Alpinariumo įsirengimas – lengviausias būdas suteikti sodui naują veidą
Ernestas Samsonas /
Nuotrauka: Shutterstock nuotr.
2014 m. gegužės 09 d. 14:43

Alpinariumo įsirengimas – lengviausias būdas suteikti sodui naują veidą

Tvirtai įrengtas, tinkamais augalais apsodintas ir gerai prižiūrėtas alpinariumas gali būti vienas didžiausių sodo džiaugsmų. Tam, kad jis atrodytų lyg natūraliai susiformavęs reikia pasitelkti išmonę, fantaziją ir keletą patarimų.
Alpinariumo įsirengimas – lengviausias būdas suteikti sodui naują veidą


Įrengtas alpinariumas turi atrodyti kuo natūraliau ir būti kuo panašesnis į gamtoje esančius panašius kalnelius iš akmenų. Jis būna ovalo arba stačiakampio formos. Akmenys atlieka ne tik dekoratyvinę funkciją bet ir suteikia užuovėją, vėsą, drėgmę augalams.

Geriausia, kad alpinariumo nuolydis būtų užuovėjoje nuo šiaurės vėjų (tinka pietryčių ar pietų pusė). Idealus alpinariumo šlaito nuolydis yra 10 laipsnių. Žinoma, jei sode yra nelygus reljefas – tai privalumas. Netoliese alpinariumo gali augti ir dideli medžiai, bet jų šakos negali būti virš alpinariumo. Šalia jo puikiai tinka nedideli tvenkiniai su žuvimis, lelijomis ar upeliais. Taip pat labai paįvairintų čiurlenantis vanduo: fontanas arba krioklys. Tai ne tik puikiai tiktų, bet ir atliktų žemės drėkinimo funkciją. Dirva turėtų būti lengva ir gerai pralaidi.

Tikrame alpinariume negalima statyti šviestuvų, suoliukų, dekoratyvinių dirbtinių elementų (nykštukų, varlyčių) ir gėlių su vazonais. Jei naudojami tokie elementai – alpinariumas nebus panašus į natūralų, egzistuojantį gamtoje.

Svarbiausias komponentas – akmenys

Alpinariumui naudojami akmenys gali būti dideli ir maži. Jų kiekis priklauso nuo norimo alpinariumo dydžio, būsimų augalų kiekio ir išdėstymo. Jam netinka betono gabalai arba dirbtinis akmuo. Nuo jų dydžio ir rūšies ar dekoratyvumo gali skirtis kaina. Parduodami akmenys būna tiek apvalūs, tiek plokšti.

Galima rinktis:

• Gamtinius riedulius;
• Marmurą;
• Granitinius akmenis;
• Dolomitinius skaldytus akmenis.

Jei norima išvengti didelių išlaidų, pačių surinkti akmenys Lietuvoje irgi puikiai tiks. Pagrindui tinka nuo 10 kg iki 2 tonų dydžio rieduliai (dideliam alpinariumui). Akmenys neturėtų būti vienodo dydžio, gali būti skelti. Rieduliai yra pigiausi ir jų kaina gali prasidėti nuo 5080 litų už toną akmenų. 

Akmenis reikia nešti atsargiai, nes dydis gali būti ir apgaulingas. Kelti reikia lėtai, sulenkiant kojas per kelius. O nugarą laikyti tiesiai. Geriausia tempti juos sudėjus į maišą, padėjus ant lentos, po kuria reikia dėlioti 3 nedidelius rąstelius. Pradėjus lentą stumti, po ja dėliojant rąstelius, ištraukiant tolimiausią.

Alpinariumo įsirengimas – lengviausias būdas suteikti sodui naują veidą

Tinkamų augalų alpinariumui įvairovė

Alpinariumą apsodinti galima įvairiausiais augalais. Renkantis augalus reikia išsiaiškinti kada jie žydi, kokios spalvos būna žiedai. Augalus galima tarpusavyje derinti pagal spalvas, žydėjimo laiką, aukštį. Taip bus sukuriamas vientisas gėlių kilimas.

