Alpinariumo įsirengimas – lengviausias būdas suteikti sodui naują veidą
Ernestas Samsonas /
Nuotrauka: Shutterstock nuotr.
2014 m. gegužės 09 d. 14:43

Alpinariumo įsirengimas – lengviausias būdas suteikti sodui naują veidą

Tvirtai įrengtas, tinkamais augalais apsodintas ir gerai prižiūrėtas alpinariumas gali būti vienas didžiausių sodo džiaugsmų. Tam, kad jis atrodytų lyg natūraliai susiformavęs reikia pasitelkti išmonę, fantaziją ir keletą patarimų.
Alpinariumo įsirengimas – lengviausias būdas suteikti sodui naują veidą


Įrengtas alpinariumas turi atrodyti kuo natūraliau ir būti kuo panašesnis į gamtoje esančius panašius kalnelius iš akmenų. Jis būna ovalo arba stačiakampio formos. Akmenys atlieka ne tik dekoratyvinę funkciją bet ir suteikia užuovėją, vėsą, drėgmę augalams.

Geriausia, kad alpinariumo nuolydis būtų užuovėjoje nuo šiaurės vėjų (tinka pietryčių ar pietų pusė). Idealus alpinariumo šlaito nuolydis yra 10 laipsnių. Žinoma, jei sode yra nelygus reljefas – tai privalumas. Netoliese alpinariumo gali augti ir dideli medžiai, bet jų šakos negali būti virš alpinariumo. Šalia jo puikiai tinka nedideli tvenkiniai su žuvimis, lelijomis ar upeliais. Taip pat labai paįvairintų čiurlenantis vanduo: fontanas arba krioklys. Tai ne tik puikiai tiktų, bet ir atliktų žemės drėkinimo funkciją. Dirva turėtų būti lengva ir gerai pralaidi.

Tikrame alpinariume negalima statyti šviestuvų, suoliukų, dekoratyvinių dirbtinių elementų (nykštukų, varlyčių) ir gėlių su vazonais. Jei naudojami tokie elementai – alpinariumas nebus panašus į natūralų, egzistuojantį gamtoje.

Svarbiausias komponentas – akmenys

Alpinariumui naudojami akmenys gali būti dideli ir maži. Jų kiekis priklauso nuo norimo alpinariumo dydžio, būsimų augalų kiekio ir išdėstymo. Jam netinka betono gabalai arba dirbtinis akmuo. Nuo jų dydžio ir rūšies ar dekoratyvumo gali skirtis kaina. Parduodami akmenys būna tiek apvalūs, tiek plokšti.

Galima rinktis:

• Gamtinius riedulius;
• Marmurą;
• Granitinius akmenis;
• Dolomitinius skaldytus akmenis.

Jei norima išvengti didelių išlaidų, pačių surinkti akmenys Lietuvoje irgi puikiai tiks. Pagrindui tinka nuo 10 kg iki 2 tonų dydžio rieduliai (dideliam alpinariumui). Akmenys neturėtų būti vienodo dydžio, gali būti skelti. Rieduliai yra pigiausi ir jų kaina gali prasidėti nuo 5080 litų už toną akmenų. 

Akmenis reikia nešti atsargiai, nes dydis gali būti ir apgaulingas. Kelti reikia lėtai, sulenkiant kojas per kelius. O nugarą laikyti tiesiai. Geriausia tempti juos sudėjus į maišą, padėjus ant lentos, po kuria reikia dėlioti 3 nedidelius rąstelius. Pradėjus lentą stumti, po ja dėliojant rąstelius, ištraukiant tolimiausią.

Alpinariumo įsirengimas – lengviausias būdas suteikti sodui naują veidą

Tinkamų augalų alpinariumui įvairovė

Alpinariumą apsodinti galima įvairiausiais augalais. Renkantis augalus reikia išsiaiškinti kada jie žydi, kokios spalvos būna žiedai. Augalus galima tarpusavyje derinti pagal spalvas, žydėjimo laiką, aukštį. Taip bus sukuriamas vientisas gėlių kilimas.

Tinkantys augalai:
Karpatinis katilėlis, darželinė aubretė, lieknoji plukė, rudgrūdėlė visžalė, gvazdikas, kietis, melsvė, nykštukinis vilkdalgis, didžiažiedė juodgalvė, levanda, eraičinas, paprastoji šilagėlė, katžolė, viržiai, gelsvis, žemaūgės viksvos.

Kiliminiai augalai:
Čiobreliai (tiek paprasti, tiek dekoratyviniai), aubretė, bėrutis, karpažolė, kotulė, perkūnropės plukė, raudonėlis, saulenis, vyrskydė.

Žemaūgiai spygliuočiai:
Kalninė pušis, juodoji eglė, gulsčiasis kadagys, šliaužiantis kadagys.
Taip pat įvairūs krūmai, kurie neauga aukšti ir galima lengvai karpyti. Galima naudoti svogūnines gėles, žemaūgius paparčius.

