Ruošiamės Velykoms: margučių vaškavimas, dažymas ir skutinėjimas

 (6)
Kiaušinis – amžino gyvybės rato, atgimimo simbolis – ant šv. Velykų stalo užima garbingą vietą, pagrindinis šios pavasario šventės atributas. Prieš Velykas kiekvienoje šeimoje kiaušiniai dažomi svogūnų lukštais, įvairiais kitais gamtiniais ar cheminiais dažais, marginami vašku arba dar ir skutinėjami įvairiais raštais. Tai pagrindinis malonus užsiėmimas, suteikiantis daug džiaugsmo visai šeimai, besiruošiant ilgai lauktai pavasario šventei.
© Asmeninio albumo nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Beje, kiaušinių marginimas vašku ar skutinėjimas – sudėtingas procesas. Kaip numarginti ir išskutinėti kiaušinius, savo patirtimi dalinasi panevėžietė Elena Staugaitienė, kasmet dalyvaujanti Panevėžio kraštotyros muziejuje edukacinėje veikloje – kiaušinių marginimas.

Ko reikia kiaušinių vaškavimui?

Marginimui ir dažymui tinka kiek pastovėję, nevisiškai švieži kiaušiniai, maždaug savaitės laiko, o švieži, vienos – trijų dienų, netinka. Kiaušiniai geriausia virti ir dar šilti (jeigu kiaušiniai šilti, gražiau nusidažo). Verta žinoti, kad ant kiaušinio baltu lukštu visi raštai matysis ryškiau, o dažai jį nudažys smarkiau nei rudu lukštu. Geriau rinktis naminius kiaušinius su storesniu lukštu nei pirktus parduotuvėje.

Kiaušinius prieš dažant labai švariai nuplauname, o tokio, kuris būna nešvarus, geriausia išvis neimti, nes net nuplovus ta vieta lygiai nenusidažys.

Rankos turi būti irgi labai švarios. Jeigu pradedantysis margintojas labai jaudinasi ir prakaituoja, net nuo prakaito kiaušinis apsitepa ir paskui nelabai dažosi.

Vaškavimui reikia medinio pagaliuko ir metalinio smeigtuko (kuriais būna susegti nauji vyriški marškiniai) bei indelio su karštu bičių vašku (paprastų žvakių parafinas kiaušinių vaškavimui netinka). Smeigtuką įsmeigiame į medinį išdrožtą patogų rankai pagaliuko arba pieštuko galą, kad tvirtai laikytųsi. Naudojame dviejų aukštų keramikinę žvakidę (skirtą aromatiniams aliejams kaitinti). Apačioje pastatome „arbatinę“ žvakutę (tabletę) su metaliniu indeliu ir uždegame, kad pastoviai degtų ugnelė, o viršuje įstatome metalinį indelį su gabalėliu bičių vaško. Kai metaliniame indelyje (nuo kremo ir pan.) vaškas ištirpsta, suskystėja į jį mirkome smeigtuką ir dėliojame taškučius ar braukiame per kiaušinį. Tradiciniai lietuviški margučių raštai sudaromi iš taškelių ir brūkšnelių, kuriame saulės, varpos, atbundančios gamtos, žiedų, paukštukų motyvus. Kadangi vaškas greitai vėsta, vienu pamirkymu ant kiaušinio galima nubrėžti vieną brūkšnelį arba taškelį. Naudojant smeigtukus su skirtingo storio galvutėmis, galima išgauti skirtingo storio linijas ir taškelius. Pasirinktais raštais numarginame visą kiaušinį.

Numargintus su vašku kiaušinius įmerkiame į šiltus dažus, bet skysčio neužverdame. Keletą minučių palaikome ir ištraukiame. Jei silpnai lukštas nusidažė, dar į dažus įmerkiame pakartotinai. Numargintų kiaušinių neverdame dažų tirpale, kad nusidažytų, nes dažnai išsilydo vaškas ir kiaušiniai nusidažo negražiai, nevykusiai. Visi margučiai bus skirtingi ir originalūs.

Dažymas

Kiaušinių dažymui naudojame cheminius dažus ir svogūnų lukštus. Seniau iš juodalksnio žievės pasiruošdavome labai gerų natūralių juodų dažų. Tam tikslui išsivirdavome pelenų šarmo, paskui į tą patį indą pridėdavome juodalksnio žievės, dėl spalvos ryškumo įdėdavome surūdijusios geležies gabalėlį ir raugindavome 2 savaites šiltoje patalpoje. Paskui prieš dažymą tirpalą užviriname. Taip pat mirkome ir rauginame ąžuolo žievę. Gaunasi tamsios chaki spalvos dažai.

