Alpinariumo įsirengimas – lengviausias būdas suteikti sodui naują veidą
Ernestas Samsonas /
Nuotrauka: Shutterstock nuotr.
2014 m. gegužės 09 d. 14:43

Alpinariumo įsirengimas – lengviausias būdas suteikti sodui naują veidą

Tvirtai įrengtas, tinkamais augalais apsodintas ir gerai prižiūrėtas alpinariumas gali būti vienas didžiausių sodo džiaugsmų. Tam, kad jis atrodytų lyg natūraliai susiformavęs reikia pasitelkti išmonę, fantaziją ir keletą patarimų.
Alpinariumo įsirengimas – lengviausias būdas suteikti sodui naują veidą


Įrengtas alpinariumas turi atrodyti kuo natūraliau ir būti kuo panašesnis į gamtoje esančius panašius kalnelius iš akmenų. Jis būna ovalo arba stačiakampio formos. Akmenys atlieka ne tik dekoratyvinę funkciją bet ir suteikia užuovėją, vėsą, drėgmę augalams.

Geriausia, kad alpinariumo nuolydis būtų užuovėjoje nuo šiaurės vėjų (tinka pietryčių ar pietų pusė). Idealus alpinariumo šlaito nuolydis yra 10 laipsnių. Žinoma, jei sode yra nelygus reljefas – tai privalumas. Netoliese alpinariumo gali augti ir dideli medžiai, bet jų šakos negali būti virš alpinariumo. Šalia jo puikiai tinka nedideli tvenkiniai su žuvimis, lelijomis ar upeliais. Taip pat labai paįvairintų čiurlenantis vanduo: fontanas arba krioklys. Tai ne tik puikiai tiktų, bet ir atliktų žemės drėkinimo funkciją. Dirva turėtų būti lengva ir gerai pralaidi.

Tikrame alpinariume negalima statyti šviestuvų, suoliukų, dekoratyvinių dirbtinių elementų (nykštukų, varlyčių) ir gėlių su vazonais. Jei naudojami tokie elementai – alpinariumas nebus panašus į natūralų, egzistuojantį gamtoje.

Svarbiausias komponentas – akmenys

Alpinariumui naudojami akmenys gali būti dideli ir maži. Jų kiekis priklauso nuo norimo alpinariumo dydžio, būsimų augalų kiekio ir išdėstymo. Jam netinka betono gabalai arba dirbtinis akmuo. Nuo jų dydžio ir rūšies ar dekoratyvumo gali skirtis kaina. Parduodami akmenys būna tiek apvalūs, tiek plokšti.

Galima rinktis:

• Gamtinius riedulius;
• Marmurą;
• Granitinius akmenis;
• Dolomitinius skaldytus akmenis.

Jei norima išvengti didelių išlaidų, pačių surinkti akmenys Lietuvoje irgi puikiai tiks. Pagrindui tinka nuo 10 kg iki 2 tonų dydžio rieduliai (dideliam alpinariumui). Akmenys neturėtų būti vienodo dydžio, gali būti skelti. Rieduliai yra pigiausi ir jų kaina gali prasidėti nuo 5080 litų už toną akmenų. 

Akmenis reikia nešti atsargiai, nes dydis gali būti ir apgaulingas. Kelti reikia lėtai, sulenkiant kojas per kelius. O nugarą laikyti tiesiai. Geriausia tempti juos sudėjus į maišą, padėjus ant lentos, po kuria reikia dėlioti 3 nedidelius rąstelius. Pradėjus lentą stumti, po ja dėliojant rąstelius, ištraukiant tolimiausią.

Alpinariumo įsirengimas – lengviausias būdas suteikti sodui naują veidą

Tinkamų augalų alpinariumui įvairovė

Alpinariumą apsodinti galima įvairiausiais augalais. Renkantis augalus reikia išsiaiškinti kada jie žydi, kokios spalvos būna žiedai. Augalus galima tarpusavyje derinti pagal spalvas, žydėjimo laiką, aukštį. Taip bus sukuriamas vientisas gėlių kilimas.

Tinkantys augalai:
Karpatinis katilėlis, darželinė aubretė, lieknoji plukė, rudgrūdėlė visžalė, gvazdikas, kietis, melsvė, nykštukinis vilkdalgis, didžiažiedė juodgalvė, levanda, eraičinas, paprastoji šilagėlė, katžolė, viržiai, gelsvis, žemaūgės viksvos.

Kiliminiai augalai:
Čiobreliai (tiek paprasti, tiek dekoratyviniai), aubretė, bėrutis, karpažolė, kotulė, perkūnropės plukė, raudonėlis, saulenis, vyrskydė.

Žemaūgiai spygliuočiai:
Kalninė pušis, juodoji eglė, gulsčiasis kadagys, šliaužiantis kadagys.
Taip pat įvairūs krūmai, kurie neauga aukšti ir galima lengvai karpyti. Galima naudoti svogūnines gėles, žemaūgius paparčius.