Alpinariumo vietos ir žemės paruošimas

Prieš pradedant darbą, reikia gerai suplanuoti kurioje vietoje ir kokio dydžio bus alpinariumas, jo nuolydis. Juk jo perkelti nebus galima.

Jei sode nėra natūralios kalvelės, aikštelę reiks paruošti. Išsirinkus aikštelę ir ją perkasus, reikia išrinkti piktžoles. Prieš dedant nedidelį drenažą, geriausia nukasti apie 30 cm žemės. Ant nukastos vietos dedamas drenažas. Užkasus drenažą, sudedamos plytos, žvyras ar nereikalingas statybinis laužas (apie 15 cm). Supylus ant jo likusią iškastą žemę, galima supilti komposto žemės, molžemio ir smėlio mišinį (8 cm), bet tiks ir paprastos žemės sluoksnis.

Akmenų išdėliojimas

Tuomet reikia dėlioti akmenis, jei reikia, galima naudoti ir laužtuvą, juos nustumiant iki numatytos vietos. Didžiausius akmenis pradėti dėlioti nuo tos vietos, kur bus aukščiausias taškas. Reikia nepamiršti, kad tai bus ir atrama, todėl būtina rasti kampą, kad akmuo tvirtai įsispraustų į žemę. Akmenys dėliojami eilėmis, eilė po eilės, nes nereikės tada perkelinėti akmenų. Didesniems augalams reikia daugiau žemės, tad jiems būtina palikti didesnius tarpus tarp akmenų, kad tilptų šaknys ir žemės. Daugiau žemės reikės ir žemaūgiams krūmams, spygliuočiams.

Alpinariumo įsirengimas – lengviausias būdas suteikti sodui naują veidą

Alpinariumo augalų sodinimas ir priežiūra

Sustačius akmenis, supilamas paruoštas jau minėtas komposto, molžemio ir smėlio mišinys. Kai būna supilta žemė, reikia išdėlioti akmenis, kurie bus ant viršaus alpinariumo, šalia augalų. Negalima dėti akmenų į tas vietas, kur vėliau bus sodinami augalai. Toks alpinariumas paliekamas susigulėti, dažniausiai dvi savaites. Jei per tą laiką nelyja lietus  žemę reikia gausiai palaistyti.

Tik po 2 savaičių pradedami sodinti augalai. Jei alpinariumas nėra pavėsyje, augalus, mėgstančius pavėsį, reiktų sodinti toje pusėje, kurioje saulės dieną būna mažiau. Augalai neturi užgožti vienas kito, tad reikia išlaikyti didesnį atstumą nuo augalų, besiplečiančių į šalis. Augalų neturėtų būti labai daug.

Gėlių nereikia dažnai tręšti, kad neaugtų greitai. Jei jos stipriai išsikeros – tada sunkiai peržiemos. Būtina palaistyti, kaip ir įprastą gėlyną. Nereikėtų naudoti tik labai stiprios srovės, kad neišplautų žemių. Po pirmo lietaus reikia apžiūrėti ar kurioje nors vietoje netrūksta žemės. Jei išplovė – ten galima padėti naujų keletą akmenų, sustiprinti tą kraštą. Žemę aplink augalus mulčiuoti tinka akmenukais arba žieve. Tai sustabdo piktžolių augimą ir palaiko drėgmę.

