5 dažniausios klaidos kuriant savo sklypo aplinką

 (2)
Kurdami sklypo dizainą pagal kaimynų pavyzdžius ir pagal nuojautą, nežinodami pagrindinių kūrimo principų, padarome klaidų. Devynis kartus pamatuok, dešimtą kirpk, sakoma. Taip ir su sklypo kūrimu: reikia daug išsiaiškinti ir gerai apgalvoti prieš perkant, įrengiant ir sodinant. Modernių želdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorės pateikia dažniausias sklypo kūrimo klaidas.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

1. Margumynas.
Pernelyg didelė augalų ir medžiagų įvairovė: pamačiau kas patiko ir pasodinau ten, kur buvo vietos, ką ir matome pagrindinėje straipsnio nuotraukoje. Vientisam stiliui sukurti kraštovaizdžio architektai siūlo pasirinkti ribotą augalų sąrašą ir juo naudotis perkant. 

„Neikite į augalų mugę, jei neturite jokio sąrašo. Kurkite sodą ne stichiškai, o apgalvotai. Atsispirkite augalų rūšių kolekcionavimui, nes iš daugelio skirtingų augalų sudėtinga sukurti vientisą gražų vaizdą. Pasirinkite mažesnį skaičių rūšių, spalvų, formų, o derinkite tarpusavyje. Augalus sodinkite grupėmis, ne padrikai išmėtytus po vieną“, – pataria Vaida Vaitkutė–Eidimtienė

2. Neišlaikomos proporcijos sklype.
Sklypo proporcijos, jei pažeistos, dažnai net nepastebimos – suprantame, kad kažkas ne taip, ir tiek. Sodinant augalus prie namo, reikia atsižvelgti į architektūrą ir dydžius. Nedideliam sklype prie žemo namo netinka didelis aukštas medis, nes namas atrodys kaip nykštukas. Prie aukšto namo netinka maži augaliukai, nes namas atrodys neproporcingai gigantiškas. Proporcijos turi būti išlaikytos ir kalbant apie augalus. Nepadauginkite spygliuočių – vien jie sklypą padaro nuobodų ir statišką. Lapuočiai pagyvina ir įveda dinamikos skirtingais metų laikais.

5 dažniausios klaidos kuriant savo sklypo aplinką
© Shutterstock nuotr.

3. Per daug vejos.
Vėl kalbame apie proporcijas. Dažnas atvejis: beveik visas sklypas užsėjamas žole, pakraščiuose tujų gyvatvorė, o vienoje vietoje nedidelis žemas gėlynas arba alpinariumas. „Daug vejos, mažai kitų augalų – vadinasi, per daug plokščios erdvės, o tūrinių elementų per mažai. Kiemai turėtų būti vešlesni, daugiau vertikalių elementų, mažosios architektūros statinių”, – pastebi kraštovaizdžio specialistė Goda Characiejienė. Veja reikalauja intensyvios priežiūros, tačiau nesuteikia sodui veido, charakterio.

5 dažniausios klaidos kuriant savo sklypo aplinką
© Shutterstock nuotr.

Kraštovaizdžio architektė Sandra Kanapeckaitė siūlo vejos palikti tik tiek, kiek tikrai būtina, nes ji reikalauja intensyvios priežiūros: pjovimo, tręšimo, ravėjimo, purškimo. Jei tolimesnėje sklypo vietoje nevaikštote, geriau ją apsodinti snapučiais, šilokais ar kitais nereikliais daugiamečiais augalais.

5 dažniausios klaidos kuriant savo sklypo aplinką
© Shutterstock nuotr.

4. Perdėta gamtos kontrolė.
Dažna siekiamybė – sukurti sodą tvarkingą, net sterilų. Pavyzdžiui, didelis vejos plotas be piktžolių, daug priežiūros reikalaujantys augalai, preciziškai formuoti medeliai. O veltui, nes gamta – ne interjeras. Perdėtas dekoratyvumas, švariai iščiustyta aplinka atrodo negyva, sintetinė, reikia palikti gamtos gaivališkumo. Neskubėkite sušluoti kiekvieno nukritusio lapo, palikite bent kiek nesuvaržytos gamtos pojūtį. Tvarka ir struktūra sode turi būti, tačiau užpildymas dažnai galėtų būti natūralesnis.

5 dažniausios klaidos kuriant savo sklypo aplinką
© Shutterstock nuotr.

5. Neatsižvelgiama į esamas sąlygas.
Jei renkatės augalus tik pagal grožį, natūralu, kad kartais nepataikote. Tada taip atsitinka, kad spalvoti lapai pažaliuoja, sausamėgiai molingoje dirvoje supūna, o saulę mėgstantys pavėsyje nežydi.

5 dažniausios klaidos kuriant savo sklypo aplinką
© Shutterstock nuotr.

Pasak Vaidos Vaitkutės-Eidimtienės, augalai dažnai sodinami chaotiškai, neatsižvelgiant į sąlygas, kokių tie augalai reikalauja. Netinka šalia sodinti ir drėgnų, ir sausų sąlygų reikalaujančias daugiametes gėles – kažkurios tikrai nunyks. Neoptimalu tarp augalų įterpti kito rūgštingumo dirvą mėgstančius, pavyzdžiui, vidury gėlyno – rododendrus. Pavėsiniai augalai, pasodinti saulėtoje vietoje, gali nudegti, išdžiūti, pakeisti spalvą. Augalai turi būti pasirenkami ir suderinami pagal saulės režimą, pagal gruntą, rūgštingumą, pagal vandens poreikį. Ir tik tada pagal grožį.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Dėmesio!
Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir spalio mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo „Mano Namaiprenumeratą.


Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodas/aplinka

Netikėti būdai, kaip panaudoti banano žievę sodininkystėje

Kiekvienais metais žmonės suvalgo milijardus bananų, šis ryškiai geltonos spalvos vaisius yra vienas populiariausių maisto produktų visame pasaulyje. Bananai yra labai vertinami dėl juose esančių vitaminų ir mineralų, tad visai nekeista, kad jų suvartojama yra tiek daug. Tačiau ar kada susimąstėte, kad naudingas gali būti ne tik pats banano vidus, bet ir jo žievė? Pristatome keletą netikėtų būdų, kaip panaudoti banano žievę sodininkystėje.

10 originalių gyvatvorių idėjų

Gyvatvorė, kuri ne tik saugo ir slepia, bet atrodo gražiai ir net įdomiai, verta susižavėjimo. Ir abejonių. Ar ne per daug vargo su puošniais, bet gal lepiais augalais, jei ir tujos neprastai atrodo, o ir investicijos gali būti beprasmės, nes žiema visus gerus ketinimus pavers niekais... Drauge su kraštovaizdžio dizainere Gintare Kaluškevičiūte-Jablonskiene pabandysime šias abejones išsklaidyti ir įrodyti, kad verta bent pasvajoti (dar geriau – paplanuoti), ką šiemet savo sode norėtumėte matyti kitaip.

3 kambariniai augalai, kurie ir valo orą, ir saugo sveikatą

Amerikos nacionalinė aeronautikos ir kosmoso erdvės tyrimo valdyba prieš daugiau nei trisdešimtmetį atliko tyrimus, kurie įrodė augalų naudą aplinkos orui. Tyrimų metu uždarose patalpose buvo laikomi augalai ir stebima, kaip jie paveikia esantį oro užterštumą. Paaiškėjo, kad daugelis kambarinių augalų veiksmingai valo uždarų patalpų orą ir net palaiko tinkamą drėgmę. Tad jei namuose dar trūksta žalumos – pats laikas išsirinkti!

Kavos tirščiai: kaip iš jų pasigaminti trąšų

Jeigu mėgstate kavą ir ją gurkšnojate kiekvieną mielą rytą, tikrai esate atkreipę dėmesį kiek tirščių tenka išmesti po kiekvieno puodelio plikymo. Tačiau ar esate kada nors susimastę, kaip tokias maistines atliekas galima būtų panaudoti antrą kartą. Pasirodo, kavos tirščiai yra puiki trąša. Straipsnyje papasakosime, kaip iš šio gėrimo likučių pasigaminti trąšų.

Kokios gėlės padeda pritraukti meilę į namus?

Nuolat lėkdami pamirštame puoselėti santykius su artimiausiais žmonėmis. Norint juos pagerinti ar sukurti, galima pasitelkti augalus ir jų energetines savybes.

Sodas ir daržas rudenį: kovos priemonės su kenkėjais

Jeigu rudenį aptikote vienokių ar kitokių kenkėjų, vadinasi, pavasarį teks purkšti augalus ne tik nuo ligų, bet ir nuo vabzdžių. Kad balandžio ir gegužės mėnesiais būtų mažiau darbų, verčiau nešvaistykite laiko jau dabar.

9 natūralios ir nedaug atsieisiančios trąšos kambarinėms gėlėms (2)

Daugelis kambarinės floros atstovių puošia interjerą, valo orą, naikina žalingus teršalus, išskiria eterinius aliejus ir fitoncidus. Tačiau sveikus, gražius ir gausiai žydinčius augalus sudėtinga išauginti be natūralių trąšų.

Keletas svarbių dalykų, kuriuos pamirštame betvarkant kapines (2)

Spalio vidury gyventojai tradiciškai pradeda tvarkyti artimųjų kapus, ruošdamiesi Vėlinėms. Prieš uždegant žvakes, daugelis skuba nusigrėbti lapus, nurinkti nuvytusių gėlių likučius. Vidutinio dydžio kapinėse atliekų skaičius Vėlinių laikotarpiu, lyginant su kitais mėnesiais, išauga 100 tonų. Didžioji šių atliekų dalis galėtų būti perdirbamos, jei gyventojai tvarkingai rūšiuotų kapinių atliekas.

Jei esate gimę po Svarstyklių, Skorpiono ar Šaulio ženklu – šis gėlių horoskopas kaip tik jums

Rudenį daug kas keičiasi – lapų spalva, drabužiai, oras. Atrodo, visiškai tikėtina, kad rudens zodiako ženklai mėgsta permainas. Ar gimėte rudenį, ar tiesiog norite perimti kitų Zodiako ženklų savybių, puikus būdas pasidžiaugti rudeniu – rudeninės puokštės. ataria, kokios gėlės ir puokštės tinka kiekvienam iš rudeninių Zodiako ženklų.

Ir vėl amarai – kaip nuo jų išvaduoti augalus? (1)

Ar ir jus kamuoja ši problema? Pabandykime ją įveikti kartu!