Tinkantys augalai:
Karpatinis katilėlis, darželinė aubretė, lieknoji plukė, rudgrūdėlė visžalė, gvazdikas, kietis, melsvė, nykštukinis vilkdalgis, didžiažiedė juodgalvė, levanda, eraičinas, paprastoji šilagėlė, katžolė, viržiai, gelsvis, žemaūgės viksvos.

Kiliminiai augalai:
Čiobreliai (tiek paprasti, tiek dekoratyviniai), aubretė, bėrutis, karpažolė, kotulė, perkūnropės plukė, raudonėlis, saulenis, vyrskydė.

Žemaūgiai spygliuočiai:
Kalninė pušis, juodoji eglė, gulsčiasis kadagys, šliaužiantis kadagys.
Taip pat įvairūs krūmai, kurie neauga aukšti ir galima lengvai karpyti. Galima naudoti svogūnines gėles, žemaūgius paparčius.

Alpinariumo vietos ir žemės paruošimas

Prieš pradedant darbą, reikia gerai suplanuoti kurioje vietoje ir kokio dydžio bus alpinariumas, jo nuolydis. Juk jo perkelti nebus galima.

Jei sode nėra natūralios kalvelės, aikštelę reiks paruošti. Išsirinkus aikštelę ir ją perkasus, reikia išrinkti piktžoles. Prieš dedant nedidelį drenažą, geriausia nukasti apie 30 cm žemės. Ant nukastos vietos dedamas drenažas. Užkasus drenažą, sudedamos plytos, žvyras ar nereikalingas statybinis laužas (apie 15 cm). Supylus ant jo likusią iškastą žemę, galima supilti komposto žemės, molžemio ir smėlio mišinį (8 cm), bet tiks ir paprastos žemės sluoksnis.

Akmenų išdėliojimas

Tuomet reikia dėlioti akmenis, jei reikia, galima naudoti ir laužtuvą, juos nustumiant iki numatytos vietos. Didžiausius akmenis pradėti dėlioti nuo tos vietos, kur bus aukščiausias taškas. Reikia nepamiršti, kad tai bus ir atrama, todėl būtina rasti kampą, kad akmuo tvirtai įsispraustų į žemę. Akmenys dėliojami eilėmis, eilė po eilės, nes nereikės tada perkelinėti akmenų. Didesniems augalams reikia daugiau žemės, tad jiems būtina palikti didesnius tarpus tarp akmenų, kad tilptų šaknys ir žemės. Daugiau žemės reikės ir žemaūgiams krūmams, spygliuočiams.

Alpinariumo įsirengimas – lengviausias būdas suteikti sodui naują veidą

Alpinariumo augalų sodinimas ir priežiūra

Sustačius akmenis, supilamas paruoštas jau minėtas komposto, molžemio ir smėlio mišinys. Kai būna supilta žemė, reikia išdėlioti akmenis, kurie bus ant viršaus alpinariumo, šalia augalų. Negalima dėti akmenų į tas vietas, kur vėliau bus sodinami augalai. Toks alpinariumas paliekamas susigulėti, dažniausiai dvi savaites. Jei per tą laiką nelyja lietus  žemę reikia gausiai palaistyti.

Tik po 2 savaičių pradedami sodinti augalai. Jei alpinariumas nėra pavėsyje, augalus, mėgstančius pavėsį, reiktų sodinti toje pusėje, kurioje saulės dieną būna mažiau. Augalai neturi užgožti vienas kito, tad reikia išlaikyti didesnį atstumą nuo augalų, besiplečiančių į šalis. Augalų neturėtų būti labai daug.

Gėlių nereikia dažnai tręšti, kad neaugtų greitai. Jei jos stipriai išsikeros – tada sunkiai peržiemos. Būtina palaistyti, kaip ir įprastą gėlyną. Nereikėtų naudoti tik labai stiprios srovės, kad neišplautų žemių. Po pirmo lietaus reikia apžiūrėti ar kurioje nors vietoje netrūksta žemės. Jei išplovė – ten galima padėti naujų keletą akmenų, sustiprinti tą kraštą. Žemę aplink augalus mulčiuoti tinka akmenukais arba žieve. Tai sustabdo piktžolių augimą ir palaiko drėgmę.

