Alpinariumo įsirengimas – lengviausias būdas suteikti sodui naują veidą
Ernestas Samsonas /
Nuotrauka: Shutterstock nuotr.
2014 m. gegužės 09 d. 14:43

Alpinariumo įsirengimas – lengviausias būdas suteikti sodui naują veidą

Tvirtai įrengtas, tinkamais augalais apsodintas ir gerai prižiūrėtas alpinariumas gali būti vienas didžiausių sodo džiaugsmų. Tam, kad jis atrodytų lyg natūraliai susiformavęs reikia pasitelkti išmonę, fantaziją ir keletą patarimų.
Alpinariumo įsirengimas – lengviausias būdas suteikti sodui naują veidą


Įrengtas alpinariumas turi atrodyti kuo natūraliau ir būti kuo panašesnis į gamtoje esančius panašius kalnelius iš akmenų. Jis būna ovalo arba stačiakampio formos. Akmenys atlieka ne tik dekoratyvinę funkciją bet ir suteikia užuovėją, vėsą, drėgmę augalams.

Geriausia, kad alpinariumo nuolydis būtų užuovėjoje nuo šiaurės vėjų (tinka pietryčių ar pietų pusė). Idealus alpinariumo šlaito nuolydis yra 10 laipsnių. Žinoma, jei sode yra nelygus reljefas – tai privalumas. Netoliese alpinariumo gali augti ir dideli medžiai, bet jų šakos negali būti virš alpinariumo. Šalia jo puikiai tinka nedideli tvenkiniai su žuvimis, lelijomis ar upeliais. Taip pat labai paįvairintų čiurlenantis vanduo: fontanas arba krioklys. Tai ne tik puikiai tiktų, bet ir atliktų žemės drėkinimo funkciją. Dirva turėtų būti lengva ir gerai pralaidi.

Tikrame alpinariume negalima statyti šviestuvų, suoliukų, dekoratyvinių dirbtinių elementų (nykštukų, varlyčių) ir gėlių su vazonais. Jei naudojami tokie elementai – alpinariumas nebus panašus į natūralų, egzistuojantį gamtoje.

Svarbiausias komponentas – akmenys

Alpinariumui naudojami akmenys gali būti dideli ir maži. Jų kiekis priklauso nuo norimo alpinariumo dydžio, būsimų augalų kiekio ir išdėstymo. Jam netinka betono gabalai arba dirbtinis akmuo. Nuo jų dydžio ir rūšies ar dekoratyvumo gali skirtis kaina. Parduodami akmenys būna tiek apvalūs, tiek plokšti.

Galima rinktis:

• Gamtinius riedulius;
• Marmurą;
• Granitinius akmenis;
• Dolomitinius skaldytus akmenis.

Jei norima išvengti didelių išlaidų, pačių surinkti akmenys Lietuvoje irgi puikiai tiks. Pagrindui tinka nuo 10 kg iki 2 tonų dydžio rieduliai (dideliam alpinariumui). Akmenys neturėtų būti vienodo dydžio, gali būti skelti. Rieduliai yra pigiausi ir jų kaina gali prasidėti nuo 5080 litų už toną akmenų. 

Akmenis reikia nešti atsargiai, nes dydis gali būti ir apgaulingas. Kelti reikia lėtai, sulenkiant kojas per kelius. O nugarą laikyti tiesiai. Geriausia tempti juos sudėjus į maišą, padėjus ant lentos, po kuria reikia dėlioti 3 nedidelius rąstelius. Pradėjus lentą stumti, po ja dėliojant rąstelius, ištraukiant tolimiausią.

Alpinariumo įsirengimas – lengviausias būdas suteikti sodui naują veidą

Tinkamų augalų alpinariumui įvairovė

Alpinariumą apsodinti galima įvairiausiais augalais. Renkantis augalus reikia išsiaiškinti kada jie žydi, kokios spalvos būna žiedai. Augalus galima tarpusavyje derinti pagal spalvas, žydėjimo laiką, aukštį. Taip bus sukuriamas vientisas gėlių kilimas.

Tinkantys augalai:
Karpatinis katilėlis, darželinė aubretė, lieknoji plukė, rudgrūdėlė visžalė, gvazdikas, kietis, melsvė, nykštukinis vilkdalgis, didžiažiedė juodgalvė, levanda, eraičinas, paprastoji šilagėlė, katžolė, viržiai, gelsvis, žemaūgės viksvos.

Kiliminiai augalai:
Čiobreliai (tiek paprasti, tiek dekoratyviniai), aubretė, bėrutis, karpažolė, kotulė, perkūnropės plukė, raudonėlis, saulenis, vyrskydė.

