Apsisprendus rūšiuoti, kitaip pradėsite žiūrėti į vartojimo kultūrą
www.GRYNAS.lt /
Nuotrauka: Shutterstock nuotr.
2012 m. gegužės 05 d. 10:00

5 patarimai, kaip panaudoti nereikalingus daiktus

Vis labiau mažėjant baigtiniams ištekliams, perdirbimas nebėra tik pasirinkimas. Tai yra įsipareigojimas priimti atsakingus sprendimus, kurie būtų naudingi mūsų planetai bei ateinančioms kartoms. Pagalvokite, juk tai jie turės gyventi su mūsų padaryta žala aplinkai.

Pakartotinis naudojimas ir perdirbimas yra patikimiausi būdai, norint sumažinti eikvojimą iki minimumo ir taupyti išteklius. Jau seniai žinoma, jog geriausia vaikus mokyti pasitelkiant pavyzdžius. Be to, tai padeda tam tikrus veiksmus padaro malonesnius. Howstuffworks.com pateikia penkis pakartotinio panaudojimo pavyzdžius, kurie padės įtraukti visą šeimą.

Stiklo mozaika

Mozaika iš stiklo ir keramikos šukių
Mozaika iš stiklo ir keramikos šukių
© Shutterstock nuotr.


Geriausias būdas panaudoti stiklą - kurti mozaikas. Jūs su šeima galite kurti tiek mažus mozaikinius paveikslėlius, tiek didelius stalviršius. Jei galvojate iš kur gauti medžiagų, jums tiks bet koks stiklas, kurį ketinate išmesti. Taigi įvairių spalvų ir tekstūros buteliai, taip pat pravers senos plytelės ar nenaudojami bei dužę indai, kurie gali būti panaudoti kuriant įvairius mozaikos raštus.

Nepamirškite savo vaikų įtraukti į gamybos procesą – nuo planavimo iki kūrimo. Pasakokite jiems apie medžiagų perdirbimą, kaip vyksta tokie procesai. Paaiškinkite, jog medžiagų panaudojimas iš naujo visada yra geriau nei jų sunaikinimas.

Vinilinės plokštelės

Senos vinilinės plokštelės gali virsti gražia interjero detale
Senos vinilinės plokštelės gali virsti gražia interjero detale
© Shutterstock nuotr.


Jeigu jums per penkiasdešimt, jūs turbūt tikrai kažkur turite pilną dėžę senų vinilinių plokštelių. Norėdami šias plokšteles panaudoti dar kartą, galite tai padaryti tokiu būdu, jog tikrai nudžiuginsite ir nustebinsite savo šeimą.

Jei pakaitinsite vinilinę plokštelę orkaitėje 65 laipsnių temperatūroje apie 10 minučių, jūs galėsite iš jos suformuoti dubenį. Tam galite panaudoti kitą dubenį, kuris jums padės išgauti formą. Naudokite orkaitės puspirštines ir formuokite vinilinę plokštelę greitai – ji gali per minutę vėl sukietėti. Dubuo gali būti puiki dekoracija, tačiau nenaudokite jo maistui.

Karšta plokštelė gali taip pat būti suspjaustyta į juosteles, kurias vėliau galima iš naujo pakaitinti ir padaryti apyrankes. Jei nenorite iš plokštelių nieko formuoti, tiesiog nudažykite įrašus įvairiomis spalvomis ir pasidėkite į lentyną. Taigi bus puikus aštuntojo dešimtmečio įkvėptas meno kūrinys.

Seni baldai

Net iš šių senų baldų kažką tikrai sugalvosite
Net iš šių senų baldų kažką tikrai sugalvosite
© Shutterstock nuotr.


Daugelis namuose esančių nusidėvėjusių daiktų gali tapti įspūdingais vazonų loveliais. Jei jūs turite seną baldą, kodėl jo nepavertus į sodo gėlių lovelį, užuot jį išmetus? Senos kėdės yra ypač tam tinkamos. Paprašykite vaikų padėti pasvarstyti, ar geriau kėdę nudažyti, ar ją papildomai reikia dekoruoti plytelių atraižomis.