Registruoti (0) Anonimiški (9)
Parašykite savo komentarą
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus
Tas metas atėjo – galbūt šią žiemą teko pasisvečiuoti draugų pirtyje, galbūt pagaliau sugalvojote, kaip panaudoti laisvą vietą namo rūsyje ar ką galima statyti laisvame kiemo plote, o gal paprasčiausiai įsirengti nuosavą pirtį buvo vienas iš 2015-ųjų metų pažadų sau. Į ką atkreipti dėmesį statantis rąstinę ar karkasinę pirtelę jau rašėme, todėl šįsyk atkreipsime dėmesį į pagrindinio pirties atributo – krosnelės pasirinkimą. Renkatės krosnelės tipą, galingumą, vietą, dydi ar akmenis visuomet yra įvairių smulkių, tačiau reikšmingų gudrybių. ManoNamai.lt kalbinti pirčių ekspertai pasakoja apie pagrindinius principus renkantis pirties krosneles ir pateikia naudingų patarimų.
Nors ir yra daržininkų, kuriems ateinanti žiema tėra tik šiek tiek daugiau dėmesio reikalaujantis auginimo šiltnamiuose laikotarpis, turbūt nesuklysime pasakę, kad dauguma šalies daržininkų mėgėjų šiltnamių žiemą lieka tušti. Kitas klausimas – ar jie lieka tvarkingi? Kaip pasirūpinti šiltnamio žiemojimu tiek iš biologinės, tiek ir iš techninės pusės, paklausėme ekspertų.
Šalia namų įrengti medinę terasą nėra itin sunku. Kai kurie savininkai yra linkę tai atlikti patys – šiaip ar taip, terasa nėra pati sudėtingiausia medinė konstrukcija. Visgi, nepaisant to, neturint patirties galima apsisunkinti sau tiek jos įrengimą, tiek tolesnę eksploataciją. Kas to norėtų? Į ką reikėtų atkreipti dėmesį įsirengiant terasą, ManoNamai.lt papasakojo specialistai.
Niekada nėra malonu išvysti sužalotus vaismedžių ar vaiskrūmių lapus. Vis dėlto, net aptikus tokį rezultatą, nereikia nuleisti rankų – geriausia išsiaiškinti, kas tas kenkėjas ir imtis atitinkamų priemonių. Kadangi amarai yra vienas dažniausių soduose ir daržuose aptinkamų kenkėjų, nenustebkite, jei už jūsų derliaus niokojimą atsakingi bus būtent jie. Kaip amarus atpažinti ir kaip nuo jų apsisaugoti, paklausėme mokslininkų.
Nors anksčiau šuliniai buvo nepamainomas vandens šaltinis sodybose, plačiai paplitus vandentiekiui, šulinio reikšmė sunyko. Vis dėlto, dalis žmonių yra linkę įsikurti pamiškėse ar kitose atokiose vietose, kur prisijungimas prie vandens tinklų gali būti komplikuotas. Jiems tenka naudoti kitus vandens šaltinius. Modernus tokios problemos sprendimas– įsirengti giluminį gręžinį, tačiau šachtinių šulinių pigumas ir sąlyginai nesudėtingas įrengimas lemia, kad šulniakasiai, kaip vadinami šulinius kasantys meistrai, darbo turi dar ir šiandien. Ką reikia žinoti apsisprendus kasti šachtinį šulinį pasakoja ManoNamai.lt kalbinti pašnekovai.
Ankstyvas gana šiltas pavasaris paskatino širšių ir vapsvų aktyvumą. Ypač jaučiamas jų suaktyvėjimas pastaruoju metu. Biologas Liutauras Grigaliūnas perspėja, kad tai tik širšių sezono pradžia.
Racionaliai parinkti lauko baldai – geros nuotaikos garantas ne tik jums, bet ir visai šeimai bei draugams. Dizainerė Elena Rinkutė dalinasi patarimais, kaip tinkamai pasirinkti lauko baldus ir kokios naujos tendencijos atkeliauja į Lietuvą.
