Pavasarinis tvarkymasis: kokį dulkių siurblį pasirinkti

 (4)
Nereikliems žmonėms dulkių siurblys atrodo paprastas namų tvarkymo prietaisas – svarbu, kad gerai ir greitai siurbtų. Tačiau net ir su tokiais pakankamai nedideliais lūkesčiais atėjus į prekybos saloną, jūs galite rasti daugybę siurblių, kurie ne tik išpildo šias sąlygas, tačiau siūlo ir gerokai daugiau. Šiame straipsnyje ManoNamai.lt kalbinti ekspertai pasakoja apie įprastų dulkių siurblių pasirinkimą ir rūšis bei apžvelgia siurblių-robotų ypatybes.
© Shutterstock nuotr.

Atsisiųskite mobiliąją programėlę

Buitine technika prekiaujančios įmonės „Buitenė“ atstovas Edvinas Indriūnas pataria pirmiausiai įvertinti savo namų grindų dangas. „Tai gali būti kilimai, parketas, laminatas, medinės grindys ir panašiai. Kodėl tai yra svarbiausia? Siurbliai yra komplektuojami su skirtingais antgaliais – vienas antgalis gali būti šepetys kilimui, kuris geriau surenka plaukus, kas yra labai svarbu, jeigu žmogus turi augintinių. Jei žmogus turi parketines grindis, reikia specialaus antgalio su minkštais šereliais, kurie nebraižo laminato ir išsiurbia efektyviai. Žmonės dažnai renkasi siurblius pagal siurbimo galią, bet galia ne visada yra pagrindinis faktorius. Labai priklauso nuo komplektacijos, antgalių, dangos siurbimo – galia gali būti labai didelė, bet gali tiesiog nebūti kur ir kaip jos panaudoti“, – pasakoja pašnekovas.

Siurbliai gali būti skirstomi į šiuos tipus:
Sauso valymo dulkių siurbliai;
Plaunantys dulkių siurbliai su vandens filtru;
Cikloniniai dulkių siurbliai;
Garais valantys siurbliai.

Sauso valymo dulkių siurbliai. Jie yra geriausiai žinomi ir populiariausi. Šiais laikais juose naudojami vienkartiniai dulkių maišeliai, tad nebereikia kaskart iškratyti ir išvalyti daugkartinio maišelio. Sausojo siurbimo siurbliai turi ir nemažai filtrų, kurie, pasak E. Indriūno, filtruoja bene geriausiai, todėl tokie siurbliai tiks žmonėms, turintiems alergiją dulkėms.

Plaunantys siurbliai su vandens filtru. Tai tinkamas pasirinkimas turintiems kilimines dangas, valantiems baldus, kitą tekstilę. „Medinėms grindims dažniausiai jie nėra pritaikyti. Oro filtravimas per vandenį dabar yra ypač populiarus. Vanduo pasižymi tuo, kad efektyviai išvalo dulkes bei gali išvalyti, sudrėkinti kambario orą. Plaunančius dulkių siurblius galima naudoti ir kaip sauso valymo siurblius. Taip pat yra dulkių siurblių, kurie turi vandens filtrus, tačiau neturi plovimo funkcijos. Šie siurbliai taip pat puikiai tinka alergiškiems žmonėms.Tokių siurblių minusas – jų silpnesnė galia, jie reikalauja daugiau priežiūros, kadangi po kiekvieno siurbimo reikia išimti ir išplauti konteinerį su nešvariu vandeniu, tai reikalauja 10-15 min žmogaus laiko“, – pasakoja E. Indriūnas.

Cikloniniai siurbliai. Juose dulkės surenkamos į konteinerį, o ne į maišelį. „Cikloniniai siurbliai šiuo metu sparčiai populiarėja, kadangi reikalauja mažiausiai priežiūros. Dulkės surenkamos į konteinerį, tad nereikia pirkti maišelių, jų plauti, džiovinti ir mokėti pinigus Tačiau tokie siurbliai yra silpnesni, išmeta daugiau dulkių į aplinką, todėl tai nėra pats tinkamiausias pasirinkimas alergiškiems žmonėms“, – teigia pašnekovas.

