Kaip rudenį ir žiemą išvengti kambarinių augalų priežiūros klaidų

Jeigu kambariniai augalai nusmurgo – lapai apsiblausė ar juos išmėtė dėmėmis, ištįso ūgliai ar nukrito pumpurai – neskubėkite jų purkšti kokiais nors preparatais. Taip gali nutikti ne dėl ligų ar kenkėjų, o dėl netinkamų laikymo sąlygų.
© Shutterstock

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Rudens ir žiemos laikotarpiu mūsų butuose augalai gauna mažiau šviesos, be to, oras būna labai sausas. Didelis vandens kiekis, kuriuo kartais jie užpilami, situacijos negelbėja, o tik dar labiau pablogina. Taigi, kokių kambarinių augalų priežiūros klaidų reikėtų vengti, jums pataria „Ermitažo“ ekspertė Kristina Zmejauskienė.

Kaip rudenį ir žiemą išvengti kambarinių augalų priežiūros klaidų
© Shutterstock

Šviesos trūkumas

Augalui šviesa yra maistas, todėl patariama gėles laikyti arčiau langų. Tačiau atstumą parinkite sumaniai, nepamirškite, kad žiemą gėlės kenčia nuo radiatorių šilumos ir temperatūrų svyravimų. Kambarinių augalų nepatartina statyti per arti stiklų, nes jos gali sušalti; o jei laikysite virš radiatorių – kai kurios gali būti negrįžtamai pažeistos. Netoli stiklo rekomenduojama laikyti kaktusus ir sukulentus.

Kaip tai pasireiškia? Ištįsta stiebai, sumažėja bendras lapų kiekis, jie praranda sau būdingą spalvą (pavyzdžiui, raibi tampa žaliais). Žydinčių gėlių žiedai sumažėja ar augalas išvis nežydi.

Kaip padėti augalams? Augalus nuo vakarinių ir šiaurinių palangių perkelkite ant orientuotų į rytus ir pietus. Taip jie gaus daugiau natūralios šviesos (lapai neturi liesti stiklo). Jeigu nėra galimybės papildomai apšviesti augalo, subtropines rūšis (mirtas, vaškuoles ir pan.) perkelkite į vėsią vietą.

Kaip rudenį ir žiemą išvengti kambarinių augalų priežiūros klaidų
© Shutterstock

Žemas oro drėgnumas

Kai tik prasideda šildymo sezonas, oro drėgnumas patalpose su centriniu šildymu labai sumažėja, krenta iki 30 procentų ir žemiau.

Kaip tai pasireiškia? Jauni lapai išauga maži, jų krašteliai pažeisti, o galiukai – sudžiūvę. Daugelio augalų lapai pradeda kristi. Sudžiūsta ir nukrenta pumpurai bei žiedai.

Kaip padėti augalams? Nei laistymo dažnumas, nei jo intensyvumas oro drėgnumo padidinti nepajėgs. Apipurškimas padeda tol, kol augalas nudžiūsta, tai yra, 5–10 minučių. Paieškokite augalui naujos vietos – ant kitos palangės ar kitame kambaryje, pavyzdžiui, virtuvėje, kur drėgmė didesnė. Arba paprasčiausiai atitraukite į tolimą palangės kraštą toliau nuo radiatoriaus. Jeigu tai nepatogu, įsigykite oro drėkintuvą. Taip pat oro drėgnumą galima padidinti sudėjus vazonus ant padėklo su žvyru, keramzitu ir kartkartėmis pripilant į jį vandens. Dar augalą galima įdėti į didesnį vazoną be skylutės, tarpą užpildyti durpėmis ir nuolat palaikyti jų drėgmę. Dar vienas variantas – dekoratyviniai pusdubeniai, pavyzdžiui, su stiklo rutuliukais, užpildyti vandeniu ir išdėlioti tarp augalų. Talpų su gėlėmis dugnai neturi mirkti vandenyje.

Kaip rudenį ir žiemą išvengti kambarinių augalų priežiūros klaidų
© Shutterstock

Neteisingas ar netolygus laistymas

Kai kambaryje karšta, dirvožemis vazone išdžiūsta greičiau. Jeigu augalas stovi ant šaltos palangės, vazone esanti žemė ilgai būna drėgna. Būtent žiemą kambariniai augalai kenčia nuo per gausaus laistymo – tamsiuoju metų laiku fotosintezė sulėtėja, augimas taip pat, o mes, kovodami su sausumu, toliau gausiai laistome augalą. Dėl perlaistymo viršutinis žemės sluoksnis išdžiūva, o apatinis lieka drėgnas – taip atsiranda muselių, augalą pradeda pulti įvairios ligos. Todėl žiemą – kambarinių augalų ramybės laikotarpiu – kai kurių galite išvis nelaistyti.