Žemaūgiai spygliuočiai:
Kalninė pušis, juodoji eglė, gulsčiasis kadagys, šliaužiantis kadagys.
Taip pat įvairūs krūmai, kurie neauga aukšti ir galima lengvai karpyti. Galima naudoti svogūnines gėles, žemaūgius paparčius.

Alpinariumo vietos ir žemės paruošimas

Prieš pradedant darbą, reikia gerai suplanuoti kurioje vietoje ir kokio dydžio bus alpinariumas, jo nuolydis. Juk jo perkelti nebus galima.

Jei sode nėra natūralios kalvelės, aikštelę reiks paruošti. Išsirinkus aikštelę ir ją perkasus, reikia išrinkti piktžoles. Prieš dedant nedidelį drenažą, geriausia nukasti apie 30 cm žemės. Ant nukastos vietos dedamas drenažas. Užkasus drenažą, sudedamos plytos, žvyras ar nereikalingas statybinis laužas (apie 15 cm). Supylus ant jo likusią iškastą žemę, galima supilti komposto žemės, molžemio ir smėlio mišinį (8 cm), bet tiks ir paprastos žemės sluoksnis.

Akmenų išdėliojimas

Tuomet reikia dėlioti akmenis, jei reikia, galima naudoti ir laužtuvą, juos nustumiant iki numatytos vietos. Didžiausius akmenis pradėti dėlioti nuo tos vietos, kur bus aukščiausias taškas. Reikia nepamiršti, kad tai bus ir atrama, todėl būtina rasti kampą, kad akmuo tvirtai įsispraustų į žemę. Akmenys dėliojami eilėmis, eilė po eilės, nes nereikės tada perkelinėti akmenų. Didesniems augalams reikia daugiau žemės, tad jiems būtina palikti didesnius tarpus tarp akmenų, kad tilptų šaknys ir žemės. Daugiau žemės reikės ir žemaūgiams krūmams, spygliuočiams.

Alpinariumo įsirengimas – lengviausias būdas suteikti sodui naują veidą

Alpinariumo augalų sodinimas ir priežiūra

Sustačius akmenis, supilamas paruoštas jau minėtas komposto, molžemio ir smėlio mišinys. Kai būna supilta žemė, reikia išdėlioti akmenis, kurie bus ant viršaus alpinariumo, šalia augalų. Negalima dėti akmenų į tas vietas, kur vėliau bus sodinami augalai. Toks alpinariumas paliekamas susigulėti, dažniausiai dvi savaites. Jei per tą laiką nelyja lietus  žemę reikia gausiai palaistyti.

Tik po 2 savaičių pradedami sodinti augalai. Jei alpinariumas nėra pavėsyje, augalus, mėgstančius pavėsį, reiktų sodinti toje pusėje, kurioje saulės dieną būna mažiau. Augalai neturi užgožti vienas kito, tad reikia išlaikyti didesnį atstumą nuo augalų, besiplečiančių į šalis. Augalų neturėtų būti labai daug.

Gėlių nereikia dažnai tręšti, kad neaugtų greitai. Jei jos stipriai išsikeros – tada sunkiai peržiemos. Būtina palaistyti, kaip ir įprastą gėlyną. Nereikėtų naudoti tik labai stiprios srovės, kad neišplautų žemių. Po pirmo lietaus reikia apžiūrėti ar kurioje nors vietoje netrūksta žemės. Jei išplovė – ten galima padėti naujų keletą akmenų, sustiprinti tą kraštą. Žemę aplink augalus mulčiuoti tinka akmenukais arba žieve. Tai sustabdo piktžolių augimą ir palaiko drėgmę.

