5 dažniausios klaidos kuriant savo sklypo aplinką

 (2)
Kurdami sklypo dizainą pagal kaimynų pavyzdžius ir pagal nuojautą, nežinodami pagrindinių kūrimo principų, padarome klaidų. Devynis kartus pamatuok, dešimtą kirpk, sakoma. Taip ir su sklypo kūrimu: reikia daug išsiaiškinti ir gerai apgalvoti prieš perkant, įrengiant ir sodinant. Modernių želdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorės pateikia dažniausias sklypo kūrimo klaidas.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

1. Margumynas.
Pernelyg didelė augalų ir medžiagų įvairovė: pamačiau kas patiko ir pasodinau ten, kur buvo vietos, ką ir matome pagrindinėje straipsnio nuotraukoje. Vientisam stiliui sukurti kraštovaizdžio architektai siūlo pasirinkti ribotą augalų sąrašą ir juo naudotis perkant. 

„Neikite į augalų mugę, jei neturite jokio sąrašo. Kurkite sodą ne stichiškai, o apgalvotai. Atsispirkite augalų rūšių kolekcionavimui, nes iš daugelio skirtingų augalų sudėtinga sukurti vientisą gražų vaizdą. Pasirinkite mažesnį skaičių rūšių, spalvų, formų, o derinkite tarpusavyje. Augalus sodinkite grupėmis, ne padrikai išmėtytus po vieną“, – pataria Vaida Vaitkutė–Eidimtienė

2. Neišlaikomos proporcijos sklype.
Sklypo proporcijos, jei pažeistos, dažnai net nepastebimos – suprantame, kad kažkas ne taip, ir tiek. Sodinant augalus prie namo, reikia atsižvelgti į architektūrą ir dydžius. Nedideliam sklype prie žemo namo netinka didelis aukštas medis, nes namas atrodys kaip nykštukas. Prie aukšto namo netinka maži augaliukai, nes namas atrodys neproporcingai gigantiškas. Proporcijos turi būti išlaikytos ir kalbant apie augalus. Nepadauginkite spygliuočių – vien jie sklypą padaro nuobodų ir statišką. Lapuočiai pagyvina ir įveda dinamikos skirtingais metų laikais.

5 dažniausios klaidos kuriant savo sklypo aplinką
© Shutterstock nuotr.

3. Per daug vejos.
Vėl kalbame apie proporcijas. Dažnas atvejis: beveik visas sklypas užsėjamas žole, pakraščiuose tujų gyvatvorė, o vienoje vietoje nedidelis žemas gėlynas arba alpinariumas. „Daug vejos, mažai kitų augalų – vadinasi, per daug plokščios erdvės, o tūrinių elementų per mažai. Kiemai turėtų būti vešlesni, daugiau vertikalių elementų, mažosios architektūros statinių”, – pastebi kraštovaizdžio specialistė Goda Characiejienė. Veja reikalauja intensyvios priežiūros, tačiau nesuteikia sodui veido, charakterio.

5 dažniausios klaidos kuriant savo sklypo aplinką
© Shutterstock nuotr.

Kraštovaizdžio architektė Sandra Kanapeckaitė siūlo vejos palikti tik tiek, kiek tikrai būtina, nes ji reikalauja intensyvios priežiūros: pjovimo, tręšimo, ravėjimo, purškimo. Jei tolimesnėje sklypo vietoje nevaikštote, geriau ją apsodinti snapučiais, šilokais ar kitais nereikliais daugiamečiais augalais.

5 dažniausios klaidos kuriant savo sklypo aplinką
© Shutterstock nuotr.

4. Perdėta gamtos kontrolė.
Dažna siekiamybė – sukurti sodą tvarkingą, net sterilų. Pavyzdžiui, didelis vejos plotas be piktžolių, daug priežiūros reikalaujantys augalai, preciziškai formuoti medeliai. O veltui, nes gamta – ne interjeras. Perdėtas dekoratyvumas, švariai iščiustyta aplinka atrodo negyva, sintetinė, reikia palikti gamtos gaivališkumo. Neskubėkite sušluoti kiekvieno nukritusio lapo, palikite bent kiek nesuvaržytos gamtos pojūtį. Tvarka ir struktūra sode turi būti, tačiau užpildymas dažnai galėtų būti natūralesnis.

5 dažniausios klaidos kuriant savo sklypo aplinką
© Shutterstock nuotr.

5. Neatsižvelgiama į esamas sąlygas.
Jei renkatės augalus tik pagal grožį, natūralu, kad kartais nepataikote. Tada taip atsitinka, kad spalvoti lapai pažaliuoja, sausamėgiai molingoje dirvoje supūna, o saulę mėgstantys pavėsyje nežydi.

5 dažniausios klaidos kuriant savo sklypo aplinką
© Shutterstock nuotr.

