Kavos tirščiai: kaip iš jų pasigaminti trąšų

Jeigu mėgstate kavą ir ją gurkšnojate kiekvieną mielą rytą, tikrai esate atkreipę dėmesį kiek tirščių tenka išmesti po kiekvieno puodelio plikymo. Tačiau ar esate kada nors susimastę, kaip tokias maistines atliekas galima būtų panaudoti antrą kartą. Pasirodo, kavos tirščiai yra puiki trąša. Straipsnyje papasakosime, kaip iš šio gėrimo likučių pasigaminti trąšų.
© Unsplash

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kuo kavos tirščiai yra naudingi dirvožemiui?

Prieš pradedant naudoti kavos tirščius kaip trąšas, gali kilti klausimas – ar tirščiai nepakenks augalams. Jeigu geriate kavą iš skrudintų kavos pupelių, kompostas iš tokių tirščių augalams tikrai nepakenks, priešingai – netgi bus labai pravartus, nes kavos tirščiuose gausu azoto, fosforo, mineralų ir kalio (būtent tokių medžiagų dažnai pritrūksta augalams).

Maltos kavos tirščiuose esančios naudingos medžiagos padeda augalams išlikti sveikiems. Tokios trąšos gerina dirvos sudėtį ir netgi padeda atbaidyti tokius kenkėjus, kaip: sraiges, šliužus, vabzdžius (daržininkai puikiai žino, kad kova su sraigėmis yra tikrai nelengva, o kavos tirščiai gali pasitarnauti kaip priemonė malšinanti šių gyvių apetitą). Kavos tirščiai gali privilioti nebent sliekus, tačiau šie gyviai darže nėra baisūs.

Kaip iš kavos tirščių pasigaminti trąšų?

Pasigaminti trąšas iš kavos tirščių be galo paprasta, baigus gerti kavą, tereikia sukrėsti tirščius ant laikraščio ar kokio padėklo, kad jie tolygiai išdžiūtų. Džiovinti juos reikia kambario temperatūroje. Svarbu: naudoti tirščių negalima tol, kol šie nėra visai sausi, nes nuo per didelės drėgmės žemės paviršius gali imti pelyti.

Kavos tirščiai: kaip iš jų pasigaminti trąšų
© Unsplash

Tokiomis trąšomis galima trešti tiek kambarinius augalus, tiek augalus augančius lauke. Kambarinius augalus tokiomis trąšomis galima tręšti kartą per pusmetį, o daržo ir sodo augalus galima tręšti dažniau, pavyzdžiui, kas tris ar keturis mėnesius. Kavos tirščiais tręšiama yra labai paprastai: žemė yra apibarstoma plonu jų sluoksniu ir lengvai papurenama.

Kaip dar naudingai panaudoti kavos tirščius?

Kavos tirščiai gali tapti komposto pagrindu (kompostas – mišinys, kurį sudaro yrančios organinės medžiagos ir, kuris naudojamas žemei tręšti). Komposto sudėtis gali būti labai įvairi. Kalbant apie kavos kompostą, galimi keli variantai, pavyzdžiui: 50% naudotų kavos tirščių, 35% šiaudų ir 15% vermikomposto, arba 60% panaudotų kavos tirščių ir 40% lapų bei kartono.

Dalis daržininkų kavos tirščius taip pat naudoja ir kaip mulčiavimui skirtą medžiagą. Toks mulčias atbaido sraiges bei šliužus. Taip pat kai kurie iš jų teigia, kad kavos tirščiai nepatinka katėms, tad šią priemonę galima pasitelkti, tuo atveju, jei katės pradėjo naudotis gėlių darželiu ar daržovių lysvėmis kaip savo kraiko dėžute.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodas/aplinka

Kavos tirščiai: kaip iš jų pasigaminti trąšų

Jeigu mėgstate kavą ir ją gurkšnojate kiekvieną mielą rytą, tikrai esate atkreipę dėmesį kiek tirščių tenka išmesti po kiekvieno puodelio plikymo. Tačiau ar esate kada nors susimastę, kaip tokias maistines atliekas galima būtų panaudoti antrą kartą. Pasirodo, kavos tirščiai yra puiki trąša. Straipsnyje papasakosime, kaip iš šio gėrimo likučių pasigaminti trąšų.

