Kavos tirščiai: kaip iš jų pasigaminti trąšų

Jeigu mėgstate kavą ir ją gurkšnojate kiekvieną mielą rytą, tikrai esate atkreipę dėmesį kiek tirščių tenka išmesti po kiekvieno puodelio plikymo. Tačiau ar esate kada nors susimastę, kaip tokias maistines atliekas galima būtų panaudoti antrą kartą. Pasirodo, kavos tirščiai yra puiki trąša. Straipsnyje papasakosime, kaip iš šio gėrimo likučių pasigaminti trąšų.
© Unsplash

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kuo kavos tirščiai yra naudingi dirvožemiui?

Prieš pradedant naudoti kavos tirščius kaip trąšas, gali kilti klausimas – ar tirščiai nepakenks augalams. Jeigu geriate kavą iš skrudintų kavos pupelių, kompostas iš tokių tirščių augalams tikrai nepakenks, priešingai – netgi bus labai pravartus, nes kavos tirščiuose gausu azoto, fosforo, mineralų ir kalio (būtent tokių medžiagų dažnai pritrūksta augalams).

Maltos kavos tirščiuose esančios naudingos medžiagos padeda augalams išlikti sveikiems. Tokios trąšos gerina dirvos sudėtį ir netgi padeda atbaidyti tokius kenkėjus, kaip: sraiges, šliužus, vabzdžius (daržininkai puikiai žino, kad kova su sraigėmis yra tikrai nelengva, o kavos tirščiai gali pasitarnauti kaip priemonė malšinanti šių gyvių apetitą). Kavos tirščiai gali privilioti nebent sliekus, tačiau šie gyviai darže nėra baisūs.

Kaip iš kavos tirščių pasigaminti trąšų?

Pasigaminti trąšas iš kavos tirščių be galo paprasta, baigus gerti kavą, tereikia sukrėsti tirščius ant laikraščio ar kokio padėklo, kad jie tolygiai išdžiūtų. Džiovinti juos reikia kambario temperatūroje. Svarbu: naudoti tirščių negalima tol, kol šie nėra visai sausi, nes nuo per didelės drėgmės žemės paviršius gali imti pelyti.

Kavos tirščiai: kaip iš jų pasigaminti trąšų
© Unsplash

Tokiomis trąšomis galima trešti tiek kambarinius augalus, tiek augalus augančius lauke. Kambarinius augalus tokiomis trąšomis galima tręšti kartą per pusmetį, o daržo ir sodo augalus galima tręšti dažniau, pavyzdžiui, kas tris ar keturis mėnesius. Kavos tirščiais tręšiama yra labai paprastai: žemė yra apibarstoma plonu jų sluoksniu ir lengvai papurenama.

Kaip dar naudingai panaudoti kavos tirščius?

Kavos tirščiai gali tapti komposto pagrindu (kompostas – mišinys, kurį sudaro yrančios organinės medžiagos ir, kuris naudojamas žemei tręšti). Komposto sudėtis gali būti labai įvairi. Kalbant apie kavos kompostą, galimi keli variantai, pavyzdžiui: 50% naudotų kavos tirščių, 35% šiaudų ir 15% vermikomposto, arba 60% panaudotų kavos tirščių ir 40% lapų bei kartono.

Dalis daržininkų kavos tirščius taip pat naudoja ir kaip mulčiavimui skirtą medžiagą. Toks mulčias atbaido sraiges bei šliužus. Taip pat kai kurie iš jų teigia, kad kavos tirščiai nepatinka katėms, tad šią priemonę galima pasitelkti, tuo atveju, jei katės pradėjo naudotis gėlių darželiu ar daržovių lysvėmis kaip savo kraiko dėžute.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodas/aplinka

Kuomet statant šiltnamį reikia statybos leidimo?

Nusprendus statyti šiltnamį neretai iškyla dilema – kokiu atstumu jį statyti nuo sklypo ribos, pirkti surenkamą ar patiems pasistatyti, tvirtinti ant išlieto pamato ar statyti be pamato. Taigi, priklausomai nuo konstrukcinių sprendinių, šiltnamis gali būti priskirtinas nekilnojamiesiems (statiniams) arba kilnojamiesiems daiktams.