Garais valantys siurbliai. Šio tipo siurbliai valymui naudoja garus – vanduo siurblio talpykloje įkaitinamas iki apytiksliai 90 °C, ir siurbiant jie purškiami ant paviršiaus iš antgalio angos. Šis metodas sumažina dėmės ir paviršiaus sukibimą, todėl ji nuvaloma lengviau. Tiesa, šie siurbliai netinka turintiems medines grindis.

Skirtingi siurblių modeliai išpučia orą arba pro viršų arba pro šoną. Naudingiau rinktis pro viršų orą pučiantį dulkių siurblį. Orui einant pažeme jis sukelia dulkes, kurios, tuo metu, kol jūs siurbiate, tvyro ore ir ant dangos nusėda po siurbimo.

Vidutinis stambių dulkių siurblių garsas siekia apie 80 dB. Visuomet norisi, kad šis prietaisas veiktų kuo tyliau, tačiau tokiu atveju tenka šį tą paaukoti. „Šiuo metu mažiausias siurblių garsas yra 68 db, todėl jei namuose yra mažų vaikų, toks siurblys labai naudingas. Tačiau tyliausi siurbliai turi silpnesnę siurbimo galią. Taip pat jie turi kitokius, iš plastiko pagamintus antgalius, kurie irgi prisideda prie mažesnio garso“, -– pasakoja E. Indriūnas.

Patogiam namų valymui geriausia rinktis siurblį su ilgu laidu. Populiariausiuose modeliuose laido ilgis yra nuo 8 iki 10 metrų. „Aišku, kuo laidas yra ilgesnis, tuo yra geriau. Kai kuriuose modeliuose jis gali siekti ir 12-13 metrų, taip dar patogiau leisdamas prieiti prie sunkiau pasiekiamų vietų. Atsiminkite, kad atstumas iš tiesų yra dar didesnis, nes prisideda ir siurblio žarna su antgaliu“, – teigia pašnekovas.

Pavasarinis tvarkymasis: kokį dulkių siurblį pasirinkti
© Shutterstock nuotr.

Atsižvelgiant į grindų dangos tipą, patartina pasirinkti ir ratukus. „Jų būna trijų rūšių – pilnai plastikiniai, kietos gumos su plastiko mišiniu, ir aukščiausios klasės ratukai, kurie būna pilnai guminiai. Todėl jeigu žmogus turi parketą ar laminatą, reikėtų rinktis guminius ratukus, nes po kurio laiko ant grindų gali atsirasti žymių. Siurbliuose pakeisti ratukų galimybės beveik nėra, todėl geriau pasirinkti tinkamus iš karto“, – pataria E. Indriūnas.

Siurbliai robotai. Visi minėti siurbliai turi bendrą ypatybę – juos valdyti reikia žmogaus. Jeigu grindų siurbimas jums yra atgrasus, galite rinktis jus pavaduojantį sprendimą – robotus dulkių siurblius. Viena vertus, jų kaina ir eksploatacijos kaštai yra didesni nei paprastų siurblių, kita vertus jų pagrindinis privalumas – minimalus kiekis žmogaus darbo. Prieš kurį laiką į šią rinką įsiliejo ir dideli žymūs elektronikos gamintojai, kurie su savimi atsinešė naujovių, tarkime, ranka, išvalanti kampus ar pats konteinerį ištuštinantis robotas.

Tomas Anbinderis, buitiniais robotais prekiaujančios parduotuvės „Roboshop“ vadovas, modelius skirsto į dvi rūšis – sudarančius žemėlapį ir nesudarančius. Modeliai be žemėlapio po patalpą važinėja pagal atsitiktinį algoritmą, kol išsikrauna akumuliatorius. Paskaičiuota, kad net ir važinėdamas be plano, jis per tą laiką (apie 2 val.) patalpas išvalo. Pašnekovas pataria tokius siurblius rinktis ne didesniam nei 60 kv m. kambariui.