Pasak Vaidos Vaitkutės-Eidimtienės, augalai dažnai sodinami chaotiškai, neatsižvelgiant į sąlygas, kokių tie augalai reikalauja. Netinka šalia sodinti ir drėgnų, ir sausų sąlygų reikalaujančias daugiametes gėles – kažkurios tikrai nunyks. Neoptimalu tarp augalų įterpti kito rūgštingumo dirvą mėgstančius, pavyzdžiui, vidury gėlyno – rododendrus. Pavėsiniai augalai, pasodinti saulėtoje vietoje, gali nudegti, išdžiūti, pakeisti spalvą. Augalai turi būti pasirenkami ir suderinami pagal saulės režimą, pagal gruntą, rūgštingumą, pagal vandens poreikį. Ir tik tada pagal grožį.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Dėmesio!
Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir spalio mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo „Mano Namaiprenumeratą.


Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodas/aplinka

Ekologiški būdai, kaip apsisaugoti nuo uodų

Prasidėjo tas nuostabus metas, kai šilta ir norisi būti gamtoje ir dieną, ir naktį. Nuotaiką gadina nebent uodai, kurie mūsų tyko visur, ne tik miške ir prie vandens telkinių. Kaip kovoti su šiais kraujasiurbiais vabzdžiais, ypač jei nenorime nuodytis cheminėmis priemonėmis?

(Ne)pavojingos skruzdėlės: kaip apsisaugoti

Užpulta priešo ši skruzdėlė sprogsta, taip sunaikindama užpuoliką (-us) ir apsaugodama savo koloniją. Laimei, Lietuvoje ši rūšis neaptinkama, tačiau juodosios, faraoninės bei geliančios skruzdėlės, stiprios ir sumanios, šiltuoju metų laiku neretai tampa tikru iššūkiu.

Kaip pašalinti kiaulpienių dėmes nuo drabužių

Geltoni kiaulpienių žiedai džiugina akį ir širdį, nes yra artėjančios vasaros pranašai, tačiau pjaunant veją, ravint lysves, skinant pienių galvutes ar lapelius arba pinant iš jų pavasarinius vainikus, šio augalo sultimis dažnai susitepame ne tik rankas, bet ir drabužius.

Dažniausiai pasitaikančios vejos ligos: kaip jų išvengti?

Sveika ir graži veja yra tikras nuosavo sklypo savininko pasididžiavimas. Tačiau egzistuoja nemažai ligų ir kenkėjų, kurie gali subjauroti šią žaliuojančią kiemo puošmeną. Kad taip nenutiktų, reikia imtis prevencinių veiksmų.

Jokių nuodų: natūrali priemonė nuo skruzdėlių

Pavasarį labai dažnai namuose atsiranda neprašytų viešnių – skruzdėlių, kurios įropoja per grindų plyšius, per langų tarpus ar randa kitokių būdų pakliūti į vidų. Vargu ar kam patinka gyventi kartu su gyviais – dažniausiai norime jų tuojau pat atsikratyti.

8 būdai, kaip nebrangiai įsirengti lauko erdvę

Ar jūsų terasai, balkonui ar vidiniam kiemui trūksta išskirtinumo, bet neturite noro (ar lėšų) atlikti rimtą remontą? Pateikiame aštuonis žingsnius, kaip be didelių investicijų suteikti lauko erdvei daugiau jaukumo ir unikalumo.

Kuomet statant šiltnamį reikia statybos leidimo?

Nusprendus statyti šiltnamį neretai iškyla dilema – kokiu atstumu jį statyti nuo sklypo ribos, pirkti surenkamą ar patiems pasistatyti, tvirtinti ant išlieto pamato ar statyti be pamato. Taigi, priklausomai nuo konstrukcinių sprendinių, šiltnamis gali būti priskirtinas nekilnojamiesiems (statiniams) arba kilnojamiesiems daiktams.

Sumanūs būdai, kaip kiaušinių lukštai gali pasitarnauti jūsų sklype

Kiaušinių lukštai – maistinės atliekos, kurių sudėtyje yra nemažai mineralų ir proteinų. Kadangi net 90 proc. lukštų sudėties sudaro kalcio karbonatas, ši medžiaga gali pasitarnauti įvairiuose sodininkystės darbuose. Pristatome 8 būdus, kaip juos galima panaudoti nuosavame sklype.

10 įdomių faktų apie alaviją ir jo savybes

Alaviją galima pamatyti praktiškai kiekvienuose namuose. Pateikiame kelis įdomius ir, ko gero, ne visiems žinomus faktus apie šį augalą.

Neskubėkite išmesti šių daiktų – nustebsite, kaip galite juos panaudoti

Už lango krentant snaigėms, gamta kažkaip pamiršo, kad jau kovo mėnesio pabaiga, kad atėjo ne tik kalendorinis, bet ir astronominis pavasaris, po kurio teoriškai jau turėjo pasirodyti tikri pavasario ženklai. Na, ne pirmi metai, kai šitaip pavasaris vėluoja, juk pernai gausiai buvo prisnigę net gegužės mėnesį! Tad pavasaris tikrai ateis, o kartu su juo malonūs ir nelabai sodo bei daržo darbai. Kad tie pavasariniai darbai ir rūpesčiai būtų lengvesni, siūlome pasinaudoti keletu patarimų darbui sode bei prižiūrint kambarinius augalus.