Alpinariumo vietos ir žemės paruošimas

Prieš pradedant darbą, reikia gerai suplanuoti kurioje vietoje ir kokio dydžio bus alpinariumas, jo nuolydis. Juk jo perkelti nebus galima.

Jei sode nėra natūralios kalvelės, aikštelę reiks paruošti. Išsirinkus aikštelę ir ją perkasus, reikia išrinkti piktžoles. Prieš dedant nedidelį drenažą, geriausia nukasti apie 30 cm žemės. Ant nukastos vietos dedamas drenažas. Užkasus drenažą, sudedamos plytos, žvyras ar nereikalingas statybinis laužas (apie 15 cm). Supylus ant jo likusią iškastą žemę, galima supilti komposto žemės, molžemio ir smėlio mišinį (8 cm), bet tiks ir paprastos žemės sluoksnis.

Akmenų išdėliojimas

Tuomet reikia dėlioti akmenis, jei reikia, galima naudoti ir laužtuvą, juos nustumiant iki numatytos vietos. Didžiausius akmenis pradėti dėlioti nuo tos vietos, kur bus aukščiausias taškas. Reikia nepamiršti, kad tai bus ir atrama, todėl būtina rasti kampą, kad akmuo tvirtai įsispraustų į žemę. Akmenys dėliojami eilėmis, eilė po eilės, nes nereikės tada perkelinėti akmenų. Didesniems augalams reikia daugiau žemės, tad jiems būtina palikti didesnius tarpus tarp akmenų, kad tilptų šaknys ir žemės. Daugiau žemės reikės ir žemaūgiams krūmams, spygliuočiams.

Alpinariumo įsirengimas – lengviausias būdas suteikti sodui naują veidą

Alpinariumo augalų sodinimas ir priežiūra

Sustačius akmenis, supilamas paruoštas jau minėtas komposto, molžemio ir smėlio mišinys. Kai būna supilta žemė, reikia išdėlioti akmenis, kurie bus ant viršaus alpinariumo, šalia augalų. Negalima dėti akmenų į tas vietas, kur vėliau bus sodinami augalai. Toks alpinariumas paliekamas susigulėti, dažniausiai dvi savaites. Jei per tą laiką nelyja lietus  žemę reikia gausiai palaistyti.

Tik po 2 savaičių pradedami sodinti augalai. Jei alpinariumas nėra pavėsyje, augalus, mėgstančius pavėsį, reiktų sodinti toje pusėje, kurioje saulės dieną būna mažiau. Augalai neturi užgožti vienas kito, tad reikia išlaikyti didesnį atstumą nuo augalų, besiplečiančių į šalis. Augalų neturėtų būti labai daug.

Gėlių nereikia dažnai tręšti, kad neaugtų greitai. Jei jos stipriai išsikeros – tada sunkiai peržiemos. Būtina palaistyti, kaip ir įprastą gėlyną. Nereikėtų naudoti tik labai stiprios srovės, kad neišplautų žemių. Po pirmo lietaus reikia apžiūrėti ar kurioje nors vietoje netrūksta žemės. Jei išplovė – ten galima padėti naujų keletą akmenų, sustiprinti tą kraštą. Žemę aplink augalus mulčiuoti tinka akmenukais arba žieve. Tai sustabdo piktžolių augimą ir palaiko drėgmę.

