5 patarimai, kaip panaudoti nereikalingus daiktus

Apsisprendus rūšiuoti, kitaip pradėsite žiūrėti į vartojimo kultūrą
Apsisprendus rūšiuoti, kitaip pradėsite žiūrėti į vartojimo kultūrą
© Shutterstock nuotr.

Vis labiau mažėjant baigtiniams ištekliams, perdirbimas nebėra tik pasirinkimas. Tai yra įsipareigojimas priimti atsakingus sprendimus, kurie būtų naudingi mūsų planetai bei ateinančioms kartoms. Pagalvokite, juk tai jie turės gyventi su mūsų padaryta žala aplinkai.

Pakartotinis naudojimas ir perdirbimas yra patikimiausi būdai, norint sumažinti eikvojimą iki minimumo ir taupyti išteklius. Jau seniai žinoma, jog geriausia vaikus mokyti pasitelkiant pavyzdžius. Be to, tai padeda tam tikrus veiksmus padaro malonesnius. Howstuffworks.com pateikia penkis pakartotinio panaudojimo pavyzdžius, kurie padės įtraukti visą šeimą.

Stiklo mozaika

Mozaika iš stiklo ir keramikos šukių
Mozaika iš stiklo ir keramikos šukių
© Shutterstock nuotr.


Geriausias būdas panaudoti stiklą - kurti mozaikas. Jūs su šeima galite kurti tiek mažus mozaikinius paveikslėlius, tiek didelius stalviršius. Jei galvojate iš kur gauti medžiagų, jums tiks bet koks stiklas, kurį ketinate išmesti. Taigi įvairių spalvų ir tekstūros buteliai, taip pat pravers senos plytelės ar nenaudojami bei dužę indai, kurie gali būti panaudoti kuriant įvairius mozaikos raštus.

Nepamirškite savo vaikų įtraukti į gamybos procesą – nuo planavimo iki kūrimo. Pasakokite jiems apie medžiagų perdirbimą, kaip vyksta tokie procesai. Paaiškinkite, jog medžiagų panaudojimas iš naujo visada yra geriau nei jų sunaikinimas.

Vinilinės plokštelės

Senos vinilinės plokštelės gali virsti gražia interjero detale
Senos vinilinės plokštelės gali virsti gražia interjero detale
© Shutterstock nuotr.


Jeigu jums per penkiasdešimt, jūs turbūt tikrai kažkur turite pilną dėžę senų vinilinių plokštelių. Norėdami šias plokšteles panaudoti dar kartą, galite tai padaryti tokiu būdu, jog tikrai nudžiuginsite ir nustebinsite savo šeimą.

Jei pakaitinsite vinilinę plokštelę orkaitėje 65 laipsnių temperatūroje apie 10 minučių, jūs galėsite iš jos suformuoti dubenį. Tam galite panaudoti kitą dubenį, kuris jums padės išgauti formą. Naudokite orkaitės puspirštines ir formuokite vinilinę plokštelę greitai – ji gali per minutę vėl sukietėti. Dubuo gali būti puiki dekoracija, tačiau nenaudokite jo maistui.

Karšta plokštelė gali taip pat būti suspjaustyta į juosteles, kurias vėliau galima iš naujo pakaitinti ir padaryti apyrankes. Jei nenorite iš plokštelių nieko formuoti, tiesiog nudažykite įrašus įvairiomis spalvomis ir pasidėkite į lentyną. Taigi bus puikus aštuntojo dešimtmečio įkvėptas meno kūrinys.

Seni baldai

Net iš šių senų baldų kažką tikrai sugalvosite
Net iš šių senų baldų kažką tikrai sugalvosite
© Shutterstock nuotr.


Daugelis namuose esančių nusidėvėjusių daiktų gali tapti įspūdingais vazonų loveliais. Jei jūs turite seną baldą, kodėl jo nepavertus į sodo gėlių lovelį, užuot jį išmetus? Senos kėdės yra ypač tam tinkamos. Paprašykite vaikų padėti pasvarstyti, ar geriau kėdę nudažyti, ar ją papildomai reikia dekoruoti plytelių atraižomis.

Kai nuspręsite, kaip norite pagražinti kėdę, joje išpjaukite skylę, į kurią tilptų standartinis vazonas. Tada viskas, ką jūs turite padaryti, tai išsirinkti vazoną ir augalą ar sukurti vienmečių augalų kompoziciją, kad užbaigtumėte dekorą.

