Pavasarinis tvarkymasis: kokį dulkių siurblį pasirinkti

 (4)
Nereikliems žmonėms dulkių siurblys atrodo paprastas namų tvarkymo prietaisas – svarbu, kad gerai ir greitai siurbtų. Tačiau net ir su tokiais pakankamai nedideliais lūkesčiais atėjus į prekybos saloną, jūs galite rasti daugybę siurblių, kurie ne tik išpildo šias sąlygas, tačiau siūlo ir gerokai daugiau. Šiame straipsnyje ManoNamai.lt kalbinti ekspertai pasakoja apie įprastų dulkių siurblių pasirinkimą ir rūšis bei apžvelgia siurblių-robotų ypatybes.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Buitine technika prekiaujančios įmonės „Buitenė“ atstovas Edvinas Indriūnas pataria pirmiausiai įvertinti savo namų grindų dangas. „Tai gali būti kilimai, parketas, laminatas, medinės grindys ir panašiai. Kodėl tai yra svarbiausia? Siurbliai yra komplektuojami su skirtingais antgaliais – vienas antgalis gali būti šepetys kilimui, kuris geriau surenka plaukus, kas yra labai svarbu, jeigu žmogus turi augintinių. Jei žmogus turi parketines grindis, reikia specialaus antgalio su minkštais šereliais, kurie nebraižo laminato ir išsiurbia efektyviai. Žmonės dažnai renkasi siurblius pagal siurbimo galią, bet galia ne visada yra pagrindinis faktorius. Labai priklauso nuo komplektacijos, antgalių, dangos siurbimo – galia gali būti labai didelė, bet gali tiesiog nebūti kur ir kaip jos panaudoti“, – pasakoja pašnekovas.

Siurbliai gali būti skirstomi į šiuos tipus:
Sauso valymo dulkių siurbliai;
Plaunantys dulkių siurbliai su vandens filtru;
Cikloniniai dulkių siurbliai;
Garais valantys siurbliai.

Sauso valymo dulkių siurbliai. Jie yra geriausiai žinomi ir populiariausi. Šiais laikais juose naudojami vienkartiniai dulkių maišeliai, tad nebereikia kaskart iškratyti ir išvalyti daugkartinio maišelio. Sausojo siurbimo siurbliai turi ir nemažai filtrų, kurie, pasak E. Indriūno, filtruoja bene geriausiai, todėl tokie siurbliai tiks žmonėms, turintiems alergiją dulkėms.

Plaunantys siurbliai su vandens filtru. Tai tinkamas pasirinkimas turintiems kilimines dangas, valantiems baldus, kitą tekstilę. „Medinėms grindims dažniausiai jie nėra pritaikyti. Oro filtravimas per vandenį dabar yra ypač populiarus. Vanduo pasižymi tuo, kad efektyviai išvalo dulkes bei gali išvalyti, sudrėkinti kambario orą. Plaunančius dulkių siurblius galima naudoti ir kaip sauso valymo siurblius. Taip pat yra dulkių siurblių, kurie turi vandens filtrus, tačiau neturi plovimo funkcijos. Šie siurbliai taip pat puikiai tinka alergiškiems žmonėms.Tokių siurblių minusas – jų silpnesnė galia, jie reikalauja daugiau priežiūros, kadangi po kiekvieno siurbimo reikia išimti ir išplauti konteinerį su nešvariu vandeniu, tai reikalauja 10-15 min žmogaus laiko“, – pasakoja E. Indriūnas.

Cikloniniai siurbliai. Juose dulkės surenkamos į konteinerį, o ne į maišelį. „Cikloniniai siurbliai šiuo metu sparčiai populiarėja, kadangi reikalauja mažiausiai priežiūros. Dulkės surenkamos į konteinerį, tad nereikia pirkti maišelių, jų plauti, džiovinti ir mokėti pinigus Tačiau tokie siurbliai yra silpnesni, išmeta daugiau dulkių į aplinką, todėl tai nėra pats tinkamiausias pasirinkimas alergiškiems žmonėms“, – teigia pašnekovas.