Kaip tai pasireiškia? Žemė vazone drėgna, o augalas vysta. Taip pat venkite nereguliaraus laistymo, kai augalas tai perdžiūsta, tai yra perlaistomas.

Kaip padėti augalams? Laistykite augalą tik tada, kai viršutinis dirvožemio sluoksnis atrodo sausas, nepriklausomai nuo to, kiek laiko praėjo nuo praėjusio laistymo: viena diena ar dvi savaitės. Dažniau rankomis įvertinkite žemės drėgnumą. To nepadarius laistyti negalima! Jeigu žemė pernelyg išdžiūvo (tai būdinga durpėms), augalą geriau sudrėkinti: visiškai panardinti vazoną į vandenį ir laikyti tol, kol dings oro burbuliukai.

Kaip rudenį ir žiemą išvengti kambarinių augalų priežiūros klaidų
© Shutterstock

Dar keli svarbūs patarimai

* Šiuo metų laiku vertėtų nuo augalų ypač kruopščiai ir dažnai valyti dulkes. Dėl to kambarinių augalų lapai galės geriau sugerti saulės šviesą bei drėgmę.

* Labai svarbu palaikyti tinkamą kambario temperatūrą. Kalijos, azalijos gali žydėti ir iki 12 laipsnių temperatūroje, subtropiniams augalams reikėtų sušildyti kambarį iki 16 laipsnių, tropiniams augalams patiks ir 20 laipsnių šiluma.

* Nepamirškite stebėti langų – jei jie šąla, tuomet gėlės irgi gali nušalti. Išeitis – galite apdengti langus plėvele ar užuolaidomis.

* Kambarines gėles galima atgaivinti ir namuose ruoštomis trąšomis. Dėl to patariama į jų žemes įmaišyti arbatžolių, o kartais netgi galite palaistyti šalta arbata. Be to, kambarinėms gėlėms itin tinka atšaldytas vanduo, kuriame virė kiaušiniai.

* Deja, bet augalų kenkėjai žiemos metu niekur neprapuola. Kambarines gėles ypač mėgsta skydamariai. Kaip tai įveikti? Smulkiai supjaustykite česnaką, muilą, įpilkite vandens (3:1:1 santykiu). Šia mase patepkite vietas, kurias puola kenkėjai. Praėjus parai, nuplaukite. Šį procesą kartokite 3-4 kartus kas 7-10 dienų. Išsamiau apie kambarinių gėlių kenkėjus ir kovos būdus – kitame straipsnyje!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Planai virsta namais

11 įrankių, kuriuos turi turėti kiekvienas

Draugei reikia surinkti spintą? O gal esate vedęs ir žmona nuolat prašo kažką sutaisyti? Sulūžo vaiko dviratis? Žinoma, visais šiais atvejais prireiks instrumentų – ar turite juos? Kaip nesuklysti tarp įrankių įvairovės, pataria „Ermitažo“ ekspertas Deividas Stripeikis.

Kaip laimėti kovą su tipiniais kambarinių augalų kenkėjais (4)

Kenkėjai gali atkeliauti į namus su nauju augalu su žemėmis ar vazonais. Uždarose kambario sąlygose vabzdžiai greitai formuoja dideles kolonijas ir apsigyvena visuose jiems prieinamuose augaluose. Todėl atidžiai apžiūrėkite visus naujus žaliuosius savo namų gyventojus, dar geriau – palikite juos kuriam laikui karantine. Naujus gėlių vazonėlius kruopščiai išplaukite, o dirvožemio substratą rekomenduojama kelis kartus sušaldyti šaldiklyje. Beje, hermetiškai supakuotas rimtų gamintojų dirvožemis apsaugos jus nuo tokių rūpesčių.

10 patarimų, kaip nepasiklysti ieškant plytelių

Plytelės interjere kuria tvarkos įspūdį bei suteikia jam papildomos elegancijos. Tai ne tik vizualiai patraukli, bet ir atspari grindų bei sienų danga. Kadangi rinkoje jų pasiūla yra itin gausi, išsirinkti tinkamą variantą savo namams, tikrai nėra lengva užduotis. Kyla daugybė klausimų: kokios sudėties, kokios formos, kokio dydžio plyteles rinktis? Kad būtų paprasčiau apsispręsti, apie plyteles pasakoja ir pagrindines gaires, kaip išsirinkti tinkamiausią variantą pateikia „Ermitažo“ ekspertas Dmitrijus Kovaliovas.

