5 dažniausios klaidos kuriant savo sklypo aplinką

 (2)
Kurdami sklypo dizainą pagal kaimynų pavyzdžius ir pagal nuojautą, nežinodami pagrindinių kūrimo principų, padarome klaidų. Devynis kartus pamatuok, dešimtą kirpk, sakoma. Taip ir su sklypo kūrimu: reikia daug išsiaiškinti ir gerai apgalvoti prieš perkant, įrengiant ir sodinant. Modernių želdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorės pateikia dažniausias sklypo kūrimo klaidas.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

1. Margumynas.
Pernelyg didelė augalų ir medžiagų įvairovė: pamačiau kas patiko ir pasodinau ten, kur buvo vietos, ką ir matome pagrindinėje straipsnio nuotraukoje. Vientisam stiliui sukurti kraštovaizdžio architektai siūlo pasirinkti ribotą augalų sąrašą ir juo naudotis perkant. 

„Neikite į augalų mugę, jei neturite jokio sąrašo. Kurkite sodą ne stichiškai, o apgalvotai. Atsispirkite augalų rūšių kolekcionavimui, nes iš daugelio skirtingų augalų sudėtinga sukurti vientisą gražų vaizdą. Pasirinkite mažesnį skaičių rūšių, spalvų, formų, o derinkite tarpusavyje. Augalus sodinkite grupėmis, ne padrikai išmėtytus po vieną“, – pataria Vaida Vaitkutė–Eidimtienė

2. Neišlaikomos proporcijos sklype.
Sklypo proporcijos, jei pažeistos, dažnai net nepastebimos – suprantame, kad kažkas ne taip, ir tiek. Sodinant augalus prie namo, reikia atsižvelgti į architektūrą ir dydžius. Nedideliam sklype prie žemo namo netinka didelis aukštas medis, nes namas atrodys kaip nykštukas. Prie aukšto namo netinka maži augaliukai, nes namas atrodys neproporcingai gigantiškas. Proporcijos turi būti išlaikytos ir kalbant apie augalus. Nepadauginkite spygliuočių – vien jie sklypą padaro nuobodų ir statišką. Lapuočiai pagyvina ir įveda dinamikos skirtingais metų laikais.

5 dažniausios klaidos kuriant savo sklypo aplinką
© Shutterstock nuotr.

3. Per daug vejos.
Vėl kalbame apie proporcijas. Dažnas atvejis: beveik visas sklypas užsėjamas žole, pakraščiuose tujų gyvatvorė, o vienoje vietoje nedidelis žemas gėlynas arba alpinariumas. „Daug vejos, mažai kitų augalų – vadinasi, per daug plokščios erdvės, o tūrinių elementų per mažai. Kiemai turėtų būti vešlesni, daugiau vertikalių elementų, mažosios architektūros statinių”, – pastebi kraštovaizdžio specialistė Goda Characiejienė. Veja reikalauja intensyvios priežiūros, tačiau nesuteikia sodui veido, charakterio.

5 dažniausios klaidos kuriant savo sklypo aplinką
© Shutterstock nuotr.

Kraštovaizdžio architektė Sandra Kanapeckaitė siūlo vejos palikti tik tiek, kiek tikrai būtina, nes ji reikalauja intensyvios priežiūros: pjovimo, tręšimo, ravėjimo, purškimo. Jei tolimesnėje sklypo vietoje nevaikštote, geriau ją apsodinti snapučiais, šilokais ar kitais nereikliais daugiamečiais augalais.

5 dažniausios klaidos kuriant savo sklypo aplinką
© Shutterstock nuotr.

4. Perdėta gamtos kontrolė.
Dažna siekiamybė – sukurti sodą tvarkingą, net sterilų. Pavyzdžiui, didelis vejos plotas be piktžolių, daug priežiūros reikalaujantys augalai, preciziškai formuoti medeliai. O veltui, nes gamta – ne interjeras. Perdėtas dekoratyvumas, švariai iščiustyta aplinka atrodo negyva, sintetinė, reikia palikti gamtos gaivališkumo. Neskubėkite sušluoti kiekvieno nukritusio lapo, palikite bent kiek nesuvaržytos gamtos pojūtį. Tvarka ir struktūra sode turi būti, tačiau užpildymas dažnai galėtų būti natūralesnis.

5 dažniausios klaidos kuriant savo sklypo aplinką
© Shutterstock nuotr.

5. Neatsižvelgiama į esamas sąlygas.
Jei renkatės augalus tik pagal grožį, natūralu, kad kartais nepataikote. Tada taip atsitinka, kad spalvoti lapai pažaliuoja, sausamėgiai molingoje dirvoje supūna, o saulę mėgstantys pavėsyje nežydi.

5 dažniausios klaidos kuriant savo sklypo aplinką
© Shutterstock nuotr.