Svogūnų lukštų nuovirą kelis kartus užviriname, kad gautųsi sodresnė spalva. Tam tikslui iki užvirimo lukštus mirkome vieną – dvi paras, imame daug lukštų. Šiemet eksperimentuojame – ruošiame vyšnių žievės raugą, įdėjome surūdijusios žievės.

Dažymui naudojame medvilnei dažyti skirtus dažus. Pagal instrukciją, kad gerai ištirptų ir būtų pageidaujamos spalvos, juos virinant įdedame druskos arba įpilame acto. Paruoštus dažus supilstome į pastoviai tam tikslui naudojamus indus. Numargintus kiaušinius dažome šaltuoju būdu – įmerkiame į pasirinktos spalvos dažus, keletą minučių palaikome ir ištraukiame. Jei silpnai lukštas nusidažė, dar į dažus įmerkiame pakartotinai. Numargintų kiaušinių neverdame dažų tirpale, kad nusidažytų, nes dažnai išsilydo vaškas ir kiaušiniai nusidažo negražiai, nevykusiai.

Dažant numargintus kiaušinius svogūnų lukštų nuovire, galima pamirkyti, o norint ryškesnės rudos spalvos ir pavirti kelias minutes. Gelsva, šviesiai ruda spalva kiaušinius nudažysime išvirę juos su keliomis saujomis geltonųjų svogūnų lukštų. Kuo daugiau lukštų ir kuo ilgiau virsite, tuo intensyvesnė bus kiaušinių spalva.

Paskui, kad nuo margučių nuimti vašką, juos merkiame į karštą švarų vandenį ir užverdame. Tam tikslui tinka platesnis puodas, kad būtų laisvai sudėti margučius, kad vienas su kitu nesiliestų. Į vandenį įmetame keletą svogūnų lukštų arba popierinę servetėlę, ant kurių vandens paviršiuje susikaupia ištirpęs vaškas. Margučius išimame iš verdančio vandens ir atsargiai sausa servetėle nušluostome vaško likučius ir paliekame džiūti. Kad rankos liktų švarios, galite naudoti gumines pirštines.

Norint išgauti daugiau blizgesio, gerai nudžiūvusį kiaušinį „nublizginame“ mažu sviesto gabalėliu su vilnonio audeklo skiaute, bet tik labai švelniai ir atsargiai. Norint dažyti keliomis spalvomis, pirmiausia piešiame dalį motyvo raštų su vašku ant balto kiaušinio, bet reikia turėti omenyje, kaip dažysime paskui.

Nudažę pradinį motyvą, kiaušinį merkiame į dažus. Paskui likusius tuščius lukšto plotus galime puošti įvairiais raštais, o tuomet merkti į kitos spalvos dažus ir taip galima kartoti kelis kartus. Tuomet baigus darbą lukštas liks tokios spalvos, kokios buvo paskutiniai dažai, į kuriuos buvo įmerktas kiaušinis. O ornamentai po vašku liks ankstesnių spalvų, pavyzdžiui, geltoni, mėlyni, raudoni, žali, juodi, rudi. Galima dažyti dalį kiaušinio (pusę ar trečdalį įmerkus į dažus) vienos spalvos dažais, o kitą dalį – kitos spalvos dažais.

Skutinėjimas

Panevėžietė Elena Staugaitienė margučius jau daugelį metų skutinėja. Sodriai dažais nudažytus kiaušinis skutinėja aštriu peiliuku. Tam reikia patirties, kantrybės ir kruopštumo. Dar įdomesnius kūrinius sukuria, kai nudažo kiaušinius kelių spalvų dažais ir paskui išskutinėja. Dažant kiaušinį apvynioja medžiagėle, prieš tai keliose vietose įbarsto skirtingos spalvos dažų miltelių. Gaunasi įdomūs margučiai. Ir paskui dar skutinėjimu suteikia individualių ornamentų.

Dažų nuėsdinimas rūgštimi

Norint gauti dar įdomesnį margučių marginimo variantą, verta panaudoti dažų nuėsdinimui raugintų kopūstų rasalą (sultis) arba actą. Du kartus numargintus ir du kartus nudažytus kiaušinius, merkiame į kopūstų rasalą arba acto tirpalą. Nudažytas lukštas išbluks ir liks baltas, o kur buvo vaškas – išliks spalvotas raštas. Paskui karštame vandenyje reikia nutirpinti vašką ir atsargiai nušluostyti.

