Kavos tirščiai: kaip iš jų pasigaminti trąšų

Jeigu mėgstate kavą ir ją gurkšnojate kiekvieną mielą rytą, tikrai esate atkreipę dėmesį kiek tirščių tenka išmesti po kiekvieno puodelio plikymo. Tačiau ar esate kada nors susimastę, kaip tokias maistines atliekas galima būtų panaudoti antrą kartą. Pasirodo, kavos tirščiai yra puiki trąša. Straipsnyje papasakosime, kaip iš šio gėrimo likučių pasigaminti trąšų.
© Unsplash

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Kuo kavos tirščiai yra naudingi dirvožemiui?

Prieš pradedant naudoti kavos tirščius kaip trąšas, gali kilti klausimas – ar tirščiai nepakenks augalams. Jeigu geriate kavą iš skrudintų kavos pupelių, kompostas iš tokių tirščių augalams tikrai nepakenks, priešingai – netgi bus labai pravartus, nes kavos tirščiuose gausu azoto, fosforo, mineralų ir kalio (būtent tokių medžiagų dažnai pritrūksta augalams).

Maltos kavos tirščiuose esančios naudingos medžiagos padeda augalams išlikti sveikiems. Tokios trąšos gerina dirvos sudėtį ir netgi padeda atbaidyti tokius kenkėjus, kaip: sraiges, šliužus, vabzdžius (daržininkai puikiai žino, kad kova su sraigėmis yra tikrai nelengva, o kavos tirščiai gali pasitarnauti kaip priemonė malšinanti šių gyvių apetitą). Kavos tirščiai gali privilioti nebent sliekus, tačiau šie gyviai darže nėra baisūs.

Kaip iš kavos tirščių pasigaminti trąšų?

Pasigaminti trąšas iš kavos tirščių be galo paprasta, baigus gerti kavą, tereikia sukrėsti tirščius ant laikraščio ar kokio padėklo, kad jie tolygiai išdžiūtų. Džiovinti juos reikia kambario temperatūroje. Svarbu: naudoti tirščių negalima tol, kol šie nėra visai sausi, nes nuo per didelės drėgmės žemės paviršius gali imti pelyti.

Kavos tirščiai: kaip iš jų pasigaminti trąšų
© Unsplash

Tokiomis trąšomis galima trešti tiek kambarinius augalus, tiek augalus augančius lauke. Kambarinius augalus tokiomis trąšomis galima tręšti kartą per pusmetį, o daržo ir sodo augalus galima tręšti dažniau, pavyzdžiui, kas tris ar keturis mėnesius. Kavos tirščiais tręšiama yra labai paprastai: žemė yra apibarstoma plonu jų sluoksniu ir lengvai papurenama.

Kaip dar naudingai panaudoti kavos tirščius?

Kavos tirščiai gali tapti komposto pagrindu (kompostas – mišinys, kurį sudaro yrančios organinės medžiagos ir, kuris naudojamas žemei tręšti). Komposto sudėtis gali būti labai įvairi. Kalbant apie kavos kompostą, galimi keli variantai, pavyzdžiui: 50% naudotų kavos tirščių, 35% šiaudų ir 15% vermikomposto, arba 60% panaudotų kavos tirščių ir 40% lapų bei kartono.

Dalis daržininkų kavos tirščius taip pat naudoja ir kaip mulčiavimui skirtą medžiagą. Toks mulčias atbaido sraiges bei šliužus. Taip pat kai kurie iš jų teigia, kad kavos tirščiai nepatinka katėms, tad šią priemonę galima pasitelkti, tuo atveju, jei katės pradėjo naudotis gėlių darželiu ar daržovių lysvėmis kaip savo kraiko dėžute.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodas/aplinka

Veja pavėsyje: kaip išlaikyti ją sveiką ir gražią

Dažnai nutinka taip, kad veja auga daliniame ar giliame pavėsyje. Su kokiomis problemomis susiduriame ir kaip tas problemas spręsti, kad veja pavėsyje būtų sveika ir graži?

Ekologiški būdai, kaip apsisaugoti nuo uodų

Prasidėjo tas nuostabus metas, kai šilta ir norisi būti gamtoje ir dieną, ir naktį. Nuotaiką gadina nebent uodai, kurie mūsų tyko visur, ne tik miške ir prie vandens telkinių. Kaip kovoti su šiais kraujasiurbiais vabzdžiais, ypač jei nenorime nuodytis cheminėmis priemonėmis?

(Ne)pavojingos skruzdėlės: kaip apsisaugoti

Užpulta priešo ši skruzdėlė sprogsta, taip sunaikindama užpuoliką (-us) ir apsaugodama savo koloniją. Laimei, Lietuvoje ši rūšis neaptinkama, tačiau juodosios, faraoninės bei geliančios skruzdėlės, stiprios ir sumanios, šiltuoju metų laiku neretai tampa tikru iššūkiu.

Kaip pašalinti kiaulpienių dėmes nuo drabužių

Geltoni kiaulpienių žiedai džiugina akį ir širdį, nes yra artėjančios vasaros pranašai, tačiau pjaunant veją, ravint lysves, skinant pienių galvutes ar lapelius arba pinant iš jų pavasarinius vainikus, šio augalo sultimis dažnai susitepame ne tik rankas, bet ir drabužius.

Dažniausiai pasitaikančios vejos ligos: kaip jų išvengti?

Sveika ir graži veja yra tikras nuosavo sklypo savininko pasididžiavimas. Tačiau egzistuoja nemažai ligų ir kenkėjų, kurie gali subjauroti šią žaliuojančią kiemo puošmeną. Kad taip nenutiktų, reikia imtis prevencinių veiksmų.

Jokių nuodų: natūrali priemonė nuo skruzdėlių

Pavasarį labai dažnai namuose atsiranda neprašytų viešnių – skruzdėlių, kurios įropoja per grindų plyšius, per langų tarpus ar randa kitokių būdų pakliūti į vidų. Vargu ar kam patinka gyventi kartu su gyviais – dažniausiai norime jų tuojau pat atsikratyti.

8 būdai, kaip nebrangiai įsirengti lauko erdvę

Ar jūsų terasai, balkonui ar vidiniam kiemui trūksta išskirtinumo, bet neturite noro (ar lėšų) atlikti rimtą remontą? Pateikiame aštuonis žingsnius, kaip be didelių investicijų suteikti lauko erdvei daugiau jaukumo ir unikalumo.

Kuomet statant šiltnamį reikia statybos leidimo?

Nusprendus statyti šiltnamį neretai iškyla dilema – kokiu atstumu jį statyti nuo sklypo ribos, pirkti surenkamą ar patiems pasistatyti, tvirtinti ant išlieto pamato ar statyti be pamato. Taigi, priklausomai nuo konstrukcinių sprendinių, šiltnamis gali būti priskirtinas nekilnojamiesiems (statiniams) arba kilnojamiesiems daiktams.

Sumanūs būdai, kaip kiaušinių lukštai gali pasitarnauti jūsų sklype

Kiaušinių lukštai – maistinės atliekos, kurių sudėtyje yra nemažai mineralų ir proteinų. Kadangi net 90 proc. lukštų sudėties sudaro kalcio karbonatas, ši medžiaga gali pasitarnauti įvairiuose sodininkystės darbuose. Pristatome 8 būdus, kaip juos galima panaudoti nuosavame sklype.

10 įdomių faktų apie alaviją ir jo savybes

Alaviją galima pamatyti praktiškai kiekvienuose namuose. Pateikiame kelis įdomius ir, ko gero, ne visiems žinomus faktus apie šį augalą.