Kai nuspręsite, kaip norite pagražinti kėdę, joje išpjaukite skylę, į kurią tilptų standartinis vazonas. Tada viskas, ką jūs turite padaryti, tai išsirinkti vazoną ir augalą ar sukurti vienmečių augalų kompoziciją, kad užbaigtumėte dekorą.

Dėl svorio pirmiausia geriau vazoną įdėti į kėdę, o vėliau į jį pilti žemes ir sodinti įvairius augalus ar gėles. Be to, tai bus puikus būdas įsitikinti, ar vazonas tikrai tinka į jūsų paruoštą vietą.

Komposto dėžė

Kompostas jūsų draugas
Kompostas jūsų draugas
© Wikimedia Commons nuotr.


Vienas iš geriausių būdų pakartotinai panaudoti kasdien naudojamus produktus yra kompostavimas. Kompostavimas - toks veiksmas, kai tam tikras buitines atliekas, kaip banano žievė, kavos tirščiai, sumaišote su ruda medžiaga (pvz. nukritusiais lapais), ir žalia medžiaga (pvz. nušienauta žole). Darydami kompostavimo dėžę jūs galite panaudoti viską - nuo senos daržovių ar vaisių dėžės iki medinio užtvaro.

Didelė kompostavimo dėžė pradžiai gali būti per daug sudėtingas uždavinys. Galite pradėti nuo paprasto metalinio kibiro, o vėliau pasistatyti dėžę. Kiekvieną kartą kai nešite atliekas į dėžę, reguliariai jas pavartykite su šakėmis, kad krūvoje būtų oro. Parodykite savo vaikams kaip vyksta procesas, juos neabejotinai sužavės medžiagų irimas bei jie galės iš arti pamatyti, kaip daugybė sliekų atlieka savo darbą. O rezultatas – jūs turėsite derlingą, organinį dirvožemį, kuriuo galėsite tręšti savo sodą ar daržą.

GRYNAS.lt primena, kaip teisingai kompostuoti.

Kartonas

Lesyklos pagamintos iš kartono
Lesyklos pagamintos iš kartono
© Ekodaiktai.lt nuotr.


Kartonas yra viena iš perdirbimui labiausiai tinkamų medžiagų, iš kurios galima sukurti įvairių smagių interjero detalių. Pirmiausia ši medžiaga yra pigi ir jos gausu. Taip pat ji yra pakankamai tvirta, jog iš jos būtų galima kurti tam tikras konstrukcijas. Lietingą vasaros dieną su savo vaikais galite iš kartono pasigaminti paveikslo rėmus. Jūs suformuokite tam tikrą formą, o vaikams leiskite ją dekoruoti taip, kaip jiems atrodo gražiausia.

Vaikų žaidimo namai yra puikus būdas dar kartą panaudoti kartono dėžes. Tiesiog dėžėje išpjaukite kelis langus, pastatykite ją kambaryje ir tegu prasideda vaikų linksmybės. Vaikai gali praleisti ištisas valandas žaisdami, jog jie gyvena nuosavuose namuose. Be to, jei kada nors jus užklups netikėtas sniego pliūpsnis, blogiausiu atveju kartono gabalas gali pasitarnauti kaip rogės.

