Kaip susimeistrauti namelį medyje

 (12)
Vaikystėje kiekvienas iš mūsų nors kartą pasvajodavo apie namelį medyje. Toks namelis gali tapti puiki erdvė vaiko žaidimams ir užsiėmimams.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Geriausia namelį medyje planuoti kartu su savo vaikais. Taip pat juos galima įtraukti ir į statybų procesą. Pasiūlyti patiems nuspręsti kaip jį nudažyti, kaip papuošti, ką įrengti. Kartu pastatymas namelis bus dar labiau vertinamas vaikų.

Ar sudėtinga pasistatyti tokį namą? 

Viskas priklauso nuo užmojų ir planų, kokio norima namelio medyje: kokiame aukštyje, kokio pločio, kokios bus naudojamos konstrukcinės medžiagos. Tokie nameliai gali įvairių formų, dydžių ir paskirčių. Populiariausia paskirtis – vaikų žaidimų erdvė. Kai kuriais atvejais tai įrengiama, kaip pastogė priimti svečius ar atsisėsti paskaityti knygą patiems.

Rečiau statomi namai, kurie būna įrengiami ant medžių ar aplink medžius gyventi. Tokių namų statymas reikalauja nemažo išmanymo ir supratimo, kaip reikia pastatyti ne tik medinį namą, bet ir jį pritvirtinti ir sutvirtinti, kad nebūtų baisios jokios gamtos negandos. Kiek paprasčiau, kai namai nėra statomi aukštai ir galima naudoti pastolius. Taip namas laikosi ne tik ant medžių, bet ir atramų. 

Jei statomas nedidelis kelių kvadratinių metrų ploto namelis – jį įrengti bus nesudėtinga ir nereikės specialių žinių. Problemų gali iškilti tik jei namelį norima pastatyti aukštai medyje. Tada prireikia papildomos technikos įkelti pagrindą, medžiagas.

TAIP PAT SKAITYKITE:
Kaip patiems įsirengti lauko židinį?
Kaip teisingai pasodinti medį?

Kokį geriausia rinktis medį?

Tinkamo medžio pasirinkimas vienas iš sunkiausių ir svarbiausių darbų. Nuo to priklauso ir namelio saugumas. Kietos medienos medžiai yra tinkamesni nei minkštos medienos. Pavyzdžiui, jei norima statyti namą berže – reiktų nusiteikti, kad tas namelis gali ilgai nestovėti. Visgi nereiktų tokių medžių būtinai vengti. Beržo medis yra minkštas, tad ir namelis gal ir nesulauks, kol galės jame apsilankyti anūkai, bet vaikai tikrai ne vieną vasarą galės juo džiaugtis.

Tinkamiausi medžiai yra ąžuolai, klevai. Jie yra tvirti ir įprastai užauga storu kamienų. Taip pat galima pasirinkti ir spygliuočius, kurie irgi tinka. Tik reikia nepamiršti, kad jie būna šiek tiek lipšnūs. Bet įprastai, neturėdami tokių rūšių medžių – nameliai statomi ir obelyse. Toks medis irgi tiks, jei statinio svoris nebus didelis ir dalis jo bus perkelta į atramas. Nesiūloma statyti gluosniuose, guobose, Ar tinkamas medžius įvertinti reikia pagal jo amžių, dydį, šakų ir šaknų struktūrą, augimo greitį ir derliaus nuėmimą, jei tai yra vaismedis. Įrengiant namelį obelyje – būtinas stogas, kad krentantis obuolys nesužeistų.

Kaip patikrinti ar medis yra tinkamas?

Labai svarbu tinkamai įvertinti ar medis yra sveikas. Tai padaryti nesudėtinga – medis turi būti gyvybingas ir nesirgti ligomis. Būtina vengti sergančių arba iš dalies nudžiūvusių medžių, nes jie gali bet kada nuvirsti.

Reikia patikrinti medžio sveikatą pagal:

Šakų nykimo požymius (kai kurios šakos labai silpnos, be lapų);
Lapai – ar yra sveiki, nepraradę spalvos;
Ar medis nėra uždengiamas kitų medžių, ar jie nėra labai arti, kad šakomis galėtų sulaužyti namelį;
Ar nėra ankstesnių rimtų vėtrų pasekmių;
Ar nėra šalčio įtrūkimų kamiene;
Ar nėra medžio kenkėjų ir jų padarytos žalos;
Ar nėra drevių.

Tinkamiausia medžio forma yra su tiesiu kamienu, bet jei medis yra su nežymiais šakų nukrypimais gali būti lengvai pritaikytas namelio medyje pagrindui toje vietoje įrengimui. Namelio negalima statyti labai arti kelio, nes vaikas gali iškristi iš jo po atvažiuojančios mašinos ratais. Taip pat nereikia namelio statyti šalia vandens telkinių, alpinariumų ar akmeningų vietų.