Kvapnaus bičių vaško aromato jūsų namuose ir spalvingų ir Velykų!

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Rankdarbiai

Kaunietės rankose gimsta originalios interjero puošmenos

Rankdarbių kūrėja kaunietė Dalia Dulskienė neslepia: nuošalyje bent jau kuriam laikui palikti nuo pat vaikystės mėgstamą mezgimą ir ieškoti naujų saviraiškos formų ją taip pat paskatino internete pasklidusių rankdarbių gausybė ir grožis. Tik kuo užsiimti? „Papuošalus jau daro kas antra, o tu geriau kurk lėles“, – patarė draugė. „Ėmiau ir paklausiau patarimo“, – šypsosi pašnekovė, kuriai ši draugystė su lėlėmis taip patiko, kad jau penktus metus ji neįsivaizduoja savo laisvalaikio be jų.

Neskubėkite išmesti citrinų ir greipfrutų sėklų – turime jums pasiūlymą (1)

Norite šiek tiek pagyvinti darbo erdvę, suteikti aromato ir paskleisti malonią nuotaiką? Rekomenduojame pasodinti citrinmedį.

Kūrybiškas sprendimas: megztinukas – ne bet kam

Yra daiktų, kurie asocijuojasi su šalta žiema ir šiltu jaukumu – taip, atšiaurus metų laikas ir malonus pojūtis vienas be kito netektų pusės savo žavesio, o tobuliausia jų dueto išraiška yra mezginys.

1-2-3 arba kaip per akimirką atnaujinti senus eglutės žaisliukus

Netrukus ateis laikas ištraukti eglutės žaisliukus ir puošti jais kalėdinę eglutę. Per daugelį metų tikriausiai susikaupė daug įvairių spalvų žaisliukų ir papuošalų. Čia pateiksime kelis patarimus, kaip greitai ir paprastai paruošti tarpusavyje derančius eglutės žaisliukus

Kalėdiniai papuošimai, kuriuos gali pasidaryti kiekvienas: ledo žvakidės

Ledo žvakidės – gal ir trumpaamžis kūrinys, bet malonumas grožėtis jose plevenančia ugnimi atperka sugaištą laiką...

Kaip pakabinti kalėdinį vainiką ant durų nenaudojant vinių (9)

Kalėdinis vainikas ant laukujų durų – nuostabi puošmena visam šventiniam laikotarpiui. Vainiką galima nusipirkti ar patiems pasigaminti, tačiau didžiausias klausimas iškyla, kai reikia vainiką pakabinti. Nenorite savo lauko durų gręžti, nenorite vinių ten kalti? Suprantama. Štai keletas būdų, kaip pakabinti kalėdinį vainiką ir nesugadinti durų.

GALERIJA: 32 idėjos originaliam Advento kalendoriui (1)

Šiandien prasideda Adventas ir pats metas į namus įnešti kalėdinių nuojautų. Pateikiame daugybę idėjų, kaip gali atrodyti Advento kalendorius. O gal šiemet Jums pavyko atrasti originalų būdą, kaip jį dekoruoti? Pasidalinkite: manonamai@delfi.lt

Miklinkit pirštus: kaip nusimegzti minkštą užtiesalą be virbalų per 20 minučių (17)

Šiuo metu interjere ypač madingi įvairūs mezginiai. Tai ir megztos lovatiesės, pagalvėlių užvalkalai, staltiesės, kilimai, taip pat ir aksesuarai, pavyzdžiui, užvalkalai gėlių vazonams. Kodėl gi patiems nenusimezgus minkšto ir šilto pledo, į kurį būtų jauku susisupti, kai už lango drėgna ir šalta?

Kūrybiškas sprendimas: kaip prasmingai panaudoti senus žurnalus (17)

Taip jau yra, kad žurnalų gyvenimas dažniausiai neilgas (ir todėl mums smagu, kad turime ištikimų skaitytojų, kurie metų metus renka „Mano namų“ komplektus, nes ir senesniuose numeriuose randa gerų idėjų...). Jį galima pratęsti pasidarius iš žurnalų stalelį – ir prasmingai juos panaudosite, ir labai taupiai atnaujinsite namus. Kitaip sakant, dar žingsnis atsakingo vartojimo link.

Moliūgai interjere: kaip juos apdoroti, kad džiugintų kuo ilgiau

Dabar pats metas dekoruoti namus pasitelkiant moliūgus. Tačiau norint, kad jie išliktų estetiški kuo ilgiau, verta žinoti kelias gudrybes.