Kavos pupelės bei arbatos žolelės, prieš atsirasdamos ant mūsų stalo, nukeliauja ilgą kelią. Šis kelias, kad galėtume pajusti nuostabų kavos aromatą, ar į puodelį byrančių arbatos žolelių skambėjimą, trunka mėnesius. Tačiau mums, pasinaudojus gautu produktu vos per keletą minučių, jis dažniausiai būna paprasčiausiai išmetamas. Vis dėlto, yra daugybė būdų, kaip panaudoti tiek kavos tirščius, tiek arbatos žoleles praktiškai.
Už lango – apsnigtas kiemas: didžiulės pusnys, slidūs takeliai ir nuo lietvamzdžių nutįsę varvekliai. Pati gamta signalizuoja, kad metas pasirūpinti savo komfortu. Tradiciškai imame į rankas kastuvą, pasiimame šluotą varvekliams daužyti ir patraukiame link barstomojo smėlio atsargų. Tačiau šiais laikais, kai esame apsupti technologijų, gali iškilti klausimas, ar jos negali įžengti ir į mūsų užpustytą kiemą? ManoNamai.lt kalbinti pašnekovai pasakoja apie technologijas, palengvinančias žmogaus darbą valant kiemą žiemos metu.
Atėjus metui įsigyti lietaus nuvedimo sistemą savo namui, dažnai kyla klausimų – skirtingos medžiagos, savybės, tarnavimo laikas, kainos ir kiti parametrai gali paversti gana paprastą užduotį sunkiu galvosūkiu. ManoNamai.lt kalbinti ekspertai pataria, kaip išrinkti geriausiai jūsų namui tinkančius lietaus nuvedimo sistemas.
Šachtinio šulinio vandens kokybe reikia rūpintis ne tik po pavasario polaidžio, bet ir rudenį, besibaigiant intensyviems ūkio darbams. Gerti ir naudoti maisto gaminimui šulinio vandenį rekomenduojama tik patikrinus, ar jame nėra sveikatai pavojingų medžiagų. Ypač atidžios turėtų būti besilaukiančios moterys ir šeimos, auginančios kūdikius iki 6 mėn. amžiaus.
Raudonėlis - nereiklus augalas. Daugiametis 30-80 cm aukščio žolinis augalas. Šakniastiebis šakotas, dažniausiai šliaužiantis. Stiebas status, keturbriaunis, šakotas, plaukuotas, dažniausiai rausvas. Lapai priešiniai, pailgai kiaušiniški, kotuoti, šiek tiek dantyti, su eterinio aliejaus liaukutėmis. Žydi birželio-rugpjūčio mėnesiais, vaisiai subręsta rugsėjo pabaigoje - spalio pradžioje.
Pastaruoju metu visuose Lietuvos regionuose ėmė plisti bulvių sausligė ir virusinės ligos. Šakių ir Klaipėdos rajonuose nustatyti pirmieji bulvių maro požymiai. Bulvienojus atakuoja ir kolorado vabalų lervos. Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) augalininkystės specialistai pataria žemdirbiams apžiūrėti savo bulvių pasėlius. Nustačius ligą, rekomenduojama imtis apsaugos priemonių.
Slyvų vaisgraužiai gali pažeisti net 80-90 proc. slyvų vaisių. Tuomet žalios slyvos nebegali normaliai vystytis. Iš pažeistų vaisių vietų pradeda skirtis sustingstančios sultys, vaisiai įgauna violetinį atspalvį ir krenta žemėn, o jau prinokę vaisiai nebėra tinkami vartoti.
Jei norima, kad baseinas būtų kuo panašesnis į natūralų tvenkinį su skaidriu vandeniu ir akmenėliais nuklotu krantu, tačiau kartu išliktų ir visos baseinų savybės – vienas iš tinkamiausių pasirinkimų yra biobaseino įsirengimas.
Šiltnamiuose auginamos daržovės, kurioms reikia daugiau šilumos, ir neretai, ir priežiūros. Tam, kad žemė šiltnamiuose būtų šiltesnė, reikia mėšlo ir medžių lapų. Pateikiame 5 variantus, koks mėšlas gali būti labiausiai pravartus.