Pasak Vaidos Vaitkutės-Eidimtienės, augalai dažnai sodinami chaotiškai, neatsižvelgiant į sąlygas, kokių tie augalai reikalauja. Netinka šalia sodinti ir drėgnų, ir sausų sąlygų reikalaujančias daugiametes gėles – kažkurios tikrai nunyks. Neoptimalu tarp augalų įterpti kito rūgštingumo dirvą mėgstančius, pavyzdžiui, vidury gėlyno – rododendrus. Pavėsiniai augalai, pasodinti saulėtoje vietoje, gali nudegti, išdžiūti, pakeisti spalvą. Augalai turi būti pasirenkami ir suderinami pagal saulės režimą, pagal gruntą, rūgštingumą, pagal vandens poreikį. Ir tik tada pagal grožį.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Dėmesio!
Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir spalio mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo „Mano Namaiprenumeratą.


Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sodas/aplinka

Sodas ir daržas rudenį: kovos priemonės su kenkėjais

Jeigu rudenį aptikote vienokių ar kitokių kenkėjų, vadinasi, pavasarį teks purkšti augalus ne tik nuo ligų, bet ir nuo vabzdžių. Kad balandžio ir gegužės mėnesiais būtų mažiau darbų, verčiau nešvaistykite laiko jau dabar.

9 natūralios ir nedaug atsieisiančios trąšos kambarinėms gėlėms (2)

Daugelis kambarinės floros atstovių puošia interjerą, valo orą, naikina žalingus teršalus, išskiria eterinius aliejus ir fitoncidus. Tačiau sveikus, gražius ir gausiai žydinčius augalus sudėtinga išauginti be natūralių trąšų.

Keletas svarbių dalykų, kuriuos pamirštame betvarkant kapines (2)

Spalio vidury gyventojai tradiciškai pradeda tvarkyti artimųjų kapus, ruošdamiesi Vėlinėms. Prieš uždegant žvakes, daugelis skuba nusigrėbti lapus, nurinkti nuvytusių gėlių likučius. Vidutinio dydžio kapinėse atliekų skaičius Vėlinių laikotarpiu, lyginant su kitais mėnesiais, išauga 100 tonų. Didžioji šių atliekų dalis galėtų būti perdirbamos, jei gyventojai tvarkingai rūšiuotų kapinių atliekas.

Jei esate gimę po Svarstyklių, Skorpiono ar Šaulio ženklu – šis gėlių horoskopas kaip tik jums

Rudenį daug kas keičiasi – lapų spalva, drabužiai, oras. Atrodo, visiškai tikėtina, kad rudens zodiako ženklai mėgsta permainas. Ar gimėte rudenį, ar tiesiog norite perimti kitų Zodiako ženklų savybių, puikus būdas pasidžiaugti rudeniu – rudeninės puokštės. ataria, kokios gėlės ir puokštės tinka kiekvienam iš rudeninių Zodiako ženklų.

Ir vėl amarai – kaip nuo jų išvaduoti augalus? (1)

Ar ir jus kamuoja ši problema? Pabandykime ją įveikti kartu!

Kambariniai augalai, kurie gali pagerinti jūsų sveikatą (4)

Elektroniniai namų ar biuro prietaisai ir buitinė technika užteršia orą. Apsaugoti aplinką nuo jų sukeliamo žalingo poveikio ir palaikyti patalpose švarų orą padės augalai, praminti sanitarais.

Graužikų startas – kaip jų atsiginti

„Apžvelgiant metų orus, pastebime, kad kito kenkėjų kontrolės ciklai – peršoko mėnesiu į priekį, t. y., jei vapsvų sezonas kulminaciją pasiekdavo rugpjūčio mėnesį, tai šiais metais jos buvo aktyviausios rugsėjį. Taip ir su pelėmis bei žiurkėmis – šie kenkėjai jau rugsėjo pradžioje pradėdavo lįsti į žmogaus pastatus, ieškodami sau tinkamo lengvesnio maisto ir šiltesnės vietos žiemai, tačiau šiemet sezono startas – spalio pradžia. Kas dar nepasirūpino prevencija prieš graužikus, kaip tik dabar pats metas“, – rekomenduoja UAB „Dezinfa“ biologas Liutauras Grigaliūnas.

Kambariniai augalai: sezoniniai darbai rugsėjo mėnesį

Rugsėjį į namus grįžta kambariniai augalai. Vis tik gyvenimui patalpose juos būtina tinkamai paruošti,

Įsidėmėkite šiuos lauko augalus: dabar nuskinti jie mus džiugins dar labai ilgai

Lietingos rudens dienos primena, kad artėja metų laikas, kai anksti sutems ir turėsime ilgus vakarus. Tad siūlau pasivaikščioti po rudenėjančią gamtą ir namo parsinešti žolynų puokštelę, kankorėžių, gilių, kaštonų ar įdomesnę šaką.

Nemokami skalbimo milteliai, kurie auga ant medžių ir gali būti naudojami visus metus (6)

Tie, kurie domisi augalų pasauliu, yra girdėję apie stebuklingą medžiagą saponiną – tai vandenyje labai putojantis organinis junginys, naudojamas putojantiems gėrimams, šampūnams, vaistams gaminti. Šis junginys aptinkamas daugelyje laukinių augalų, pavyzdžiui, vaistiniame putoklyje ar kaštonuose. Tai kodėl nepasinaudoti šia augalų savybe skalbiant drabužius?