Garais valantys siurbliai. Šio tipo siurbliai valymui naudoja garus – vanduo siurblio talpykloje įkaitinamas iki apytiksliai 90 °C, ir siurbiant jie purškiami ant paviršiaus iš antgalio angos. Šis metodas sumažina dėmės ir paviršiaus sukibimą, todėl ji nuvaloma lengviau. Tiesa, šie siurbliai netinka turintiems medines grindis.

Skirtingi siurblių modeliai išpučia orą arba pro viršų arba pro šoną. Naudingiau rinktis pro viršų orą pučiantį dulkių siurblį. Orui einant pažeme jis sukelia dulkes, kurios, tuo metu, kol jūs siurbiate, tvyro ore ir ant dangos nusėda po siurbimo.

Vidutinis stambių dulkių siurblių garsas siekia apie 80 dB. Visuomet norisi, kad šis prietaisas veiktų kuo tyliau, tačiau tokiu atveju tenka šį tą paaukoti. „Šiuo metu mažiausias siurblių garsas yra 68 db, todėl jei namuose yra mažų vaikų, toks siurblys labai naudingas. Tačiau tyliausi siurbliai turi silpnesnę siurbimo galią. Taip pat jie turi kitokius, iš plastiko pagamintus antgalius, kurie irgi prisideda prie mažesnio garso“, -– pasakoja E. Indriūnas.

Patogiam namų valymui geriausia rinktis siurblį su ilgu laidu. Populiariausiuose modeliuose laido ilgis yra nuo 8 iki 10 metrų. „Aišku, kuo laidas yra ilgesnis, tuo yra geriau. Kai kuriuose modeliuose jis gali siekti ir 12-13 metrų, taip dar patogiau leisdamas prieiti prie sunkiau pasiekiamų vietų. Atsiminkite, kad atstumas iš tiesų yra dar didesnis, nes prisideda ir siurblio žarna su antgaliu“, – teigia pašnekovas.

Pavasarinis tvarkymasis: kokį dulkių siurblį pasirinkti
© Shutterstock nuotr.

Atsižvelgiant į grindų dangos tipą, patartina pasirinkti ir ratukus. „Jų būna trijų rūšių – pilnai plastikiniai, kietos gumos su plastiko mišiniu, ir aukščiausios klasės ratukai, kurie būna pilnai guminiai. Todėl jeigu žmogus turi parketą ar laminatą, reikėtų rinktis guminius ratukus, nes po kurio laiko ant grindų gali atsirasti žymių. Siurbliuose pakeisti ratukų galimybės beveik nėra, todėl geriau pasirinkti tinkamus iš karto“, – pataria E. Indriūnas.

Siurbliai robotai. Visi minėti siurbliai turi bendrą ypatybę – juos valdyti reikia žmogaus. Jeigu grindų siurbimas jums yra atgrasus, galite rinktis jus pavaduojantį sprendimą – robotus dulkių siurblius. Viena vertus, jų kaina ir eksploatacijos kaštai yra didesni nei paprastų siurblių, kita vertus jų pagrindinis privalumas – minimalus kiekis žmogaus darbo. Prieš kurį laiką į šią rinką įsiliejo ir dideli žymūs elektronikos gamintojai, kurie su savimi atsinešė naujovių, tarkime, ranka, išvalanti kampus ar pats konteinerį ištuštinantis robotas.

Tomas Anbinderis, buitiniais robotais prekiaujančios parduotuvės „Roboshop“ vadovas, modelius skirsto į dvi rūšis – sudarančius žemėlapį ir nesudarančius. Modeliai be žemėlapio po patalpą važinėja pagal atsitiktinį algoritmą, kol išsikrauna akumuliatorius. Paskaičiuota, kad net ir važinėdamas be plano, jis per tą laiką (apie 2 val.) patalpas išvalo. Pašnekovas pataria tokius siurblius rinktis ne didesniam nei 60 kv m. kambariui.