Didesniems plotams pašnekovas pataria rinktis siurblius su žemėlapio galimybe. „Toks siurblys išvažiuoja iš bazės, pamatuoja apie 10x10 metrų plotą, apeina jo perimetrą, sudaro žemėlapį ir pradeda tiesiomis linijomis jį valyti. Po to pereina prie kito kvadrato. Taip patalpa išvaloma greičiau, taupoma akumuliatoriaus talpa. Šio metodo privalumas – jeigu robotas nespėja iš karto išvalyti viso ploto, pasikrovęs jis grįžta ten kur valymą užbaigė. Valymo greitis skiriasi priklausomai nuo modelio, tačiau vidutiniškai išvalyti 1 kvadratinį metrą užtrunka 1 minutę“, – pasakoja T. Anbinderis.

Renkantis siurblį reikia atkreipti dėmesį ir į galingumą. „Daugumos modelių galingumas yra pakankamai mažas, jie daugiau atlieka „šluotos“ funkciją, tiesa, yra vienas modelis kurio galia dvigubai didesnė už konkurentų. Pati valymo kokybė nelabai skiriasi, nors didesnio galingumo siurbliai geriau išvalo kilimus. Mažo galingumo siurbliai nelabai gerai susiurbia plaukus, jie gali apsivyti aplink šepetį. Tuomet reikia apversti robotą, išimti šepetį, jį išvalyti. Tai nesudėtinga, bet malonumo vistiek nėra“, – pasakoja pašnekovas.

Tokių siurblių garsas siekia 60-80 db ir tiesiogiai priklauso nuo galios. Pašnekovas teigia, kad nepriklausomai nuo garsumo, siurblio darbo garsas jums įkyrės. Todėl patariama siurblį-robotą leisti kitame kambaryje ar aukšte, arba tada, kai jūsų nėra namuose. Modeliai turi galimybę nustatyti tvarkaraštį – tarkime, darbo dienomis nustatytu laiku siurblys pradeda valyti patalpą, o savaitgaliais lieka savo vietoje.

Nors ir nereikės pačiam atlikti mechaninio darbo, teks skirti dėmesio ir pinigų tokio roboto priežiūrai. „Visiems modeliams reikės keisti filtrą. Rekomenduojama jį keisti kas pusę metų – savaime suprantama, galima keisti ir rečiau, jei robotą leidžiate ne kasdien. Keitimo neišvengsite, visuose modeliuose jie tarnauja vienodai ilgai. Taip pat reikės keisti akumuliatorių. Akumuliatoriai gaminami iš nikelio arba ličio. Nikelio akumuliatoriai veikia apie 2 metus, ličio 4-5 metus, nors kainos yra panašios, visi jie kainuoja apie 300 litų“, – pasakoja T. Anbinderis. Taip pat reikėtų atsižvelgti ir į energijos sunaudojimą, tačiau šis yra nedidelis – kasdien leidžiant galingiausią iš rinkoje esančių siurblių, sąskaitos už elektrą padidės 5 Lt per mėnesį.

Dėmesio!

Kviečiame atsakyti į žemiau esančius klausimus ir mėnesio gale išrinksime vieną laimėtoją (su juo susisieksime asmeniškai), kuriam padovanosime 3 mėnesių žurnalo „Mano Namai“ prenumeratą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Namui/butui

Alergologė atskleidė, kas pro atvirus langus vasarą patenka į namus

Karštomis vasaros dienomis šviežio oro gūsis pro langą daugeliui yra atgaiva ir išsigelbėjimas nuo kaitros. Kitaip jaučiasi su alergija kovojantys žmonės, mat kartu su šviežiu oru įkvepiami ir alergenai. Lietuvos alergijos ir astmos asociacijos prezidentė, gydytoja alergologė doc. Violeta Kvedarienė pasakoja, kokios medžiagos vasarą patenka pro atvirus langus bei kaip vėdinti patalpas, kad jaustumės gerai.