Kokios gėlės padeda pritraukti meilę į namus?

Nuolat lėkdami pamirštame puoselėti santykius su artimiausiais žmonėmis. Norint juos pagerinti ar sukurti, galima pasitelkti augalus ir jų energetines savybes.

Sodas ir daržas rudenį: kovos priemonės su kenkėjais

Jeigu rudenį aptikote vienokių ar kitokių kenkėjų, vadinasi, pavasarį teks purkšti augalus ne tik nuo ligų, bet ir nuo vabzdžių. Kad balandžio ir gegužės mėnesiais būtų mažiau darbų, verčiau nešvaistykite laiko jau dabar.

9 natūralios ir nedaug atsieisiančios trąšos kambarinėms gėlėms (2)

Daugelis kambarinės floros atstovių puošia interjerą, valo orą, naikina žalingus teršalus, išskiria eterinius aliejus ir fitoncidus. Tačiau sveikus, gražius ir gausiai žydinčius augalus sudėtinga išauginti be natūralių trąšų.

Keletas svarbių dalykų, kuriuos pamirštame betvarkant kapines (2)

Spalio vidury gyventojai tradiciškai pradeda tvarkyti artimųjų kapus, ruošdamiesi Vėlinėms. Prieš uždegant žvakes, daugelis skuba nusigrėbti lapus, nurinkti nuvytusių gėlių likučius. Vidutinio dydžio kapinėse atliekų skaičius Vėlinių laikotarpiu, lyginant su kitais mėnesiais, išauga 100 tonų. Didžioji šių atliekų dalis galėtų būti perdirbamos, jei gyventojai tvarkingai rūšiuotų kapinių atliekas.

Jei esate gimę po Svarstyklių, Skorpiono ar Šaulio ženklu – šis gėlių horoskopas kaip tik jums

Rudenį daug kas keičiasi – lapų spalva, drabužiai, oras. Atrodo, visiškai tikėtina, kad rudens zodiako ženklai mėgsta permainas. Ar gimėte rudenį, ar tiesiog norite perimti kitų Zodiako ženklų savybių, puikus būdas pasidžiaugti rudeniu – rudeninės puokštės. ataria, kokios gėlės ir puokštės tinka kiekvienam iš rudeninių Zodiako ženklų.

Ir vėl amarai – kaip nuo jų išvaduoti augalus? (1)

Ar ir jus kamuoja ši problema? Pabandykime ją įveikti kartu!

Kambariniai augalai, kurie gali pagerinti jūsų sveikatą (4)

Elektroniniai namų ar biuro prietaisai ir buitinė technika užteršia orą. Apsaugoti aplinką nuo jų sukeliamo žalingo poveikio ir palaikyti patalpose švarų orą padės augalai, praminti sanitarais.

Graužikų startas – kaip jų atsiginti

„Apžvelgiant metų orus, pastebime, kad kito kenkėjų kontrolės ciklai – peršoko mėnesiu į priekį, t. y., jei vapsvų sezonas kulminaciją pasiekdavo rugpjūčio mėnesį, tai šiais metais jos buvo aktyviausios rugsėjį. Taip ir su pelėmis bei žiurkėmis – šie kenkėjai jau rugsėjo pradžioje pradėdavo lįsti į žmogaus pastatus, ieškodami sau tinkamo lengvesnio maisto ir šiltesnės vietos žiemai, tačiau šiemet sezono startas – spalio pradžia. Kas dar nepasirūpino prevencija prieš graužikus, kaip tik dabar pats metas“, – rekomenduoja UAB „Dezinfa“ biologas Liutauras Grigaliūnas.

Kambariniai augalai: sezoniniai darbai rugsėjo mėnesį

Rugsėjį į namus grįžta kambariniai augalai. Vis tik gyvenimui patalpose juos būtina tinkamai paruošti,