www.GRYNAS.lt
PARAŠYKITE SAVO KOMENTARĄ
Yra 0 komentarų
Vardas
Komentavimo taisyklės ir atsakomybė
Kaip pačiam pasigaminti tradicines langines?
Neries regioniniame parke šį rudenį naujomis spalvomis dabinasi ne tik didžiausias Lietuvoje ąžuolynas ir įspūdingas Neries upės slėnis, bet ir Šilėnų etnokultūrinis draustinis. Nuo šiol žavesio šiam kaimui suteiks ne tik akmenimis grįstos gatvelės ir jauki liaudies architektūros bažnyčia, bet ir penkios naujai pasidabinusios medinės pirkios. Jų langus papuoš dar dažais kvepiančios langinės, langų apvadai ir karūnos, o po stogu ornamentais sumirgės vėjalentės bei karnizai.
Pasidaryk pats: vasariška smėlio dėžė vaikams
Atėjus vasarai, vaikams smagu žaisti smėlio dėžėje. Dizainerė Agnė parodys, kaip greitai patiems pasigaminti smėlio dėžę. 1 kv.m dydžio smėlio dėžė puikiai tiks mažiesiems. Jai nesunkiai atrasite vietą savo namų kieme ar sode. Naudodamiesi specialistės patarimais smėliadėžę pasigaminsite vos per kelias valandas ir tikrai nudžiuginsite savo vaiką
Pasidaryk pats: originali dėžė batams
Atkeliavus lietingam metų laikui (žiemai, rudeniui, ankstyvam pavasariui) vis dažniau ir dažniau tenka valyti prieškambario grindis nuo susidariusių purvo dėmių, bet šiandiena noriu pasidalinti idėja, kuri padės bent šiek tiek išspręsti šią problemą - tai originali datų dėžė su jūros akmenimis jūsų batams.
Pasidaryk pats: kabantis sodas
Kabantys sodai – tai puiki galimybė išnaudoti vertikalias namų erdves gėlių, daržovių ar prieskonių auginimui. Tai būdas, kurio pagalba pavyks ne tik sutaupyti, bet ir stilingai atskirti namų erdves bei suteikti joms privatumo.
Pasidaryk pats: staliukas ant ratų
Kartais namuose praverčia tokios smulkmenos, apie kurias net nepagalvotumėme. Tad staliukas ant ratų gali tapti ne tik žaviu aksesuaru, bet ir baldu, ant kurio gali apsistoti kava, knygos, rankinukas ar kitas daiktas, kuris anksčiau nerasdavo vietos.
Muilo gaminimas namų sąlygomis <sup style="color: #ff0000;"><strong>3 žingsniai</strong></sup>
Atsibodo vis tie patys „sintetiniai“ aromatai? Norint, kad namuose netrūktų natūralių kvapų, siūlome pasigaminti muilą patiems. Tiesa, prieš pradedant būtina turėti omenyje: naminio muilo gamyba lengva užsikrėsti ir sunku atsikratyti, tad nenustebkite, jei po pirmo pabandymo tai taps nauju jūsų hobiu.
Pynimas iš laikraščių: namelis katei
Ričardas Butnorius jau dvejus metus pina iš laikraščių. Ši aistra vyrą įtraukė netyčia. Per vieną televizijos laidą jis pamatė žmogų, kurio hobis – pynėjas iš laikraščių. „Mane suintrigavo, nes niekada anksčiau apie tai nesu girdėjęs. Radau daugybę informacijos internete ir dabar bandau pinti įvairius daiktus“, – apie savo hobį pasakoja Ričardas.
Jauki floristinė kompozicija
„Su gimtadieniu“! Taip pavadinau šitą rožėmis apkaišytą širdelę, kuri yra skirta brangiai draugei. Kažkaip nesu gerbėja metro ilgumo rožių - esu linkusi dovanoti mažas romantiškas paslaptis, kurios sušildytos mano rankų šiluma. Ir padarytos iš širdies.
Dekoruotos pakabos
Dekupažas užkrečiamas - tuo įsitikinome, kai kolegė Daiva vieną rytą atėjo nešina linksmomis pakabomis. Jos buvo išpuoštos aguonomis ir rožėmis - aha, dekupažas.
Dekoracija iš butelio - pasidaryk pats
Atsibodo senas megztinis? O gal namie prisikaupė butelių, kurių nesuperka? Neišmeskite – perdarykite nebenaudojamus daiktus ir sukurkite šį tą naujo, pavyzdžiui, megztą šviestuvą iš butelio. O gal vazą?
Guolis katei iš senų lagaminų
Sulūžęs ar apsitrynęs lagaminas, senas televizorius ir kiti daiktai, pasmerkti žūti šiukšlių konteineryje, gali tapti puikia medžiaga naujiems daiktams, pavyzdžiui, katės guoliui sukonstruoti. Lagaminą ar televizoriaus rėmą šiuo atveju geriausia nudažyti, kad būtų paslėpti apsitrynimai ar tiesiog spalva derėtų prie jūsų namų interjero.
Medžiaginė daiktų talpykla sandėliuke
Ne menas čia, bet idėja, manau, visai nieko. Pavyzdžiui, jei jūsų namuose yra atskira drabužinė, erdvus sandėliukas ar koks nors rūsys.