Kaip išsirinkti grindų dangą kiekvienai namų zonai?

Grindų dangos pasirinkimas šiandien yra itin gausus. Galima rinktis kokios tik širdis geidžia spalvos, tekstūros bei stilistikos grindis. Tačiau prieš renkantis labiausiai patinkantį ir namų interjerą papildantį dizainą, pirmiausia reikia įvertinti pačią grindų dangos rūšį bei ją nusakančias charakteristikas: atsparumą, ilgaamžiškumą, priežiūros ypatybes ir panašiai. „Ermitažo“ ekspertas Dmitrijus Kovaliovas pasakoja, kaip pasirinkti grindų dangą kiekvienai namų zonai.

Kalėdinė eglutė: ekspertės patarimai, kaip išsirinkti tokią, kuri džiugintų, o ne keltų rūpesčius

Kalėdinė eglutė – svarbiausias akcentas, kuris kuria šventišką nuotaiką namuose. Gyvos eglutės savo žalumu, kvapnumu bei natūralumu papuošia erdvę, tačiau visi žinome, kad nubyrėję jų spygliai gali tapti tikru galvos skausmu. Paklausėme ekspertės, kaip išsirinkti eglutę, kuri nesukeltų papildomų rūpesčių namuose.

Kaip rūpintis gėle, kuri į jūsų namus atneš Kalėdų nuojautą (1)

Švenčių dienomis puansetijos ant stalo ar palangės savo ryškiai raudonos ir žalios spalvų deriniu kuria šventinę nuotaiką. Ryškios ir spalvingos puansetijos yra neatsiejamos nuo Kalėdų laikotarpio. Šios gėlės suteikia daugybę šventinio dekoravimo galimybių. Jas išlaikyti ir prižiūrėti nėra lengva, tad svarbiausiais patarimais dalijasi „Ermitažo“ ekspertė Kristina Zmejauskienė.

Laminato paieškos: trūkumai ir privalumai (8)

Grindys yra vienas svarbiausių interjero elementų, kuris kartu su sienų apdaila sukuria rėmus baldų, šviestuvų bei aksesuarų kompozicijai. Laminatas, nors ir nėra laikomas grindų dangos klasika, tačiau dėl savo dizaino įvairovės, atsparumo bei geros kainos yra populiarus pasirinkimas. „Ermitažo“ ekspertas Dmitrijus Kovaliovas plačiau supažindins su šios dangos privalumais bei trūkumais.

Grindjuosčių įvairovė: kaip nepasiklysti renkantis (3)

Grindjuostės – ne itin pastebima, bet labai reikalinga apdailos detalė, kuri užpildo tarpą tarp grindų ir sienos. Jų pagalba yra paslepiami įvairūs sienos ir grindų jungties netikslumai, technologinės tuštumos, komunikacijos bei laidai ir tokiu būdu erdvei yra suteikimas tvarkos ir užbaigtumo jausmas. Grindjuosčių įvairovė iš tiesų yra gausi, tad kaip nepasiklysti renkantis, paklausėme „Ermitažo“ eksperto Dmitrijaus Kovaliovo.

Kaip rudenį ir žiemą išvengti kambarinių augalų priežiūros klaidų

Jeigu kambariniai augalai nusmurgo – lapai apsiblausė ar juos išmėtė dėmėmis, ištįso ūgliai ar nukrito pumpurai – neskubėkite jų purkšti kokiais nors preparatais. Taip gali nutikti ne dėl ligų ar kenkėjų, o dėl netinkamų laikymo sąlygų.

5 universalūs įrankiai darbui su mediena (4)

Jums nebūtinai reikia dirbtuvių su pjovimo ar gręžimo staklėmis, kad pradėtumėte šį bei tą meistrauti sau ir savo šeimai. Žinoma, tokie įrankiai labai padeda, tačiau žengti pirmuosius žingsnius galima tiesiog pasirenkant kuo universalesnius įrankius, kurie padės įgyvendinti daugybę užduočių. Be to, jie pravers ir buityje. Kaip nepasiklysti tarp įrankių gausos, pataria „Ermitažo“ ekspertas Deividas Stripeikis.