Didesniems plotams pašnekovas pataria rinktis siurblius su žemėlapio galimybe. „Toks siurblys išvažiuoja iš bazės, pamatuoja apie 10x10 metrų plotą, apeina jo perimetrą, sudaro žemėlapį ir pradeda tiesiomis linijomis jį valyti. Po to pereina prie kito kvadrato. Taip patalpa išvaloma greičiau, taupoma akumuliatoriaus talpa. Šio metodo privalumas – jeigu robotas nespėja iš karto išvalyti viso ploto, pasikrovęs jis grįžta ten kur valymą užbaigė. Valymo greitis skiriasi priklausomai nuo modelio, tačiau vidutiniškai išvalyti 1 kvadratinį metrą užtrunka 1 minutę“, – pasakoja T. Anbinderis.

Renkantis siurblį reikia atkreipti dėmesį ir į galingumą. „Daugumos modelių galingumas yra pakankamai mažas, jie daugiau atlieka „šluotos“ funkciją, tiesa, yra vienas modelis kurio galia dvigubai didesnė už konkurentų. Pati valymo kokybė nelabai skiriasi, nors didesnio galingumo siurbliai geriau išvalo kilimus. Mažo galingumo siurbliai nelabai gerai susiurbia plaukus, jie gali apsivyti aplink šepetį. Tuomet reikia apversti robotą, išimti šepetį, jį išvalyti. Tai nesudėtinga, bet malonumo vistiek nėra“, – pasakoja pašnekovas.

Tokių siurblių garsas siekia 60-80 db ir tiesiogiai priklauso nuo galios. Pašnekovas teigia, kad nepriklausomai nuo garsumo, siurblio darbo garsas jums įkyrės. Todėl patariama siurblį-robotą leisti kitame kambaryje ar aukšte, arba tada, kai jūsų nėra namuose. Modeliai turi galimybę nustatyti tvarkaraštį – tarkime, darbo dienomis nustatytu laiku siurblys pradeda valyti patalpą, o savaitgaliais lieka savo vietoje.

Nors ir nereikės pačiam atlikti mechaninio darbo, teks skirti dėmesio ir pinigų tokio roboto priežiūrai. „Visiems modeliams reikės keisti filtrą. Rekomenduojama jį keisti kas pusę metų – savaime suprantama, galima keisti ir rečiau, jei robotą leidžiate ne kasdien. Keitimo neišvengsite, visuose modeliuose jie tarnauja vienodai ilgai. Taip pat reikės keisti akumuliatorių. Akumuliatoriai gaminami iš nikelio arba ličio. Nikelio akumuliatoriai veikia apie 2 metus, ličio 4-5 metus, nors kainos yra panašios, visi jie kainuoja apie 300 litų“, – pasakoja T. Anbinderis. Taip pat reikėtų atsižvelgti ir į energijos sunaudojimą, tačiau šis yra nedidelis – kasdien leidžiant galingiausią iš rinkoje esančių siurblių, sąskaitos už elektrą padidės 5 Lt per mėnesį.

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo „Mano Namai“ prenumeratą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Namui/butui

„Naminiai receptai“, kurie padės išvalyti plytelių tarpus

Plytelės – atspari grindų bei sienų danga, kurią galima rasti beveik kiekvieno iš mūsų namuose. Nors ši danga turi begalę pliusų, šiame straipsnyje pakalbėsime apie vieną nemalonų jos minusą – purvo kaupimąsi plytelių tarpuose. Pristatome kelis efektyvius būdus, kaip juos išvalyti, nenaudojant cheminių preparatų.

7 netikėti krakmolo panaudojimo būdai buityje

Krakmolas šiandien yra kiek primirštas maisto priedas, kurio pakuotė paprastai laikoma sunkiai prieinamoje virtuvinės spintelės vietoje. Jo prireikia tik tuo atveju, jei yra verdami cepelinai, virtiniai ar kisielius. Tačiau šie baltos spalvos milteliai namų buityje gali pasitarnauti kur kas dažniau. Pristatome 7 netikėtus krakmolo panaudojimo būdus.