Darau pats: projektai iš senų kėdžių

Neskubėkite atsikratyti senomis ir nebeišvaizdžiomis kėdėmis. Pasitelkus šiek tiek kūrybingumo ir papildomų medžiagų jas galima prikelti naujam gyvenimui. Siūlome susipažinti su keliais originaliais Darau Pats projektais, kuriems buvo panaudotos senos kėdės.

Darau pats: terasos projektas, kurį pavyko įgyvendinti per vieną dieną (4)

Terasa prie nuosavo namo ar sodybos gali tapti nuostabiu atokvėpio kampeliu, kuriame malonu leisti laiką skaitant knygą, geriant kavos puodelį ar tiesiog šnekučiuojantis su artimaisiais. Tokį kampelį šią vasarą įsirengė ir mūsų skaitytoja Asta su savo vyru. Dalinamės jų terasos Darau Pats projektu.

5 patarimai, kaip įsirengti būstą, jei turite mažų vaikų

Įsikurti naujuose namuose labai smagu. Norisi ieškoti daiktų, kurie namams suteikia jaukumo – paveikslų, veidrodžių, kilimų, mažų ir didelių dekoro elementų, naujos patalynės ir kitų tekstilės gaminių, pagalvėlių ir pufų, indų ir t.t. Tačiau jei namuose kuriatės kartu su mažais vaikais, reikėtų kruopščiai apgalvoti kiekvieną sprendimą, atsižvelgiant į kiekvieną vaikams pasiekiamą kampą.

Kodėl ridikėliuose veisiasi kirminai?

Ridikėlius, kaip ir daugumą kitų daržovių, taip pat puola kenkėjai – spragšių lervos, spragės ir kiti. Bet nemaloniausia, kai ilgai lauktą derlių sugadina balti kirminai, kurie išgraužia šakniavaisių vidų ir šie tampa visiškai netinkami maistui.

3 neakivaizdūs požymiai, kad laikas parduoti butą

Visi suprantame, kad anksčiau ar vėliau gali ateiti laikas, kai dabartinį būstą reikės parduoti ir nusipirkti ar išsinuomoti kitą. Kaip sakoma, nieko nėra amžino po saule. Bet toli gražu ne visi ir ne visais atvejais sugeba suvokti, kad atėjo didelių permainų metas. Štai trys neakivaizdūs požymiai, parodantys, kad verta pagalvoti apie būsto pardavimą.

Kai išvengti vabzdžių įkandimų: 6 veiksmingi patarimai maloniai vasarai

Vasara beveik įpusėjo ir jau įpratome kiekvieną laisvą minutę leisti gamtoje – stovyklauti, rengti iškylas, maudytis, vaikščioti basomis. Tačiau vasara patinka ne tik žmonėms, bet ir įvairiems geliantiems ir kandantiems gyviams, kurių apstu gamtoje. Pakalbėkime, kaip išvengti daugumos nemalonių ir skausmingų įkandimų, kurie gali sugadinti visą poilsio gamtoje malonumą.

Kaip pasigaminti paprastą, bet veiksmingą priemonę grindims plauti

Suplanavote generalinį namų tvarkymą? Atskleidžiame, kaip be didelių pastangų pasigaminti naminę priemonę, kuria tobulai išplausite grindis.

Būsto pirkimas: kaip gauti geriausią pasiūlymą?

Būstas visada buvo viena didžiausių ir atsakingiausių investicijų, nors tai ir nebėra vienkartinis gyvenimo pirkinys. Todėl jo pirkimui reikia negailėti laiko, kruopščiai pasiruošti ir padaryti namų darbus. Būsto įsigijimo procese dalyvauja dvi pusės – pirkėjas ir pardavėjas, todėl svarbu suvokti, kad galutinė sėkmė yra bendradarbiavimo, o ne mūšio vaisius.