Registruoti (0) Anonimiški (9)
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus
Kurdami sklypo dizainą pagal kaimynų pavyzdžius ir pagal nuojautą, nežinodami pagrindinių kūrimo principų, padarome klaidų. Devynis kartus pamatuok, dešimtą kirpk, sakoma. Taip ir su sklypo kūrimu: reikia daug išsiaiškinti ir gerai apgalvoti prieš perkant, įrengiant ir sodinant. Modernių želdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorės pateikia dažniausias sklypo kūrimo klaidas.
Tujos ir ryškios vienmetės gėlės – tradiciniai sprendimai prie terasų. Tačiau skirtingi poreikiai, kitoks aplinkos stilius, kitas mikroklimatas duoda įvairiausių užuominų jūsų terasai apželdinti. Dabar pats laikas pasirūpinti grožiu ateinantiems metams – specialistai padeda pasirinkti.
Nuo paprastų, tačiau neprastų rankinių iki sudėtingos konstrukcijos grandininių – pjūklų gamintojai siūlo didelę įvairovę gaminių, padėsiančių jums buityje, sode ar dirbtuvėse. Jų darbas – gaminti pjūklus, o mūsų - pasiaiškinti, kuo pjūklai skiriasi vieni nuo kitų ir suteikti jums žinių, padėsiančių išsirinkti sau tinkamą įrankį. ManoNamai.lt pasiteiravo įrankių ekspertų apie pjūklų pasirinkimo kriterijus.
Alpinariumas – tai vieta, kurioje auginami kalnų augalai. Pagal klasikinį apibrėžimą ji būna įrengta ant akmenų. Nors kiekvienas iš jų pasižymi savitu stiliumi, kertiniai principai neleidžia atsitiktinės akmenų ir gėlių sankaupos vadinti alpinariumu. Tai kruopštus ir žinių reikalaujantis darbas. Šiame dviejų publikacijų cikle, tinklapiui ManoNamai.lt apie alpinariumo įrengimą pasakoja apželdinimo specialistės. Šioje publikacijoje aptariamas alpinariumo vietos parinkimas, akmenų kompozicijos sudarymas ir pasiruošimas augalų sodinimui.
Šiltuoju metų laiku tenka ne tik džiaugtis šiltėjančiu oru, bet ir reikėtų būti atsargesniems. Erkės – nariuotakojai, priklausantys voragyvių klasei. Erkė maitinasi tik krauju. Joms nereikalingas joks kitas maistas. Jos didelių atstumų įveikti nepajėgia. Vidutiniškai nuropoja apie 1 metrą, tačiau šiltakraujai maitintojai (paukščiai, žinduoliai, žmonės) jai padeda išplisti labai toli.
Kalendoriniam pavasariui jau beveik įpusėjus, daugelis žmonių sugrįžta į šiltnamius. Šią vasarą jų laukia tas pats ritualas – sodinimas, laistymas, tręšimas, vėdinimas ir kiti darbai. Galbūt šiltnamyje jau dirbate ne pirmą sezoną ir, nors mėgstate darbuotis prie augalų, norėtumėte skirti laiko kitiems darbams, o galbūt tik šį pavasarį įsirenginėjate pirmąjį šiltnamį ir norite iškart jį padaryti modernesniu. Tad jei neturite noro kilnoti laistytuvo, galite rinktis automatizuotas laistymo sistemas. ManoNamai.lt pasidomėjo jų tipais ir įrengimu.
Neretai žmogus, turintis sodo namelį, atlikęs rudens darbus su juo atsisveikina iki pavasario – sodo darbų beveik nėra, o jeigu ir atvykstama, tai kur kas rečiau nei šiltuoju metų laiku. Taip pat elgiasi ir daugelis kaimynų. Tokios sąlygos yra itin palankios įsibrovėliams – nuošalioje vietoje esanti sodyba ar sodo namelis gali lengvai tapti jų taikiniu.
Šį mėnesį tiek dideliuose, tiek mažuose šalies vynuogynuose raškomos uogos. Beveik iš karto po to prasideda kiti atsakingi darbai – medžius reikia tinkamai paruošti, kad jie tinkamai peržiemotų ir pavasarį pradėtų auginti kitų metų derlių. Kokius darbus reikėtų atlikti iki užeinant pirmiesiems dideliems šalčiams? Patarimais dalijasi ManoNamai.lt kalbinti patyrę vynuogių augintojai.
Graži, sveika ir prižiūrėta veja šalia namų yra puiki vieta pailsėti ar tiesiog gėrėtis. Tačiau norint pasiekti tokį rezultatą, reikia įdėti pastangų. Išdygus žolei darbai tuo nepasibaigia  veją puola įvairios ligos ir kenkėjai, todėl jei siekiate, kad veja būtų kuo arčiau idealo, jai reikėtų skirti nemažiau dėmesio nei sodo ar daržo augalams. Apie vejos priežiūrą ir ligas pasakoja Lina Bukauskienė, įmonės „Sodo bitės“ vadovė.
Baziliko sudėtyje yra stipriai veikiančių medžiagų – fitoncidų, naikinančių vabzdžius kenkėjus ir apvalančius aplinką. Tai yra medingas augalas, žydintis visą vegetacijos laikotarpį. Jo neįprastas kvapas yra pakankamai veiksminga priešalerginė priemonė, o kartu bazilikas aromatizuoja kambario orą. Šis augalas turi ir daugiau naudingų savybių, kurias atskleisime šiame straipsnyje.
Visada norisi, kad prie pat namų ar tiesiog namuose augtų prieskoniniai aromatiniai augalai, kuriuos būtų galima čia pat nusiskinti prieš pat jų vartojimą. Tačiau norint išauginti tokius augalus savo namuose, reikia žinoti, kaip tai padaryti.