Medį reikia prižiūrėti ir stebėti kaip medis auga ir ar nėra pažeistas statybos metu:

Ar nepažeistos šaknys;
Ar neatsirado naujų įtrūkimų,
Ar nepradėjo linkti šakos, kurios bus reikalingos nameliui;
Ar augdamas medis nesulaužys namelio (jei yra tikimybė, kad sulaužys – reikia keisti konstrukciją arba paieškoti kito medžio).

Gerbk medį ir saugok gamtą

Statant namą medyje reikia kuo labiau sumažinti žalą jam. Nameliai medyje yra vienas iš ekologiškų gyvenimo būtų, kai nėra kertami miškai, o namai statomi juose. Visgi išvengti visai žalos jiems neįmanoma, bet reikia laikytis šių taisyklių, kad būtų kuo mažesnė:

Netrukdyti medžiui augti (pasirūpinti, kad konstrukcijos vietose, kur yra paruoštos angos medžiui nebūtų per siauros);
Nestatyti labai sunkių namelių (nenaudoti plytų, akmenų);
Konstrukcijai naudoti bent kelias atramas, kurios galėtų remtis į kamieną arba į žemę, jei namelis nėra aukštai ( geriausia įrengti 3-4 atramas);
Nestatyti namelio labai aukštai, nes aukščiau šakos yra silpnesnės ir gali nuo stipresnio vėjo nulūžti;
Negręžti tvirtinimų per visą medžio kamieno plotį;
Nenaudoti labai daug varžtų, kuriais tvirtinamas namelis prie medžio (tarp jų turėtų būti maždaug 30-45 cm atstumas);

Namelio projektas

Net ir tokiam nameliui braižyti brėžinį yra būtina. Pirmiausia reikia pasižiūrėti internete ir knygose tokių namelių pavyzdžių – jų yra įvairiausių. Reikia išsirinkti tokį, kurio pastatymas neužtruktų labai ilgai ir darbas būtų pabaigtas. Optimaliausias statymo laikas iki dviejų savaičių. Išsirinkus norimą namelio formą ir konstrukciją, reikia nusibraižyti medį, jo šakų išdėstymą iš šono ir viršaus. Tada tarp šakų abiejose medžio paveikslėliuose perpiešti norimo namo konstrukciją, kad būtų galima paskaičiuoti kiek reikės medžiagų, papildomų įrankių. 

Reikia nusibraižyti nors keletą skirtingų eskizų. Kai kurie iš jų gali būti ir visai nerealūs, bet galbūt kils minčių, kaip pasidaryti norimą ir praktišką statinį. Svarbu pasverti savo žinias ir finansines galimybes. Jei neseniai vyko pavėsinės ar namo statybos – tada gali net nereikėti įsigyti papildomai medienos. Taip pat tinka įvairios medienos plokštės, kurios nebijo drėgmės ar vandens. Jas galima panaudoti sienoms arba stogui. Bet kai kuriais atvejais išlaidos bus neišvengiamos. Paskaičiuotas biudžetas leis žinoti kiek reikia susitaupyti pinigų, kiek ir kokių medžiagų reikia įsigyti. Tikslus brėžinys palengvins medžiagų susipjaustymą, bus mažiau nereikalingų atraižų.

Pagrindiniai pricipai, kurių turėtų kiekvienas laikytis:

Saugumas;
Paprastumas.

Niekas nenori, kad jų namelis būtų nesaugus ar būtų sudėtingai pastatomas, labai brangus ir per didelis. Dažniausiai yra statomas stačiakampio formos namelis su vieno arba dviejų šlaitų stogu. Žinoma, nereikėtų visko suprastinti iki dėžės medyje. 

Vaikams namelis neturėtų būti aukščiau nei 2,5 metro aukštyje, bet jei vaikui tik penkeri metai – nereikėtų statyti tokiame dideliame aukštyje. Taip pat negalima leisti vaikams būtų namelyje, kai yra didelis vėjas ar žaibuoja. Tai svarbu vaikams pasakyti prieš statant namelį, kad suprastų, kad namelio turėjimas reikalaus ir papildomos atsakomybės. Namelį reikės ir prižiūrėti, sutvarkyti.

Kada atlikti darbus?

Geriausia namelį medyje statyti pradėti pavasario pabaigoje ir vasaros pradžioje, kad vasarą jau galima būtų juo naudotis. Bet išsirinkti medį, stebėti ar jis tinkamas galima ištisus metus. Taip pat žiemą galima paruošti pavyzdžiui, virvelines kopėčias. Rudenį reikia patikrinti konstrukciją, galbūt reikės užtaisyti atsiradusias skyles, sutvirtinti stogą, kad žiemą sniegas jo nesulaužytų. Rimtesnį patikrinimą reiktų atlikti ir po pirmos žiemos. Siūloma nepalikti jokių baldų, kopėčių, kad nesupūtų per žiemą.