Registruoti (0) Anonimiški (9)
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus
Ekologinė sodininkystė pastaruoju metu yra „ant bangos“ – vieni stengiasi sodininkauti tik ekologiškai, kiti tik retkarčiais prisimena ir taiko šiuos metodus, o treti net susinervina, vien išgirdę žodį „ekologija“. Laimei, gyvename laisvoje šalyje, tad kiekvienas gali rinktis, kas jam labiau prie širdies, jeigu tik tai nepažeidžia įstatymų ar moralės normų.
Kaip rudens nebūna be krintančių lapų, o pavasario be žiedų, taip ir alpinariumų nebūna be akmenų ir augalų. Nors tinkamai sudėti akmenys yra kone pusė alpinariumo, tačiau nereikia galvoti, kad tai yra tiesiog įprastas gėlynas tarp akmenų, todėl lengviausią darbą jau padarėte. Augalų alpinariumui parinkimas – tai kruopštus ir žinių reikalaujantis darbas. Apie alpinariumo augalų parinkimą tinklapiui Manonamai.lt pasakoja apželdinimo specialistės.
Įlįsti pasikaitinti nurinkus rudeninį derlių, atšvęsti naujus metus, ar pravėrus duris įkvėpti gaivaus pavasarinio žemės kvapo – pirtis toli gražu nėra vien vasaros atributas. Nusprendusiems įsirengti ją kaip atskirą pastatą, susiduriama su galybe niuansų, būdingų tik šiam pastatų tipui. Į kuriuos pagrindinius aspektus atkreipti dėmesį statant arba užsakant pastatyti pirtį, pataria tuo užsiimančių įmonių atstovai.
Tikriausiai ne vienam teko susidurti su šiuo nemaloniu įnamiu, todėl prieš pradedant kovą reikėtų geriau suprasti kas ir kodėl galėjo įsikurti kaimynystėje. Šioje trumpoje apžvalgoje galite geriau susipažinti su kurmių biologija, veikla bei įpročiais.
Kiekvieną vasarą bulvės yra puolamos ligų ir kenkėjų. Kaip šiųmetis vėsus birželis paveikė bulvių ligų ir kenkėjų tikimybę bei kaip atpažinti, kovoti su bulvių maru ir kolorado vabalais pasakoja Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės instituto Augalų apsaugos laboratorijos vyresnioji mokslo darbuotoja dr. Elena Survilienė.
Žolės plotai prie kiemų, soduose, parkuose žaliuoja jau senokai, ir kai kurie spėjo iš rūsių, garažų, verandų ar kitų patalpų išsitraukti vejapjoves ir patrumpinti savo vejas. Tiesa, dalis vejapjoves šį pavasarį rinksis tik pirmą kartą arba pakeis senąsias naujomis. Ką pasirinkti? Kada rinktis mechaninę, kokie elektrinių ir benzininių vejapjovių privalumai ir trūkumai, kuo ypatingos vejapjovės–robotai ir dar daugiau, pasakoja ManoNamai.lt kalbinti ekspertai.
Malonaus skonio ir maistingi, avokadai neatsiejama sveikos mitybos dalis, nesvarbu, kalbėtume apie gvakamolės padažą ar salotas. Jeigu nenorite nuolat eiti į parduotuvę pirkti avokadų, pabandykite patys užsiauginti avokado medį namie. Tai neįtikėtinai paprasta. Štai 10 paprastų žinginių, kaip išauginti avokadą iš jo sėklos.
Eglės puošimas, kaip ir advento vainikai nėra mūsų krašto senoji tradicija, nors atrodo, kad mes tai jau darome per amžių amžius. Lietuvoje kalėdinės eglės buvo pradėtos puošti ne taip jau ir seniai – prieš kokį 100 metų. Juk šis užsiėmimas tikrai mielas kiekvienam, suteikiantis džiaugsmo ne tik vaikams. Botanikė Edita Turskienė pataria, ką geriau pasirinkti.
Pasak specialistų, šilta, drėgna ir derlinga vasara buvo itin palanki graužikų populiacijos pagausėjimui. Vėstant orams bei mažėjant maisto atsargoms gamtoje, graužikai ima plūsti į namus. Šie neprašyti įnamiai naudojasi sukauptomis maisto atsargomis, gadina materialines vertybes, teršia aplinką, platina sveikatai pavojingus ligų sukėlėjus, o jų krebždėjimas, šnarėjimas ir cypsėjimas naktimis neleidžia ramiai ilsėtis. Gausus laukinių pelių būrys gali padaryti žalos ir gyvūnams.
„Padirbtas medus yra įprastas mūsų turgavietėse. Dažniausiai naudojamas vandeniu skiestas ir įvairiomis kvapiosiomis medžiagomis pagardintas cukrus, kuris būna maišomas su tikru medumi“. Galvojate, kad tai ištrauka iš vakarykščio laikraščio ar žodžiai, kurie tik ką išgirsti per radiją? O štai ir ne. Šį straipsnį aš pradėjau citata iš 1855 m. išleistos Hassel'io knygos „Falsifikatų nustatymas“.
Tvoros dažymas gali būti itin įdomus užsiėmimas, pasakytų Tomas Sojeris, Marko Tveno romano personažas. Gražiomis spalvomis nudažyta medinė tvora džiugina ir šeimininkų, ir praeivių akis. Tačiau dažai skirti ne tik grožiui – jie saugo medieną nuo spalvos pokyčių, nes ilgainiui dėl atmosferos poveikio tvora pilkėja, apauga samanomis. Po kurio laiko mediena neišvengiamai sutrūkinėja, dažai nublunka ir apsilupa, tad perdažyti tvorą rekomenduojama kas 5–6 metus. Renkantis dažus būtina atkreipti dėmesį į tai, ar jie atstumia vandenį, ar saugo nuo ultravioletinių spindulių, ar be kenksmingų žmogui priedų.
Lauko židinys – tai vieta aplink kurią galima rengti vakarėlius, ruošti maistą ir šaltesniais vakarais mėgautis jo teikiama šiluma. Be jo praktinio pritaikymo yra ir dekoratyvinė funkcija, kuri kartais gali būti net svarbesnė, tad labai svarbu kaip jis bus pritaikytas prie namo kiemo aplinkos.