Dėl svorio pirmiausia geriau vazoną įdėti į kėdę, o vėliau į jį pilti žemes ir sodinti įvairius augalus ar gėles. Be to, tai bus puikus būdas įsitikinti, ar vazonas tikrai tinka į jūsų paruoštą vietą.

Komposto dėžė

Kompostas jūsų draugas
Kompostas jūsų draugas
© Wikimedia Commons nuotr.


Vienas iš geriausių būdų pakartotinai panaudoti kasdien naudojamus produktus yra kompostavimas. Kompostavimas - toks veiksmas, kai tam tikras buitines atliekas, kaip banano žievė, kavos tirščiai, sumaišote su ruda medžiaga (pvz. nukritusiais lapais), ir žalia medžiaga (pvz. nušienauta žole). Darydami kompostavimo dėžę jūs galite panaudoti viską - nuo senos daržovių ar vaisių dėžės iki medinio užtvaro.

Didelė kompostavimo dėžė pradžiai gali būti per daug sudėtingas uždavinys. Galite pradėti nuo paprasto metalinio kibiro, o vėliau pasistatyti dėžę. Kiekvieną kartą kai nešite atliekas į dėžę, reguliariai jas pavartykite su šakėmis, kad krūvoje būtų oro. Parodykite savo vaikams kaip vyksta procesas, juos neabejotinai sužavės medžiagų irimas bei jie galės iš arti pamatyti, kaip daugybė sliekų atlieka savo darbą. O rezultatas – jūs turėsite derlingą, organinį dirvožemį, kuriuo galėsite tręšti savo sodą ar daržą.

GRYNAS.lt primena, kaip teisingai kompostuoti.

Kartonas

Lesyklos pagamintos iš kartono
Lesyklos pagamintos iš kartono
© Ekodaiktai.lt nuotr.


Kartonas yra viena iš perdirbimui labiausiai tinkamų medžiagų, iš kurios galima sukurti įvairių smagių interjero detalių. Pirmiausia ši medžiaga yra pigi ir jos gausu. Taip pat ji yra pakankamai tvirta, jog iš jos būtų galima kurti tam tikras konstrukcijas. Lietingą vasaros dieną su savo vaikais galite iš kartono pasigaminti paveikslo rėmus. Jūs suformuokite tam tikrą formą, o vaikams leiskite ją dekoruoti taip, kaip jiems atrodo gražiausia.

Vaikų žaidimo namai yra puikus būdas dar kartą panaudoti kartono dėžes. Tiesiog dėžėje išpjaukite kelis langus, pastatykite ją kambaryje ir tegu prasideda vaikų linksmybės. Vaikai gali praleisti ištisas valandas žaisdami, jog jie gyvena nuosavuose namuose. Be to, jei kada nors jus užklups netikėtas sniego pliūpsnis, blogiausiu atveju kartono gabalas gali pasitarnauti kaip rogės.

www.GRYNAS.lt
Parašykite savo komentarą
arba komentuokite anonimiškai čia
Skelbdami komentarą, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Skaityti komentarus Skaityti komentarus

Pasidaryk pats

PRIEŠ ir PO: kaip prikelti seną spintą antram gyvenimui už 40 eurų (53)

Štai dar vienas perimtas baldas iš giminės rato. Senai nusižiūrėjau šitą spintą. Dar būdama nėščia pasakiau, kad ji labai tiktų į vaiko kambarį ir neklydau. Tiesa, reikėjo nemažai prie jos paplušėti.

Atlikėjos N. Bunkės patirtis: lovos kampas ir stalas už 300 eurų (33)

Vasaros metu kiekvienas iš mūsų norime patobulinti savo aplinką. Kadangi daugiausiai laiko praleidžiame terasoje, čia geriausia įsirengti sofą, lovos kampą, stalą ar sūpynes. Šįkart dalijamės daininkės N. Bunkės patirtimi, kaip ji susimeistravo lovos kampą ir stalą.

Pasidaryk pats: popierinės gėlės iš kortų (2)

Internete pilna įvairiausių pavyzdžių, kaip pagaminti popierines gėles. Pasirodo, jas galima padaryti ir iš kortų.

Pasidaryk pats: idėjos, kaip romantiškai apšviesti sodą

Kad sutemoms užklojus žemę kieme būtų šviesu ir jauku, patiems galima pasidaryti žibintų. Pasikvietus į svečius draugų, idėjų, kaip apšviesti kiemą, kils tiek, kad visam vakarui užteks veiklos, o naktis pasirodys esanti tokia romantiška.