Registruoti (0) Anonimiški (9)
Parašykite savo komentarą
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus
Seni, išdžiūvę ar iš vidaus supuvę medžiai kelia grėsmę ne tik žmogaus gyvybei bet ir turtui. Todėl patartina laiku juos genėti arba nupjauti, kad išvengtume didesnių nuostolių. Daugiausia nelaimių nutinka tada, kai žmonės per daug pasitikėdami savo jėgomis ir surasta įranga pradeda atlikti tokius darbus patys. Tokių medžių pjovimas sunkus ir daug atsakomybės reikalaujantis darbas. Todėl šiuos darbus palikite profesionalams arboristams.
Išėję pasivaikščioti lapų nuklotais šaligatviais ir takais, galime padaryti išvadą – jei taip ir toliau, lapkritį nebebus kam kristi. Šis aktyvus procesas ypač aktualus sodininkams ir daržininkams, kuriems nukritę lapai yra ne tik pasigėrėjimo objektas, tačiau gali būti tiek trąša, tiek rizika, kurią reikia pašalinti. Kaip geriausia elgtis su nukritusiais lapais, konsultuoja Šiaulių Universiteto Technologijos ir gamtos mokslų fakulteto Aplinkotyros katedros docentė dr. Rita Mikaliūnaitė.
Maisto kepimas ant žarijų asocijuojasi su vasaros pramogomis lygiai taip pat kaip poilsis prie ežero ar porcija ledų, tačiau geriausia tai, kad kepimo sezonas gali tęstis net ir iki vėlyvo rudens. Jeigu šią vasarą dar neruošėte maisto lauke, nevėlu pradėti tai daryti. Įsigyti savo pirmąją kepsninę ar pakeisti savo kepimo įrankį naujesniu, padės straipsnyje pateikiama informacija. Apie kepsninių įvairovę ir pasirinkimo kriterijus konsultuoja Lietuvos Barbekiu kepėjų asociacijos narys Donatas Beinoras.
Lietuvoje pavieniai kelmai įvairiuose objektuose dažniausiai raunami tiesiant kelius, įvairius inžinerinius tinklus, įrengiant pamatus įvairiems statiniams, kasant sausinimo griovius ir kita. Įvertinti tinkamą kelmų rovimo metodą reikia atsižvelgti į šiuos aspektus – laiko sąnaudas, kainą, minimalų atstumą nuo objektų ir ekologiją. Plačiau apie tai šiame straipsnyje.
Karštos vėlyvo pavasario ar vasaros dienos skatina galvoti apie vandens telkinius. Geriausia, jeigu nereikėtų niekur toli eiti ar važiuoti, užtektų tik peržengti lauko durų slenkstį. Vienu kompaktiškiausių sprendimų gali tapti baseinas. Nors Lietuva nėra tropikai, lauko baseinas neatrodo visai neįtikėtina išeitis – imantis papildomų priemonių, maudymosi sezoną galima ištęsti ir iki 8 mėnesių. Kokie būna lauko baseinai, pagal ką juos išsirinkti, kaip prižiūrėti ir kokios išlaidos laukia tinklapiui manonamai.lt pasakoja baseinų įrengimo ekspertai.
Ant daugelio šalyje auginamų vynmedžių šakų jau po truputį brinksta pumpurai ir greitai iš jų pradės stiebtis ūgliai. Įvairių vynuogių veislių auginime šis laikotarpis yra itin svarbus. Tinkamai pasiruošus vynmedžių augimui ir apsaugojus pumpurus nuo pavasarinių šalnų, padidinate šansus rudenį džiaugtis gausiu derliumi. Kokius darbus reikėtų atlikti vynuogyne šį pavasarį bei ką žinoti sodinant naujus sodinukus, ManoNamai.lt skaitytojams pataria patyrę vynuogių augintojai.
Žiema jau baigėsi ir daržuose bei soduose tuoj vyks įvairiausi darbai. Pradės kilti ir nauji šiltnamiai – kai kuriose Lietuvos vietose jie gali būti statomi jau dabar, tačiau daugumoje vietovių dar laukiama, kol iš žemės pasitrauks įšalas. Vis dėlto, net ir tokiu atveju laukti liko nebedaug. ManoNamai.lt pasidomėjo, kurie pasirinkimo aspektai, įsirengiant naują šiltnamį, yra aktualiausi.
Lietuvoje buvo pastebėti smulkūs ropojantys vabzdžiai, panašūs į skruzdėles. Pasikonsultavus su Gamtos tyrimų centro entomologais, paaiškėjo, kad tai Lietuvoje naujai plintanti skruzdėlių rūšis, lot. Hypoponera punctatissima.
Galbūt norėtumėte patogiai pusryčiauti apsuptas saulės, gal turite didelę aistrą augalams ir norite juos prižiūrėti visais metų laikais, o gal tiesiog ieškote vietos, kurioje galėtumėte atsipūsti lyjant lietui. Visa tai gali suteikti žiemos sodas – stiklinis, į gyvenamąjį namą integruotas statinys. Ir nors, išgirdus šią frazę, vaizduotėje iškyla didelių oranžerijų vaizdai, šiuolaikiniai žiemos sodai gali būti labai kompaktiškų dydžių.
Kvapusis mairūnas yra daugiametis augalas. Jo ploni rausvoki stiebai gali siekti 50 cm aukštį. Aromatingi lapai yra kiaušiniški ir apaugę pilkšvais plaukeliais. Vasarą išsiskleidžia balti, rausvi ar violetiniai žiedai. Be eterinių aliejų, svarbios sudedamosios dalys yra rauginės ir karčiosios medžiagos.
Vakare malonu susirinkti prie laužo. Pasikalbėti su namiškiais ar draugais ir tuo pačiu paruošti gardžią keptą vakarienę ar desertą: keptus zefyrus ar bananus. Kiekvienas nors kartą buvęs žygyje ar stovyklavietėje turi malonių prisiminimų apie praleistą laiką aplink laužą. Tokią laužavietę galima įsirengti kiekvienam.
Dažnai žmonės bijo laikyti bites, nes įsivaizduoja, jog tai yra skraidantis drakonas. Anaiptol – bitė jaučia žmogų, tad ji visuomet atsako tuo pačiu. Vis daugiau šeimų imasi prižiūrėti bites, nes tai ir edukacija vaikams, ir praktinė nauda, ir meditacija, padedanti pabėgti nuo viso pasaulio.