Kaip nušveisti pridegusias orkaitės groteles (2)

Kad ir kiek dažnai ar retai naudotume orkaitę, anksčiau ar vėliau ateina laikas, kai grotelės apsineša pridegusių riebalų ir kitų maisto likučių sluoksniu. Jei grotelių nenušveisime, o naudosime toliau, kaskart įkaitus orkaitei jos skleis nemalonų svilėsių kvapą.

Kaip pašalinti plaukų gniutulus iš vonios nuotekų angos (1)

Vonios valymas neretai yra tikras iššūkis. Iššveisti vonią jau savaime nėra pats lengviausias darbas, o viską apsunkina nuotekų angoje susikaupę plaukai, kuriuos ištraukti nėra paprasta, bet ir palikti negalima, nes užsikimš vamzdžiai.

Negirdėti patarimai, kaip tinkamai prižiūrėti šaldytuvą

Nors ne kiekvienas iš mūsų kasdien naudojasi virtuvėje esančiais buitiniais prietaisais, tačiau šaldytuvo dureles varstome netgi kelis kartus per dieną. Tačiau ar jo priežiūrai skiriame pakankamai dėmesio ir laiko? Dėl netinkamos higienos šaldytuve gali atsirasti ne tik nemalonus kvapas, bet ir įsiveisti pelėsis. Norėdami to išvengti ir ilgiau mėgautis mėgstamais produktais bei tvarka šaldytuve, privalote pakeisti kelis kasdienius savo įpročius.

8 sumanymai, kuo lesinti žiemoti likusius paukščius

Krintant temperatūrai nepamirškime mažųjų giesmininkų – žiemoti likusių paukščių. Nors didžiausias sparnuočių siaubas yra žemę, o kartu ir jų maisto atsargas, užklojanti sniego danga, spaudžiantis šaltukas jiems taip pat pavojingas. Dabar pats laikas kabinti lesyklėles ir globoti paukštelius. Svarbiausia, kad maisto tiekimas nenutrūktų, – tai reiškia, kad, pradėję lesinti paukščius, lesyklos atsargas turite nuolat papildyti.

Smulkios kaip cukraus pudra: kaip išvalyti statybines dulkes

Namuose po remonto, net jei jis nebuvo kapitalinis, o tik išgręžtos kelios kiaurymės sienoje, gali nusėsti smulkių dulkių sluoksnis, kurių paprastai šluota neiššluosi. Paaiškinsime, kokių priemonių reikėtų imtis, kad ant grindų, sienų ir kampuose nesimatytų smulkių dalelių.

13 puikių triukų, kurie padės palaikyti tvarką namuose ir sutaupys laiko

Namų tvarkymas ir valymasis yra tie darbai, kuriems paprastai reikia daug nusiteikimo. Kartais mums prireikia visos dienos ir daugybės jėgų, kad mūsų namai atrodytų taip, kaip trokštame.

Kiaušinių lukštų nauda dirvožemiui: ar verta juos kaupti pavasariui? (1)

Kiaušinių lukštai iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti tiesiog kaip paprastos, biologiškai skaidžios atliekos, tačiau prieš išmetant tokias „šiukšles“ į šiukšlių dėžę, vertėtų žinoti, kad net 95 procentus kiaušinio lukšto sudaro mineralai. Juose itin gausu kalcio, taip pat yra tokių medžiagų, kaip: magnis, kalis, geležis bei fosforas. Tad ši maistinė atlieka yra itin vertinga natūrali trąša, galinti pagerinti dirvožemio kokybę.

Darau pats: nuo šiol namuose džiaugsitės gaiviu oru

Gaivus oras sukuria malonią bei komfortišką namų atmosferą. Naujuose, sandariuose namuose dažnai yra susiduriama su sunkaus oro problema, kurią galima išspręsti įsigyjant rekuperatorių. Dalinamės Iknamai tinklaraščio autoriaus mintimis apie tokią sistemą.