Namelyje galima įrengti:

Kopėčias iš virvių;
Nusileidimo virvę;
Žibintus, pasikraunančius iš saulės energijos;
Žaislų dėžę;
Laipiojimo sienelę;
Pakabinti kelis gėlėmis apsodintus vazonėlius;
Supynes;
Svarbiausius nedidelius baldus – staliuką, suoliuką (ypač gerai jei jie būna sulankstomi ar atsilenkiantys).

2 dalyje galėsite sužinoti specialisto patarimus, kiek ir kokių medžiagų reikia namelio įsirengimui, namelio statybos ir įrengimo etapus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pasidaryk pats

PRIEŠ ir PO: virtuvės pokyčiai per savaitę

Vieną gražią dieną ima ir nusibosta tiek metų teisinga buvusi virtuvė: tamsios spalvos sienos, nesuderinti medinių baldų atspalviai... Monotonija ima slėgti, ir tai neabejotinas požymis, kad atėjo permainų laikas. O jos daugiausia džiaugsmo teikia tada, kai minimaliomis pastangomis pasiekiamas maksimalus rezultatas.

Jauki namų detalė: ką žinoti prieš perkant ir kaip prižiūrėti (1)

Šiltas, minkštas ir dailus stambaus mezgimo vilnonis pledas yra tikra interjero puošmena, kuri šiuo metu vėl grįžo į madą. Papasakosime, į ką reikėtų atsižvelgti prieš perkant tokio tipo užtiesalą.

Darau pats: seno staliuko atnaujinimas naudojant odinius diržus

Įvairiais kūrybiškumu pasižyminčiais Darau Pats projektais užsiimanti Emily Seilhamer šį kartą nusprendė atnaujinti seną staliuką. Baldo atnaujinimui ji pasirinko netradicinę medžiagą – senus odinius diržus.

Kūrybiškas sprendimas: gėlių kopėčios

Senas, jau nenaudojamas kopėčias paverskite išraiškingomis ir praktiškomis lentynėlėmis kambarinių augalų vazonams (arba knygoms, smulkmenoms, įrėmintoms nuotraukoms, žurnalams, kompaktinėms plokštelėms...) sustatyti.

Pokyčiai per savaitgalį: nuotaikingas tvoros akcentas

Lauko poilsio zonoje, kaip ir interjere, svarbu išryškinti vieną pagrindinį akcentą: originalų, prikaustantį dėmesį. Siūlome nestandartinę, bet kūrybišką idėją: šį vaidmenį skirkite ne prabangiems baldams ar spalvingam aksesuarui, o mūro tvorai, nudažytai nuotaikingai atkartojant augmenijos motyvą.

Kaip aliejuoti terasą ir lauko baldus: 3 svarbiausi žingsniai

Visi laukiame šilto oro, kad galėtume jaukiai pasilepinti terasoje. Svarbu ją apsaugoti nuo skilinėjimo, puvimo, mikrooganizmų ir pan. Džiugu, kad savo terasa tinkamai ir lengvai gali pasirūpinti kiekvienas – pakanka vadovautis šia aliejavimo instrukcija!

Terasa po žiemos sezono: svarbiausi žingsniai

Tam, kad terasa šiltąjį metų sezoną atrodytų kaip įmanoma geriau, pavasarį ateina metas įvertinti žiemos padarytus nuostolius ir apsitvarkyti. Pateikiame keletą praktiškų patarimų, kaip tai padaryti.

Pasidaryk pats: naminis langų valymo skystis

Vienas iš pagrindinių pavasarinių darbų yra langų valymas. Jei nenorite jų valyti priemonėmis, kurių sudėtis kelia įtarimų ar bent klausimų, pasigaminkite naminį langų valymo skystį. Ši priemonė ne tik puikiai atliks savo funkciją, bet ir nepakenks jūsų ir jūsų namiškių sveikatai.

Įkvėpimas Velykoms: daugybė idėjų kiaušinių marginimui ir namų puošybai

Velykos – tai atgimimo nuojautų kupina šventė. Jei orai už lango vis dar nedžiugina, į namus galima įnešti nuotaikingesnių emocijų marginant kiaušinius ir šventiškai dabinant namus.

EKSPERIMENTAS: kaip nudažyti kiaušinius natūraliomis priemonėmis

Pernai, belaukdama šv. Velykų, dažiau velykinius kiaušinius ne su pirktiniais cheminiais dažais, o išbandžiau įvairius maistui vartojamus augalus. Rezultatai buvo labai įdomūs ir netikėti, apie juos galima rasti ČIA