Modernių želdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorės pateikia dažniausias sklypo kūrimo klaidas.
Tujos ir ryškios vienmetės gėlės – tradiciniai sprendimai prie terasų. Tačiau skirtingi poreikiai, kitoks aplinkos stilius, kitas mikroklimatas duoda įvairiausių užuominų jūsų terasai apželdinti. Dabar pats laikas pasirūpinti grožiu ateinantiems metams – specialistai padeda pasirinkti.
Nuo paprastų, tačiau neprastų rankinių iki sudėtingos konstrukcijos grandininių – pjūklų gamintojai siūlo didelę įvairovę gaminių, padėsiančių jums buityje, sode ar dirbtuvėse. Jų darbas – gaminti pjūklus, o mūsų - pasiaiškinti, kuo pjūklai skiriasi vieni nuo kitų ir suteikti jums žinių, padėsiančių išsirinkti sau tinkamą įrankį. ManoNamai.lt pasiteiravo įrankių ekspertų apie pjūklų pasirinkimo kriterijus.
Alpinariumas – tai vieta, kurioje auginami kalnų augalai. Pagal klasikinį apibrėžimą ji būna įrengta ant akmenų. Nors kiekvienas iš jų pasižymi savitu stiliumi, kertiniai principai neleidžia atsitiktinės akmenų ir gėlių sankaupos vadinti alpinariumu. Tai kruopštus ir žinių reikalaujantis darbas. Šiame dviejų publikacijų cikle, tinklapiui ManoNamai.lt apie alpinariumo įrengimą pasakoja apželdinimo specialistės. Šioje publikacijoje aptariamas alpinariumo vietos parinkimas, akmenų kompozicijos sudarymas ir pasiruošimas augalų sodinimui.
Šiltuoju metų laiku tenka ne tik džiaugtis šiltėjančiu oru, bet ir reikėtų būti atsargesniems. Erkės – nariuotakojai, priklausantys voragyvių klasei. Erkė maitinasi tik krauju. Joms nereikalingas joks kitas maistas. Jos didelių atstumų įveikti nepajėgia. Vidutiniškai nuropoja apie 1 metrą, tačiau šiltakraujai maitintojai (paukščiai, žinduoliai, žmonės) jai padeda išplisti labai toli.
Kalendoriniam pavasariui jau beveik įpusėjus, daugelis žmonių sugrįžta į šiltnamius. Šią vasarą jų laukia tas pats ritualas – sodinimas, laistymas, tręšimas, vėdinimas ir kiti darbai. Galbūt šiltnamyje jau dirbate ne pirmą sezoną ir, nors mėgstate darbuotis prie augalų, norėtumėte skirti laiko kitiems darbams, o galbūt tik šį pavasarį įsirenginėjate pirmąjį šiltnamį ir norite iškart jį padaryti modernesniu. Tad jei neturite noro kilnoti laistytuvo, galite rinktis automatizuotas laistymo sistemas. ManoNamai.lt pasidomėjo jų tipais ir įrengimu.
Neretai žmogus, turintis sodo namelį, atlikęs rudens darbus su juo atsisveikina iki pavasario – sodo darbų beveik nėra, o jeigu ir atvykstama, tai kur kas rečiau nei šiltuoju metų laiku. Taip pat elgiasi ir daugelis kaimynų. Tokios sąlygos yra itin palankios įsibrovėliams – nuošalioje vietoje esanti sodyba ar sodo namelis gali lengvai tapti jų taikiniu.
Šį mėnesį tiek dideliuose, tiek mažuose šalies vynuogynuose raškomos uogos. Beveik iš karto po to prasideda kiti atsakingi darbai – medžius reikia tinkamai paruošti, kad jie tinkamai peržiemotų ir pavasarį pradėtų auginti kitų metų derlių. Kokius darbus reikėtų atlikti iki užeinant pirmiesiems dideliems šalčiams? Patarimais dalijasi ManoNamai.lt kalbinti patyrę vynuogių augintojai.
Graži, sveika ir prižiūrėta veja šalia namų yra puiki vieta pailsėti ar tiesiog gėrėtis. Tačiau norint pasiekti tokį rezultatą, reikia įdėti pastangų. Išdygus žolei darbai tuo nepasibaigia  veją puola įvairios ligos ir kenkėjai, todėl jei siekiate, kad veja būtų kuo arčiau idealo, jai reikėtų skirti nemažiau dėmesio nei sodo ar daržo augalams. Apie vejos priežiūrą ir ligas pasakoja Lina Bukauskienė, įmonės „Sodo bitės“ vadovė.
Baziliko sudėtyje yra stipriai veikiančių medžiagų – fitoncidų, naikinančių vabzdžius kenkėjus ir apvalančius aplinką. Tai yra medingas augalas, žydintis visą vegetacijos laikotarpį. Jo neįprastas kvapas yra pakankamai veiksminga priešalerginė priemonė, o kartu bazilikas aromatizuoja kambario orą. Šis augalas turi ir daugiau naudingų savybių, kurias atskleisime šiame straipsnyje.
Visada norisi, kad prie pat namų ar tiesiog namuose augtų prieskoniniai aromatiniai augalai, kuriuos būtų galima čia pat nusiskinti prieš pat jų vartojimą. Tačiau norint išauginti tokius augalus savo namuose, reikia žinoti, kaip tai padaryti.