Pasidaryk pats: baldai iš kelmų (10)

Šie kelmai pas mane bute jau apie du metus. Pribrendo laikas man juos atnaujinti ir įlieti į interjerą. Iš kur gavau? Nuvažiavome su vyru į pamiškę (privačiame miške ir prieš tai atsiklausę šeimininko), kur gulėjo apie 15-20 nukirstų įvairių medžių ir su elektrinio pjūklo pagalba viskas buvo atlikta per gerą pusvalandį.

Pasidaryk pats: originalus vazonas, puoštas plytelių šukių mozaika (1)

Jei parduotuvėje nerandate įperkamo ir jūsų skonį atitinkančio gėlių vazono, viena iš išeičių – pasigaminti jį patiems. Originaliai ir skoningai atrodo vazonas, apklijuotas plytelių šukėmis – jis atrodo tarsi puoštas mozaika. Tokį vazoną pasigaminti tikrai nėra sunku.

Pasidaryk pats: terasos šviestuvas iš virvių (2)

Visuomet galima panaudoti nebenaudojamus daiktus. Taip padarė tinklaraščio TenKurNamai.lt rašytoja ir nebenaudojamą šviestuvo medžiagą sukarpė juostelėmis. Ką ir kam ji nuveikė toliau, skaitykite straipsnyje.

PRIEŠ ir PO: kėdės atnaujinimas (12)

Ši kėdė atkeliavo iš konteinerių, bet tai ir yra puikus pavyzdys, kaip seną daiktą prikelti naujam gyvenimui.

Pasidaryk pats: padėklas iš vyno kamščių

Rankų darbo interjero jūsų namams suteikia savitumo ir individualumo. Galbūt panašių daiktų galite įsigyti ir parduotuvėje, tačiau įgyvendindami savo sumanymą ne tik sutaupysite.

Pasidaryk pats: originali kepsninė – iš dujų baliono (42)

Lauko kepsnių sezonas įsibėgėja ir mūsų skaitytojas Gintautas iš Anykščių rajono dalijasi patirtimi, kaip iš panaudoto tuščio automobilinio dujų baliono pasigaminti originalią ir praktišką kepsninę savo sodybai.

Pasidaryk pats: velykinio stalo papuošimai

Rodos, tik vakar nurinkome žiemišką dekorą, į dėžes sugulė sidabrinio ar auksinio atspalvio žvakės, sodrių spalvų žaižaruojantys blizgučiai. Šiandien jie užleido vietą hiacintui vazonėlyje ar snieguolių puokštelei, rytoj išsprogs berželiai, o poryt jau ir margučiai patvirtins, kad pavasaris neabejotinai čia. Anksčiau jį įsileisime į namus – ilgiau džiaugsimės gaivia žaluma, saulėtomis spalvomis, šventės laukimu...

Pasidaryk pats: padėkliukas iš vyno kamščių

Alkoholiniai gėrimai ir atsakingas jų vartojimas yra rimta tema, apie kurią mes šiandien nediskutuosime. Šiandien papasakosime, ką daryti iš vyno kamščių ir kaip juos naudingai panaudoti namuose.

Iš kiaurapuodžio – originalus šviestuvas pasidaryk pats (3)

Paprastą seną metalinį kiaurapuodį paprasta paversti įdomiu virtuvinio šviestuvo daubtu. Metalui skirtu pjūkleliu arba didelio skersmens grąžtu dugne išpjaukite skylę. Ji turi būti šiek tiek mažesnė už lemputės lizdą, kad gaubtas laikytųsi. Per ją perkiškite laidą su lemputės lizdu. Viens du – ir naujas šviestuvas baigtas.

Pasidaryk pats: lentyna – knygų bokštas (2)

Masyvios knygų spintos pamažėl tampa atgyvena, nes užgrobia pernelyg daug erdvės. Jas keičia šiuolaikiško dizaino minimalistinės lentynos – paprastos ir neužimančios daug vietos. O tai, kas paprasta, dažnai nesunkiai padaroma savo rankomis.

Neišmeskite stiklainių! Jų panaudojimo idėjos (29)

Stiklainius – ir didelius, ir mažus, verta išsaugoti ne tik vasaros konservavimo darbams, bet ir kitoms buitinėms situacijoms. Štai keletas idėjų.