Sumanūs būdai, kaip kiaušinių lukštai gali pasitarnauti jūsų sklype

Kiaušinių lukštai – maistinės atliekos, kurių sudėtyje yra nemažai mineralų ir proteinų. Kadangi net 90 proc. lukštų sudėties sudaro kalcio karbonatas, ši medžiaga gali pasitarnauti įvairiuose sodininkystės darbuose. Pristatome 8 būdus, kaip juos galima panaudoti nuosavame sklype.

10 įdomių faktų apie alaviją ir jo savybes

Alaviją galima pamatyti praktiškai kiekvienuose namuose. Pateikiame kelis įdomius ir, ko gero, ne visiems žinomus faktus apie šį augalą.

Neskubėkite išmesti šių daiktų – nustebsite, kaip galite juos panaudoti

Už lango krentant snaigėms, gamta kažkaip pamiršo, kad jau kovo mėnesio pabaiga, kad atėjo ne tik kalendorinis, bet ir astronominis pavasaris, po kurio teoriškai jau turėjo pasirodyti tikri pavasario ženklai. Na, ne pirmi metai, kai šitaip pavasaris vėluoja, juk pernai gausiai buvo prisnigę net gegužės mėnesį! Tad pavasaris tikrai ateis, o kartu su juo malonūs ir nelabai sodo bei daržo darbai. Kad tie pavasariniai darbai ir rūpesčiai būtų lengvesni, siūlome pasinaudoti keletu patarimų darbui sode bei prižiūrint kambarinius augalus.

15 gudrybių, kad skintos gėlės ilgiau džiugintų

Gera gauti gėlių, bet kaip jomis džiaugtis kuo ilgiau? Tikimės, kad šie patarimai pravers jas išlaikyti namuose ne taip trumpai kaip iki šiol!

Netikėti būdai, kaip panaudoti banano žievę sodininkystėje

Kiekvienais metais žmonės suvalgo milijardus bananų, šis ryškiai geltonos spalvos vaisius yra vienas populiariausių maisto produktų visame pasaulyje. Bananai yra labai vertinami dėl juose esančių vitaminų ir mineralų, tad visai nekeista, kad jų suvartojama yra tiek daug. Tačiau ar kada susimąstėte, kad naudingas gali būti ne tik pats banano vidus, bet ir jo žievė? Pristatome keletą netikėtų būdų, kaip panaudoti banano žievę sodininkystėje.

10 originalių gyvatvorių idėjų

Gyvatvorė, kuri ne tik saugo ir slepia, bet atrodo gražiai ir net įdomiai, verta susižavėjimo. Ir abejonių. Ar ne per daug vargo su puošniais, bet gal lepiais augalais, jei ir tujos neprastai atrodo, o ir investicijos gali būti beprasmės, nes žiema visus gerus ketinimus pavers niekais... Drauge su kraštovaizdžio dizainere Gintare Kaluškevičiūte-Jablonskiene pabandysime šias abejones išsklaidyti ir įrodyti, kad verta bent pasvajoti (dar geriau – paplanuoti), ką šiemet savo sode norėtumėte matyti kitaip.

3 kambariniai augalai, kurie ir valo orą, ir saugo sveikatą

Amerikos nacionalinė aeronautikos ir kosmoso erdvės tyrimo valdyba prieš daugiau nei trisdešimtmetį atliko tyrimus, kurie įrodė augalų naudą aplinkos orui. Tyrimų metu uždarose patalpose buvo laikomi augalai ir stebima, kaip jie paveikia esantį oro užterštumą. Paaiškėjo, kad daugelis kambarinių augalų veiksmingai valo uždarų patalpų orą ir net palaiko tinkamą drėgmę. Tad jei namuose dar trūksta žalumos – pats laikas išsirinkti!

Kavos tirščiai: kaip iš jų pasigaminti trąšų

Jeigu mėgstate kavą ir ją gurkšnojate kiekvieną mielą rytą, tikrai esate atkreipę dėmesį kiek tirščių tenka išmesti po kiekvieno puodelio plikymo. Tačiau ar esate kada nors susimastę, kaip tokias maistines atliekas galima būtų panaudoti antrą kartą. Pasirodo, kavos tirščiai yra puiki trąša. Straipsnyje papasakosime, kaip iš šio gėrimo likučių pasigaminti trąšų.

Kokios gėlės padeda pritraukti meilę į namus?

Nuolat lėkdami pamirštame puoselėti santykius su artimiausiais žmonėmis. Norint juos pagerinti ar sukurti, galima pasitelkti augalus ir jų energetines savybes.